Ο καναπές ! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Aθήνα
    Posts
    18
    Originally posted by Nefertari


    Όπως είπα, όλα είναι εμπειρίες... και αυτό που δεν μας σκοτώνει, μας κάνει δυνατότερους!
    Ευγε!

  2. #32
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Aθήνα
    Posts
    18
    Originally posted by Nefertari
    Originally posted by mreye
    Οτι μερικες φορες νιωθεις πως δεν \'ανηκεις\' πουθενα, παρεισακτη παντου...
    Προς Θεού, δεν εννοούσα κάτι τόσο βαρύ όπως η λέξη \"παρείσακτος/η\"... απλά υπάρχουν στιγμές που νιώθεις ότι δεν κολλάς κάπου, όσο κόσμο και αν έχεις γύρω σου. Νιώθεις σαν μην \"ανήκεις\" κάπου... και εδώ και εκεί και ούτε...
    Είναι ένα περίεργο συναίσθημα θα έλεγα, το οποίο ελπίζω να φύγει με τον καιρό!

    :)





    Υ.Γ. Thanks! :)
    σε καταλαβαινω....

    thanks και απο μενα :)

  4. #34
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  5. #35
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Aθήνα
    Posts
    18
    Ευχομαι να περασεις (η, μαλλον, να περασες) ομορφα!

  7. #37
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Γιατί...

    Γιατί , καλή μου, δεν είσαι ερωτευμένη μαζί του. Τον θαυμάζεις, τον εκτιμάς, τον αγαπάς αλλά δεν εισαι ερωτευμένη μαζί του και έτσι όλα του τα προτερήματα έχουν γίνει αγχος και σε πνίγουν..

    Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα πιο αποπνιχτικό συναίσθημα από το να ζεις με έναν θαυμάσιο άνθρωπο που θα ήθελες να είσαι ερωτευμένος μαζί του αλλά να μην μπορείς να τον ερωτευτείς..

    Αχ αυτή η χημεία! Οταν δεν λειτουργεί μας \"διαλύει\"!

  9. #39
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Μαθήματα ζωής

    Λίγοι είναι αυτοί που δεν εχουν περάσει από κάποια κόλαση.. Ο καθένας μας έχει τον τρόπο και τις ευαισθησίες του στο πως αντιμετωπίζει τις καταστάσεις...

    Αυτό που σε μένα φαίνεται βουνό σε άλλον είναι παιγνιδάκι, αυτό που εμένα με \"έστειλε\' κάνει τη φίλη μου να γελάει..

    Επειδη είμαστε κοινωνικά όντα και ζούμε σε ενα συγκεκριμμένο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον οι αποφάσεις μας επιρρεάζουν πολλές ζωές. Και οι αποφάσεις άλλων επερρεάζουν τις δικές μας ζωές. Η οικογένεια δέχεται τους περισσότερους \"κραδασμούς\"\' σε κάθε κρίση , σε κάθε πρόβλημα. Πολλοί από εμάς εχουμε προκαλέσει πόνο, απογοήτευση ακόμα και δυστυχία στις οικογένειές μας, αλλά και για πόσους απο εμάς οι αποφάσεις της οικογένειας δεν δημιούργησαν προβλήματα στη ζωή μας.. Στην οικογένεια πρέπει να κυριαρχεί η αγάπη, η κατανόηση, η συγνώμη.. Οταν αγαπάμε καταλαβαίνουμε, νιώθουμε τον άνθρωπό μας. Μπορεί όταν είμαστε θυμωμένοι να θολώνουμε, αλλά μετά τα συναισθήματα καταλαγιάζουν.

    Για πολλά χρόνια η οικογένειά μου είχε σταματήσει την επικοινωνία μαζί μου γιατί δεν συμφωνούσαν με το διαζύγιό μου.. Με απομόνωσαν , με συνέτριψαν μια εποχή που τους χρειαζόμουν κοντά μου.. Οταν τα χρόνια πέρασαν η αγάπη αναδύθηκε πάλι και ξανα ανταμώσαμε. Δεν ξέρω αν τους έχω συγχωρήσει για την οδύνη που έζησα εκείνα τα χρόνια , γεγονός είναι ότι τα έριξα πίσω μου. Είμαστε καλά τώρα, είμαι κοντά τους, είναι μεγάλοι άνθρωποι ,τους φροντίζω, τους αγαπάω.

    Μαθήματα ζωής είναι αυτά, τουλάχιστον ας γίνουμε καλοί μαθητές.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Τυχεροί και ευλογημένοι όσοι εχουν την δυναμη και την τόλμη για μια νέα αρχή..

  13. #43
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  14. #44
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    O καναπές ... έκλεισε...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Ο καθένας πορεύεται τη δικη του διαδρομη.

    Ουτε μπορούμε ούτε έχουμε το δικαίωμα να αλλάξουμε τον άλλον. Ολοι μας είμαστε άτομα ελεύθερης βούλησης, κάθε μέρα, κάθε ώρα κάθε λεπτό κάνουμε επιλογές σωστές ή όχι. Ειναι η πορεια μας αυτή. Με τα λάθη γινόμαστε σοφότεροι, μαθαίνουμε.

    Μόνο τον εαυτό μας μπορούμε να αλλάξουμε. Και όταν αλλάξουμε εμείς θα δούμε ότι όλος ο κόσμος γύρω μας θα αλλάξει γιατί πολύ απλά τώρα τον αντιμετωπίζουμε με \"αλλο μάτι\".

    Ο κάθε συνάνθρωπός μας έχει τη πορεία του, αν τον αγαπάμε πρέπει να σεβαστούμε τις επιλογές του, είναι ο δικός του μοναδικός δρόμος προς την τελείοποίηση, της δικής του μοναδικής προσωπικότητας..

    Αχ αχ... Πικρά παθήματα , πικρά μαθήματα και της δικής μου ζωής.

    Κάποτε μια παρόμοια συμπεριφορά μου για αλλαγή των πάντων σύμφωνα με τις απόψεις μου και τα πιστεύω, με οδήγησε σε προσωπικό όλεθρο.

    Τώρα δέχομαι τον άλλον -με όλη μου την καρδιά -έτσι όπως είναι. Αν δεν μου αρέσουν οι επιλογές του (πως να συμφωνούμε και με όλους θάταν παράλογο!!) κλείνω ευγενικά τη πόρτα της επικοινωνίας και συνεχίζω.. Δεν μπορούμε ούτε να αγαπήσουμε όλους τους ανθρώπους ούτε και να τους αποδεχτούμε όλους. Ο δικός μου κανόνας ζωής είναι \"αγάπησε (δέξου και αποδέξου) έναν συνάνθρωπό σου την ημέρα\"...

    Χαίρομαι για σένα καλή μου, που αρχίζει να ηρεμεί η ψυχούλα σου και να γαληνεύεις!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •