χορτο κ χρηση του σαν αγχολυτικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    χορτο κ χρηση του σαν αγχολυτικο

    διαβαζω τελευταια πολλα για την medical marijuana κ τη χρηση της σαν αγχολυτικο, εγω παλι παραμενω δυσπιστος επειδη η προσωπικη μου εμπειρια απο χορτο πολλες φορες μου εφερνε ψιλο-κρισουλες πανικου κ αγχος αντι να με χαλαρωνει οποτε εχω την εξης απορια οι ποικιλιες αυτες του συγκεκριμενου χορτου που λεγεται θεραπευτικο παιζει να ειναι διαφορετικο στα αποτελεσματα? γιατι εδω που τα λεμε οι βενζοδιαζεπινες που παιρνω συχνα πυκνα για αγχος ,πανικους και χαλαρωση γενικοτερα ειναι εθιστικες κ δεν θες πολυ να τις παιρνεις σαν καραμελες..θα προτιμουσα να πινω ενα "εμπλουτισμενο" με προαναφερθεν χορτο, τσαγακι η βουτυρακι κ αν μη τι αλλο να τη ψιλοακουω κιολας γιατι πολυ ξενερα εχει πεσει :rolleyes:
    εχει καποιος δοκιμασει καποια απο αυτες τις ποικιλιες κ τι "ακουσμα" ειχε?
    ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Κ εμενα δεν με τρελαινει το "χορτο" που λες κ εσυ, γιατι ανοιγει την ορεξη κ γιατι παθαινω κρισουλες πανικου. (2 φορες εχω κανει ολες κ ολες)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Το χόρτο παίζει να σε χαλαρώσει τελείως, παίζει να σε στείλει και στα επείγοντα να ψάχνεσαι γιατί πεθαίνεις, παίζει μετά από καιρό χρήσης να σου φέρει καταθλιψάρα. Αν το φουμάρεις και όλα καλά ανοίγει την όρεξη και ο μόνος λόγος που θα σηκωθείς από κει που κάθεσαι θα είναι για να πας μέχρι την κουζίνα για αναζήτηση τροφής-νερού. Τώρα σε κάποιες χώρες ή πολιτείες της Αμερικής αν δεν κάνω λάθος το συνταγογραφούν για διάφορες παθήσεις. Για χαλάρωση καλή είναι και η άσκηση αλλά είναι πολύ βαρετή ρε γμτ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Το χόρτο παίζει να σε χαλαρώσει τελείως, παίζει να σε στείλει και στα επείγοντα να ψάχνεσαι γιατί πεθαίνεις, παίζει μετά από καιρό χρήσης να σου φέρει καταθλιψάρα. Αν το φουμάρεις και όλα καλά ανοίγει την όρεξη και ο μόνος λόγος που θα σηκωθείς από κει που κάθεσαι θα είναι για να πας μέχρι την κουζίνα για αναζήτηση τροφής-νερού. Τώρα σε κάποιες χώρες ή πολιτείες της Αμερικής αν δεν κάνω λάθος το συνταγογραφούν για διάφορες παθήσεις. Για χαλάρωση καλή είναι και η άσκηση αλλά είναι πολύ βαρετή ρε γμτ!
    κ γω τη βαριεμαι την ασκηση μονο το περπατημα μου αρεσει τεσπα το θεμα μας ηταν το χορτο εχει δοκιμασει κανεις medical marijuana

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    ΤΟ αλβανικο χορτο που κυκλοφορει μπορει να φερει μεχρι και ψυχωση.Το ελληνικο ειναι πιο υγεις απο το αλκοολ.Η marijuana χρησιμοποιητε σε πολλες χωρες (βλεπε καναδα) για να καταπραυνει τον πονο απο καρκινο.Ρωτησα μια κοπελα με ιδεοψυχαναγκασμο που δεν παιρνει χαπια αμα την βοηθαει στο να ξεπερασει καποια πραματα το χορτο που παιρνει καλο και μου πε οχι.Γενικα με ψυχοφαρμκα οτι επηρεαζει το μυαλο Πρεπει να αποφευγετε μεχρι και το τσιγαρο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Εγω παντως εχω να αναφερω μια περιπτωση που το χορτο μου εφερε σε συνδυασμο με μικρη καταναλωση αλκοολ ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ. Βεβαια οταν περασε (που περασε με μενα να περπαταω σαν μανιακος μεσα στο κρυο για καμια ωρα και βαλε) αφησε αυτη την γλυκια αισθηση και για να μειωσω περαιτερω τον πανικο τελικα ηπια κι αλλο αλκοολ οταν γυρισα σπιτι. Με λιγα λογια ΓΑΜΗΣΕΤΑ!

    Θα σας πω εμενα τι με χαλαρωνει απο το αγχος και την καταθλιψη. ΕΝΤΟΝΗ αεροβικη. Που σημαινει εντονο τρεξιμο με καλυτερα τα σπριντακια. Τωρα για τους αγυμναστους/ες σας προτεινω φουριοζικο περπατημα για πολλη ωρα ή ακομα και χορο, τραγουδι κτλ... Με λιγα λογια καντε κατι που σας αρεσει, που ειναι εντονο και που σας κανει να ξεφευγετε. Κατι επισης που προτεινω ανεπιφυλακτα τωρα το καλοκαιρι ειναι το κολυμπι στην θαλασσα. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο πραγματικα. Καλυτερο και απο κολυμπι σε πισινα.

    Θα κλεισω παραθετωντας την εμπειρια που πραγματικα οχι μονο εκανε την καταθλιψη να φυγει, αλλα και που με εκανε να νιωσω ΥΠΕΡΟΧΑ!! Ειχα παει κολυμβητηριο με μετρια διαθεση και βρηκα εναν φιλο. Καναμε μαζι προπονηση και επειδη ειναι καλος φιλος οχι μονο η προπονηση μας ανεβασε ψυχολογικα αλλα καναμε πλακα, φωναζαμε γελουσαμε κτλ... και στο καπακι γνωρισαμε και μια ωραια κοπελα και φλερταραμε και λιγο... Ε εφυγα αλλος ανθρωπος. Γυρισα σπιτι σχεδον συγκινημενος... Ξεσπασα ολα μου τα αρνητικα συναισθηματα. Το συμπερασμα μου λοιπον ειναι το εξης τουλαχιστον οσον αφορα σε μενα. Χιλιες φορες μια φυσικη δραστηριοτητα παρα ουσιες. Οι ουσιες προκαλουνε μια παροδικη ευφορια και συνηθως οταν περασει η δραση τους γινεσαι χειροτερα απο πριν. Προσωπικα οταν ειμαι χαλια και μεσα στο αγχος αποφευγω το μεθυσι. Οταν ηπια παρα πολυ σε μια φαση ενα βραδυ που ημουν χαλια, ξυπνησα τοσο σκατα σχεδον ετοιμος να αυτοκτονησω. Οταν ομως κοβω το τσιγαρο και αθλουμαι συστηματικα τοτε ως δια μαγειας ολα δουλευουν ρολοι. ΒΕΒΑΙΩΣ οταν αντιμετωπιζεις μονο το συμπτωμα και οχι την αιτια (δλδ ψυχοθεραπεια κτλ) τοτε η καταθλιψη και το αγχος ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΟΥΝ. Αυτα απο μενα. Ελπιζω να βοηθησα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Jimmaster θα συμφωνησω σε αυτο που λες για την γυμναστικη.Οταν παθαινα τις πρωτες κρισεις πανικου μαλλον απο ενστικτο, ετρεχα, και μετα αισθανομουν καλυτερα.Αρχισα να χειροτερευω οταν κλειστηκα στο σπιτι και σταματησα να εχω κοινωνικες επαφες.
    Τωρα οσο αφορα το χασις εγω δεν εχω δει να εχει επιδραση πανω στο αγχος ή τις ιδεοληψιες μου.Ουτε καλα με κανει ουτε πιο χαλια.Μονο ταχυκαρδια μου προκαλει και αυτο ειναι λιγο σπαστικο.Απο αλλα ατομα εχω ακουσει οτι τους προκαλει κατι σαν κριση πανικου,απο αλλα ατομα οτι δεν βλεπουν διαφορα.
    Ισως να εχει να κανει με την ιδιοσυγκρασια του καθε ατομου ή και την ουσια.Δεν ειναι ολα τα μαυρα ιδια.
    Παντως οπως λες και εσυ καλυτερα γυμναστικη παρα ουσιες.

Similar Threads

  1. Help! solian για αγχολυτικό;
    By Cassandra in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-11-2010, 08:27
  2. αγχολυτικο
    By carrot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2010, 01:07
  3. Τι αγχολυτικό να πάρω??
    By echo2010 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2010, 23:32
  4. Αγχολυτικό Centrac
    By fisikos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2009, 22:05
  5. ....αγχολυτικο?
    By ιμαμ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 28-02-2009, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •