αντιμετωπιση ψυχικων προβληματων με ομοιοπαθητικη ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159

    αντιμετωπιση ψυχικων προβληματων με ομοιοπαθητικη ?

    θα πω εν ταχει την δικη μου εμπειρια...ειμαι ιδεοψυχαναγκαστικη χονδρικα 12 χρονια με καποια διαστηματα ανορεξιας-βουλιμιας. επαιρνα ψυχοφαρμακα (anafranil, abilify, topamac kai ladose) και δεν ειχα πλεον κανενα ιχνος ιδεοψυχαναγκασμου...βασικα ελαχιστα πραγματα, ουτε καν καθοριζαν την ζωη μου στο μεγιστο οπως τωρα! εγω ομως δεν πιστευα οτι μου ειχαν κανει τα φαρμακα τοσο καλο και αποφασισα να τα διακοψω θεωρωντας πως η επιτυχια εξαλειψης καθε ψυχαναγκασμου, ηταν δικια μου!..τα διεκοψα λοιπον και ξεκινησα ομοιοπαθητικη για την τελικη ιαση μου...συνεπεια: εκανα 1000 βηματα πισω.,,,εφτασα να φοβαμαι τα ιδια πραγματα που φοβομουν στα 12-15 μου... τρελο πισωγυρισμα λεμε!.... και τωρα ξανα απο την αρχη με ψυχαναγκασμους ολη μερα, καθε μερα.. εδω και 7 μερες κανω αγωγη με anafranil, sofenil kai seroquel...ακομα δεν εχω δει αποτελεσματα....ειδωμεν!τοσ� � αντεξα , στο τελος θα κολλησω? βεβαια αυτο το λεω τωρα...οταν με πιανει απογοητευση, δεν κανω καμια αισιοδοξη σκεψη , απλα θελω να πεθανω! εχω προσπαθησει τοσο πολυ και παλι να γυρναω στα ιδια! τεσπα!

    θεωρω πως η ομοιοπαθητικη μπορει να ναι μια καλη λυση για την θεραπεια ηπιων σωματικων ή ψυχολογικων συμπτωματων και οχι για σοβαρα ψυχικα προβληματα!
    Last edited by edim; 25-04-2012 at 08:43.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    1
    Γεια σου...Διαβασα το post σου και επειδή έχω και γω παρόμοια προβλήματα ,θα ήθελα να μου πεις αν πας καλύτερα από την αγωγή που ακολούθησες....Και γω έπερνα nafranil γιατί είχα κάποια ψυχολογικά προβλήματα ανορεξίας και το nafranil μου εκανε καλό αλλά το σταμάτησα γιατί ήμουνα εντάξει μετά όμως επαθα γαστρενερίτιδα και μου ξαναεπανήλθαν τα προβλήματα που είχα....και είπα να στραφώ προς την ομοιοπαθητική για να δω αν θα με βοηθήσει.Αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα και έχω απηυδήσει και σκέφτομαι να ξαναπάω στο nafranil...Εγώ το έχω αυτό 8 χρόνια....Ποια είναι η γνώμη σου;Σ'ευχαριστώ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω πιστευω στην πληροφορηση. Πιστευω στην σωστη πληροφορηση απο αξιοπιστες πηγες. Εαν οντως κατι συγκεκριμενο ειναι αξιοπιστο και δουλευει , το δοκιμαζεις. Αν ειναι ετσι και ετσι , τοτε το δοκιμαζεις ισωςκαι ευχεσαι να βγει κατι καλο. Εαν κατι δεν δειχνει αξιοπιστο ή η πληροφορηση σου προερχεται απο αναξιοπιστες πηγες , εγω προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα.

    Πιστευω επισης στη δυναμη της πιστης. Αλλωστε αν δεν κανω λαθος , ακομα και οι φαρμακευτικες αγωγες δοκιμαζονται με placebo (ψευτοφαρμακα) και κανονικα φαρμακα , γιατι η δυναμη της αυθυποβολης στον καθε ανθρωπο ειναι τεραστια. Ετσι νομιζω τουλαχιστον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post

    Πιστευω επισης στη δυναμη της πιστης. Αλλωστε αν δεν κανω λαθος , ακομα και οι φαρμακευτικες αγωγες δοκιμαζονται με placebo (ψευτοφαρμακα) και κανονικα φαρμακα , γιατι η δυναμη της αυθυποβολης στον καθε ανθρωπο ειναι τεραστια. Ετσι νομιζω τουλαχιστον.


    KW , απο τις λιγες φορες που συμφωνω απολυτως μαζι σου .

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    H ομοιοπαθητικη δουλευει μονο σε προβληματα που δεν μπορει κανεις να πει αν πραγματικα δουλευει ή οχι. Και εξηγουμαι - εχεις πίεση, χοληστερινη, ζάχαρο? κανεις δεν θα σου δωσει ομοιοπαθητικά γιατι μπορεις να μετρησεις αμεσως τη πιεση σου, τη χοληστερινη και το ζαχαρο και θα δεις οτι ειναι παραμυθι της χαλιμας. Αν εχεις καουρες, αλλεργιες, κρυωματα, ιλιγγους, προβληματα δηλαδη που ερχονται και φευγουν απο μονα τους τότε θα σου δωσουν ομοιοπαθητικά γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις αν οντως δουλευουν ή οχι. Εσυ τους πιστεψες αλλα εχεις μονιμο προβλημα, και ειδες οτι η ομοιοπαθητικη ειναι ενα παραμυθι και μισο. Αν ησουν κατα φαντασια ασθενης θα ειχες δει την ...υγεια σου με την ομοιοπαθητικη.

Similar Threads

  1. ομοιοπαθητική
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-10-2011, 19:31
  2. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 14:26
  3. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By NikosD. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2008, 20:45
  4. ομοιοπαθητικη
    By maria_artemis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2005, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •