αίσθημα πανικού όταν υπάρχει σκοτάδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    9

    αίσθημα πανικού όταν υπάρχει σκοτάδι

    όταν βρίσκομαι σε ένα χώρο και ξαφνικά σβήσει το φως, και επικρατήσει το απόλυτο σκοτάδι,με πίανει απίστευτος φόβος και δύσπνοια. δε μπορώ να έχω την αίσθηση ότι έχω μάτια ανοιχτά και δε βλέπω τίποτα απολύτως. πως αντιμετωπίζεται αυτο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Γεια σου, είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα, με έπιανε ενα αίσθημα πνιγμού, σιγά σιγά όμως το ξεπέρασα (τουλαχιστον στο σπίτι μου ειμαι καλά εκτος σπιτιού δεν ξέρω...) αρχικα ειχα ενα μικρο φως κάπου αναμενο απλα για να ξερω οτι υπαρχει, επειτα δεν με πολυ πειραζε πλεον... αν και δεν σου κρυβω οτι μια μικρη ανασφαλεια την εχω, το αισθημα πνιγμου παντως εφυγε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    11
    pnigmo kai dispnia tin exw kairo gmt apo fobies alles omws...kosmos mipws athw kati eksw kai den eimai stos dikous mou anthrwpous kai alla irthan tora///stomaxoponi antikoinwnikothta atonia baremara...drama leme kai akoma na parw apofasi meta apo seira eksetasewn pathologikwn pou ita kathara, na paw se psixologo asta:-_ drama leme

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    9
    γεια σου wondering. αυτο με το μκρό φως το εφαρμόζω κ γω. δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ χωρίς αυτό κ είμαι οκ. το θέμα είναι όταν τυχαίνουν περιπτώσεις που δεν υπάρχει ίχνος από φως. όπως πχ όταν είμαι σε διάδρομο πολυκατοικίας κ σβήσει η λάμπα (το έχω πάθει κ ήταν φρικτή εμπειρία) τότε με πιάνει ο πανικός κ δεν ξέρω τι να κάνω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Σε καταλαβαίνω, το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να προχωρησεις αργα και σταθερα, να το σκεφτεσαι σαν στοχο, οτι πρεπει να προχωρησω για να φυγω, το εχω παθει και εγω, απλα φοβομουν για το τι μπορει να υπαρχει στο σκοταδι περισσοτερο... και οσο πιο πολυ φοβασαι τοσο πιο πολυ \"παιζει\" το μυαλο μαζι σου.... μεχρι να φυγω εχω πάθει όλες τις ταχυπαλμίες της ζωης μου μαζεμένες...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    9
    Χρίστο, για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει τέτοιο σκηνικό πάλι από τον κύκλο μου.. αυτό που καταλαβαίνω εγω είναι πως πρώτον αγαπάς πολύ τους δικούς σου από τη μια, αλλά από την άλλη φοβάσαι κ το άγνωστο, αναπάντεχο.. τι να σου πω.. ίσως η βοήθεια ενός ψυχολόγου είναι πολύ πιο χρήσιμη.. κ μη νιώθεις άσχημα γι αυτό, πλέον όλοι μας θα έπρεπε να παίρνουμε τη γνώμη ενός ειδικού έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα! εγώ το σκέφτομαι σοβαρά
    για το φόβο μου με το σκοτάδι.. καλη τύχη πάντως!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    24
    Κι εγώ είχα τη φοβία με το σκοτάδι.. Όχι σε σημείο δύσπνοιας αλλά έτρεμε η ψυχούλα μου... :P Μία νύχτα που μπήκα φορτωμένη με διάφορα στο μυαλό μου , καθόμουν στο σκοτάδι κ σκεφτόμουν χωρίς να μ ενοχλήσει τπτ.... Μετά το συνειδητοποίησα... Πόσα Όλα είναι στο μυαλό μας τελικά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    Originally posted by xristos
    pnigmo kai dispnia
    το έχω ζήσει κι εγώ αυτό. την πρώτη φορά που έπρεπε να κάνω ένα μάθημα. μετά ήρθαν κάποιοι και μου είπαν: \'τι ωραία που τα λέγατε!\' κι εγώ τους είπα: κάθε φορά που έλεγα μια λεξη, έλεγα: τώρα δεν έχω αέρα για την επόμενη...
    ε, έτσι κάπως το ξεπέρασα, με την ενθάρρυνση των άλλων...

    τώρα δε φοβάμαι καθόλου...
    αυτά...
    φοβάμαι άλλα, φοβάμαι τη σχέση μου .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •