Εχω χασει τον ευατο μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    6

    Εχω χασει τον ευατο μου..

    Γεια σας

    παω τριτη λυκειου και την τελευταια χρονια νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου... Εχω γινει πολυ χαμηλων τονω και αισθανομαι αμηχανα στις παρεες. Τα κραταω ολα μεσα μου και εχω σχεδον παντα κακη διαθεση... Παλια δεν ημουν ετσι..

    Εχω βαρεθει να προσποιουμαι στις παρεες μου, να προσπαθω να αρεσω, να βρω κατι να πω και να μην ειμαι η βαρετη, η ησυχη και η αορατη της παρεας, οπως νομιζω οτι γινεται τις περισσοτερες φορες.. Θελω να ειμαι ο ευατος μου αλλα φοβαμαι να ανοιχτω, επειδη φοβαμαι μηπως δεν αρεσω, μη με παρεξηγησουν , μηπως παρεξηγηθουν και δεν ξερω τι αλλο... Γενικα με νοιαζει πολυ η γνωμη των αλλων και εχω γινει πολυ ανασφαλης γι'αυτο το λογο. Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι εχω γινει ετσι ενω παλια δεν εδινα δεκαρα για το τι λενε οι αλλοι . Εχω χασει τον εαυτο μου και δε μ'αρεσει καθολου... Ακομα και τους πιο κοντινους μου φιλους ρους βλεπω σα ξενους. Ειμαι αμηχανη και επιφυλακτικη και προσποιουμαι ακομα και μαζι τους. Γιατι αραγε? Αλλαξαμε, αλλαξανε, ή μηπως αλλαξα μονο εγω και φταιει η ανασφαλεια μου? Ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι δε λεω τη γνωμη μου γιατι ντρεπομαι ή φοβαμαι να την υποστηριξω σε περιπτωση που καποιος διαφωνει, για να μη μαλωσουμε... Αυτο με ενοχλει περισσοτερο γιατι θελω να ειμαι ειλικρινης και να εχω το θαρρος της γνωμης μου. Δε θελω να προσποιουμαι. Πολλες φορες νιωθω οτι θελω να διαφωνησω με καποιον αλλα τα κραταω ολα μεσα μου, μαζευονται τα νευρα και στο τελος ξεσπαω σε κλαματα... Ειαι μερικες φορες που θελω να φωναξω, , αλλα κυριως να διαφωνησω με καποιον, οχι αναγκαστικα επειδη ειμαι θυμωμενη μαζι του, αλλα απλα για να ανταλαξουμε αποψεις, να πω τη γνωμη μου χωρις να φοβαμαι αν θα συμφωνησουν ή οχι.. Διαφωνω αρα υπαρχω ενα πραγμα. xD Νομιζω ειμαι πνευμα αντιλογιας απ'τη φυση μου και το'χω καταπιεσει πολυ τωρα τελευταια και δεν κανει, θα παθω τιποτα. :p
    Εχω απομακρυνθει με τους φιλους μου, ιδιαιτερα με την κολλητη μου ... Εχω να γελασω αληθινα και να περασω καλα εδω και πολυ καιρο... Τι να κανω? Ολο προσποιουμαι και γενικα νιωθω ψευτικη...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Kelli_17 View Post
    Γεια σας

    παω τριτη λυκειου και την τελευταια χρονια νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου... Εχω γινει πολυ χαμηλων τονω και αισθανομαι αμηχανα στις παρεες. Τα κραταω ολα μεσα μου και εχω σχεδον παντα κακη διαθεση... Παλια δεν ημουν ετσι..

    Εχω βαρεθει να προσποιουμαι στις παρεες μου, να προσπαθω να αρεσω, να βρω κατι να πω και να μην ειμαι η βαρετη, η ησυχη και η αορατη της παρεας, οπως νομιζω οτι γινεται τις περισσοτερες φορες.. Θελω να ειμαι ο ευατος μου αλλα φοβαμαι να ανοιχτω, επειδη φοβαμαι μηπως δεν αρεσω, μη με παρεξηγησουν , μηπως παρεξηγηθουν και δεν ξερω τι αλλο... Γενικα με νοιαζει πολυ η γνωμη των αλλων και εχω γινει πολυ ανασφαλης γι'αυτο το λογο. Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι εχω γινει ετσι ενω παλια δεν εδινα δεκαρα για το τι λενε οι αλλοι . Εχω χασει τον εαυτο μου και δε μ'αρεσει καθολου... Ακομα και τους πιο κοντινους μου φιλους ρους βλεπω σα ξενους. Ειμαι αμηχανη και επιφυλακτικη και προσποιουμαι ακομα και μαζι τους. Γιατι αραγε? Αλλαξαμε, αλλαξανε, ή μηπως αλλαξα μονο εγω και φταιει η ανασφαλεια μου? Ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι δε λεω τη γνωμη μου γιατι ντρεπομαι ή φοβαμαι να την υποστηριξω σε περιπτωση που καποιος διαφωνει, για να μη μαλωσουμε... Αυτο με ενοχλει περισσοτερο γιατι θελω να ειμαι ειλικρινης και να εχω το θαρρος της γνωμης μου. Δε θελω να προσποιουμαι. Πολλες φορες νιωθω οτι θελω να διαφωνησω με καποιον αλλα τα κραταω ολα μεσα μου, μαζευονται τα νευρα και στο τελος ξεσπαω σε κλαματα... Ειαι μερικες φορες που θελω να φωναξω, , αλλα κυριως να διαφωνησω με καποιον, οχι αναγκαστικα επειδη ειμαι θυμωμενη μαζι του, αλλα απλα για να ανταλαξουμε αποψεις, να πω τη γνωμη μου χωρις να φοβαμαι αν θα συμφωνησουν ή οχι.. Διαφωνω αρα υπαρχω ενα πραγμα. xD Νομιζω ειμαι πνευμα αντιλογιας απ'τη φυση μου και το'χω καταπιεσει πολυ τωρα τελευταια και δεν κανει, θα παθω τιποτα. :p
    Εχω απομακρυνθει με τους φιλους μου, ιδιαιτερα με την κολλητη μου ... Εχω να γελασω αληθινα και να περασω καλα εδω και πολυ καιρο... Τι να κανω? Ολο προσποιουμαι και γενικα νιωθω ψευτικη...
    ποσο παλια και ετσιστα καλα καθουμενα,αν ειναι τον τελευταιο χρονο μηπως εχεις εχεις ανασφαλειες για τις πανελληνιες και σου βγαινει ετσι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    6
    δεν ξερω ισως παιζει ρολο και αυτο... ασπουμε στο γυμνασιο ημουν πιο χαλαρη, αλλα φετος εχει παραγινει το κακο! στην αρχη ειχα ανασφαλεια με τα αγορια , επειδη δεν ειχα σχεση αλλα (ουτε τωρα εχω) αλλα μετα μου βγηκε και σε αλλους τομεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    RIGEL
    Posts
    826
    απ'ότι κατάλαβα εγώ οι πανελλήνιες σε έχουν επηρεάσει. ξέρω πως νιώθεις εγώ δύο φορές έδωσα :p κανε κουράγιο ένας μήνας έμεινε να δεις που μετά θα αλλάξουν όλα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    6
    το εχω σκεφτει και γω αλλα δεν πιστευω οτι φταινε μονο οι πανελληνιες. γινεται να με εχουν επηρεασει τοσο πολυ? και περυσυ ειχα ανασφαλειες με καποια θεματα αλλα δεν με ενοχλουσαν τοσο πολυ σε σημειο να γινεται προβλημα στην καθημερινοτητα μου. :/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Αρχικά καταχωρημένο από Kelli_17
    Γεια σας

    παω τριτη λυκειου και την τελευταια χρονια νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου... Εχω γινει πολυ χαμηλων τονω και αισθανομαι αμηχανα στις παρεες. Τα κραταω ολα μεσα μου και εχω σχεδον παντα κακη διαθεση... Παλια δεν ημουν ετσι..

    Εχω βαρεθει να προσποιουμαι στις παρεες μου, να προσπαθω να αρεσω, να βρω κατι να πω και να μην ειμαι η βαρετη, η ησυχη και η αορατη της παρεας, οπως νομιζω οτι γινεται τις περισσοτερες φορες.. Θελω να ειμαι ο ευατος μου αλλα φοβαμαι να ανοιχτω, επειδη φοβαμαι μηπως δεν αρεσω, μη με παρεξηγησουν , μηπως παρεξηγηθουν και δεν ξερω τι αλλο... Γενικα με νοιαζει πολυ η γνωμη των αλλων και εχω γινει πολυ ανασφαλης γι'αυτο το λογο. Ωρες ωρες αναρωτιεμαι γιατι εχω γινει ετσι ενω παλια δεν εδινα δεκαρα για το τι λενε οι αλλοι .

    Γεια σου kelli , έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο στα 17 σου χρόνια τώρα , να έχουν δημιουργειθεί ανάγκες που παλιά δεν υπήρχαν (όπως για μια σχέση , η για παρέες για να νιώθεις ποιο αυτόνομη από τον προστατευτικό μανδύα τον γονέων ; )
    Και αυτό να εξηγεί την παλιά ελευθερία έκφρασης ;
    Ο καθένας από μας έχει μια εικόνα για τον εαυτό του , τι αξίζει και ποιες είναι οι ικανότητες του , όπως επίσεις και μια άποψη για της απαραίτητες προυποθέσεις που χρειάζεται να καλύψουμε για να γίνουμε αποδεκτοί σε μια σχέση είτε αυτή είναι ερωτική , είτε αυτή είναι φηλική.
    Όσο μεγαλύτερο είναι το έλλειμμα ανάμεσα στης προυποθέσεις και στην αυτοαξιολόγηση μας τόσο ποιο χαμηλή είναι η αυτοπεποίθηση μας !
    Το αποτέλεσμα ; Όλο αυτό που αναφέρεις - φόβος απόρριψης- ο οποίος σε υποχρεώνει σε μια συνεχή προσπάθεια λειτουργίας ενός '' ιδανικού εαυτού '' και όχι του δικού σου !



    Εχω χασει τον εαυτο μου και δε μ'αρεσει καθολου... Ακομα και τους πιο κοντινους μου φιλους ρους βλεπω σα ξενους. Ειμαι αμηχανη και επιφυλακτικη και προσποιουμαι ακομα και μαζι τους. Γιατι αραγε? Αλλαξαμε, αλλαξανε, ή μηπως αλλαξα μονο εγω και φταιει η ανασφαλεια μου? Ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι δε λεω τη γνωμη μου γιατι ντρεπομαι ή φοβαμαι να την υποστηριξω σε περιπτωση που καποιος διαφωνει, για να μη μαλωσουμε... Αυτο με ενοχλει περισσοτερο γιατι θελω να ειμαι ειλικρινης και να εχω το θαρρος της γνωμης μου. Δε θελω να προσποιουμαι. Πολλες φορες νιωθω οτι θελω να διαφωνησω με καποιον αλλα τα κραταω ολα μεσα μου, μαζευονται τα νευρα και στο τελος ξεσπαω σε κλαματα... Ειαι μερικες φορες που θελω να φωναξω, , αλλα κυριως να διαφωνησω με καποιον, οχι αναγκαστικα επειδη ειμαι θυμωμενη μαζι του, αλλα απλα για να ανταλαξουμε αποψεις, να πω τη γνωμη μου χωρις να φοβαμαι αν θα συμφωνησουν ή οχι.. Διαφωνω αρα υπαρχω ενα πραγμα. xD Νομιζω ειμαι πνευμα αντιλογιας απ'τη φυση μου και το'χω καταπιεσει πολυ τωρα τελευταια και δεν κανει, θα παθω τιποτα.
    Εχω απομακρυνθει με τους φιλους μου, ιδιαιτερα με την κολλητη μου ... Εχω να γελασω αληθινα και να περασω καλα εδω και πολυ καιρο... Τι να κανω? Ολο προσποιουμαι και γενικα νιωθω ψευτικη...

    Νομίζω ότι αυτό που σου λείπει είναι η αυτοεκτίμηση , γιατί ο άνθρωπος που έχει αυτοεκτίμηση αναγνωρίζει το δικαίωμα του να μην είναι τέλειος , δεν έχει την αυταπάτη ότι δεν θα αποτύχει ποτέ , αλλά θα μπορεί να αντιμετωποίση την αποτυχία του , έχει μια σαφή εικόνα τον δυνατοτήτων του , τον ταλέντων του , αλλά και τον περιορισμών του , δεν παλεύει για να γίνει '' ο '' καλύτερος , αλλά απλά καλύτερος !!
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    6
    Φιλομαθη, εχεις δικιο, εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση αλλα δεν ξερω τι να κανω γι'αυτο. Δεν προσπαθω να γινω "η" καλυτερη, αλλα θελλω να εχω διπλα μου ανθρωπους που να μπορω να τους μιλησω και ναι, θα ηθελα μια σχεση αλλα ειμαι πολυ ντροπαλη με τα αγορια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Φιλομαθη, εχεις δικιο, εχω χαμηλη αυτοπεποιθηση αλλα δεν ξερω τι να κανω γι'αυτο.
    Ο κάθε άνθρωπος έχει την δυνατότητα να έχει ότι του χρειάζεται , αρκεί να καταβάλει ανάλογη - ποιοτική προσπάθεια , να διαθέτει την ικανότητα επιμονής , και αναμονής !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Φιλομαθής View Post
    Ο κάθε άνθρωπος έχει την δυνατότητα να έχει ότι του χρειάζεται , αρκεί να καταβάλει ανάλογη - ποιοτική προσπάθεια , να διαθέτει την ικανότητα επιμονής , και αναμονής !
    αυτα φιλε μου φιλομαθη ειναι πολυ ωραια που μας λες μονο που στην εφηβεια δεν υσχειουν και αυτο γιατι εκει οι ορμονες τρελενονται πολυ .εφηβοι ψαχνουν ναβρουν την σεξουαλικη τουσ ταυτοτητα εχουν φυγει πλεον απο της παιδικες φιλιες και αναζητουν ατομα οπου μπορουν να τουςμιλισουν και να τους καταλαβουν και να ανταλαξουν και αποψεις και συν της αλλης εχουν να αντιμετιποισουν το κομματι τον σπουδων και της επαγγελματικης αποκαταστασης.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    κελλι 17 μας αναφερεις οτιλειτουργεις ετσι με την παρεα και την κολλητη σου ετσι λειτουργεις και μεσα στην οικογενεια σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by Σκορπίνα View Post
    αυτα φιλε μου φιλομαθη ειναι πολυ ωραια που μας λες μονο που στην εφηβεια δεν υσχειουν και αυτο γιατι εκει οι ορμονες τρελενονται πολυ .εφηβοι ψαχνουν ναβρουν την σεξουαλικη τουσ ταυτοτητα εχουν φυγει πλεον απο της παιδικες φιλιες και αναζητουν ατομα οπου μπορουν να τουςμιλισουν και να τους καταλαβουν και να ανταλαξουν και αποψεις και συν της αλλης εχουν να αντιμετιποισουν το κομματι τον σπουδων και της επαγγελματικης αποκαταστασης.
    Δεν έχω πρόβλημα με την κριτική και προσπάθεια ακύρωσης τον όσον γράφω , θα ήταν ωφελιμότερο για την θαματοθέτρια , να παραθέσεις απλά την γνώμη σου και να αξιολογήσει η ίδια τι θα την βοηθείσει περισσότερο !
    Last edited by Φιλομαθής; 21-04-2012 at 16:28.
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    συγνωμη φιλομαθη δεν ηθελα να σε προσβαλω

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Σκορπίνα View Post
    κελλι 17 μας αναφερεις οτιλειτουργεις ετσι με την παρεα και την κολλητη σου ετσι λειτουργεις και μεσα στην οικογενεια σου
    oxi, η οικογενεια μου , ο αδερφος μου και ο κολλητος μου ειναι τα μονα ατομα με τα οποια ειμαι ο εαυτος μου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Kelli_17 View Post
    oxi, η οικογενεια μου , ο αδερφος μου και ο κολλητος μου ειναι τα μονα ατομα με τα οποια ειμαι ο εαυτος μου.
    Αν μπορείς να είσαι ο εαυτός σου με την οικογένειά σου είσαι πολύ τυχερή :)

    http://www.youtube.com/watch?v=2OAWXaIx5X0
    http://www.youtube.com/watch?v=1zeb-k-XzaI

Similar Threads

  1. ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ
    By konstantinaki22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 24-01-2018, 00:24
  2. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  3. έχω χάσει τα λογικά μου
    By ανέμελη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 273
    Last Post: 19-01-2012, 17:17
  4. εχω χασει τον εαυτο μου..
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-07-2011, 12:23
  5. Replies: 3
    Last Post: 19-02-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •