ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΨΥΧΙΚΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ...ΕΧΕΤΕ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΥΣ ΡΑΤΣΙΣΜΟ Η ΝΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΙ Η ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΙΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ; ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ...ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΕΛΕΝΑ...:)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Ελενα, δυστυχώς υπάρχει προκατάληψη απεναντι στα άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχολογικές διαταραχές. Αυτό νιώθω εγώ, όχι για το δικό μου πρόβλημα το οποίο και δεν γνωστοποιώ, αλλα όπως αντιλαμβάνομαι οτι αντιμετωπίζονται άτομα με παρόμοια προβλήματα.
    Αυτό όμως για το οποίο ειμαι σιγουρος, οτι η αντιμετώπιση από τον κόσμο είναι πολύ καλύτερη απ΄ότι κάποια χρόνια πριν...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    nai, υπάρχει ρατσισμός μα πολυ λιγότερος. και ξέρετε γιατί; νομίζω ότι το ξέρουμε όλοι. γιατί υπάρχουν όλο και περισσότεροι άνθρωποι με εύθραυστη ψυχική υγεία, πολύ περισσότεροι από όσους τολμάνε να το πουν.
    δεν είναι ακριβώς ρατσισμός, αλλά φόβος, προκατάληψη, ένα \'βλέμμα\' περίεργο. όχι όμως από όλους.
    ...
    έχω πολλά να πω αλλά δεν τολμάω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω οταν ειμαι καλα δεν αισθανομαι καποιον ρατσισμο απεναντι μου...οταν δεν ειμαι καλα ολα μου φταινε οι αλλοι τα παντα.
    Ναι πολλες φορες αισθανομαι κατωτερος γιατι εχω εγκεφαλικες δυσλειτουργιες αλλα μερικες φορες αισθανομαι και ιδιαιτερος γιατι εχω αντιμετωπισει ενα τετοιο προβλημα σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    lena δυστυχώς ναι υπάρχει και όλοι το έχουν νιώσει λίγο ή πολύ!

    Αυτός είναι και ο λόγος που άτομα σαν και εμάς που αντιμετωπίζουν ψυχολογικές διαταραχές δύσκολα τις εξωτερικεύουν λεκτικά σε φιλικό τους περιβάλλον και ακόμα περισσότερο σε ξένους, εκτός και αν υπάρχει ανωνυμία (πχ internet).

    Δεν είναι κάτι καινούργιο...........υπήρχε και φαντάζομαι θα συνεχίζει να υπάρχει.........ιδιαίτερα σε επίπεδο επαγγελματικής αποκατάστασης............:(

    Πάρε για παράδειγμα εμένα........τώρα είμαι στο εμπόριο........Φαντάσου την πρώτη ημέρα που είχα πάει για συνέντευξη να τους έλεγα ότι είμαι σε χρόνια αγωγή για αγοραφοβία, κατάθλιψη και κρίσεις πανικού.......
    Θα με παίρνανε για αυτή τη δουλειά????? Ναι καλά............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω οταν λεω οτι δεν αισθανομαι ρατσισμο δεν γνωστοποιω το προβλημα μου γιατι αλλιως....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by τι-ποτέ
    nai, υπάρχει ρατσισμός μα πολυ λιγότερος. και ξέρετε γιατί; νομίζω ότι το ξέρουμε όλοι. γιατί υπάρχουν όλο και περισσότεροι άνθρωποι με εύθραυστη ψυχική υγεία, πολύ περισσότεροι από όσους τολμάνε να το πουν.
    σωστή παρατήρηση αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    100.000 και πλεον ειναι οι σχιζοφρενεις μονο στην Ελλαδα (1% του πληθυσμου) τουλαχιστον αυτο το ξερω καλα δλδ 100.000 οικογενειες εχουν αντιμετωπισει το προβλημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    keep ..........έχεις ρε παιδί κανένα site με στατιστικές επί του θέματος για Ελλάδα??
    Με συγκλόνισες ρε συ με το νούμερο...................:o:o

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μαλιστα αν και τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβες αρωσταινουν μονο σε συγκεκριμενη ηλικια.

    Να το site http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 103&Itemid=99999999 :P

    Α και στην ηλικια εχει κανει λαθος το site αλλα δεν το εχουν διορθωσει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    οκ thanks!:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Schizophrenia is a disease that typically begins in early adulthood; between the ages of 15 and 25. Men tend to get develop schizophrenia slightly earlier than women; whereas most males become ill between 16 and 25 years old, most females develop symptoms several years later, and the incidence in women is noticably higher in women after age 30. The average age of onset is 18 in men and 25 in women. Schizophrenia onset is quite rare for people under 10 years of age, or over 40 years of age.

    http://www.schizophrenia.com/szfacts.htm

    περισσοτερα στατιστικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Θα συμφωνήσω με το κιπ...όταν είμαι καλά δεν τον νοιωθω τον ρατσισμό...όταν όμως το βλέμμα μου είναι \'διαφορετικό΄,είτε φοβισμένο,είτε καταθλιπτικό...είτε κάπως τέλος πάντων,βιώνω πολύ έντονα τον ρατσισμό των άλλων απέναντί μου...η \'απόρριψη\' είναι εμφανής στο βλέμμα τους.νοιώθω ότι κατά κάποιο τρόπο με φοβούνται...
    μέχρι και από γιατρό(δερματολόγο) έχω εισπράξει ρατσιστική αντιμετώπιση...επειδή είδε στο βιβλιάριό μου τα ψυχοφάρμακα..που υποτίθεται ότι θα πρεπε να χει μια μεγαλύτερη ενημέρωση και καλλιέργια επί του θέματος...
    παιδιά ναι ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ο ρατσισμός υπάρχει...οκ ίσως σε λίγο μικρότερο βαθμό από παλιότερα πάντως υπάρχει...
    και ναι ραψωδέ μου έχουμε δυστυχώς πολυυυυυ δρόμο ακόμα μέχρι να εξαλειφθεί το φαινόμενο(αν εξαλειφθεί ποτε δλδ...) :(

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    εγω αντιμετώπισα ρατσισμό από μελος του site που μου είπε τρελο...και να φανταστεις ότι αυτος-η δεν παρακολουθειται απο γιατρο τακτικα...και μετα λεμε ειναι για υποστηριξη και ανταλλαγη αποψεων εδω μεσα...
    παραδεχομαι τα παιδια που ξερουν απο τι πασχουν ,τι φαρμακα παιρνουν και πως θα το αντιμετωπισουν...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Στη βιβλιοθήκη της Εθνικής Στατιστικής υπηρεσίας μπορούμε να βρουμε στατιστικά πιστεύω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •