Έλλειψη ύπνου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364

    Έλλειψη ύπνου...

    Θέλω να ρωτήσω τι προκαλεί γιατί έχω μερικά συμπτώματα που νομίζω ότι ίσως να οφείλονται σ' αυτό...βασικά σε γενικές γραμμές κοιμάμαι λίγες ώρες αλλά τις τελευταίες μέρες νιώθω χειρότερα σωματικά (ειδικά τώρα) και πιστεύω ότι ίσως φταίει αυτό...τα συμπτώματα είναι τα εξής: 1ον πολύ έντονος πονοκέφαλος ειδικά στα σημεία πάνω από εκεί που αρχίζουν τα μάτια (δεν ξέρω αν σας δίνω να καταλάβετε ποια σημεία εννοώ) καθώς και στα πλαϊνά της μύτης στην αρχή της...2ον πόνος στα μάτια (εκτός του ότι τα νιώθω να κλείνουν αλλά οκ, αυτό σίγουρα οφείλεται στο ότι δεν έχω κοιμηθεί αρκετά) 3ον νιώθω να καίει το μέτωπο μου 4ον δεν βλέπω πολύ καθαρά 5ον ζαλίζομαι και 6ον πονάει ο αυχένας μου (αν κι αυτό δεν νομίζω να έχει καμία σχέση με την αϋπνία)...ίσως πάρω το γιατρό τηλέφωνο αργότερα στο κινητό αν κι όταν θα είμαι σε θέση να μιλήσω (αφού μου το επιτρέπει) αλλά για την ώρα πείτε εσείς αν ξέρετε...ευχαριστώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    Σ' ευχαριστώ Θωμά...ώστε ωρολογιακή βόμβα, ε; Πάντως αυτό "Οι επιστήμονες συμπέραναν ότι οι άνθρωποι που κοιμούνται λιγότερο από έξι ώρες το βράδυ" ισχύει, το 6ωρο τις καθημερινές τουλάχιστον είναι το μάξιμουμ που κοιμάμαι...συνήθως είναι γύρω στο 4ωρο...όμως εδώ δεν λέει τίποτα για το αν τα συμπτώματα που ανέφερα προέρχονται απ' αυτό...και πάλι ευχαριστώ πάντως...
    Πάντως, νιώθω λίγο καλύτερα τώρα χάρη στην καφεΐνη...τις θερμές μου ευχαριστίες στις κατσίκες που ανακάλυψαν αυτό το φυτό...(είναι αλήθεια, μη γελάσετε)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    και αυτα τα συμπτώματα που ανέφερες πρέπει να είναι. οποίος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει. βρε κυκνε γιατί ήπιες καφέ; δεν θες να κοιμηθείς; σε διαβάζω εδώ και μέρες, λες ότι δεν είσαι καλά με συνέπεια να μην κοιμάσαι αρκετά. γιατί το κανείς αυτό στον εαυτό σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κύκνε καλησπέρα,
    δεν μπορώ να σου στείλω μνμ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    και αυτα τα συμπτώματα που ανέφερες πρέπει να είναι. οποίος ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει. βρε κυκνε γιατί ήπιες καφέ; δεν θες να κοιμηθείς; σε διαβάζω εδώ και μέρες, λες ότι δεν είσαι καλά με συνέπεια να μην κοιμάσαι αρκετά. γιατί το κανείς αυτό στον εαυτό σου;
    Πίνω καφέ 1ον γιατί είμαι πολύ κουρασμένη και τον χρειάζομαι, είναι ακόμα πολύ νωρίς για να κοιμηθώ και 2ον ναι, δεν θέλω να κοιμηθώ...είναι επικίνδυνο να κοιμηθώ...είναι επικίνδυνο να κοιμάμαι...δεν είναι ασφαλές...όμως δεν κατάλαβα το εξής: "λες ότι δεν είσαι καλά με συνέπεια να μην κοιμάσαι αρκετά"...εξήγησε μου τι εννοείς για να σου απαντήσω στην ερώτηση σου αν μπορώ...

    Μαρκέλα, ναι, είχε γεμίσει το γραμματοκιβώτιο μου αλλά τώρα έσβησα μερικά μηνύματα οπότε τώρα λογικά θα μπορείς να μου στείλεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Καλά βρε εσύ δεν μπορείς να κοιμηθείς και πίνεις καφέδες; Τα συμπτώματα της αϋπνίας (ή των λίγων ωρών ύπνου) είναι και αυτά που περιγράφεις. Για πόνο στα μάτια- μύτη αφού δεν ξεκουράζονται οι μυς του προσώπου σου λογικό είναι να σε πονάνε εκτός και αν έχεις ψιλοκρυώσει. Γιατί όμως δεν κοιμάσαι καλά τον τελευταίο καιρό;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    βλέπω εδώ να λες συνέχεια για θέματα που σε επηρεάζουν. δεν γνωρίζω τι σε έχει συμβεί και ούτε σε αναγκάζω να πεις αν δεν θες. ότι συμβαίνει όμως σε έχει επηρεάσει ψυχολογικά με αποτέλεσμα να μην κοιμάσαι καλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    ολα αυτα τα συπτωματα υποθετω σε κουραζουν
    δεν μπορεις να κοιμηθεις? η δεν θελεις? δεν εχω καταλαβει....
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κύκνε χρειάζεται να κοιμηθείς, για να εξασφαλίσει το σώμα σου νευρική ενέργεια! Με τόσες λίγες ώρες ύπνου σίγουρα εξαντλείσαι!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Καλά βρε εσύ δεν μπορείς να κοιμηθείς και πίνεις καφέδες; Τα συμπτώματα της αϋπνίας (ή των λίγων ωρών ύπνου) είναι και αυτά που περιγράφεις. Για πόνο στα μάτια- μύτη αφού δεν ξεκουράζονται οι μυς του προσώπου σου λογικό είναι να σε πονάνε εκτός και αν έχεις ψιλοκρυώσει. Γιατί όμως δεν κοιμάσαι καλά τον τελευταίο καιρό;
    Μα επίτηδες το κάνω για να μην κοιμηθώ ή έστω για να αργήσω να κοιμηθώ...ομολογώ όμως ότι δεν το ήξερα ότι όταν δεν ξεκουράζονται οι μύες του προσώπου προκαλείται πόνος...δεν νομίζω να έχω κρυώσει...μάλλον πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω...δεν κοιμάμαι γιατί φοβάμαι να κοιμηθώ...κι όταν κοιμάμαι μερικές φορές βλέπω παράξενα κι άσχημα όνειρα... :( Και δε τα θέλω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by thomas98 View Post
    βλέπω εδώ να λες συνέχεια για θέματα που σε επηρεάζουν. δεν γνωρίζω τι σε έχει συμβεί και ούτε σε αναγκάζω να πεις αν δεν θες. ότι συμβαίνει όμως σε έχει επηρεάσει ψυχολογικά με αποτέλεσμα να μην κοιμάσαι καλά.
    Συγγνώμη αλλά επειδή είμαι πολύ ζαλισμένη δεν καταλαβαίνω καλά σήμερα...ε...αυτά τα θέματα που με επηρεάζουν με ενοχλούν και στον ύπνο...αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι ρώτα κι αν μπορώ θα απαντήσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    ολα αυτα τα συπτωματα υποθετω σε κουραζουν
    δεν μπορεις να κοιμηθεις? η δεν θελεις? δεν εχω καταλαβει....
    Κυρίως δεν θέλω Kate...αλλά και δεν μπορώ...όχι με την έννοια ότι όταν είμαι κουρασμένη δεν με παίρνει ο ύπνος...αποκοιμιέμαι...αλλά κάτι μου λέει να μην κοιμηθώ...οπότε αποφεύγω να το κάνω όσο μπορώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,364
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Κύκνε χρειάζεται να κοιμηθείς, για να εξασφαλίσει το σώμα σου νευρική ενέργεια! Με τόσες λίγες ώρες ύπνου σίγουρα εξαντλείσαι!
    Τώρα μου θύμησες κάτι που μου είχε πει μια ψυχολόγος που έβλεπα παλιότερα..."με ανησυχεί αυτό, είναι σημαντικό να ξεκουράζεστε"...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κυρίως δεν θέλω Kate...αλλά και δεν μπορώ...όχι με την έννοια ότι όταν είμαι κουρασμένη δεν με παίρνει ο ύπνος...αποκοιμιέμαι...αλλά κάτι μου λέει να μην κοιμηθώ...οπότε αποφεύγω να το κάνω όσο μπορώ...
    καταλαβα... κανε μια προσπαθεια να κοιμηθεις.. :(
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα υπνου
    By gianniskritikos7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 12-10-2010, 13:55
  2. Πρόβλημα ύπνου,
    By Antouan89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 07-07-2009, 15:22
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΝΟΥ
    By maria9 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2009, 09:06
  4. διαταραχές ύπνου
    By divina in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2008, 19:43
  5. διαταραχες υπνου
    By angelinadance in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 19
    Last Post: 04-04-2007, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •