Και γιατι ειναι κακα τα χαπια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144

    Και γιατι ειναι κακα τα χαπια?

    Για να ξεκα8αρισω για τι χαπια μιλαω..εννοω παντα τα αντιφλεγμονωδη και τα αντισταμυνικα.
    Τι κερδιζεις λοιπον αν δεν παρεις τα χαπια σου που 8α σε κανουν σε 4 μερες περδικι και περιμενεις απο 1-3 εβδομαδες να γινεις μονη σου καλα ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    ενωοντας σε επιπεδο αμυνας του οργανισμου κτλ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fabulous View Post
    ενωοντας σε επιπεδο αμυνας του οργανισμου κτλ
    γειά σου fabulous,
    γιατί πολύ απλά, συνήθως τα φάρμακα ανακουφίζουν προσωρινά τα συμπτώματα, αλλά δεν τ' αντιμετωπίζουν οριστικά!
    Το αίτιο που έδωσε το όποιο σύμπτωμα, στις περισσότερες περιπτώσεις εξακολουθεί να υπάρχει. Έπειτα κάθε λογικός
    γιατρός, δεν σου λέει κατ' ευθείαν να καταφύγεις στην χαπακοθεραπεία, αν ο οργανισμός από μόνος του μπορεί ν' αναρρώσει,
    γιατί έτσι με τα χάπια καταστέλλονται κι οι φυσικές άμυνές του και το χειρότερο φορτώνεσαι και τις παρενέργειες τους.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κάποιες φορές είναι αναγκαία. Πχ, γνωρίζω άτομο που έχασε το χεράκι του από τέτοιες βλακώδεις εναλλακτικές οπτικές δίχως να εξεταστεί έγκαιρα η κάθε περίπτωση. Γάγγραινα. Αντί για αντιβίωση περίμενε κι αυτός τον
    οργανισμό του να αναρρώσει. Δεν αναρρώνει πάντα. Αλλά και κάποιες φορές το καταφέρνει.Το ζήτημα είναι πως δεν ξέρεις ποια φορά θα καταφέρει να αναρρώσει
    και ποια όχι από μόνος σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Κάποιες φορές είναι αναγκαία. Πχ, γνωρίζω άτομο που έχασε το χεράκι του από τέτοιες βλακώδεις εναλλακτικές οπτικές δίχως να εξεταστεί έγκαιρα η κάθε περίπτωση. Γάγγραινα. Αντί για αντιβίωση περίμενε κι αυτός τον
    οργανισμό του να αναρρώσει. Δεν αναρρώνει πάντα. Αλλά και κάποιες φορές το καταφέρνει.Το ζήτημα είναι πως δεν ξέρεις ποια φορά θα καταφέρει να αναρρώσει
    και ποια όχι από μόνος σου.
    εννοείται, ότι είναι αναγκαία σε τέτοιες περιπτώσεις! Αλλά τώρα μιλάμε για αντιισταμινικά με φουλ παρενέργειες, πέρα από τις δράσεις, που στην
    περίπτωση των αλλεργιών, χρειάζεται να στραφεί κανείς και κάπου αλλού.. πέρα από την κλασική χαπακοθεραπεία!
    Έπειτα υπάρχουν εναλλακτικές θεραπείες που ενισχύουν την χαπακοθεραπεία, ενώ μειώνουν τις παρενέργειες. Μην τα εξισώνουμε λοιπόν!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Συμφωνώ μαζί σου Μαρκέλα! Υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές θεραπείες. Δεν είμαι κατα των φαρμάκων αλλά ούτε και υπερ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και τα αντιισταμινικά κάποιες φορές είναι καρααναγκαία! Έχεις ακουστά για αλλεργικό σοκ? Τότε είσαι ευγνώμων και για την εφεύρεση της κορτιζόνης και για τη χρήση ενέσιμων ακόμη. Ε, τι λέω και γω. Μην τα εξισώνουμε. Εξαρτάται για τι συζητάμε. Συζητάμε για πρήξιμο αεροφόρων οδών από αλλεργία, ή για εποχιακή? Συζητάμε για φλεγμονή που ο οργανισμός μπορεί να την φέρει βόλτα ή κάποια που δίχως βοήθεια δε βλέπουμε να τη φέρνει?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by fabulous View Post
    Για να ξεκα8αρισω για τι χαπια μιλαω..εννοω παντα τα αντιφλεγμονωδη και τα αντισταμυνικα.
    Τι κερδιζεις λοιπον αν δεν παρεις τα χαπια σου που 8α σε κανουν σε 4 μερες περδικι και περιμενεις απο 1-3 εβδομαδες να γινεις μονη σου καλα ?
    ..νομίζω ρειν ότι προς το παρόν καταλαβαίνω πολύ καλά τι διαβάζω!
    Έπειτα οι στατιστικές έχουν δείξει πως όταν οι γιατροί απεργούν οι θάνατοι μειώνονται..
    Ξέρεις ότι π.χ. στην αρχαία Κίνα, όταν ο γιατρός είχε αρρώστους στην περιοχή της ευθύνης του, σταματούσε η κρατική αμοιβή του,
    γιατί η ύπαρξη της ασθένειας αποδείκνυε έλλειψη πρόληψης, δηλαδή έλλειψη πραγματικής ιατρικής φροντίδας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν ξέρω αν προς το παρόν καταλαβαίνεις καλά τι διαβάζεις. Πάντως εγώ θεωρώ το παράδειγμα με την Κίνα το λιγότερο τράατζζικ. Όπως και το απεργούν οι γιατροί και γλυτώνει ο κοσμάκης. Τι έχεις να πεις για την αντιβίωση άραγε? Άστο, δε θέλω να ξέρω καν.
    Αν πέσεις και πάθεις ένα σοβαρό αιμάτωμα στον εγκέφαλο πχ, εσύ αρνήσου τα φάρμακα, εγώ πάντως δεν θα το κάνω για λόγους τιμής και για την αρχαία Κίνα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Βρε παιδια και τα φάρμακα παίζουν το ρόλο τους και είναι πολύ σημαντικός..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Δεν ξέρω αν προς το παρόν καταλαβαίνεις καλά τι διαβάζεις. Πάντως εγώ θεωρώ το παράδειγμα με την Κίνα το λιγότερο τράατζζικ. Όπως και το απεργούν οι γιατροί και γλυτώνει ο κοσμάκης. Τι έχεις να πεις για την αντιβίωση άραγε? Άστο, δε θέλω να ξέρω καν.
    Αν πέσεις και πάθεις ένα σοβαρό αιμάτωμα στον εγκέφαλο πχ, εσύ αρνήσου τα φάρμακα, εγώ πάντως δεν θα το κάνω για λόγους τιμής και για την αρχαία Κίνα.
    Α για την αντιβίωση βρήκες να πεις; Γιατί δεν λες καλύτερα να σε παραδεχτώ τι χρειάζεται να κάνουμε πριν καταφύγουμε
    στις αντιβιώσεις ή αν σ' όλες τις περιπτώσεις είν' απαραίτητο να πάρεις αντιβίωση!
    Έχεις πολύ περισσότερες αντιστάσεις απ' όσες πιστεύεις ότι διαθέτεις και για ν' αυτοϊαθείς!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μαρκέλα έχεις δίκιο σε αυτά που λες για τις αντιβιώσεις. Θα πρέπει να προσέχουμε τον ευατο μας με σωστη διατροφη ωστε να λαμβάνουμε τις απαραίτητες βιταμίνες, να αθλούμαστε κλπ κλπ αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν το κάνουν και δεν θέλουν να το καταλάβουν οτι υπάρχουν και φυσικοί τρόποι για να μην αρρωσταίνουμε. Γι αυτο είπα οτι είμαι κατά. Αλλά είμαι και υπερ για προβλήματα που δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν με φυσικό τρόπο. Εγώ πάντως δεν πίνω χάπια ούτε το ντεπον δεν πινω κι ούτε αρρωσταίνω εύκολα γιατι φροντιζω και προσέχω τον εαυτο μου. Παίρνω χάπια μόνο για πραγματική ανάγκη.. :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    Εγω μιλαω για μια απλη ιωση με συνδιασμο φαρυγγιτιδας. Μην το παμε πολυ περα απο αυτο. Απο την μια σκεφτομαι οτι ηδη παιρνω χαπια για τα σπυρακια και γενικα κατα διαστηματα εχω παρει πολλα, οποτε ας αφησω τον οργανισμο μου να ανναρωσει μονος με τσαγια, φρουτα, πολυ νερο κτλ. αλλα απο την αλλη υποφερω μεχρι να κοιμη8ω. Χ8ες ξυπνουσα κα8ε τρεις και λιγο και μεχρι να κοιμη8ω προσωρινα μου εβγαινε η πιστη :(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Μαρκέλα έχεις δίκιο σε αυτά που λες για τις αντιβιώσεις. Θα πρέπει να προσέχουμε τον ευατο μας με σωστη διατροφη ωστε να λαμβάνουμε τις απαραίτητες βιταμίνες, να αθλούμαστε κλπ κλπ αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν το κάνουν και δεν θέλουν να το καταλάβουν οτι υπάρχουν και φυσικοί τρόποι για να μην αρρωσταίνουμε. Γι αυτο είπα οτι είμαι κατά. Αλλά είμαι και υπερ για προβλήματα που δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν με φυσικό τρόπο. Εγώ πάντως δεν πίνω χάπια ούτε το ντεπον δεν πινω κι ούτε αρρωσταίνω εύκολα γιατι φροντιζω και προσέχω τον εαυτο μου. Παίρνω χάπια μόνο για πραγματική ανάγκη.. :)
    ναι Χριστίνα μου, μα κι εγώ έτσι ξεκίνησα να ποστάρω στο θέμα της fabulous, που δεν είναι και σε κρίσιμη κατ/ση, άποψη ζήτησε,
    για χαλαρή συζήτηση. Εξέφρασα λοιπόν την γνώμη μου χωρίς νάμαι απόλυτη ή κατηγορηματική.. αν πρόσεξες..
    μετά λολ και το φόρουμ είναι κατά της προτροπής φαρμακευτικής αγωγής, οπότε κινήθηκα και στο πνεύμα ανάλογα.
    Σιγά τώρα για ψύλλου πήδημα, που βλέπω μερικούς γιατί έτσι έμαθαν, να καταφύγω στην αντιβίωση ή σ' οποιοδήποτε άλλο χαπάκι.
    Και το θέμα της έχει και τίτλο " και γιατί είναι κακά τα χάπια; " Ε τί να κάνουμε; Κάποια δυστυχώς είναι και κακά!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Αναμενόμενο ήταν να γίνει αυτο που λες Μαρκέλα μου όπως γίνεται και σε όλα τα θέματα :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γιατι ειναι τοσο ασχημη η ζωη;
    By aleg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 01-12-2011, 14:51
  2. ΚΑΚΑ...
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 24-10-2009, 11:35
  3. Γιατί οι ψυχοθεραπείες είναι τόσο ακριβές;
    By foinikas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 15-02-2009, 23:35
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. γιατι ναι μην ειναι ολα πιο ευκολα?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 06-02-2008, 02:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •