Φαρμακευτικες αγωγες για ψυχωσεις - οχι προτροπες παρακαλω για φαρμακευτικη αγωγη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Φαρμακευτικες αγωγες για ψυχωσεις - οχι προτροπες παρακαλω για φαρμακευτικη αγωγη.

    Παιρνω 30 mg abilify ημερησιως. Ειμαι ικανοποιημενος περαν του αισθηματος της κουρασης που αισθανομαι πολλες φορες , που νομιζω οτι οφειλεται σε αυτο.

    Επιπλεον μου παρουσιαστηκε μια ψιλοθρομβωση στο ποδι και ψιλοδυσκολιες κατα την αναπνοη το βραδυ που πεφτω για υπνο σε ορισμενες στασεις , τωρα προσφατα. Ειναι κατι που θα κοιταξω στην επομενη επισκεψη στο ικα , εαν σχετιζεται με το φαρμακο , ειμαι πολλα χρονια με αυτη τη φαρμακευτικη αγωγη και δεν ειχα παρουσιασει κατι. Δεν ειναι κατι ανησυχητικο αλλα διαβαζωντας τις οδηγιες του φαρμακου ειναι κατι που πρεπει να κοιταξω αν μη τι αλλο.

    Δεν περνω καποιο αλλο φαρμακο.

    Οσες αποπειρες εκανα για κοψιμο της φαρμακευτικης αγωγης , χωρις την βοηθεια καποιου γιατρου παντα αποβηκαν ακαρπες , αν και με σιγουρια ισως να μπορουσα να το μειωσω , μονο που δεν θελω να παιζω ποια με αυτα τα θεματα.

    Παλιοτερα , πολυ παλιοτερα ειχα δοκιμασει risperdal δεν θυμαμαι ποσοτητα , σκετο risperdal και αισθανομουν ενα ανυπερβλητο αγχος σε ολες τις δραστηριοτητες μου και ημουν γενικα σε χαλια κατασταση. Βεβαια πανε χρονια και ηταν μετα το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο και σιγουρα πολλα αλλαξαν , οπως αλλαξα και εγω με την παροδο του χρονου.

    Αυτα , περιμενω δικες σας εμπειριες. Παρακαλω , προσπαθηστε οσο μπορειτε φυσικα να διαχωρισετε ασθενεια απο παρενεργειες αντιψυχωτικων οπου ειναι εφικτο και ακολουθηστε τους κανονες του φορουμ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Παιρνω 30 mg abilify ημερησιως. Ειμαι ικανοποιημενος περαν του αισθηματος της κουρασης που αισθανομαι πολλες φορες , που νομιζω οτι οφειλεται σε αυτο.

    ....
    δεν ξερω τι αισθανεσαι εσυ, κι αν οφειλεται σε καποιο φαρμακο η οχι, αυτο που ξερω να πω ειναι οτι εισαι απο τα πιο ισορροπημενα και αγαπητα ατομα που γνωριζω, ασχετως ασθενειων η μη και το προσωπικο μου ζωντανο παραδειγμα, οτι οι ψυχικες ασθενειες δεν καθοριζουν την ποιοτητα ενος ανθρωπου.αν ειναι αξιολογος θα ειναι κι οταν αρρωστησει κι αν ειναι για τα μπαζα, θα ειναι ειτε υγιης ειτε ασθενης.... προσωπικη αποψη

    σορι και για το οφ τοπικ, γιατι εσυ θες εμπειριες απο φαρμακευτικη αγωγη ενω εγω σου λεω εμπειρια απο κοινωνικη συναναστροφη... ;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    keep κι εγώ δεν έχω να πω κάτι επί της ουσίας του θέματος αλλά με παρέσυρε η Ρεμ και βρήκα ευκαιρία να εκφράσω την μεγάλη εκτίμηση που σου έχω! :)
    Last edited by iberis; 21-04-2012 at 15:17.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Αμάν ρε παιδιά και εγώ τώρα τι θα γράψω που τα γράψατε όλα :(.. Πάντως λέω κ γω το ίδιο ότι ο κιπ ήταν από τα πρώτα άτομα που μίλησα στο φόρουμ και κατάλαβα όλα όσα είπαν και πάνω τα άλλα μέλη ότι αν είσαι καλός άνθρωπος και ισορροπημένος δεν έχει να κάνει με οποιαδήποτε ψυχική ασθένεια αλλά είναι καθαρά θέμα ατόμου!!
    Υ.Γ. Τι να κάνω κ γω ζήλεψα και ήθελα να γράψω αυτά που αισθάνομαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω με κακομαθαινεται....:)

    Α και κατι σχετικα με το ποστ μου....ως ασχετος νομισα φλεβιτιδα=θρομβωση κατι που δεν ισχυει μιλησα λιγο με εναν ειδικο και εχω λιγο φλεβιτιδα...αλλα θα το κοιταξω ετσι κια αλλιως αυτο με την αναπνοη.:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ξερω τι αισθανεσαι εσυ, κι αν οφειλεται σε καποιο φαρμακο η οχι, αυτο που ξερω να πω ειναι οτι εισαι απο τα πιο ισορροπημενα και αγαπητα ατομα που γνωριζω, ασχετως ασθενειων η μη και το προσωπικο μου ζωντανο παραδειγμα, οτι οι ψυχικες ασθενειες δεν καθοριζουν την ποιοτητα ενος ανθρωπου.αν ειναι αξιολογος θα ειναι κι οταν αρρωστησει κι αν ειναι για τα μπαζα, θα ειναι ειτε υγιης ειτε ασθενης.... προσωπικη αποψη

    σορι και για το οφ τοπικ, γιατι εσυ θες εμπειριες απο φαρμακευτικη αγωγη ενω εγω σου λεω εμπειρια απο κοινωνικη συναναστροφη... ;)

    ..ακριβώς...:)

    Να προσθέσω κηπ πως από την σχεδόν καθημερινή προσωπική μας επαφή, διαπιστώνω, πως τα τελευταία δυο χρόνια που δεν κάνεις μλκιες τυπου κόβω φάρμακα κλπ δεν εχεις παρουσιάσει την παραμικρή έστω και ελάχιστη υποτροπή και με ότι καταπιάνεσαι στέφεται από επιτυχία.

    Για τα υπόλοιπα που ρωτάς θα σου πρότεινα να μιλήσεις με ένα γιατρό....:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παιρνω zyprexa 20mg καθε βραδυ και κατα τα λεγομενα του γιατρου παρουσιαζω μεγαλη βελτιωση.Εν τουτοις ο γιατρος δεν λεει να μου μειωσει τη δοση.Εχω κι εγω πολυ αγχος αλλα ετσι ημουν και πριν αρρωστησω.Για το zyprexa εχω να πω τα καλυτερα απλα εχει ως αρνητικο την αυξηση βαρους και την υπνηλια.Φυσικα το θεμα ειναι οτι οι γιατροι ξερουν καλυτερα σε ποιον ταιριαζει ποιο φαρμακο και ποια δοσολογια.Μονος μου δεν επιχειρω να το κοψω γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα υποτροπιασω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Γεια σου Keep.Καταρχην παιρνω σκετο risperdal 3 mg μετα απο ενα ισχυρο ψυχωσικο επεισοδιο που περασα το καλοκαιρι που μας περασε.Για να πω την αληθεια αισθανομαι πιο βαρυς αλλα εχω και ταυτοχρονα μια καλη αισθηση της πραγματικοτητας,πιο γειωμενος για να πω την αληθεια,ισως ειναι επειδη ηταν προσφατο το ψυχωτικο επεισοδιο,δεν περασε ουτε χρονος.Για δεκα χρονια επαιρνα risperdal 2mg φυσικα ημουν πιο αναλαφρος πιο διεργετικος και πιο λειτουργικος,αλλα οπως ειπα πρεπει να παιζει ρολο που ειναι ακομη νωρις απο το ψυχωτικο επεισοδιο.

    Γενικα εχω πολλη καλη αντιδραση με το συγκεκριμενο φαρμακο με πιανει κατευθειαν,αφου να φανταστεις ο ψυχιατρος μου ειπε στα 4 mg δοση δεν υπαρχει περιπτωση να παθω ψυχωτικο επεισοδιο,αλλα φυσικα οι παρενεργειες στα 4mg θα ηταν πολυ περισσοτερες,καμια σχεση με την μιση ακριβως δοση που επαιρνα για δεκα χρονια και ημουνα πιο λειτουργικος.

    Σιγουρα εχει διαφορα κατα ατομο η δοσολογια και η φαρμακευτικη αγωγη,προς το παρον θα συνεχισω στα 3 mg,αν και ειχα αποφασισει μολις πιασω δουλεια το καλοκαιρι να το μειωσω στα 2mg,τελικα αναιρω την αποφαση αυτη και συνεχιζω με 3mg,αν και θα ζοριστω λιγο και το ξερω,αλλα προεχει η υγεια και αφηνω τους πειραματισμους κατα μερος προς το παρον.

Similar Threads

  1. Τι καταλαβα μετα απο 2,5 χρονια φαρμακευτικη αγωγη.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-09-2011, 22:01
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  3. Replies: 9
    Last Post: 18-02-2011, 16:21
  4. φαρμακευτικη αγωγη και αποτελεσματα
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 26-05-2009, 10:28
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •