Σχέση και χωρισμός από απόσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3

    Σχέση και χωρισμός από απόσταση

    Καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που μιλάω σε κάποιο forum. Είμαι 32, έχω κάνει σχέσεις στη ζωή μου. Τα τελευταία χρόνια έίχα επιλέξει να είμαι μόνη μου. Πριν 6 μήνες βρήκα μια πολύ καλή δουλεια στο εξωτερικό. Τη μέρα που βρήκα τη δουλειά γνώρισα και τον άνθρωπο για τον οποίο κλαίω αυτή τη στιγμή. Όλα έγιναν αυθόρμητα, απλά και τόσο όμορφα. Ταιριάξαμε από την αρχή, λες και γνωριζόμασταν χρόνια. Ερωτευτήκαμε παράφορα, γνωρίζοντας ότι είχαμε 3 μήνες μονάχα. Τη μέρα που έπρεπε να φύγω, ήμασταν πολύ ήρεμοι και ευτυχισμένοι. Πιστευαμε ότι θα κρατούσε.. Μιλούσαμε κάθε μέρα στο skype. Εγώ, δυσκολευομαι πάρα πολύ εδώ. Είναι μια καινούργια πόλη, δεν έχω τους φίλους, δεν έχω κανέναν άνθρωπο κοντά μου, και περίμενα ότι θα με στηρίξει. Εκείνος έχασε στο ενδιάμεσο τη δουλεια του. Δεν ήθελε να μιλάμε για αυτό, όσο και αν προσπαθούσα να βοηθήσω. Τον τελευταίο μήνα, καταλήγαμε να μαλώνουμε. Εγώ να προσπαθώ να του πω ότι δεν είμαι καλά και αυτός να μου λέει ότι γκρινιάζω. Ήθελα απλά να του μιλήσω και να με ακούσει, όχι να δώσει κάποια λύση, όχι να με συμβουλέψει, αλλά εκείνος πάντα με κατεκρινε. Ήθελα μια κουβέντα, να μου πει όλα θα πάνε καλά, αλλά εκείνος ήταν συνέχεια αρνητικός και κάθε μέρα και πιο απόμακρος. Το ξέρω ότι αν ήμουν εκεί δεν θα ενοιωθα τόσο εγκλωβισμένη, αλλά εδώ καθε τι το μεγαλοποιώ. Όλο μου έλεγε πως θα έρθει, αλλά πάντα τα σχέδια άλλαζαν. Δεν ξέρω αν όντως ήθελε να έρθει ή όχι, αλλά από ότι έλεγε ήταν αυτό που ήθελε.
    Τα σκέφτηκα καλά όλα και αποφάσισα να χωρίσω. Με αυτόν τον άνθρωπο έζησα μόνο 3 μήνες μαζί αλλά νιώθω ότι η σχέση αυτή ήταν η πιο σημαντική από όλες τις μακροχρόνιες σχέσεις που έχω ζήσει. Ο λόγος που χωρίζω είναι ότι κατάλαβα ότι ο ανθρωπος αυτός δεν είναι για τα δύσκολα. Εγώ ήμουν άσχημα ψυχολογικά (έχω αλλάξει όλη τη ζωή μου..) και αυτός σαν να προσπαθούσε να με κάνει χειρότερα. Δεν ξέρω τον λόγο. Ισχυρίζεται ότι το έκανε για να μην με νταντευει..
    Όταν χωρίσαμε δεν έδειξε να στεναχωριέται, είπε μονάχα 'θα μου επιτρέψεις να σου τηλεφωνώ εκεί στα ξένα μόνη σου που είσαι'. Ήταν ίσως ή πρώτη φορά που αναγνώριζε ότι ήμουν μόνη μου και η πρώτη φορά που εδειξε να ενδιαφέρεται για το αν είμαι καλά. Του είπα όχι. Το μόνο που χρειάζομαι τώρα είναι να πάρω τις αποστάσεις μου από αυτόν γιατί κάθε τι άλλο θα με επηρρέαζε αρνητικά. Όσο όμορφο και αν ήταν αυτό που ζήσαμε η αδιαφορία του το κατέστρεψε. Και έχω πάρει τις αποφάσεις μου. Αλλά πραγματικά πονάω, και ήθελα κάπου να τα πω. Και επειδή δεν έχω κανέναν εδώ αποφάσισα να ανοιχτώ έστω δικτυακά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    γεια σου kleio,
    καλά έκανες κ τα εβγαλες απο μεσα σου..
    αφού κατάλαβες πως αυτός ο ανθρωπος δεν σε στήριξε στα δύσκολα, πως ήταν η πιο σημαντική απο όλες τις αλλες σχέσεις σου?
    εκεί που είσαι εχεις κανει παρέες καινούριες? επειδή λες οτι δεν εχεις κανεναν κοντα σου..

  3. #3
    Μου φαίνεται πολύ πρόσφατος ο χωρισμός και έντονο το συναίσθημα της μοναξιάς στον ξένο τόπο που είσαι. Περιγρέφεις τωρα τη σχεση σου ως τόσο πολύ ωραία επειδή είναι ακομα πολύ ζωντανη στη σκέψη σου. Γι' αυτους τους λογους νοιώθεις τόσο άσχημα και μεγαλοποιείς τα πράγματα. Ενας ενθουσιασμός που όπως παραδέχεσαι δεν είχε όλα οσα θα θελες για να κρατησει σαν σχεση στο χρονο. Ειναι το συναίσθημα που σου πρόσφερε και η τρυφερότητα που σε κανουν να σκέφτεσαι τοσο έντονα, που ίσως άλλοι αντρες στη ζωη σου όσο ωραια κατα τα λοιπα και αν περασες μαζι τους δεν σου προσφεραν κατι τετοιο. Άμα περάσει λίγος καιρός θα σκέφτεσαι γι αυτη τη σχεση πολύ διαφορετικά αφού ηδη απο τωρα που ειναι αρχες του χωρισμού άρχισες να επισημαίνεις τα αρνητικά και να τα τονίζεις. Για να ξεπεράσεις το χωρισμο αλλά συναμα και να παιρνας ωραία στο χωρο που βρίσκεσαι να ξεκινησεις να κοινωνικοποιείσαι, εκεί ειναι που θα βρεις καινουργιες φιλίες και μια καλύτερη σχέση.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    ΙΣΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ... ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ!) ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΤΕ ΩΡΑΙΑ ΜΑΖΙ ΑΥΟΤΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ,ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΑΤΕ ΚΛΠ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ,ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΑΔΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ! ΓΙΑ΄ΜΕΝΑ,ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΕΣ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ! ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΕΣ,ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΠΑΙΞΑΝ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ (ΚΑΙ ΣΟΥ),ΣΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΣΟΥ,ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ... ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΤΕΛΕΙΑ,ΙΔΑΝΙΚΗ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΕΣΗ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΦΑΣΗ,ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΗ/ΘΥΜΩΜΕΝΗ/ΛΥΠΗΜΕΝΗ ΚΛΠ...

Similar Threads

  1. Προβλήματα σε σχέση από απόσταση
    By Takis 36 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 13-06-2014, 00:19
  2. Σχεση και αποσταση
    By Λυδια32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 19-07-2011, 21:20
  3. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?
    By Irenefar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2009, 11:28
  4. Σχέσεις απο απόσταση
    By fairys in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 20-03-2009, 16:11
  5. χωρισμος μετα απο πολυχρονη σχεση-αραβωνα
    By leo79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 246
    Last Post: 21-02-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •