Συνεδρίες με ψυχολόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11

    Συνεδρίες με ψυχολόγο

    Γεια χαρά σε όλους,

    Είμαι ο Δημήτρης, ετών 32, και μόλις πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησα συνεδρίες με έναν ψυχολόγο για κάποια θέματα που με απασχολούν χρόνια και τον τελευταίο καιρό με έχουν εξαντλήσει ψυχολογικά. Πιθανότατα να αναφερθώ σε αυτά σε κάποιο άλλο ποστ αφού πρώτα αισθανθώ πιο άνετα με το φόρουμ, μιας και είμαι καινούριος σε αυτό.

    Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι για να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις συνεδρίες μιας και κάποιοι από εσάς έχετε ήδη επισκεφτεί ειδικούς και έχετε περισσότερη εμπειρία από μένα. Ο ψυχολόγος τον οποίο επισκέπτομαι εξ' αρχής μου έδωσε την εντύπωση ότι περισσότερο ενδιαφέρεται πως θα περάσει η ώρα και να πάρει τα λεφτά παρά να συγκεντρωθεί στη δουλειά του. Αυτό το λέω εφόσον από την μία ώρα της συνεδρίας αυτός μιλάει για τουλάχιστον 45 λεπτά αφήνοντας μου ελάχιστο χρόνο να εκφραστώ. Αναλώνεται συνεχώς στο να μου δίνει παραδείγματα ενώ ήδη έχω καταλάβει τι θα μου πει πριν καν ολοκληρώσει την πρόταση του. Πολλές φορές μάλιστα προσπαθώ να τον διακόψω για να μιλήσω αλλά δεν τα καταφέρνω μιας και συνεχίζει με περισσότερη ένταση. Άλλες φορές μάλιστα εκέι που μιλάω με διακόπτει και βγάζει συμπεράσματα στα οποία διαφωνώ αλλά άντε να του εξηγήσεις. Να μην μιλήσω για κάποιες περιπτώσεις που απλά καταλαβαίνει ότι θέλει προφανώς από την βιασύνη του να μιλήσει. Προφανώς η όλη κατάσταση με κουράζει και με βάζει σε σκέψεις για το αν είναι σωστός στη δουλειά του.

    Απλά ηθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το θέμα γιατί εμένα δεν μου φαίνεται σωστή αντιμετώπιση. Προφανώς σκέφτομαι να αλλάξω ψυχολόγο γιατί δεν θέλω να χάσω χρόνο (..και χρήμα) αλλά σκέφτομαι μήπως είμαι και εγώ κάπου λάθος.

    Πάντως με έχει βοηθήσει αρκετά που ξεκίνησα τις συνεδρίες, βέβαια δεν ξέρω αν είναι από τον ενθουσιασμό μου ότι επιτέλους κάνω κάτι για να αντιμέτωπίσω τα προβλήματα μου. Σίγουρα έχω κινητοποιηθεί περισσότερο.

    Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

    Δημήτρης

  2. #2
    Δε μου ακούγεται πολύ καλό αυτό το σκηνικό με τη φλυαρία που μας περιγράφεις. Έχοντας επισκεφτεί 4 ψυχολόγους και ψυχοθεραπευτές, έχω να πω ότι και οι 4 άκουγαν προσεκτικά τι τους έλεγα και κάθε άλλο παρά μονοπωλούσαν το χρόνο. Από την άλλη όμως, κάποιες φορές έπρεπε να εξηγήσουν ορισμένα πράγματα και τότε όντως μπορεί να χρειαζόταν να μιλήσουν αρκετή ώρα. Νομίζω ότι και οι δυο πλευρές πρέπει να ακούνε προσεκτικά η μία την άλλη, να υπάρχει μια ισορροπία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by obey View Post
    Γεια χαρά σε όλους,

    Είμαι ο Δημήτρης, ετών 32, και μόλις πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησα συνεδρίες με έναν ψυχολόγο για κάποια θέματα που με απασχολούν χρόνια και τον τελευταίο καιρό με έχουν εξαντλήσει ψυχολογικά. Πιθανότατα να αναφερθώ σε αυτά σε κάποιο άλλο ποστ αφού πρώτα αισθανθώ πιο άνετα με το φόρουμ, μιας και είμαι καινούριος σε αυτό...

    Γειά σου Δημήτρη,
    θα ξεκινήσω απ' αυτό που λες προς το τέλος, ότι δηλ. έχεις βοηθηθεί αρκετά, παρ' όλο που ο χρόνος από την έναρξη των συνεδριών είναι πολύ λίγος. Να υποθέσω ότι έχεις κάνει 2 ή 4 συνεδρίες, που και πάλι λίγες είναι. Συνήθως χρειάζονται 2-4 συνεδρίες για να πάρει ιστορικό ο ψυχολόγος. Το έκανε; Έπειτα η ψυχοθεραπεία είναι διοχέτευση γνώση του ειδικού κι ίσως γι' αυτό αναλώνεται στο να σου αναλύει διάφορα. Σου ζήτησε να κρατάς σημειώσεις για όσα σου λέει; Νιώθεις καλά μαζί του; Δηλ. τον εμπιστεύεσαι ν' ανοιχτείς; Όταν πηγαίνεις για συνεδρία σε ρωτάει π.χ. "πώς ήταν η βδομάδα που πέρασε";
    Ποιά μέθοδο ψυχοθεραπείας ακολουθεί;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλημέρα obey , πιστεύω πως κανένας μας δεν μπορεί να σου δώσει μια ακριβή απάντηση.Ο τρόπος που αντιλήφθηκες την κατάσταση ( και ο καθένας στην θέση σου ) είναι υποκειμενικός , γιατί από την μια δείχνεις πιεσμένος λόγω κόστους , και χρόνου ( πόσο ρεαλιστικά μπορείς να αξιολογήσεις κάτι όταν πιέζεσαι ; ) και από την άλλη δεν έχεις εμπειρία και μέτρο σύγκρισης. Προσωπικά το έχω ξανά αναφέρει απέρριψα τέσσερις ψυχιάτρους , έκανα δουλειά με τον πέμπτο ( και να σκεφτείς ότι με όλους στην αρχή ήμουν αισιόδοξος ) αυτός που θα σου δείξει το αν έκανες καλή , η όχι επιλογή είναι μόνο ο '' χρόνος ''.Αν αποδεκτής αυτό το στοιχείο και λάθος επιλογή να έκανες θα βρεις στην συνέχεια τον δρόμο σου !
    Υ.Γ. Όλος ο χρόνος της συνεδρίας είναι αποκλειστικά δικό σου γιατί εσύ τον πληρώνεις , διατηρείς κάθε δικαίωμα να τον διαχειρίζεσαι όπως νομίζεις , αλλά και να βάλεις όρια στον χρόνο που σου ''αρπάζει''

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by χρήστης View Post
    Από την άλλη όμως, κάποιες φορές έπρεπε να εξηγήσουν ορισμένα πράγματα και τότε όντως μπορεί να χρειαζόταν να μιλήσουν αρκετή ώρα. Νομίζω ότι και οι δυο πλευρές πρέπει να ακούνε προσεκτικά η μία την άλλη, να υπάρχει μια ισορροπία.
    Συμφώνω ότι πρέπει να υπάρχει μία ισορροπία αλλά στην περίπτωση μου σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει, ίσα ίσα με ενοχλέι ιδιαίτερα το γεγονός ότι με διακόπτει όταν προσπαθώ να εκφραστώ.

    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Συνήθως χρειάζονται 2-4 συνεδρίες για να πάρει ιστορικό ο ψυχολόγος. Το έκανε; Έπειτα η ψυχοθεραπεία είναι διοχέτευση γνώση του ειδικού κι ίσως γι' αυτό αναλώνεται στο να σου αναλύει διάφορα. Σου ζήτησε να κρατάς σημειώσεις για όσα σου λέει; Νιώθεις καλά μαζί του; Δηλ. τον εμπιστεύεσαι ν' ανοιχτείς; Όταν πηγαίνεις για συνεδρία σε ρωτάει π.χ. "πώς ήταν η βδομάδα που πέρασε";
    Ποιά μέθοδο ψυχοθεραπείας ακολουθεί;
    Έχω κάνει 2 συνεδρίες μέχρι στιγμής. Ιστορικό δεν έχει πάρει παρά μόνο να ρωτήσει τι με απασχολεί και γιατί τον επισκέφτηκα. Φαντάσου και αυτό δεν το έχουμε ολοκληρώσει αφού το μόνο που του έχω εξηγήσει είναι για μία πρόσφατη αποτυχημένη σχέση το οποίο σίγουρα δεν είναι ο μόνος λόγος που τον επισκέφτηκα.

    Γενικά νιώθω καλά μαζί του αλλά νομίζω περισσότερο είναι επειδή εγώ έχω την διάθεση να λύσω τα προβληματά μου οπότε και είμαι έτοιμος να ανοιχτώ.

    Δεν γνωρίζω ποια μέθοδο χρησιμοποιεί, αν και θα έπρεπε να τον είχα ρωτήσει. Αυτό που κάνω τις τελευταίες 2 βδομάδες είναι να κάνω τον ψυχολόγο του ευατού μου. Να παρατηρω σκέψεις και συναισθήματα και να τα καταγράφω. Όχι πως δεν γινόταν προηγουμένως απλά τώρα γίνεται πολύ πιο συστηματικά.


    Quote Originally Posted by Φιλομαθής View Post
    Προσωπικά το έχω ξανά αναφέρει απέρριψα τέσσερις ψυχιάτρους , έκανα δουλειά με τον πέμπτο ( και να σκεφτείς ότι με όλους στην αρχή ήμουν αισιόδοξος ) αυτός που θα σου δείξει το αν έκανες καλή , η όχι επιλογή είναι μόνο ο '' χρόνος ''.Αν αποδεκτής αυτό το στοιχείο και λάθος επιλογή να έκανες θα βρεις στην συνέχεια τον δρόμο σου !
    Έχεις δίκιο περι χρόνου απλά σκέφτομαι πως να το διαχειριστώ πιο αποδοτικά. Βέβαια κάτι δεν μου πάει καλά εξ'αρχης και φαντασου δεν έχω καμία εμπειρία με συνεδρίες.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νομίζω θα δοκιμάσω κάποιον άλλον ψυχολόγο και θα αφήσω τον συγκεκριμένο για λίγο καιρό μέχρι να κατασταλάξω κάπου.

Similar Threads

  1. Πρέπει να ξαναρχίσω συνεδρίες...
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2021, 23:37
  2. ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
    By Lilian in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2012, 00:23
  3. συνεδριες με ατομα παρομοιων προβληματων
    By σακης in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-09-2011, 12:42
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. Replies: 8
    Last Post: 05-10-2009, 02:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •