Συστηματική Χρήση Χασίς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1

    Συστηματική Χρήση Χασίς

    Λοιπόν είμαι περίεργο είδος ανθρώπου και θέλω να το μοιραστώ εδώ μπας και υπάρχει κάποιος ψυχίατρος να μου απαντήσει εμπεριστατωμένα.

    Κάνω χρήση διαφόρων ειδών χασίς εδώ και 10 χρόνια.
    Αποφεύγω τα skunk ή τα είδη του χόρτου που περιέχουν υψηλές ποσότητες THC και κυρίως επιλέγω τη λεγόμενη σοκολάτα ή κάποιο haze, που να μεν έχουν μεγαλύτερη επίδραση σε διάρκεια από το απλό χόρτο αλλά δεν σε κάνουν και "φυτό".
    Η χρήση που κάνω είναι συστηματική και εδώ και 10 χρόνια δεν έχει ξεφύγει από τη συγκεκριμένη δοσολογία που θα περιγράψω παρακάτω, παρα μόνο λίγες φορές.
    Δεν έχω δοκιμάσει ΠΟΤΕ κάποιο άλλο ναρκωτικό και το έχω αποφύγει εν γνώση μου και με πλήρη συνείδηση.
    Επίσης η σχέση μου με το αλκοόλ περιορίζεται στο μία φορά την εβδομάδα (μία νύχτα που θα βγω με παρέα) και μέχρι 4-5 ποτήρια, φανταστείτε στη ζωή μου έχω κάνει μονάχα μία φορά εμμετό από υπερβολική δόση αλκοόλ και γενικά δεν είμαι ήρεμο και ήσυχο άτομο, ούτε και στην εφηβεία ήμουν υπόδειγμα παιδιού.

    Η ζωή μου έχει ως εξής:
    Είμαι 28 ετών, δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα εδώ και 8 χρόνια, έχω τελειώσει δύο σχολές (ΑΕΙ, ένα δημόσιο και ένα ιδιωτικό) και τώρα τελειώνω και Μεταπτυχιακό στην ΑΣΟΕΕ, όλα αυτά δουλεύωντας παράλληλα σαν το σκυλί (έχω παράλληλα ΚΑΙ δική μου επιχείρηση).
    Επίσης στο πρόγραμμα μου είναι χιλιάδες χόμπι και ασχολίες (παίζω θέατρο, κάνω ιστιοπλοία και πολλά ακόμη), που μου αφήνουν μονάχα 6 ώρες στο σπίτι και αυτές για ύπνο.
    Είμαι αυτό που λένε οι έξω ένας επιτυχημένος νέος, με διάφορα προβλήματα στη ζωή μου αλλά σίγουρα συγκρινόμενος με τον μέσο Έλληνα, αρκετά μορφωμένος , αρκετά ώριμος και με μια "καλή σταδιοδρομία".
    Όλα αυτά τα αναφέρω για να σας σκιαγραφήσω ένα προφίλ ανθρώπου που δεν ταιριάζει σε χρήστη και όμως όπως σας εξομολογήθηκα κάνω συστηματική χρήση.
    Η χρήση που κάνω είναι η εξής και όπως προείπα δεν ξεφεύγει από αυτό το αυστηρό πρόγραμμα που έχω θέσει εδώ και χρόνια:
    Καπνίζω χασίς ΚΑΤΑ 99,9% ΜΟΝΟΣ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σπίτι μου (ή μερικές φορές οδηγώντας) και καπνίζω ΜΟΝΟ πριν κάνω έρωτα με την σταθερή σύντροφο μου ή πριν κοιμηθώ. Δεν καπνίζω καμία άλλη της ημέρας και καμία άλλη στιγμή.
    Το χόρτο το έχω συνδέσει με τον ύπνο ή τον έρωτα.

    Επίσης η χρήση που κάνω (ποσοτικά) είναι ΕΝΑ και ΜΟΝΟ τσιγάρο κάθε βράδυ (το λιγότερο 6 μέρες την εβδομάδα) κάτι που αντιστοιχεί σε ποσότητα περίπου 2 έως 2,5 γραμμάρια χόρτου ή σοκολάτας το μήνα.

    Μέχρι πρότεινος με βοηθούσε να χαλαρώσω από την ένταση της ημέρας, που πιστέψτε με είναι τεράστια και να με πάρει ο ύπνος ομαλά.
    Εδώ και κάποιους μήνες πλέον δεν με βοηθά στο να κοιμηθώ αλλά μόνο στο να χαλαρώσω.
    Πλέον και ενώ πριν και για χρόνια με ένα τσιγάρο με έπαιρνε αμέσως και γλυκά ο ύπνος τώρα αυτό δεν συμβαίνει.
    Σίγουρα λόγω της κατάστασης εκεί έξω στον κόσμο, τα άγχη μου, οι ανησυχίες μου και οι φόβοι μου έχουν διογκωθεί, πολύ φοβάμαι όμως ότι και πλέον η χρήση έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που απλά είναι μία συνήθεια και δεν επιδρά πάνω μου με την ένταση που επιδρούσε χρόνια τώρα.
    Γενικά με έχει ξενερώσει η συστηματική χρήση του χόρτου και θα ήθελα να το ελλατώσω, μόνο και μόνο για να απολαμβάνω περισσότερο τις στιγμές που το καπνίζω και να μην είναι ακόμη μία συνήθεια, όπως το τσιγάρο (ξέχασα να πω ότι καπνίζω ΠΟΛΥ -κανονικά τσιγάρα- τουλάχιστον 1,5 πακέτο την ημέρα).
    Παρόλα αυτά και με δεδομένο ότι δεν προκαλεί καμία επιπλοκή στην υγεία μου ή στη ζωή μου μου είναι δύσκολο να το φρενάρω γιατί γυρνάω σπίτι εξουθενωμένος και πάσχω και από υπερένταση και αυπνίες και φοβάμαι ότι εάν το φρενάρω δεν θα κοιμάμαι καθόλου (ήδη κοιμάμαι μάξιμουμ 5-6 ώρες την ημέρα) ενώ εργάζομαι τουλάχιστον 14 ώρες ημερησίως.
    Αυτά από εμένα, θα ήθελα να ακούσω γνώμες και συμβουλές σας,

    Φιλικά Γ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    μπορεί να είσαι κ διπολικόσ κ να μην το ξέρεις η διπολική είναι η αρρώστια της υπερβολικής ενέργειας

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    8
    Λαθος χρηση κανεις.Αυτο το καπνιζεις και μετα πας για γουστα οχι για υπνο.Η το καπνιζεις οταν ξυπνας για να ξεκινησεις τη μερα σου.Πειραματισου με το να το κοψεις
    για κανενα τριμηνο να δεις τι θα γινει..Πολλοι μετα απο χρονια χρησης το συχαινονται το χασισι.

  4. #4
    Σε σχέση με τα όσα αναφέρεις για το μορφωτικό σου επίπεδο, εγώ τουλάχιστον δεν θεωρώ ότι αποτελείς ξεχωριστή περίπτωση ατόμου που κάνει χρήση κάνναβης. Είναι αρκετοί αυτοί οι οποίοι καπνίζουν τέτοιες ουσίες και έχουν όλα τα απαραίτητα διαπιστευτήρια μόρφωσης (το λέω σε περίπτωση που θεωρείς ότι συνδέεται απαραίτητα με το μορφωτικό επίπεδο του καθενός). Μπορεί μέχρι πρότινος να σε βοηθούσε σε διάφορους τομείς το να κάνεις χρήση, μακροπρόθεσμα όμως πιστεύω ότι δεν θα σε ωφελεί πλέον καθόλου.
    Γνώμη μου;; Κυνήγα άλλους τρόπους χαλάρωσης ή σε τελική ανάλυση προσπάθησε να ελαφρύνεις το φορτωμένο πρόγραμμα σου. Κι ας μην ακούς τόσο συχνά πλέον να σε αποκαλούν "επιτυχημένο νέο". Η ουσία μετράει όχι το "φαίνεσθαι".

  5. #5
    νομιζω πως εισαι αρκετα δραστηριος και λεπτολογος και ειναι καπου καλο.αλλα γιατι κανεις τοσα πολλα?και εχεισ τοσο φορτομενο προγραμμα?ενταξει να κανεισ πραγματα αλλα ειναι φυσικο με ενα τετοιο προγραμμα να εισαι σε υπερενταση και το χασις καποια στιγμη το μονο που θα σου κανει ειναι παυσιπονο για να κρυβει τα συναισθηματα σου οπως αγχοι φοβοι κτλ.χαλαρωνουν για λγιο αλλα δε σημαινει δεν υπαρχουν.αρα μετα απο αυτο το σταδιο θα σε πιανει υπερενταση αν δε σε πιανει ηδη.αρα γνωμη μου να το κοψεις ενα διαστημα και να δεισ τα συναισθηματα σου να μπει λιγο σ ταξη το μυαλο και μετα ξανακαντο.αυτο λεει ι δικαι μου εμπειρια τουλαχιστον :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by lorem ipsum View Post
    Μέχρι πρότεινος με βοηθούσε να χαλαρώσω από την ένταση της ημέρας, που πιστέψτε με είναι τεράστια και να με πάρει ο ύπνος ομαλά.
    Εδώ και κάποιους μήνες πλέον δεν με βοηθά στο να κοιμηθώ αλλά μόνο στο να χαλαρώσω.
    Πλέον και ενώ πριν και για χρόνια με ένα τσιγάρο με έπαιρνε αμέσως και γλυκά ο ύπνος τώρα αυτό δεν συμβαίνει.
    Σίγουρα λόγω της κατάστασης εκεί έξω στον κόσμο, τα άγχη μου, οι ανησυχίες μου και οι φόβοι μου έχουν διογκωθεί, πολύ φοβάμαι όμως ότι και πλέον η χρήση έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που απλά είναι μία συνήθεια και δεν επιδρά πάνω μου με την ένταση που επιδρούσε χρόνια τώρα.
    Γενικά με έχει ξενερώσει η συστηματική χρήση του χόρτου
    Μήπως βαρέθηκες την συγκεκριμένη ουσία και ψάχνεις για "κάτι άλλο" καινούργιο (πρέζα, κόκα);
    Μου θυμίζεις τον εαυτό μου:
    Από τα 15 μέχρι τα 30 ΜΟΝΟ χασίς.
    Στα 30 (έπαθα αυτό που περιγράφεις παραπάνω) και "κόλλησα" για άλλα 13 χρόνια στην πρέζα.
    Τον τελευταίο χρόνο είμαι "καθαρός" γιατί παρακολουθώ το πρόγραμμα υποκατάστασης του ΟΚΑΝΑ (βουπρενορφίνη).

    ΥΓ. Δεν έχω σπουδάσει. Έχω γυναίκα, ένα παιδί (4 ετών) και την δική μου επιχείρηση.
    http://www.timeanddate.com/counters/fullscreen.html?mode=a&year=2011&month=11&day=10&p0=26

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    South Korea
    Posts
    1

    ??????????? ????? ????? - ???????? ?? ????


    Buy Online Xanax - Click Here!

    Human psychology has accepted the co-existence of fine and evil from the minute Adam and Eve ate the apple of information. There's happiness with sorrow, pleasure with pain, truth with lie, beauty with ugliness etc. You have often seen the happy moments you could have in addition to the moments of sorrow. Sometimes the memory and concern about the bad time keeps on haunting only you are so much overwhelmed for you to forget to smile. Are you depressed and rich in anxiety continuously? Are you in times that is termed as disorder?

    Will not underestimate your depression and anxiety, these are actual life enemies road directions of every never underestimate your enemies. Without a doubt the signs and symptoms of anxiety to be able to compare and understand your trouble. There are actually certain physical indications of panic, e.g. rapid or irregular heartbeat, nausea like gnawing feeling, nausea, "butterflies while in the stomach" diarrhea, irritated bowel syndrome, sweating, or feeling cold and clammy headaches, lightheadedness or dizziness, body tension or aches, fatigue or breathlessness shaking, trembling or twitching difficulty falling asleep or staying asleep, menopausal flashes or chills, heart problems, rubbery legs, tingling in fingers or toes. Concurrently there are several emotional symptoms also such as a general sensation of apprehension and dread, nervousness, jumpiness, irritation, fearfulness or terror, isolation from others, feeling incredibly self-conscious and insecure, and fear you're dying or going crazy strong want to escape.

Similar Threads

  1. χορτο κ χρηση του σαν αγχολυτικο
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2012, 05:54
  2. ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΙΣΤΙΑ
    By XARITINI in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 18-03-2011, 19:47
  3. μακροχρόνια χρήση λιθίου
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2011, 22:52
  4. δ.δ. και χρηση ουσιων
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-2009, 21:54
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ
    By boubourina in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 100
    Last Post: 04-03-2009, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •