ΦΙΛΙΕΣ-ΦΙΔΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29

    ΦΙΛΙΕΣ-ΦΙΔΙΕΣ

    Επανερχομαι με το θεμα της φιλιας..Παντα πιστευα πως το να τα δινεις ολα και να βαζεις τους φιλους-φιλες πανω απο σενα ειναι το σημαντικοτερο. Εκανα σε ολα υποχωρησεις γιατι θεωρουσα αυτονοητο (μα τι χαζη που ειμαι!) οτι θα εκτιμηθουν ολα αυτα και πως κι ο αλλος θα κανει φυσικα το αντιστοιχο. Αλλα μαλλον δεν πρεπει να τους κακομαθαινουμε τους ανθρωπους γιατι απλα βολευονται και πατανε πανω μας. Ημουν παντα εκει..αφηνα τις κατα καιρους 'κολλητες''μου να γατζωνονται πανω μου κι εχανα τελικα τον εαυτο μου και τη δικη μου ζωη. Ειμαι της αποψης οτι μεσα σε μια φιλη ο καθενας εχει τα καλα και τα ασχημα. Μεσα σ αυτη λοιπον πρεπει να ανταλλασουμε αποψεις και να γινομαστε ολοι καλυτεροι. Αν η μια εχει σχεση,δουλεια,ωραιο ντυσιμο,καλο χαρακτηρα η οτιδηποτε τοτε θα πρεπει να συμβουλευσει την αλλη και να τη βοηθησει να διορθωσει αυτα που θελει. Σε μενα μαλλον ολα λειτουργησαν αναποδα..Εμπαινα σε μια φιλια με αυτοεκτιμηση,αισιοδοξια και καλη διαθεση κι εβγαινα διαλυμενη...γιατι? Γιατι θεωρουσαν καλο το να μειωσουν και να καταστεψουν εμενα ωστε να νιωσουν εκεινες καλα. Εννοειται πως φταιω εγω που το επετρεπα απλα τοτε δεν το εβλεπα. Ελεγα δεν πειραζει,ας μειωσω τον εαυτο μου για να νιωσει καλυτερα δεν θελω να την στεναχωρησω. Κι ετσι σταματουσα σιγα σιγα να εχω ζωη,να εχω προσωπικοτητα. Πραγματικα τα τελευταια χρονια δεν θυμαμαι καποια περιοδο που να εκανα αυτοπου ηθελα εγω και μ ευχαριστουσε. Ειχα παρατησει τη σχολη μου γιατι πηγαιναμε για καφε..ειχα σταματησει το γυμναστηριο γιατι κρατουσα λεφτα να βγαινουμε..ειχα καταδικασει σχεσεις μου γιατι επρεπε να το παιξω αδιαφορη.. γιατι αν εδειχνα το πραγματικο μου προσωπο θα εβλεπαν οι αντρες οτι ειμαι θυμα και ευαισθητη.(οπως ελεγαν)..ειχα σταματησει να πιστευω στα παντα..ειχα παχυνει ειχα αφεθει δεν ειχα καν στοχους..απλα ημουν απαθης..αφηνα να με κανουν οτι θελουν..ζουσα μεσα απο τη ζωη των αλλων...πηγαινα σε μερη που δεν ηθελα να παω εκανα πραγματα που δεν ηθελα να κανω..γιατι? Για να μην στεναχωρησω κανεναν. Δεν σκεφτηκα ποτε ποσο στεναχωρουσα εμενα.... Οταν εκανα ενα νεο ξεκινημα για δουλεια ακουγα οτι ''Δεν ειναι για μας αυτο ας το αφησουμε,θα αποτυχουμε''..και το αφησα. Οταν εκανα νεα σχεση ακουγα οτι ''Θα με απατησει,ετσι κανουν ολοι..''.. Οταν εχασα κιλα ακουγα οτι ''Οι αντρες θελουν γυναικες με μεγαλο στηθος κι εγω πλεον δεν εχω''...κι ετσι καθε χαρα μου εξαφανιζοταν και εμπαιναν μεσα μου χιλιαδες αμφιβολιες...αρχισα να πιστευω πως δεν ειμαι ικανη για τιποτα...ακουγα οτι οι ευγενικοι μου τροποι ειναι σημαδι αδυναμιας..οτι την καλοσυνη μου θα την εκμεταλλευτουν..οτι δεν θα χω ποτε μια καλη σχεση..οτι ειμαι απλα ενα θυμα..Ειχαν δικιο..ειμαι θυμα αλλα οχι για τα παραπανω..Αλλα γιατι δεν αγαπαω τον εαυτο μου αρκετα και αφηνω να του φερονται ετσι. Τα εδινα ολα για τους αλλους και δεν εκτιμηθηκε ποτε..με το που ελεγα πως θα κανω κατι για μενα ερχοταν η μπορα..''Μονο τον εαυτο σου κοιτας''..κι εκει λυγιζα και ενιωθα τυψεις..Ο καθενας ξεσπουσε τα βιωματα του επανω μου..''Εμενα απετυχε η σχεση μου αρα θα αποτυχει και η δικη σου''..''Εγω δεν ειμαι ικανη γιαυτη τη δουλεια αρα ουτε εσυ''.. δεν υπηρχε εγω..υπηρχε εμεις..αν δεν το ζησεις δεν το καταλαβαινεις αλλα ειναι σαν να εχεις χασει ενα κομματι απτην ελευθερια σου..σαν να χανεις τον εαυτο σου..ο μονος χρονος που ειχα για μενα ηταν μεσα στο αυτοκινητο μου..εβαζα μουσικη και ενιωθα ελευθερη εστω για λιγη ωρα..προσπαθουσα να μοιραστω σε χιλια κομματια για να μην μεινει κανενας παραπονεμενος και τελικα εμενα εγω..Λυπαμαι που επρεπε να το περασω αυτο απτα 16 μεχρι τα 25 για να το καταλαβω..παντα πιστευα πως εγω καθε χρονο επεφτα πανω σε τετοιες καταστασεις..αλλα τελικα εγω φταιω! Ειμαι στη διαδικασια να αγαπησω τον εαυτο μου και παλι και να πιστεψω στις ικανοτητες μου. Εχω βαλει στοχους..μικρους αρχικα..και προσπαθω να τους πετυχω. Εχω υποσχεθει σε μενα οτι δεν θα επιτρεψω να ξανασυμβει κατι τετοιο και θα βαζω ορια. Οτι δεν θα ξαναδεχτω τη φραση ''Στα λεω για το καλο σου'' απο ανθρωπους που νομιζουν οτι ετσι δειχνουν την αγαπη τους..θα ακουω τη δικη μου φωνη μονο..κι αν κανει λαθος απλα θα με κανει σοφοτερη. Ειμαι σιγουρη πως εκει εξω υπαρχουν ατομα που μπορουν να δωσουν και να εκτιμησουν μια καλη φιλια,δυστυχως ομως το μεγαλυτερο ποσοστο θελει να εκμεταλλευτει γιατι παντου υπαρχει η ζηλια..αν ο καθενας εστιαζε στην αυτοβελτιωση ολα θα ταν καλυτερα..Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας και αν ειχατε καποια παρομοια εμπειρια.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Φιλία στην εποχή μας δεν υπαρχει , όταν ήμουν μικρός είχα ακούει το εξής ...
    Φίλος ειναι αυτός που πονάει με τον πόνο σου και χαίρεται δίπλα με την χαρα σου .
    Ισχύει και σημερα αλλα εντελώς άντεστραμμένο .
    Εδω ο ´ φίλος ´ κοιτάζει να σε κάνει παρέα για να τον κερασεις ένα καφέ .
    Πρώτο ρόλο σε αυτήν την λύκο φιλία , έχει να κάνει , ζήλια .....
    Απο παρόμοιες εμπειρίες .... μιση ζωη .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    Συμφωνω,,,οταν δεν ημουν καλα τοτε υπηρχε στηριξη,τοτε μου ελεγαν τι θες να κανουμε για να νιωσεις καλα,κανε αυτο που θες...οταν ομως ημουν πραγματικα καλα και πολυ πολυ χαρουμενη τοτε το να κανω αυτο που ηθελα το οποιο θα με εκανε και χαρουμενη (στην προκειμενη να δω το αγορι μου) ηταν απλα αδιαφορια απεναντι τους και δειγμα εγωισμου..τι να πεις..το θεμα ειναι να μαθαινουμε απτα λαθη μας Λαμπρο μου..καλλιο αργα παρα ποτε!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by jennyjuly View Post
    Συμφωνω,,,οταν δεν ημουν καλα τοτε υπηρχε στηριξη,τοτε μου ελεγαν τι θες να κανουμε για να νιωσεις καλα,κανε αυτο που θες...οταν ομως ημουν πραγματικα καλα και πολυ πολυ χαρουμενη τοτε το να κανω αυτο που ηθελα το οποιο θα με εκανε και χαρουμενη (στην προκειμενη να δω το αγορι μου) ηταν απλα αδιαφορια απεναντι τους και δειγμα εγωισμου..τι να πεις..το θεμα ειναι να μαθαινουμε απτα λαθη μας Λαμπρο μου..καλλιο αργα παρα ποτε!!
    Θα μάθουμε απο τα λάθη μας , γιατι αν μάθεις απο τα λάθη πρέπει να αλλάξεις , αν αλλάξεις δεν θα εισαι ο ίδιος ....
    Ίσως να αλλάξεις και όνομα και για πιο λόγο ? για τον κάθε έναν που ξεσπά πάνω μας , μέσα μας και μεταφταίμε εμείς ....
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    Απο τη στιγμη που φταιμε εμεις και το ξερουμε πρεπει να αλλαξουμε. Δεν ειπα ν αλλαξουμε προσωπικοτητα..δεν εχω σκοπο να γινω κακια,σκυλλα,αναισθητη κλπ κλπ ουτε να φερομαι οπως οι αλλοι. Απλα θα βαζω ορια στους ανθρωπους..αν βρεθει καποιος που αποδειξει πως αξιζει να του δωσω αυτα που εχω τοτε ευχαριστως να τα δωσω!! θα αλλα ξω τροπο σκεψης οχι χαρακτηρα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι τους φίλους τους διαλέγεις...κάποια στιγμή ξυπνάς με τα σόγια-φίδια τι κάνεις;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Ναι τους φίλους τους διαλέγεις...κάποια στιγμή ξυπνάς με τα σόγια-φίδια τι κάνεις;
    έμυ μου είπαμε στα σόγια-φίδια κλείνεις πόρτα! τις σχέσεις τις περιορίζεις στ' απολύτως απαραίτητα κι αν κι αυτά μπορείς να τ' αποφύγεις
    για να μην πιέζεσαι τα μουτζώνεις κι αυτά! Άντε να συναντηθείτε αναγκαστικά σε καμιά συμμάζωξη για κληρονομικά..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Εμυ, μην δίνεις σημασία σε φιδια ανθρώπους. Όταν τους αντιλαμβάνεσαι ή τους διώχνεις και απο μακρια και αγαπημένοι όπως φίλοι και γκόμενοι ή στα τέτοια σου και αδιαφορείς εντελώς ακόμα και για την ύπαρξή τους όπως οι συγγενείς μιας και δεν μπορούμε να τους διώξουμε εντελώς. Εγώ αυτό κάνω. Δεν δίνω σημασία στα φίδια. Κάνω την ζωή μου και δεν με ενοχλούν γιατί ούτε εγώ τους ενοχλώ και αδιαφορώ. Επίσης δεν ξέρουν τίποτα για μένα εφόσον μιλάμε για φίδια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Επίσης να σου δώσω μια συμβουλή: Μην βάζεις κανέναν πάνω απο εσένα. Το μεγαλύτερο λάθος θα είναι αν κάνεις το αντίθετο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Ναι τους φίλους τους διαλέγεις...κάποια στιγμή ξυπνάς με τα σόγια-φίδια τι κάνεις;
    τους κοβεις τα πολλα πολλα απο την αρχη μενεις με την οικογενεια σου κτλ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Ναι τους φίλους τους διαλέγεις...κάποια στιγμή ξυπνάς με τα σόγια-φίδια τι κάνεις;
    Τους στέλνεις στον αγυριστο και αν δεν πάνε τους .... πάς με κλωτσιες , το εχω κάνει και στο λέω ......
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Παιδιά ευχαριστώ είναι κάτι που έπρεπε να κάνω ξεκινώντας 22 χρόνια πίσω, το κατάλαβα συμφωνώ με όλους για φίλους κ σόγια , αργά για τα συγκεκριμένα αλλά αν χρειαστεί για το μέλλον ξέρω,πρώτα εγώ αν κάτι δε πάει καλά κ σωστή εκτίμηση καταστάσεων

Similar Threads

  1. ΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΦΙΛΙΕΣ
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 16-05-2011, 08:37
  2. Παιδικες Φιλιες
    By ανεμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 14:40
  3. ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝ ΦΙΛΙΕΣ....ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΩ ΜΙΑ...
    By JenM in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-10-2010, 01:01
  4. φιλιες και διαθεση
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2010, 18:55
  5. Πως να δημιουργήσετε και να διατηρήσετε τις φιλίες σας
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-02-2008, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •