Οταν νιωθεις τυψεις και ενοχες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Οταν νιωθεις τυψεις και ενοχες...

    Πως γινεται ενας ανθρωπος να απαλλαγει απο αυτες οταν εχει κανει κατι πολυ κακο?πχ πηγα με την γκομενα του κολλητου μου ενω αυτος την αγαπουσε πολυ,
    η πχ βιασα μια κοπελα ενω δεν ηθελε,η πχ σκοτωσα καποιον γιατι πηγε με την γυναικα μου...γινεται ποτε να φυγουν ποτε αυτα τα σημαδια που σου αφηνουν αυτες οι πραξεις αν ναι πως??διαβασα οτι αμα κανεις κατι καλο ισως να βοηθησεις τον εαυτο σου...η χρονος τα γιατρευει ολα?για πειτε και εσεις...
    Blonde guys are more fun ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Προσωπικα δε νομίζω πως θα μπορούσα να απαλαχθώ απο τις τύψεις-ενοχές αν εκανα κατι που εγώ το θεωρούσα κακό.
    και εξαρτάται τι έχεις κάνει.. εχεις κάνει κάτι που σε βαραίνει κ θα ήθελες να το συζητήσεις ή γενικά μιλάς?
    Εγώ παντως νιώθω πολύ εύκολα τύψεις! κ δε μπορώ να σβήσω το παρελθόν μου, αλλά προσπαθώ να μη κοιτάω πίσω(όσο μπορώ!).
    αν πχ. σκοτώσεις δεν αλλάζει.. αλλά ο φόνος με το να πας με τη κοπέλα του κολητού σου είναι διαφορετικό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δες το καταντι γυρω σου. θυμωσε, θυμωσε πολυ. και σκεψου οτι σε αδικουνε και θελουν το κακο σου. ολοι λοιπον σε σπρωξαν εκει. και η γκομενα του κολλητου και η βιασμενη τα θελε και σε προκαλουσε με την εμφανιση της. λογικη του κτηνους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    και η βιασμενη τα θελε και σε προκαλουσε με την εμφανιση της.
    ελα τωρα.. αν ειναι δυνατον!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    τα λαθη ειναι για να γινονται
    προσωπικα αφηνω το χρονο να κανει τη δουλεια του
    η απολαμβανω την αμαρτια μου :Ρ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    ελα τωρα.. αν ειναι δυνατον!
    ειπα λογικη του κτηνους. ο μεγαλος τρωει τον μικρο. και οι θυτες θυματα ειναι. εξαρταται απο ποια πλευρα βλεπεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ Κ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ/ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ.... ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΒΑΣΤΑΧΤΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗ ΝΙΩΘΕΙ ΤΥΨΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!
    ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΙΛΑΣ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΑ Η ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΠΧ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΟΝΟ ΚΡΙΝΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΗ ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ.... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ! ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΩΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΤΥΨΕΩΝ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Κοκκινοσκουφίτσα μου,
    ο Χρήστος έχει ζητήσει απ' την διαχείριση την διαγραφή του απ' το φόρουμ, οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να ποστάρουμε εδώ!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    Πως γινεται ενας ανθρωπος να απαλλαγει απο αυτες οταν εχει κανει κατι πολυ κακο?πχ πηγα με την γκομενα του κολλητου μου ενω αυτος την αγαπουσε πολυ,
    η πχ βιασα μια κοπελα ενω δεν ηθελε,η πχ σκοτωσα καποιον γιατι πηγε με την γυναικα μου...γινεται ποτε να φυγουν ποτε αυτα τα σημαδια που σου αφηνουν αυτες οι πραξεις αν ναι πως??διαβασα οτι αμα κανεις κατι καλο ισως να βοηθησεις τον εαυτο σου...η χρονος τα γιατρευει ολα?για πειτε και εσεις...
    Τι απο αυτα έκανες ?
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Κοκκινοσκουφίτσα μου,
    ο Χρήστος έχει ζητήσει απ' την διαχείριση την διαγραφή του απ' το φόρουμ, οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα να ποστάρουμε εδώ!
    ΟΚ ! ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΤΕ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    ανάλογα την συνειδηση του καθενος...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    γενικα μιλαω, ο καθενας μπορει να θεωρησει κατι πιο κακο απο το αλλο...για αυτο εδωσα διαφορα παραδειγματα...πως να βγαλεις αυτες τις ενοχες?ισως αμα κανεις εσυ πολλα καλα να μην νιωθεις ασχημα
    Blonde guys are more fun ;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν οι πράξεις αυτές αφήνουν σημάδια σε κάποιο άνθρωπο, το συμπέρασμα είναι πως η ύπαρξη και μόνο των τύψεων είναι σημάδι εσωτερικής ζωής και αισθήματος ευθύνης. Έτσι νομίζω. Οπότε οι τύψεις επιτελούν έναν σημαντικό ρόλο και μη βιάζεσαι να τις αποδιώξεις. Το κακό είναι υποκειμενικό πάντως, καθώς αποτελεί ατομικό ζύγι και μέτρημα, έστω κι αν εμπεριέχει έντονη την κοινωνική συμβολή.
    Ένας τρόπος διατήρησης των ανθρώπινων σχέσεων είναι οι τύψεις, αποτελούν εξελικτικό μπόνους, μην τις βλέπεις ως κάτι ολότελα βασανιστικό, έχουν και πλεονεκτήματα.
    Τώρα, εξαρτάται και από το βάρος της πράξης. Δεν είναι το ίδιο η δολοφονία ενός αθώου με το σεξ εκτός σχέσης. Μην τρελαίνεσαι.

    Κάνεις το ανθρωπίνως δυνατό σου, με ό,τι μπορείς και διαθέτεις την εκάστοτε στιγμή. Δέχεσαι τις ανθρώπινές σου αδυναμίες, ουδεμία τέλεια, σε συγχωρείς όταν δεν γίνεται κάτι να επουλωθεί με άλλο τρόπο, όταν δηλαδή έχεις εξαντλήσει διορθωτικές κινήσεις.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Similar Threads

  1. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 23:14
  2. Replies: 4
    Last Post: 26-08-2011, 01:46
  3. Τι Νιώθεις Αυτή Τη Στιγμή...
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 17-06-2011, 13:39
  4. Τυψεις για 1002 επιλογες
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 15-03-2011, 18:26
  5. τύψεις κλπ...ΒΟΗΘΕΙΑ...!!!!!!!!!
    By lill in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 397
    Last Post: 31-08-2010, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •