σταμάτημα remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5

    Lightbulb σταμάτημα remeron

    εδώ κ 10 μέρες σταμάτησα σταδιακά- όπως πρέπει το φάρμακο, έπειτα απο χορήγησή του επι 1,5 περίπου χρόνο.. η αλήθεια είναι οτι νιώθω κατάθλιψη, ανησυχία, είμαι ευάλωτη συναισθηματικά. τι πιστεύετε, είναι θέμα χρόνου οτι θα νιώσω καλύτερα, και συνηδητοποίησης οτι πλέον θα το παλέψω μόνη?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    18
    καλησπερα treislaloun το καλυτερο για εσενα ειναι να πιστεψεις στον ευατο σου και με την βοηθεια του γιατρου σου να τα καταφερεις.εχεις ενημερωσει για το πως νιωθεις τον γιατρο σου?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Το θέμα είναι τι νομίζεις εσύ. Νομίζεις ότι μπορείς να το παλέψεις? θα νιώσεις καλύτερα?
    Μακάρι, προσπάθησε και εάν δεις ότι δεν, τότε μην τα βάλεις με τον εαυτό σου, δέξου την αγωγή.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by rex View Post
    Το θέμα είναι τι νομίζεις εσύ. Νομίζεις ότι μπορείς να το παλέψεις? θα νιώσεις καλύτερα?
    Μακάρι, προσπάθησε και εάν δεις ότι δεν, τότε μην τα βάλεις με τον εαυτό σου, δέξου την αγωγή.
    εγω θεωρω οτι ειναι μια μεγαλη προκληση, κ πλεον πρεπει να το παλεψω με τον εαυτο μου.. δεν πρεπει να επιμεινω στις παρενεργειες του φαρμακου, αλλα να κυλησει ο καιρος κ να ισορροπησω οπως πριν με τις δυναμεις μου! αυτο που λες ειναι η ευκολη λυση, αλλα οχι η σωστη, ουτως η αλλως θα πρεπει να το αντιμετωπισω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Κοίτα, δεν διεκδικώ το αλάθητο. Άποψη εξέφρασα.
    Και μάλιστα έγραψα μακάρι οι προσπάθειές σου να ευοδωθούν.
    Εξάλλου στο πρώτο μήνυμά σου θέτεις το ερώτημα και περιμένεις απαντήσεις.
    Απαντώ και στη συνέχεια μου λες ότι δεν είναι σωστή η άποψή μου. Μπορεί.
    Άρα είχες apriori γνώμη για το τι πρέπει να κάνεις. Τότε γιατί ζητάς τις γνώμες των άλλων?
    Περιγράφεις μια κατάσταση όπως την βιώνεις, καθόλου ευχάριστη και όσοι παρομοίως την έχουμε βιώσει και το παλεύουμε, θεωρώ ότι σε καταλαβαίνουν πάνω κάτω.
    Ο αγώνας σου και η προσπάθειά σου σε αυτή τη φάση είναι να συνεχίσεις χωρίς την αγωγή.
    Εγώ σου λέω ξανά ότι, εάν δεν τα καταφέρεις να ισορροπήσεις μην γίνεις επικριτική με τον εαυτό σου και δέξου την βοήθεια και από το χάπι.
    Απλά και ειλικρινά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Καλημέρα και από μένα,

    Σταμάτησες το φάρμακο μόνος σου ή κατόπιν συνεννόησης με τον γιατρό; Αν ισχύει το πρώτο το έκανες διότι αισθανόσουν πλέον καλά ή φοβούμενος τις παρενέργειες;

    Το καλύτερο είναι να συζητάς και να ενημερώνεις τον γιατρό για οτιδήποτε σε απασχολεί πόσο μάλλον σχετικά με την αγωγή και την θεραπεία... Είναι εκεί για να σε καθοδηγήσει, δεν θα σε κατακρίνει ούτε θα σε εξαναγκάσει... Έχεις ψυχολογική στήριξη;


    Αυτήν σου την "απόπειρα" να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου συζήτησε την και με τον ειδικό. Μακάρι η αποφασιστικότητα που έχεις τώρα να μην καμφθεί από τα συμπτώματα της κατάθλιψης και να αναστρέψεις μόνος σου τα πράγματα αλλά αν συνέβαινε κατά κόρον αυτό δεν θα χε αναπτυχθεί ολόκληρη επιστήμη γύρω απ αυτήν.... Ο Rex έχει δίκιο... Θέλω να σου πώ καλός ο σκεπτικισμός αλλά μην απορρίπτεις τον ρόλο των ειδικών, προσπάθησε να είσαι όσο πιο συνεργάσιμος και σαφής γίνεται. Επίσης να θυμάσαι ότι δε βρίσκεσαι κοντά τους ως εξεταζόμενος-απολογούμενος και να απαιτείς την βοήθεια.

    Η κατάθλιψη πάντως θεραπεύεται. Μην σε πιάνει άγχος με αυτό
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

Similar Threads

  1. Σταμάτημα καπνίσματος
    By ioannis2 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 17-07-2012, 13:01
  2. σταματημα cipralex
    By emmstra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 22-04-2012, 12:46
  3. σταματημα απο τα κ__ο φαρμακα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-01-2011, 17:51
  4. Σταματημα Geodon
    By nick84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2010, 22:05
  5. Σταματημα ψυχοθεραπειας
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 28-09-2009, 20:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •