Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1

    Προβλήματα σε σχέση από απόσταση

    Αγαπητά μέλη του φορουμ καλή σας ημέρα.
    Διατηρώ μια σχέση από απόσταση εδώ κι 7 μήνες περίπου, 36 ετών εγώ, 31 η κοπέλα μου. Είναι μια δύσκολη σχέση, μιας και η απόσταση μας δημιουργεί αρκετά προβλήματα αλλά και καβγάδες, οι οποίοι μοιάζουν μερικές φορές να μην μπορούν να ξεπεραστούν. Πάντα όμως τα καταφέρνουμε και τα ξαναβρίσκουμε (δεν έχει υπάρξει χωρισμός μέχρι στιγμής) κι αυτό οφείλεται στους δικούς μου χειρισμούς στο 90% των περιπτώσεων, γιατί αγαπώ πολύ την κοπέλα μου και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την χάσω. Είναι μερικές φορές όμως που συμβαίνουν κάποια πράγματα τα οποία δεν μπορώ να διαχειριστώ μέσα μου και απλά να τα προσπεράσω κι έτσι καταλήγω στο να της παραπονιέμαι πως δεν νοιάζεται για εμένα όσο εγώ για αυτή κι εκεί ακριβώς προκύπτει το πρόβλημα. Δεν θα ήθελα να κουράσω μπαίνοντας σε πολλές λεπτομέρειες, απλά θα σας πω πως η κοπέλα μου αρχίζει να εκμεταλλεύεται το ότι είμαι πολύ ελαστικός, αλλά και το ότι αισθάνομαι πολλά για αυτήν. Έχει συνειδητοποιήσει πως δεν πρόκειται να την αφήσω και να φύγω από τη σχέση, παρά μόνο αν συμβεί κάτι πολύ σοβαρό (πχ απιστία) κι έτσι «έχει δέσει το γάιδαρο της» που λέμε. Έχουμε να βρεθούμε από το Σάββατο 7 Απριλίου (επιλογή δική της μιας και ήθελε να περάσει τις γιορτές με οικογένεια και φίλους) και πρόκειται να έρθει να με δει αύριο Πέμπτη 19 Απριλίου. Παρόλο που έχει χρόνο και μπορεί να μείνει όσες ημέρες θέλει, μου είπε ξαφνικά πως θα φύγει Κυριακή βράδυ γιατί θέλει να είναι στα μέρη της επειδή γιορτάζει ένας πολύ καλός της φίλος τη Δευτέρα… δεν ξέρω αν είμαι λογικός ή όχι, πάντως με άδειασε όταν μου το είπε αυτό… περίμενα πως θα ήθελε να μείνει μαζί μου για περισσότερες ημέρες… είναι προφανές πως υπάρχει μια χαλάρωση απέναντί μου από την πλευρά της και θα ήθελα πολύ να κάνω κάτι για να αλλάξει αυτό… δεν της έχω παραπονεθεί μέχρι στιγμής για το ότι θα ήθελα (και περίμενα) να μείνει περισσότερες ημέρες σε εμένα, από τη στιγμή μάλιστα που έχουμε τόσες μέρες να δούμε ο ένας τον άλλο, η αλήθεια είναι όμως πως με πνίγει κάπως το θέμα και θέλω να της το πω… σας ζητώ συγγνώμη για το μακρόσυρτο ποστ και ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Aν της το πεις νομίζεις ότι θα βγει κάτι θετικό; Το πολύ πολύ να μείνει σε εσένα και να είναι όλο γκρίνια και μούτρα. Εγώ στη θέση σου δεν θα έλεγα τίποτα, με το τσιγκέλι δεν βγαίνει το συναίσθημα.

  3. #3
    Όχι Τάσο, δεν θα βγει σίγουρα τίποτα θετικό... απλά θα μαλώσουμε για μια ακόμη φορά και θα μου πει πως εκτός από εμένα, έχει ανάγκη και τους φίλους της. Δεν θέλω να της πω τίποτα λοιπόν, αλλά το θέμα είναι πως θα καταλάβει πως έχω σπαστεί με κάτι και θα με πιέσει να της πω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Θα μπορούσες πολύ απλά και ανθρώπινα να εκφράσεις την επιθυμία σου να μείνετε μαζί για περισσότερες ημέρες για να μη σου μείνει απωθημένο αλλά μέχρι εκεί. Χωρίς φωνές, γκρίνιες και υπονοούμενα. Αν βάλεις την κοπέλα στη δική σου λογική δεν θα κερδίσεις κάτι.
    Να περάσετε καλά και μη σκας!

  5. #5
    ...τάκη, λάθος τίτλο έβαλες...:)
    Το θέμα σας δεν είναι η απόσταση, αλλά η ανισορροπία στη σχέση.
    Το ιδανικό λοιπόν, είναι να δίνουμε και να παίρνουμε σε ..ίσιες ποσότητες.
    Δεν υπάρχει καμιά μαγική μονάδα μέτρησης, παρά μόνο η αντίληψη μας. Στο πρώτο ποστ εγραψες πως εσύ είσαι που κατά 90% σας ...σώνει κάθε φορά απο χωρισμό.
    Λες πως η κοπέλα σου "έχει δέσει τη γαιδάρα στη ουριά".
    Σόρι, αλλά για τις περισσότερες γυναίκες δεν υπάρχει πιο...ξενέρωτη (τρε σικ) εξέλιξη σε μια σχέση από το να δέσεις το σύντροφο και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
    Αυτόματα απομυθοποιείται και ναι μεν η σχέση συνεχίζεται αλλά μπαίνει σε άλλες βάσεις, καθόλου ελπιδοφόρες.
    Ακόμη και το να "γκρινιάξεις" που θα μείνει λιγότερες μέρες την κάνει ακόμη πιο σίγουρη για τη μουριά.....:)

  6. #6
    Τάσο αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω.. χωρίς φωνές και τσακωμούς… αν πάει το θέμα προς καβγά μεριά, απλά θα το αποτρέψω με κάθε τρόπο.

    Θεοφανία καταλαβαίνω απόλυτα τι λες… αυτό ακριβώς εισπράττω μερικές φορές, πως η σχέση οδηγείται στο χωρισμό με αργό ρυθμό κι αυτό είναι που με προβληματίζει.. μπορώ να κάνω κάτι για να την σώσω, ή είναι μάταιο; Οφείλω να πω πάντως πως αν καμία φορά χαλαρώνω και βλέπω τη σχέση μας από πιο cool οπτική γωνία, ενοχλείται έντονα και μου το δείχνει και μου το λέει…

  7. #7
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post

    Θεοφανία καταλαβαίνω απόλυτα τι λες… αυτό ακριβώς εισπράττω μερικές φορές, πως η σχέση οδηγείται στο χωρισμό με αργό ρυθμό κι αυτό είναι που με προβληματίζει.. μπορώ να κάνω κάτι για να την σώσω, ή είναι μάταιο; Οφείλω να πω πάντως πως αν καμία φορά χαλαρώνω και βλέπω τη σχέση μας από πιο cool οπτική γωνία, ενοχλείται έντονα και μου το δείχνει και μου το λέει…
    Αυτό που έχει πραγματικό ενδιαφέρον είναι πως έχεις πλήρη συνείδηση της κατάστασης, απλά επειδή βρίσκεσαι μέσα σε αυτή δεν μπορείς να τη δεις καθαρά...:)
    (Δεν είσαι ο μόνος, οι περισσότεροι έτσι λειτουργούμε όταν είμαστε ερωτευμένοι).

    αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να...κουλάρεις.
    Θέλει τρεις μέρες? Ας κάτσει τρεις. Θέλει να πάει σε γιορτή? βγες και συ έξω με φίλους.
    Αλήθεια, φίλους έχεις? Κάποια άλλη ενασχόληση εκτός της σχέσης?

  8. #8
    Θεοφανία, κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ! Η βοήθειά σου μου είναι πραγματικά πολύτιμη καθώς αυτά που γράφεις είναι σαφέστατα αλλά και αντικειμενικά! Έχω πολλούς φίλους και γενικά είμαι πολύ κοινωνικός κι αγαπητός στους ανθρώπους που με περιβάλλουν... μπορώ να είμαι κυριολεκτικά κάθε μέρα έξω αν θέλω και με διαφορετικούς φίλους-παρέες. Επίσης έχω κι αρκετά χόμπι τα οποία λατρεύω κυριολεκτικά, αλλά όταν ασχολούμαι με αυτά και αναγκαστικά θα πρέπει να παραμελήσω ελαφρώς την κοπέλα μου κάποιες στιγμές, σπάζεται απίστευτα και νευριάζει, ενώ όταν αυτή φερθεί αντίστοιχα απαιτεί να δείχνω κατανόηση λέγοντάς μου πως δεν θα πρέπει να την καταπιέζω σε τέτοια θέματα... ήμουν κάπως υπερβολικός όταν χρησιμοποίησα τη φράση "έχει δέσει το γάιδαρό της" .... δεν είναι έτσι ακριβώς, απλά υπάρχουν στιγμές που χαλαρώνει στη σχέση μας και με θεωρεί δεδομένο κατά κάποιο τρόπο... δεν λείπουν όμως και οι στιγμές που θα μου κάνει έντονες σκηνές όταν θα αντιληφθεί πως δέχομαι κάποιο φλερτ από άλλη γυναίκα πχ.. οπότε πιστεύω πως δεν είναι και τραγικά τα πράγματα στη σχέση μου... ξέρω πως πρέπει να κουλάρω, αλλά δεν μου είναι εύκολο... όταν πάω να κουλάρω λίγο, το αντιλαμβάνεται κι ενοχλείται και μάλιστα έντονα κάποιες φορές... μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λέμε! Επίσης πρόσφατα μαλώσαμε κι επειδή άρχισε να μιλάει για χωρισμούς και τα σχετικά, θόλωσε το μυαλό μου και της είπα πως αν είναι να τρωγόμαστε κάθε μέρα θα προτιμούσα κι εγώ αυτή τη λύση... μόλις το είπα αυτό ηρέμησε κι άλλαξε αμέσως η συμπεριφορά της απέναντί μου και μου έδειξε πως δεν το εννοούσε αλλά και δεν το ήθελε..... συνοπτικά λοιπόν, πιστεύω πως δεν ξέρει τι θέλει!

  9. #9
    ...συνοπτικά θα σου πω, πως είναι ανασφαλής και δοκιμάζει τα όρια της πάνω σου.
    το τραβάει τόσο, όσο. Μόλις αντιληφθεί κίνδυνο χωρισμού το σταματά.
    Αυτό σημαίνει πως από τη μία θέλει να σε έχει σε ένταση για να μη λοξοδρομήσεις και από την άλλη όταν ηρεμεί και νιώθει ασφάλεια θέλει και το χώρο της.
    Αυτό που κάνουμε οι περισσότεροι δηλαδή..:Ρ
    Θα επιστρέψω στην πρώτη μου απάντηση και θα σου ξαναπώ πως αυτό που σας χρειάζεται είναι ...ισορροπία.
    Απ ότι φαίνεται είσαι σκεπτόμενο άτομο και μπορείς να δεις καθαρά.\
    Βρες την ισορροπία σας και κοίτα τη σχέση σα να είσαι έξω από αυτή. Σα να συμβαίνουν όλα σε ένα φίλο σου...:)

  10. #10
    Αχ αυτή η ισορροπία!! :) Και πως την βρίσκουμε την ισορροπία Θεοφανία; Όταν χαλαρώνω έστω και λίγο, το αντιλαμβάνεται και τρελαίνεται! Πόλεμος κανονικός! Έχω φτάσει σε σημείο να της πω πως θέλω να μείνω μόνος μου για ένα διάστημα... δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί ξέρω πως είναι μεγάλο ρίσκο, αλλά πιστεύω πως μόνο έτσι θα επανέλθει η ισορροπία στη σχέση μου... δεν ξέρω πραγματικά...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Takis 36 View Post
    Αχ αυτή η ισορροπία!! :) Και πως την βρίσκουμε την ισορροπία Θεοφανία; Όταν χαλαρώνω έστω και λίγο, το αντιλαμβάνεται και τρελαίνεται! Πόλεμος κανονικός! Έχω φτάσει σε σημείο να της πω πως θέλω να μείνω μόνος μου για ένα διάστημα... δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί ξέρω πως είναι μεγάλο ρίσκο, αλλά πιστεύω πως μόνο έτσι θα επανέλθει η ισορροπία στη σχέση μου... δεν ξέρω πραγματικά...

    ...δεν χρειάζονται και τέτοιες ακραίες αντιδράσεις...:)
    Κάντης για αρχή μια κουβέντα και ζήτα να βρείτε μαζί την ισορροπία.
    αν το συνεχίσει, πάλι εδώ είμαστε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    να ξερεις οτι οι σχεσεις αποστασης ειναι δυσκολο πραγμα και βολευει πιο πολυ τους πολυγαμικους.το οτι προτιμαει να περνα με φιλους στις γιορτες παρα με εσενα,που στις γιορτες τα ζευγαρια δενονται πιο πολυ εμενα θα με πειραζε πολυ.λαθος σου που την εκανες να πιστευσει πως σε εχει σιγουρο απο την στιγμη που συμπεριφερεται ετσι.ποσες σχεσεις εχεις κανει?οταν ειστε μαζι πως ειναι απεναντι σου?

  13. #13
    Θεοφανία, το σκέφτηκα καλά και δεν θα αναφέρω απολύτως τίποτα... απλά σε λίγες ημέρες που έχει γενέθλια μία πολύ καλή μου φίλη, θα πληρωθεί με το ίδιο ακριβώς νόμισμα!

    mr bubbles, κι εμένα δεν μου άρεσε που δεν βρεθήκαμε καθόλου μέσα στις γιορτές... είμαι κι εγώ της δικής σου άποψης πως τα ζευγάρια δένονται περισσότερο μέσα στις γιορτές.. ένας από τους λόγους που δεν ήθελε να βρεθούμε ήταν και το ότι ήθελε να αφιερώσει χρόνο στην αδελφή της η οποία είναι κι αυτή μακριά της και είχε αρκετό καιρό να την δει... σαφώς και είναι λάθος μου που την κάνω να πιστεύει πως θα είμαι πάντα εκεί για αυτήν κι αυτό είναι που πρέπει να αλλάξω πιστεύω στο μυαλό της χωρίς βέβαια να της το πω άμεσα.. πρέπει να πάρει από εμένα ένα ηχηρό μήνυμα του στυλ "κοπελιά; Κάτσε φρόνιμα γιατί έχει κι αλλού πορτοκαλιές!"... πρέπει να σκαρφιστώ κάτι έξυπνο για να καταφέρω να αλλάξω τα δεδομένα. Όσο αφορά το ερώτημα σου, έχω κάνει αρκετές σχέσεις, εκ των οποίων οι 3 από αυτές ήταν πάνω από 2 χρόνια.. όταν είμαστε μαζί, στο συντριπτικό ποσοστό των περιπτώσεων (κυρίως στις πολύ προσωπικές μας στιγμές) κυριολεκτικά δεν ξεκολλάει από πάνω μου... είναι απίστευτα γλυκιά και τρυφερή μαζί μου... το πράγμα χαλάει όταν είμαστε μακριά, γι'αυτό και ο τίτλος που έβαλα είναι "Προβλήματα σε σχέση από απόσταση".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Taki, έχω κι εγώ σχέση με απόσταση (πολύ καιρό) και υπάρχουν φυσικά πολλά προβλήματα! και με απασχολεί κ εμένα τελευταία αρκετά δλδ είμαι σε μια κατάσταση σαν να μη ξεχωρίζω πραγματικότητα με ψευδαίσθηση. Ο δικός μου είναι κατι σαν τη κοπέλα σου.. οταν είμαστε κοντά δε ξεκολλάει -όπως είπες κ εσυ- και όταν είμαστε μακρυα είναι πιο απόμακρος, τεσπα..
    εγώ στη θέση σου παντως δε θα αντεχα να κρατάω μέσα μου αυτά που με τρώνε και θέλω να του πω. και τωρα αυτες τις μερες θελω να του κανω μια συζητηση αλλά όλο το αναβάλω... :\ αλλά θα έρθει η στιγμή(το νιώθω, παντα έτσι γίνεται) που δε θα αντέξω.. και θα τα βγάλω απο μέσα μου.. παντα έτσι είναι..αν και γενικά δε μαλώνω πολύ.
    Αλλά πιστεύω θα της μιλήσεις όταν θα είσαι έτοιμος, να το προσχεδιάσεις δεν έχει νόημα, ούτε να της μιλήσεις όταν πχ μπορεί να μην είναι το κλίμα ευνοϊκό..
    αυτή είναι πανω κάτω η γνώμη μου, τα περισσότερα που είπα ήταν άσχετα :P
    ελπίζω πάντως να πανε όλα καλα

  15. #15
    Gothly, σε ευχαριστώ κατ'αρχήν που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου. Η αλήθεια είναι ότι ενοχλήθηκα όταν μου είπε πως θα φύγει νωρίτερα ώστε να είναι στη γιορτή του φίλου της... αργότερα όμως το ξανασκέφτηκα και είδα πως θα έχω κι εγώ την ευκαιρία να κάνω το ίδιο μιας και πλησιάζουν τα γενέθλια μιας πολύ καλής μου φίλης... μόνο έτσι θα καταλάβει πιστεύω πως είναι λίγο ενοχλητικό το να λες κάτι τέτοιο στον άνθρωπό σου κατάμουτρα... με το να της το πω δεν θα κερδίσω κάτι, απλά θα τσακωθώ για μία ακόμη φορά... σου εύχομαι κι εγώ να πάνε όλα καλά με τη σχέση σου!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  2. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 20:20
  3. Δευτερογενη Ψυχολογικα προβληματα = Λυσεις για μια πιο ουσιαστικη σχεση
    By equilibrium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2011, 19:17
  4. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?
    By Irenefar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2009, 10:28
  5. Σχέσεις απο απόσταση
    By fairys in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 20-03-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •