"Παγωμενα" τα συναισθηματα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547

    "Παγωμενα" τα συναισθηματα.

    Καλησπερα στο φορουμ για μια ακομα φορα.

    Ηθελα να ρωτησω για οποιον γνωριζει. Οταν νιωθεις παγωμενος σε συναισθηματα και το εχεις αυτο απο καποια στιγμη στη ζωη σου και μετα (για μενα γυρω στην πρωιμη εφηβεια) και ανα τακτα χρονικα διαστηματα να εμφανιζεται πως ονομαζεται? Για παραδειγμα οταν πεθανε η γιαγια μου δεν ειχα στενοχωρηθει και πολυ. Αλλα ξερω σιγουρα πως επασχα ακομα και τοτε απο κατι ψυχολογικο. Οταν αυτο το "κατι" απο το οποιο επασχα καταλαγιασε τοτε ενιωσα το πραγματικο πενθος. Το ιδιο και με αλλους θανατους κοντινων μου προσωπων.

    Αλλο παραδειγμα ειναι αυτες τις μερες που ειχα υπεραγχωθει για τα προβληματα μου μετα απο εντονη γυμναστικη που ειναι γνωστο οτι σε χαλαρωνει τοτε καταφερα να νιωσω λυπημενος και ξεσπασα σε τοσο δυνατο κλαμα που ειχα λυγμους και μου κοβοταν η ανασα. Πως λεγεται αυτο το πραγμα? Αρχιζω και νιωθω ενοχες...Στην κηδεια της γιαγιας μου απορουσανε γιατι δεν κλαιω. Ή μηπως ειναι αυτο που εχουμε εμεις οι αντρες να μην φανερωνουμε τα συναισθηματα μας? ΟΚ το ξερω πως ειμαστε πιο "σκληροι" στο απ'εξω...αλλα απο μεσα μου εγω θελω να μπορω να ξεσπαω... Να κλαιω να χτυπιεμαι να ξεθυμαινω. Ξερω ομως σιγουρα οτι εγω το παω ενα βημα πιο περα. Κατι τρεχει με το γαμοκεφαλο μου γαμωτο. Καμια ιδεα? Θεραπευεται αυτο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Κανεις δεν εχει καποια ιδεα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ίσως αποτελεί και ψυχολογική άμυνα όμως Jim αυτή η παγωμάρα που περιέγραψες. Δε θα την περιέγραφα ακριβώς έτσι για σένα, γιατί με τα άγχη που σε διακατέχουν γενικά, η παγωμάρα έως και σε ωφελεί θα έλεγα. Δηλαδή, ίσως ο πολύ σοφός ανθρώπινος εγκέφαλος να μπλοκάρει τα παραπάνω που πας να του φορτώσεις, ώστε να μπορεί να συνεχίσει τη δουλίτσα του απρόσκοπτα. Σκέψου δηλαδή να έκλαιγες και να έσπαγες κάθε τρεις και μία. Δε λέει φιλάρα. Οπότε σπας και καταρρέεις όταν το συναίσθημα φτάσει σε ένα όριο που είναι ΚΑΛΟ για σένα να υπάρχει αποφόρτιση του συναισθήματος αυτού. Και γι αυτό σε ανακουφίζει το ξέσπασμα και μετά και συ και όλοι νιώθουμε καλύτερα. Γιατί πετάξαμε ένα φορτίο και ο εγκέφαλός μας μπορεί να συνεχίσει να ρυθμίζει τις δουλίτσες του δίχως εμάς να του πρήζουμε τ'αρχίδια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by jimmaster View Post
    Κανεις δεν εχει καποια ιδεα?
    κι εγω το χω αυτο.. δεν ειναι τιποτα
    μην νιωθεις ενοχες
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Ισως το εχουμε οι πολυ ευσυνειδητοι ανθρωποι. Απ την καψα μας να ειμαστε "σωστοι" τελικα πετυχαινουμε το αντιθετο αφου οταν πιεζεις τον εαυτο σου χανεται ο αυθορμητισμος. Καθολα νορμαλ ειμαστε απλα λειτουργουμε με χρονοκαθυστερηση γιατι απ την πολλη πιεση χανουμε την μπαλα για λιγο. Οταν την βρισκουμε ολα γινονται νορμαλ. Ισως προερχεται αυτο (σε μενα) επειδη μεγαλωσα σε περιβαλλον χωρις χαλαροτητα σε διαφορα θεματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Να γίνεις λιγότερο ευσυνείδητος και περισσότερο ευτυχισμένος.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  3. ιψδ και "παγωμενα" συναισθηματα
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 24-09-2011, 00:54
  4. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •