θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    Unhappy θύμα οικονομικής απάτης, νιώθω απαίσια

    καλησπέρα σας για μια ακόμη φορά.....ήθελα τόσο πολύ να μιλήσω σε κάποιον αλλά δεν έχω που, οπότε σκέφτηκα πως είναι πολύ καλή ιδέα να γράψω εδώ αφού στο παρελθόν με έχετε βοηθήσει κ σας ευχαριστώ πολύ γ' αυτό... πριν μερικές μέρες αποφασίσαμε με τον πατέρα μου να πουλήσουμε τ μηχανή π είχαμε στο internet επειδή την είχαμε πολύ καιρό με το πωλητήριο κ δεν γινόταν τίποτα...ε λοιπόν επειδή ούτε εγώ αλλά ούτε ο μπαμπάς μου δεν ξέρουμε πως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι τέτοιο το έκανε ο σύντροφός μου αντί για εμάς...για να μην τα πολυλογώ υποτίθεται πως αυτός που ήθελε να την αγοράσει μας είχε βάλει τ λεφτά μέσα στον λογαριασμό αφού μας το είχε επιβεβαιώσει κ η υποτιθέμενη εταιρία...το θέμα είναι ότι αυτός είναι από την Αγγλία κ μας ζήτησε ένα ποσό για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε απατεώνες κ έτσι θα άνοιγε ο λογαριασμός κ θα μπορούσαμε να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω...οπότε σαν χαζοί που ήμασταν καταθέσαμε 550 ευρώ στον λογαριασμό που μας υπέδειξε αυτός κ στείλαμε την απόδειξη στην υποτιθέμενη εταιρία (βέβαια η συγκεκριμένη εταιρία υπάρχει κ ίσως τη γνωρίζεται κ εσείς << Paypal>> απλά ο τύπος είχε φτιάξει ένα mail που έμοιαζε με αυτό της συγκεκριμένης εταιρίας κ μας ξεγέλασε) από όπου αυτός πήρε τα χρήματα κ έγινε καπνός...το θέμα είναι ότι η κανονική εταιρία μας απάντησε σήμερα κ μας είπε ότι είναι κομπίνα... από την ώρα που το έμαθα είμαι να σκάσω...βέβαια φταίει κ ο μπαμπάς που δέχτηκε να δώσει ένα τόσο μεγάλο ποσό...ο σύντροφος μου το είχε υποψιαστεί πριν τρις μέρες αλλά δεν μας είπε τίποτα μέχρι να σιγουρευτεί...το άλλο πρόβλημα είναι ότι από την ώρα που άρχισε να το υποπτεύεται έχουμε απομακρυνθεί...δεν είναι τόσο γλυκός όσο πριν γενικά με αποφεύγει δεν μιλάμε τόσο συχνά στο τηλέφωνο...δεν ξέρω πως να αντιδράσω...βέβαια μου είπε πως θα τα δώσει αυτός τα λεφτά αλλά ο μπαμπάς δεν τα δέχεται...τι έχει γίνει ρε γαμώτο????γιατί είναι έτσι???τι μπορεί να γίνει από εδώ κ πέρα???όταν τον ρωτάω μου λέει ότι δεν έχει τίποτα...δεν ξέρω τι να πω.....ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας κ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο....!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Εχεις πληρώσει μέσο PayPal ?
    Αν ναι κανεις εκει αναφορα του γεγονότος .
    Αν και καλα δεν κατάλαβα τι λες .
    Διαφορετικα , στην διωξη οικονομικού εγκλήματος , και σε αυτη του ηλεκρονικου , με τα στοιχεία που εχεις , ας ειναι στο,εξωτερικο , συνεργάζονται με Interpol .
    Aλλα να το κανεις τώρα .
    Πως πλήρωσες με πιστωτική κάρτα ?
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Πες μου δυο πράγματα ...
    Με ποιο τροπο πλήρωσες ... Κάρτα πιστωτική μέσο PayPal ?
    Σε ποια χώρα ειναι αυτός ? αν και πιθανότητα δεν ειναι εκει που λέει.
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Εχεις κρατήσει τον αριθμο του λογαριασμού ?
    Κανε ένα τηλέφωνο στη διωξη οικονομικού εγκλήματος , ταυτόχρονα ενημέρωσε και τον PayPal με ένα mail .

    Συγνώμη που στο λέω αλλα αφέλεια να καταθέσετε στον λογαριασμό του χρήματα ....
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν καταλαβα , πως στειλατε τα χρηματα. Ηλεκτρονικα? Εαν τα στειλατε ηλεκτρονικα εμπλεκονται δυο λογαριασμοι , του απατεωνα και ο δικος σας. Δεν εχω καταλαβει καλα. Τεσπα ΔΗΕ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    δυστυχώς ξέρω πως είναι αφέλεια που βάλαμε λεφτά μέσα στο λογαριασμό του...κάναμε κατάθεση μέσω western union...υποτίθεται πως είναι στην Αγγλία...μας έχει δώσει κάποια στοιχεία τα οποία πιθανός είναι πλαστά...αυτός απαντούσε εκτός από αυτά που έγραφε από το δικό του mail κ με ένα άλλο το οποίο ήταν [email protected] στείλαμε μήνυμα στην paypal κ μας είπε σήμερα πως δεν είναι δικό της το mail κ ότι χάσαμε τα λεφτά μας....εκτός αυτού αυτός σήμερα μας έστειλε κ άλλο μήνυμα από την paypal υποτίθεται κ μας είπε πως αν δεν βάλουμε άλλα 990 ευρώ στο λογαριασμό θα μας κυνηγήσει νομικά....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    αααα....ξέχασα υποτίθεται πως έχει βάλει μέσα στην κάρτα μας 2700 κ γ' αυτό μας ζητάει τα λεφτά...!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν ζηταει και αλλα λεφτα....μαλλον ειναι ευκολο να τον τσιμπησετε. Διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και οταν παει να παρει το δευτερο ποσο απο western union ...τσουπ. Ετσι μου φαινεται το λογικο.

    Δεν καταλαβα γιατι δεν εχετε παει ακομα στις αρχες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Eφόσον η εταιρία είναι ενήμερη για την κομπίνα σημαίνει πως έχουν συμβεί και άλλα περιστατικά και γνωρίζουν πως κάποιος καταχράζεται το όνομα τους. Μπορείς να συνεργαστείς και μ' αυτούς και με την αστυνομία για να βγάλεις μια άκρη.


    Οσο για τον συντροφό σου, ήταν έτσι και πριν ή τον επηρέασε αυτό το συμβάν;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Οσο για τον συντροφό σου, ήταν έτσι και πριν ή τον επηρέασε αυτό το συμβάν;
    όχι από τότε που το έμαθε έγινε έτσι... σήμερα το μάθαμε οπότε αύριο θα τηλεφωνήσουμε... δηλαδή πρέπει να πάμε κ να βάλουμε άλλα λεφτά??? δυστυχώς δεν υπάρχουν κ αυτά δανικά ήταν...!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    δηλαδή πρέπει να πάμε κ να βάλουμε άλλα λεφτά???
    Δώσατε 550 ευρώ, εκείνος πήγε και τα πήρε, τέλος. Δυστυχώς δεν γίνεται πια κάτι γι' αυτό, τα χρήματα έχουν χαθεί. Εκτός αν κάποιος θέλει να μπει σε μια κοπιαστική δύσκολη διαδικασία και με το σκεπτικό ότι ο τύπος θα το ξανακάνει.
    Φυσικά και δεν θα βάλετε κάποιο άλλο πόσό.


    > ε λοιπόν επειδή ούτε εγώ αλλά ούτε ο μπαμπάς μου δεν ξέρουμε πως θα μπορούσαμε να
    > κάνουμε κάτι τέτοιο το έκανε ο σύντροφός μου αντί για εμάς...

    Αυτό που με προβληματίζει είναι πως ο σύντροφός σου που γνωρίζει απ' ότι καταλαβαίνω τη διαδικασία, δεν σας ενημέρωσε να μην το κάνετε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    όχι από τότε που το έμαθε έγινε έτσι... σήμερα το μάθαμε οπότε αύριο θα τηλεφωνήσουμε... δηλαδή πρέπει να πάμε κ να βάλουμε άλλα λεφτά??? δυστυχώς δεν υπάρχουν κ αυτά δανικά ήταν...!!!!
    Δίωξω οικονομικού και ηλεκτρονικού εγκλήματος τώρα ....
    Αυτοι θα σας καθοδηγησουν και δεν θα βάλετε αλλα χρήματα ......
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    ο σύντροφός μου πρώτη φορά έκανε κάτι τέτοιο κ αυτός ότι ήξερε το ήξερε ρωτώντας ένα φίλο του που το έχει ξανακάνει πολλές φορές...δυστυχώς το μεγάλο μας λάθος είναι ότι ενώ είχαμε συζητήσει με πολλούς όλα τα άλλα αυτό για τα λεφτά δεν το κάναμε...πιθανών θα μας είχαν αποτρέψει... από ότι κατάλαβα από αυτά που μου είπατε η δίωξη το μόνο που θα μπορέσει να κάνει είναι πιθανόν να τον πιάσει...έτσι δεν είναι????

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    mina κλασσική περίπτωση απάτης.
    Είναι δυνατόν να θέλετε να πουλήσετε και εσείς βάζετε χρήματα σε λογαριασμό?
    Εντάξει θα μου πεις αφέλεια.
    Αρμοδιότητα έχει το οικονομικό έγκλημα και εφόσον έγινε ηλεκτρονικά η επικοινωνία και η διαβίβαση των χρημάτων θα εμπλακεί και το ηλεκτρονικό έγκλημα για τα ηλεκτρονικά ίχνη του απατεώνα.
    Πως τα στείλατε όμως μέσω western union και σας έρχεται μήνυμα από paypal?
    To τηλέφωνο δεν λέει τίποτε. Πήγαινε στην ασφάλεια να καταθέσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    ο σύντροφός μου πρώτη φορά έκανε κάτι τέτοιο κ αυτός ότι ήξερε το ήξερε ρωτώντας ένα φίλο του που το έχει ξανακάνει πολλές φορές...δυστυχώς το μεγάλο μας λάθος είναι ότι ενώ είχαμε συζητήσει με πολλούς όλα τα άλλα αυτό για τα λεφτά δεν το κάναμε...πιθανών θα μας είχαν αποτρέψει... από ότι κατάλαβα από αυτά που μου είπατε η δίωξη το μόνο που θα μπορέσει να κάνει είναι πιθανόν να τον πιάσει...έτσι δεν είναι????
    Δεν ειναι τοσο απλα τα πράγματα , για να τον πιάσει πρέπει να τον βρει πρώτα .
    Επικοινωνήστε με τις αρμόδιες υπηρεσίες και θα σας καθοδηγησουν , αλλα τώρα σύντομα .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το δράμα της οικονομικής κρίσης μέσα σε 54 δευτερόλεπτα!
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2012, 17:33
  2. Δεν νιωθω πια
    By Sublime in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-07-2011, 14:37
  3. Ο φίλος μου, μου φέρεται απαίσια...
    By Dark_Queen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 29-07-2011, 18:25
  4. Η αρχη...της Απατης
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 16-01-2011, 18:32
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •