Την πάτησα άσχημα με τον ψυχολόγο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149

    Την πάτησα άσχημα με τον ψυχολόγο μου

    Καλησπέρα σε όλους!
    Πέρυσι πήγαινα σε έναν ψυχολόγο και του είπα κάποια προβλήματα μου...
    Ένα από αυτά ήταν το μεγάλο χάσμα που υπάρχει στη σχέση μου με τους γονείς μου...
    Μόνο με ρώταγε χωρίς να μου πει διάγνωση και αυτό γινότανε μήνες...
    Είχα ένστινκτο να μην πάω γιατί φανταζόμουν πως θα ειδοποιούσε τους γονείς μου
    Δε μπαίνω σε λεπτομέρειες για να μη σας κουράσω...
    Ένα διάστημα παρατήρησα πολύ απότομη αλλαγή στη συμπεριφορά τους και κυρίως στης μάνας μου...
    Ο ψυχολόγος που πήγαινα χρησιμοποίησε κάποιες φράσεις και εκείνο το διάστημα της έλεγε η μάνα μου ακριβώς όπως μου τις είπε αυτός χωρίς να κάνει καμία συλλαβή λάθως...Εγώ το υποψιαζόμουν ότι είχε καλέσει τους γονείς μου κρυφά από εμένα και ήθελα να του το πω αλλά φοβόμουν ότι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα μια στις 100 να κάνω λάθως και να τον προσβάλω για αυτό σταμάτησα να πηγαίνω χωρίς να του πω τίποτα...
    Τώρα τελευταία που ξανασκεφτόμουν και έφερνα στην επιφάνεια όλες τις ενδείξεις που με είχαν οδηγήσει σε αυτήν την υποψία, από υποψία μετατράπηκε σε απόλυτη σιγουριά...
    Πήγα χτες και του το είπα αλλά εκείνος αρνιόταν κατηγορηματικά ότι το έκανε...
    Σήμερα το πρωί πήρε τηλέφωνο στο σπίτι και ήρθε στο δωμάτιο η αδερφή μου και μου το είπε...
    Μετά από λίγο ήρθε ο μπαπάς μου με το αμάξι και έφυγε μαζί με τη μάνα μου...
    Εγώ δεν πήγα στο φροντιστήριο και πήγα εκεί...
    Σε εκείνη τη γειτονιά είδα παρκαρισμένο το αμάξι του μπαμπά μου...
    Περίμενα έξω από την πόρτα να τους δω να βγαίνουν...
    Όταν βγήκαν μας πήρε μέσα και τους 3 ο ψυχολόγος να μιλήσουμε...
    Τότε θύμωσα πάρα πολύ και υσχυριζότανε ότι έχουν μαζευτεί όλα τα τραύματα στον εγκέφαλο και αμποδίζουν τη λειτουεγία του και για αυτό δε μπορώ ούτε να κοιμηθώ...
    Έλεγε και ότι στο τέλος θα "καταστραφώ" και θα καταλήξω σε ψυχιατρίο και ο μόνος τρόπος για να το γλυτώσω αυτό είναι να "επανασυνδεθώ" με τους γονείς μου...
    Όλα όσα μου είπε τα ήξερα από πριν αλλά αυτός μου τα επιβεβαίωσε...
    Μου είπε και ότι έχω διαίσθηση, είμαι εφυές και μυρίζομαι πολλά πράματα από μακρυά...
    Δε θέλω να πω περισσότερα πράματα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    θα γράψω περισσότερα αλλά στο τελευταίο ραντεβού διαπίστωσα τα ίδια με την ψυχιατρό μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Πέρυσι πήγαινα σε έναν ψυχολόγο και του είπα κάποια προβλήματα μου...
    Ένα από αυτά ήταν το μεγάλο χάσμα που υπάρχει στη σχέση μου με τους γονείς μου...
    Μόνο με ρώταγε χωρίς να μου πει διάγνωση και αυτό γινότανε μήνες...
    Είχα ένστινκτο να μην πάω γιατί φανταζόμουν πως θα ειδοποιούσε τους γονείς μου
    Δε μπαίνω σε λεπτομέρειες για να μη σας κουράσω...
    Ένα διάστημα παρατήρησα πολύ απότομη αλλαγή στη συμπεριφορά τους και κυρίως στης μάνας μου...
    Ο ψυχολόγος που πήγαινα χρησιμοποίησε κάποιες φράσεις και εκείνο το διάστημα της έλεγε η μάνα μου ακριβώς όπως μου τις είπε αυτός χωρίς να κάνει καμία συλλαβή λάθως...Εγώ το υποψιαζόμουν ότι είχε καλέσει τους γονείς μου κρυφά από εμένα και ήθελα να του το πω αλλά φοβόμουν ότι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα μια στις 100 να κάνω λάθως και να τον προσβάλω για αυτό σταμάτησα να πηγαίνω χωρίς να του πω τίποτα...
    Τώρα τελευταία που ξανασκεφτόμουν και έφερνα στην επιφάνεια όλες τις ενδείξεις που με είχαν οδηγήσει σε αυτήν την υποψία, από υποψία μετατράπηκε σε απόλυτη σιγουριά...
    Πήγα χτες και του το είπα αλλά εκείνος αρνιόταν κατηγορηματικά ότι το έκανε...
    Σήμερα το πρωί πήρε τηλέφωνο στο σπίτι και ήρθε στο δωμάτιο η αδερφή μου και μου το είπε...
    Μετά από λίγο ήρθε ο μπαπάς μου με το αμάξι και έφυγε μαζί με τη μάνα μου...
    Εγώ δεν πήγα στο φροντιστήριο και πήγα εκεί...
    Σε εκείνη τη γειτονιά είδα παρκαρισμένο το αμάξι του μπαμπά μου...
    Περίμενα έξω από την πόρτα να τους δω να βγαίνουν...
    Όταν βγήκαν μας πήρε μέσα και τους 3 ο ψυχολόγος να μιλήσουμε...
    Τότε θύμωσα πάρα πολύ και υσχυριζότανε ότι έχουν μαζευτεί όλα τα τραύματα στον εγκέφαλο και αμποδίζουν τη λειτουεγία του και για αυτό δε μπορώ ούτε να κοιμηθώ...
    Έλεγε και ότι στο τέλος θα "καταστραφώ" και θα καταλήξω σε ψυχιατρίο και ο μόνος τρόπος για να το γλυτώσω αυτό είναι να "επανασυνδεθώ" με τους γονείς μου...
    Όλα όσα μου είπε τα ήξερα από πριν αλλά αυτός μου τα επιβεβαίωσε...
    Μου είπε και ότι έχω διαίσθηση, είμαι εφυές και μυρίζομαι πολλά πράματα από μακρυά...
    Δε θέλω να πω περισσότερα πράματα...
    φιλε αυτο το οτι εχεισ διαισθηση κ μυριζεσαι τα πραματα απο μακρια δεν ειναι κ τοσο καλο το ιδιο εχω κ εγω κ επαθα ψυχωση να κρατιεσαι παντα ηρεμοσ οσο μπορεισ γτ δεν ξερεισ που μπορει να σε παει η ζωη

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Ξέρω τι με πέριμένει...
    Αμφιβάλω αν πάω 50...θα πεθάνω πολύ αργά και βασανιστηκά (ψυχικά)...
    Θα αργήσει να γίνει αλλά θα γίνει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Ξέρω τι με πέριμένει...
    Αμφιβάλω αν πάω 50...θα πεθάνω πολύ αργά και βασανιστηκά (ψυχικά)...
    Θα αργήσει να γίνει αλλά θα γίνει
    Μην σκέφτεσαι έτσι , η διαίσθηση πολλές φορές δεν λειτουργεί σωστα για εμάς που την έχουμε .
    Και εγω ξέρω , βλέπω για μένα διαφορα αλλα κάποιες φορές όλα αυτα ειναι λάθος .
    Τώρα με τους γονεις σου πως εισαι , τους μηλάς ? είστε ένταξη?
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Μπορεί να μην είμαι μάντης και να μη μπορώ να προβλέψω το μέλον αλλά αυτό που είπα στην προηγούμενη δημοσίευση στο ποστ μου, μπορώ να το προβλέψω και είμαι απόλύτως σίγουρος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Μπορεί να μην είμαι μάντης και να μη μπορώ να προβλέψω το μέλον αλλά αυτό που είπα στην προηγούμενη δημοσίευση στο ποστ μου, μπορώ να το προβλέψω και είμαι απόλύτως σίγουρος
    Καμία φορα όταν πιστεύουμε κατι μπορει και να γίνει , μηπως να πιστεύεις το αντίθετο ?
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Τι ηλικία έχεις;

    Έχω την εντύπωση πως απαγορεύεται να το κάνει αυτό ένας ψυχολόγος. :S

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by vlack_swan View Post
    Τι ηλικία έχεις;

    Έχω την εντύπωση πως απαγορεύεται να το κάνει αυτό ένας ψυχολόγος. :S
    <<

    εκτος αν προκειται για ανηλικο, η συντρεχουν λογοι σοβαροι για την ακαιρεοτητα του ατομου η των συνανθρωπων του,,
    αλλιως ειναι προφανως αντιδεοντολογικο,,

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Έλεγε και ότι στο τέλος θα "καταστραφώ" και θα καταλήξω σε ψυχιατρίο και ο μόνος τρόπος για να το γλυτώσω αυτό είναι να "επανασυνδεθώ" με τους γονείς μου...
    Όλα όσα μου είπε τα ήξερα από πριν αλλά αυτός μου τα επιβεβαίωσε...
    Ως προς αυτο το κομματι αμφιβαλω λιγο
    Η Vlak swan εχει δικιο.Απαγορευεται οπως επισης απαγορευται να κανει διαγνωσεις ο ψυχολογος.

  11. #11
    Συμφωνώ με path. Φίλε πόσων χρονών είσαι?
    Το να ¨καταστραφεις και να καταλήξεις σε ψυχιατρείο¨ είναι απειλες για να ακολουθησεις τη θεραπευτική μέθοδο που σου προτείνει, κι αυτο μπορεί να ειναι τελικά για καλό σου, νοουμενου ότι νοιώθεις ότι ο ίδιος και η θεραπευτικη του μεθοδος σε βοηθουν. Εφάρμοζες αυτά που σου έλεγε πρώτα και έπειτα είδες αποτέλεσμα? Διαφορετικα, από τη στιγμη που συνειδητοποίησες ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στη σκεψη, συμπεριφορα σου κλπ και θες να το λύσεις, πας αλλού σε κάποιον που θα νοιωθεις πιο άνετα κοντα του και θα ειναι επίσης υποβοηθητικός. Το να έχεις εφυία και διαίσθηση είναι χάρισμα, μάθε να το εκμεταλλευτείς σωστά, να βρίσκεις τις ευκαιριες στη ζωη και να τις κερδίζεις και όχι να το έχεις για να καταλαβαίνεις ότι τις έχασες.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by vlack_swan View Post
    Τι ηλικία έχεις;

    Έχω την εντύπωση πως απαγορεύεται να το κάνει αυτό ένας ψυχολόγος. :S
    +1!
    Και'γώ την ίδια εντύπωση έχω.

    Νομίζω πως εάν είναι ανήλικος/η χρειάζεται η συγκατάθεση του κηδεμόνα γιά να τον δέχεται συστηματικά. Αυτό του λύνει κάπως τα χέρια σε κάποιες περιπτώσεις. Πχ., εάν πρόκειται γιά νευρική ανορεξία είναι λογικό να ενημερώνεται, ενώ εάν πρόκειται γιά ομοφυλοφιλία δέν έχει κανένα δικαίωμα.
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Δεν ξέρω πραγματικά δεν ξέρω...
    17 είμαι...
    Αυτός αρνήτε κατηγορηματικά ότι τους ειδοποίησε πέρυσι...
    Πείτε μου τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται...
    Για όλα τα παραπάνω που μου είπατε, είστε σίγουροι???

  14. #14
    Quote Originally Posted by STORM LORD View Post
    Δεν ξέρω πραγματικά δεν ξέρω...
    17 είμαι...
    Αυτός αρνήτε κατηγορηματικά ότι τους ειδοποίησε πέρυσι...
    Πείτε μου τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται...
    Για όλα τα παραπάνω που μου είπατε, είστε σίγουροι???
    Απευθύνσου για καλύτερη καθοδήγηση για το πρόβλημα στους υπεύθυνους του φόρουμ. Εμείς σου είπαμε αυτα που πιστευουμε μέσα από τις δικές μας εμπειρίες. Εύχομαι να έχεις ήδη δει βελτίωση στη ζωη σου σ΄αυτο που σε απασχολεί και πάντως ειναι θετικό το ότι αγωνίζεσαι να το λύσεις.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Φίλε μου το ότι ο ψυχολόγος σου ειδοποίησε τους γονείς σου δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να το πάρεις τόσο βαρέως, δες το και από την άλλη όψη, και λάθος να έκανε το έκανε γιατί έκρινε ότι
    ήταν για το δικό σου καλό. Το ότι ανταποκρίθηκαν οι γονείς σου πάλι δεν είναι κάτι κακό. Αν πλέον δεν τον εμπιστεύεσαι μπορείς πολύ εύκολα να πας σε κάποιον άλλο. Πάντως και ο δικός μου ψυχολόγος ζήτησε το τηλ των γονιών μου και ας έχω τα διπλά σου χρόνια.

    Φιλικά!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έμπλεξα άσχημα!
    By grigoriskal in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 10-04-2012, 03:13
  2. νοιωθω ασχημα
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-05-2011, 23:10
  3. Αντιδράσεις σε άσχημα νέα
    By anwnimi3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-01-2010, 12:47
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45
  5. Η ζωή μου φέρθηκε άσχημα
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 14-01-2009, 18:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •