τι μου συμβαινει??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204

    τι μου συμβαινει??

    χαιρεται. τον τελευταιο καιρο εχω ενα προβλημα..βασικα δεν ειμαι σιγουροσ αν ειναι το σωστο μεροσ να τ συζητησω αλλα το παραθετω....
    απο την αρχη τ μηνα εχω σοβαρο προβλημα υπνου...γενικα η ψυχολογια μ τ τελευταια 4 χρονια ειναι χειροτερη απο ποτε..ωσ τωρα κοιμομουν καθημερινα πολλεσ ωρεσ 10-15 καθημερινα...ειχα ψαξει και ειχα βρει οτι αυτο ειναι ενα συπτωμα καταθλιψησ.. τισ τελευταιεσ 20 μερεσ ομωσ δεν κοιμαμαι περισσοτερο απο 3-6 ωρεσ και αν και γενικα δεν νοιωθω κουραση κατα τη διαρκεια τησ μερασ το βραδυ κατα τσ 12 θα νοιωσω αναγκη για υπνο..πεφτω να κοιμηθω αλλα ωσ τισ 5 το πρωι δεν με παιρνει ο υπνοσ...βασικα ειναι θεματα που με απασχολουν τν τελευταιο καιρο σε μεγαλο βαθμο αλλα το θεμα με το προβλημα υπνου προεκυψε 2 εβδομαδεσ πριν απο αυτα...εχετε ιδεα τι παιζει???ακομη και στο φαγητο δεν εχω ορεξη...μπορει να μν φαω το μεσημερι και το βραδυ να παλευω 1 ωρα να φαω ενω μπορει και ν εχω ταση για εμετο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Γειά σου, δε ξέρω να σου πω κάτι στα σίγουρα, εγώ πάτως όταν αγχώνομαι κ στενοχωριέμαι, δεν έχω όρεξη να φάω, να κοιμηθώ, γενικά δεν έχω όρεξη να κάνω καθημερινά πράγματα. Ίσως αν απευθυνθείς σ ένα ψυχολόγο - αφού δεν είχες ποτέ πρόβλημα ύπνου- να μπορέσει να βοηθήσει. Λέω ίσως..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    το θεμα μ ειναι οτι απο αγχοσ αλλο τιποτα τουλαχιστον απο την αρχη των σπουδων μ!! ειμαι συνεχεια στην τσιτα και αγχωμενοσ για το αν θα προλαβω τη μια εργασια την αλλη...αλλα γιατι να μ βγει τωρα????σε ψυχολογο δεν θελω να παω γτ ντρεπομαι..για το λογο αυτο και γραφτηκα εδω οπου τα οσα αναφερω ειναι απροσωπα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Ξέρω τι εννοείς όταν λες ότι ντρέπεσαι. κι εγώ έτσι ένοιωθα όταν πρωτοπήγα κ μάλιστα δεν έλεγα τίποτα για να μη με περάσουν κλασσικά για τρελή αλλά ειλικρινά σου μιλάω μετά από λίγες συνεδρίες, δεν έβλεπα την ώρα να ξαναπάω. Είναι πολλά που σου βγάζει κ νιώθεις ανακούφιση. Νομίζω ότι στη πρώτη... άντε δεύτερη επίσκεψή σου, θα ξεραθείς στον ύπνο!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εισαι σιγουρος οτι εισαι στη τσιτα ολη μερα ? δλδ τρεχεις απο δω κι απο εκει και δε προλαβαινεις ? οχι γιατι αμα κουραζεσαι ολη μερα, λογικα πεφτεις ξερος μετα. αν ομως δε κανεις τιποτα, τοτε φυσικα και θα ξενυχτας και θα σκεφτεσαι μεχρι τις 5 πριν σε παρει ο υπνος. κι εγω παθαινω κατι παρομοιο, πλεον μου εγινε συνηθεια. γεμισε τη μερα σου, για να κοιμασαι τη νυχτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    εισαι σιγουρος οτι εισαι στη τσιτα ολη μερα ? δλδ τρεχεις απο δω κι απο εκει και δε προλαβαινεις ? οχι γιατι αμα κουραζεσαι ολη μερα, λογικα πεφτεις ξερος μετα. αν ομως δε κανεις τιποτα, τοτε φυσικα και θα ξενυχτας και θα σκεφτεσαι μεχρι τις 5 πριν σε παρει ο υπνος. κι εγω παθαινω κατι παρομοιο, πλεον μου εγινε συνηθεια. γεμισε τη μερα σου, για να κοιμασαι τη νυχτα.
    το θεμα ειναι οτι τα 4 χρονια που ειμαι φοιτητησ στην ιδια καθημερινη ρουτινα βρισκομαιεπομενωσ γτ κατι τετοιο να μ βγει τωρα...ισα ισα που τωρα κουραζομαι και περισσοτερο γτ τα 2 πρωτα χρονια δν ειχα επαφη με τη σχολη και τωρα πρεπει να τρεχω για τ μαθηματα να προλαβω ν μαγειρεψω(οταν δεν τρωω εστια) και καθημερινα να κανω εργασιεσ γ τη σχολη τουλαχιστον για 2-3 ωρεσ..(δεν ειναι καποια βαρια δουλεια τ ξερω αλλα απαιτει συνεχη εγρηγορση κ καταντα κουραστικο)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    kENTRO ΥΠΝΟΥ , ΙΑΤΡΕΙΟ ΥΠΝΟΥ ,καπως ετσι λεγεται ,στον ευαγγελισμο αν δεν κανω λαθος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    Quote Originally Posted by path View Post
    kENTRO ΥΠΝΟΥ , ΙΑΤΡΕΙΟ ΥΠΝΟΥ ,καπως ετσι λεγεται ,στον ευαγγελισμο αν δεν κανω λαθος.
    το θεμα ομωσ ειναι οτι μενω Πατρα...μηπωσ εχεισ καμια ιδεα για τροπο επικοινωνιασ ή κατι αλλο...?? βασικα μηπωσ παιζει ρολο μονο το εγονοσ οτι ειμαι αγχωμενοσ??ευχαριστω παντωσ..



    εντιτ: βασικα συμπληρωσα αυτο εδω http://hypnos.gr/index.php?mod=aupni...id=102&cat=249 αλλα δεν ειμαι και τοσο βεβαιοσ αν ειναι οτι καλυτερο..

  9. #9
    Κατι σε αγχωνει, σου προκαλεί έντονες σκέψεις που σε κρατούν σε ένταση και όσο και να το προσπαθεις δε σε παιρνει ο ύπνος. Να βρεις ποια ειναι η αιτία του άγχους και προσπάθησε να την εκλογικεύσεις και να καταλαγιάσεις τη σκέψη που την αφορά. Αυτό προσπάθησε με τη βοηθεια θετικης σκέψης να το επιβαλεις στον εαυτο σου, να το κανεις όσο πιο συχνα γινεται ειτε τη μερα ειτε τη νυχτα και ιδιως όταν οι αγχωδεις σκέψεις σε κυριεύουν. Μαθε επίσης να κατευθυνεις τη σκεψη σου σε αυτα που σε ξεκουραζουν και σε ηρεμούν πχ ευχαριστες αναμνησεις κλπ. Απ την άλλη, μήπως υπάρχει και το στοιχείο της εμμονής? δλδ παω στο κρεβατι σαν προκατηλημμενος, θα ξαπλώσω, αλλά θα ρχονται οι σκέψεις και ετσι παλι δε θα κοιμηθω? γιατι αυτο εινει μερικες φορες ενα από τα ασχημα αποτελέσματα. Αν ο καιρος περναει και δε βλεπεις αλλαγη τοτε σιγουρα θα πρεπει να δεις καποιο ειδικό.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;
    By chesire in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-02-2011, 18:49
  2. Τι μου συμβαίνει?
    By missing_mile in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 05-06-2010, 00:26
  3. Τί μου συμβαίνει?
    By Menelaos22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-2010, 16:04
  4. τι μου συμβαινει?
    By lindsay in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-04-2009, 14:11
  5. Τί μου συμβαίνει;
    By monaxikos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 27-07-2008, 02:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •