τι να συμπερανω για μενα πια??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105

    τι να συμπερανω για μενα πια??

    Μετα απο οσα συνεβησαν με το παιδι αυτο στο εξωτερικο (προηγουμενο μου θεμα με τιτλο "τι να κανω?") αρχιζω να προβληματιζομαι με τον εαυτο μου. Εως τωρα οτιδηποτε κι αν ξεκινουσα με καποιο αγορι δεν προχωρουσε ποτε απο πλευρας μου. Παντα μου εβγαινε τοσο αγχος για το τι συμβαινει μεταξυ μας και ποτε δεν ενιωθα την αναγκη και την επιθυμια να συναντησω το συγκεκριμενο ατομο. Κι οταν βρισκομασταν ενιωθα το απολυτο τιποτα κι εκανα οτι εκανα (πχ να τον φιλησω) γιατι αυτο ηταν το φυσιολογικο να κανω..λες και το βλεπα σε ταινια και το αντεγραφα. Μαζι προσθεστε και το αγχος που με κατεβαλλε σε σημειο να χανω την ορεξη μου και τον υπνο μου. Κανενα θετικο συναισθημα δεν μου εβγαινε με οποιον κι αν επιχειρουσα να γινει κατι μεταξυ μας. Λογικο κι επομενο λοιπον να το διακοπτω πολυ γρηγορα με διαφορες δικαιολογιες και να νιωθω πολυ καλυτερα αμεσως μετα. Οι περιπτωσεις αυτες για τις οποιες μιλαω ηταν παντα με αγορια που δεν γνωριζα ιδιαιτερα, που ισως μου αρεζαν λιγακι εξωτερικα και που συνηθως αυτοι μου εδειχναν ενδιαφερον κι εγω ελεγα να δοκιμασω. Συχνα απλα για να εχω κατι κι εγω και να μην ειμαι η καλαμια στον καμπο... Τωρα, οσον αφορα αγορια που ερωτευομουν..ηταν ερωτες πλατωνικοι. Γνωριζα καποιον ή ουτε καν τον γνωριζα, ισως απλα να τον εβλεπα καπου και λογω εξωτερικης εμφανισης κολλουσα μαζι του και μαλιστα για πολυ καιρο και πολυ εντονα σε σημειο να κλαιω για το ατομο αυτο..αυτο μου εχει συμβει πολυ εντονα 2-3 φορες και καμια απο αυτες δεν εγινε κατι παραπανω. Ειτε γιατι απο δειλια εγω ποτε δεν εκδηλωθηκα ειτε γιατι το αλλο ατομο ηταν σε σχεση. Αρα ως τωρα εχουμε 1) σχεσεις που εκανα προσπαθεια να ξεκινησω χωρις να νιωθω κατι για τον αλλον 2) πλατωνικους και ανεκπληρωτους ερωτες. Υπαρχουν λιγες εξαιρεσεις ομως.. Ειναι 3 διαφορετικες περιπτωσεις με 3 διαφορετικα αγορια που θα αναφερω αμεσως..
    Ο ενας ηταν ενα παιδι ο οποιος μου αρεζε πολυ εξωτερικα και για καιρο, μου εβγαζε μια συμπαθεια...και παλι χωρις να γνωριζομαστε. Μετα απο καποιο καιρο ψυλλιαστηκε οτι τον γουσταρω γιατι καρφωνομουν..μερικες φορες το εκανα επιτηδες γτ νομιζα οτι ισως του αρεσω αρα το προκαλουσα μονη μου. Ε μου ζηταει να παμε για καφε κι εγω αντι να πω ναι, αγχωθηκα τρομερα και πανικοβληθηκα κι ακομη δεν εχω καταλαβει το γιατι. Ισως στο μυαλο μου προετρεξα οπως συχνα κανω και αρχισα να φανταζομαι σεναρια με σχεση κλπ λες και επροκειτο να μεινω μ αυτο το ατομο ολη μου τη ζωη. Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι ακριβως φταιει που ειχα τετοια αντιδραση..με δικαιολογιες αρνηθηκα και αυτος δε ξαναπροσπαθησε. Αργοτερα το μετανιωσα αλλα δε ξερω αν οντως το μετανιωσα γιατι τον ηθελα η αν απλα γιατι συνειδητοποιησα οτι εχασα την ευκαιρια να μην ειμαι μονη μου για περισσοτερο καιρο...
    Η δευτερη περιπτωση ηταν με εναν που γνωρισα σε διακοπες και μου αρεσε εξωτερικα απ την πρωτη φορα που τον ειδα. Λιγες μερες μετα αφου καναμε παρεα μαζι μ αλλα ατομα, εκδηλωθηκε μου ειπε οτι του αρεσω και "τα φτιαξαμε" (ηταν σε χρονια λυκειου). Οσο ειμασταν στις διακοπες ενιωθα την επιθυμια να τον βλεπω και να περναμε χρονο μαζι.. Οταν γυρισαμε ομως επειδη μεναμε σε αλλες πολεις δε κρατησε. Ηρθε λιγες φορες να με δει, πηγα κι εγω.. αλλα εξασθενισε το θεμα και ταυτοχρονα και οι 2 καταλαβαμε οτι δεν εχει νοημα να συνεχιστει..εντωμεταξυ σ αυτο συνεβαλαν και τα σχολια κ κριτικη των φιλων μου που δε τον συμπαθουσαν γιατι ηταν αρκετα ειρωνικος και ελεγε τα πραγματα εξω απ τα δοντια δημιουργωντας αντιπαθειες.
    Τριτη περιπτωση ειναι αυτος απ το εξωτερικο.. Τον γνωρισα λιγο πριν φυγω, ειδωθηκαμε 3-4 φορες. Ημουν στην τρελα να ζησω μια παραπανω εμπειρια και καθως μου αρεζε πολυ εξωτερικα το αφησα να γινει. Εμεινα σπιτι του πριν φυγω χωρις να το κανουμε. Ομως ενιωθα καλα οσο ημουν εκει χωρις το αγχος και ηθελα να ειμαι μαζι του να με φιλαει και να με αγκαλιαζει. Οταν γυρισα κρατησαμε επικοινωνια και στις διακοπες που πηγα το πασχα τον ξαναειδα και ημουν ακομη κολλημενη. Εμεινα 2 φορες σπιτι του και τις 2 δεν ηθελα να φυγω... Ε μετα εγινε οτι εγινε, αυτος το κοψε για καποιο λογο και δε τον ξαναειδα μεχρι που εφυγα. Ως ατομα δεν ταιριαζουμε καθολου και μαλιστα ειναι απ τους τυπους που θεωρω ολιγον χαζους..που ακουν ηλιθια μουσικη κ που δεν εχουν ενδιαφεροντα..βεβαια αυτα απ το λιγο π τον γνωρισα μεσω ιντερνετ. Εξωτερικα ομως τον βρισκω υπεροχο, εχει ενα απιστευτο βλεμμα και φιλαγε πολυ ωραια. Νομιζω οτι κολλησα οχι σε πνευματικο επιπεδο αλλα σε σωματικο-οπτικο-σεξουαλικο αν μπορω να το πω ετσι.
    Αρα εχουμε και λεμε...ποτε δεν εχω ερωτευτει καποιον γι αυτο που ειναι, για το χαρακτηρα του, για το ποσο καλος μπορει να ειναι μαζι μου ή για το ποσο σημαντικη μπορει να ειμαι γι αυτον. Εχω κολλησει ομως πολυ ασχημα με ανδρες που μου αρεσουν εξωτερικα, που δε γνωριζα ιδιαιτερα και που συνηθως με εγραφαν και κολλουσα. Λεω λοιπον...τι τρεχει με μενα???τοσο επιφανειακη ειμαι? νιωθω κατι μονο απο ενα ωραιο προσωπο? δε θελω να ειμαι τετοιος ανθρωπος..ωστοσο δε μου εχει δωθει ποτε ευκαιρια για διαφορετικη εξελιξη και δε ξερω αν πρεπει να φτυσω την τυχη μου η τον ιδιο μ τον εαυτο!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    Ποσο χρονων εισαι? Κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται ν ανησυχεις..κι εγω ετσι ημουν και τα ιδια πιστευα..κολλουσα με αντρες που δεν επρεπε και με γραφαν..ξεκινουσα κατι επειδη απλα ηθελε ο αλλος και οπως ειπες κι εσυ δεν ειχα καν την αναγκη να τον δω δεν μ ενοιαζε αλλα οταν εξαφανιζοταν..ως δια μαγειας εγω ελεγα οτι ειμαι κολλημενη και τον θελω. Το χα σκεφτει απειρες φορες μηπως ειμαι επιφανειακη..το προβλημα απλα ηταν οτι δεν ειχα ερωτευτει. Οχι να νομιζω πως εχω ερωτευτει αλλα να ερωτευτω πραγματικα. Οταν ο αλλος απλα σου αρσει εξωτερικα και περνατε καλα η κανετε σεξ η οτιδηποτε οχι δεν εισαι ερωτευμενη. Με το παιδι που ειμαι τωρα,ναι αρχικα ειδα οτι μου αρεσε εξωτερικα, αλλα τον ερωτευτηκα μετα απο πολλες συζητησεις και οταν ειδα ποσο καλος ειναι και απεναντι μου αλλα και ως ανθρωπος. Σ αυτο επαιξε ρολο το οτι δεν ηθελε να προχωρησουμε στο σεξ γρηγορα ηθελε να γνωριστουμε πρωτα( πρωτοτυπο για αντρα). Ετσι μ εκανε να ερωτευτω τον χαρακτηρα του. Δεν φταιει ουτε η τυχη σου ουτε εσυ. Οταν θα βρεθει ο καταλληλος θα το καταλαβεις και θα ζησεις κατι μαγικο. Θα θες να τον βλεπεις ολο το 24ωρο, θα τον θες γιαυτο που ειναι και θα τον ερωτευεσαι ολο και πιο πολυ οσο καλυτερα σου φερεται. Κι αν σε φτυσει λιγο,οχι δεν θα κολλησεις αλλα θα απογοητευτεις και θα πληγωθεις. Εκει ειναι η διαφορα..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    Και κατι αλλο...συνηθως κολλαμε οταν υπαρχει μια προβληματικη κατασταση...ειτε στον χαρακτηρα του αλλου,στη συμπεριφορα του ειτε απο σταση,δυσκολες συνθηκεσ κλπ...Καλως η κακως το παθαινουμε ολες..οταν αυτη η κατασταση σταματησει υπαρχει περιπτωση μεχρι και να ξενερωσουμε!!! Ειναι ενα ειδος μαζοχισμου. Οταν ερωτευτεις ομως με τον σωστο εξαφανιζεται αυτο!! και προσπαθεις να διωξεις καθε προβλημα που θα εμφανιστει δεν το επιζητας!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Δεν εισαι επιφανειακη coco, εισαι ρομαντικη! Δεν εισαι του σεξ απο οτι φαινεται, αλλιως θα το ειχες, αλλα εισαι της τρυφεροτητας και του παιχνιδισματος. Και το οτι συνεχεια σκεφτεσαι το μελλον και αγχωνεσαι, σε ανακοπτει απο το να περνας στην πραξη. Ουτε της εκκλησιας εισαι, που θα τρεξουν μερικοι να σου πουν εδω, ουτε σου εχει κανει πλυση εγκεφαλου ο Χριστιανισμος, ουτε εισαι ρηχη και ατυχη. Αγαπας πλατωνικα και οχι σαρκικα, δεν αγαπας με κλειστα τα ματια, αλλα τα εχεις ορθανοιχτα και κοιτας μην την πατησεις εσυ ή μην πατησεις κανεναν, και μετρας συνεχως τον αλλον και το μελλον σας, και ετσι μενεις στο μετρημα και τη φαντασια, αφου οι φοβοι σου για το μελλον σε εμποδιζουν να ζησεις το τωρα.
    Αυτες ειναι αδυναμιες που εχουν πολλοι ανθρωποι, και πρεπει να τις αφησεις πισω σου, αν θες να αρχισεις να ζεις πραγματα, και να μη μενεις στη σκεψη και την αμφιβολια, που ως γνωστον δηλητηριαζει τα παντα και τα σκοτωνει! Ετσι δεν ικανοποιεις τις αναγκες ουτε των αλλων αλλα ουτε και τις δικες σου, δε ζεις για κανεναν, ουτε για σενα ομως, καθως ολα συμβαινουν μεσα στο μυαλο σου, σε ασφαλη αποσταση απο τη ζωη...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Γεια σας κι ευχαριστω που διαθεσατε χρονο να μου απαντησετε.
    Jenny ειμαι στα 22 χωρις να εχω κανει σχεση οπως ειδες..αυτα τα παιχνιδια οσο κι αν κρατησαν δεν ηταν σχεση. Λες οτι δεν ειμαι ερωτευμενη...και τι ειναι αυτο το πραγμα π εχω παθει και τον σκεφτομαι ολη μερα καθε λεπτο ενω ξερω οτι δεν αξιζει ουτε στο ελαχιστο? δεν το καταλαβαινω γιατι κολλαμε οπως λες σε προβληματικες καταστασεις. Οντως η συγκεκριμενη κατασταση ειναι προβληματικη και σε μεγαλο βαθμο..σκεφτομαι οτι ο λογος που κολλαω ισως ειναι αμυνα..αποφυγη..δλδ ηξερα εξ αρχης οτι με το παιδι αυτο δεν υπηρχε κανενα μελλον λογω αποστασης και αφησα τον εαυτο μου να κολλησει μαζι του χωρις να σκεφτομαι το μελλον και να κανω σεναρια. Ενω αν βρισκομασταν στον ιδιο τοπο δεν ξερω πως θα ειχε συνεχιστει..
    Απελπιζομαι να σ πω την αληθεια..παλιοτερα ειχα παθει καταθλιψη. ειναι το θεμα που δε μ αφηνει να ειμαι χαρουμενη ενω ολα τα αλλα στη ζωη μου πανε πολυ καλα..το οτι ομως ειμαι παντα μονη με καταθλιβει. Νιωθω την αναγκη να ερωτευτω..!να ζησω κατι τοσο εντονο..
    Λιλιουμ γεια σου και σενα..δεν ξερω τι ισχυει απο οσα ειπες. Να πω λιγο για το σεξ..δεν εχω κανει ακομα φυσικα. Λιγο παραπανω μονο που προχωρησε με τον τελευταιο. Και ως τοτε φοβομουν πολυ το σεξ και ποτε δεν εβλεπα καποιον κανοντας τη σκεψη οτι θελω να το κανω μαζι του. Σε σημειο να σκεφτομαι οτι δεν εχω καμια σεξουαλικοτητα..να κανω συζητησεις πανω στο σεξ μ ειναι αδυνατο και ντρεπομαι πολυ. Να κανω κατι με καποιον που δεν νιωθω τιποτα γι αυτον δεν υπαρχει περιπτωση (κι εδω ειναι που δε καταλαβαινω τους αντρες). Με το παλικαρι αυτο που καναμε κατι περισσοτερο ενιωθα τοσο ανετα...και το ηθελα! ηθελα να προχωρησει.. πρωτη φορα ενιωσα αυτο το συναισθημα..να εχω κι εγω σεξουαλικες ορμες δηλαδη :P υπηρχε και τρυφεροτητα αναμεσα μας (ασχετο αν οπως αποδειχθηκε μαλλον προσποιουταν..). Απλα ανακαλυψα αυτη την πλευρα μου πολυ προσφατα. Και δε ξερω αν εκανα οτι εκανα μαζι του περισσοτερο ακολουθωντας αυτο το ενστικο ή καποιο συναισθημα (το οποιο οπως μου λετε δεν ηταν ερωτας?τι ηταν?ενθουασιασμος?..ναι εχω γινει μπερδευτικη το ξερω)
    Αγαπω λες πλατωνικα..εγω αυτο δε το λεω αγαπη. Αυτο που ενιωθα για καποια αγορια που μου αρεζαν εξωτερικα δε ξερω τι ηταν αλλα δεν ηταν αγαπη. Για μενα οταν λεω αγαπω σημαινει να νοιαζομαι βαθια, να χαιρομαι με τις χαρες του αλλου και να στεναχωριεμαι για οτι κακο του συμβει. Ως τωρα περα απο την οικογενεια μου εχω νιωσει αγαπη μονο για φιλες..και προσφατα μαλιστα εχω δεθει με καποια ατομα και ειναι η πρωτη φορα που νιωθω να νοιαζομαι στ αληθεια για αλλους ανθρωπους γιατι ταιριαζουμε, με καταλαβαινουν και παντα ειναι εκει με μια συμβουλη ή ενα αστειο για να μ φτιαξουν το κεφι (παλιοτερα ειχα απογοητευθει πολυ απο φιλες). Δεν ξερω πως ειναι να αγαπας εναν αντρα γιατι δε το εχω νιωσει ποτε και αναποφευκτα το συκρινω με τις φιλιες...
    Ωστοσο σιγουρα φοβαμαι και ζω τα παντα μεσα στο μυαλο μου αντι να τα αφηνω να γινουν πραγματικοτητα. Φοβαμαι μην πληγωθω..και εχω πληγωθει πρωτα πρωτα απο φιλιες. Επειτα εχω στο μυαλο μου οτι ολοι οι αντρες θελουν μονο σεξ και δεν εχω νιωσει ποτε να με εχει πλησιασει καποιος γιατι ενδιαφερεται για μενα ως ατομο. Η αυτοπεποιθηση μου λοιπον παει στον πατο. Και ειναι λογικο. Γινεται ενας φαυλος κυκλος..με πλησιαζει καποιος, αυτοματως σκεφτομαι οτι θελει να πηδηξει, μετα σκεφτομαι οτι δεν αξιζω ως ατομο και κανεις δε με θελει για κατι αλλο, πεφτει η αυτοεκτιμηση μου κοκ. Και μετα μου λενε αν δεν αγαπας τον εαυτο σου πως θα αγαπησεις καποιον αλλον?

    Τελος να πω οτι πολυ σπανια μου αρεσει καποιος. Φυσικα για να μου αρεσει πρεπει να τον βρισκω ωραιο. Οποιαδηποτε αλλη φορα γνωρισα καποιον (ειτε μεσω φιλων, ειτε απο προξενια π μου κανανε αποτυχημενα κλπ) δεν μου αρεσε κανεις του εξωτερικα, εβρισκα ενα σωρο ελαττωματα στον χαρακτηρα του αλλου και τον απερριπτα σχεδον στιγμιαια. Μετα ολοι μου λενε αν διαλεγεις πολυ θα μεινεις μονη σου..και δε μπορω να καταλαβω τι φταιει?μηπως ειμαι μισανθρωπος! ενω βλεπω οτι κολλαω με τον καθε μαλακα που με αγνοει.. Γινεται ενας χαμος στο κεφαλι μου συγνωμη αν δεν ακολουθειτε τις σκεψεις μου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    χμμ τωρα που τα ξαναβλεπω μου φαινεται πως αλλα μου ειπες κι αλλα απαντησα..και ξεφυγα τελειως! σορρυ αλλα χανω ευκολα τον ειρμο! καποιος που θα ηθελε να το συζητησει λιγο περαιτερω μπας και καταφερω να βγαλω κανενα συμπερασμα μεσα στο κεφαλι μου..? :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Κοιτα δεν ειναι κακο που οι αντρες θελουν να κανουν σεξ με μια γυναικα που τους αρεσει!! Δλδ αν εγω εβλεπα οτι αρεσα σε καποιον, βγαιναμε, φλερταραμε αλλα δεν ηθελε σεξ μαζι μου, θα σκεφτομουν οτι μαλλον τελικα δεν του αρεσω, και λαθος νομιζα στην αρχη, ή οτι υπαρχει καποιο θεμα!
    Το βρισκεις παραλογο να αρεσεις σε καποιον και να σε ποθει ερωτικα?? Γιατι σε διαβεβαιωνω οτι δεν ειναι! Δε σαρεσει που σε θελει? Δε μπορεις να μεινεις εκει και να το απολαυσεις, και να μην σκεφτεσαι ποσα χρονια θα μεινετε μαζι και ποσα παιδια θα κανετε?
    Μπορεις να παρεις το μυαλο σου απο το αυριο που δεν υπαρχει και το μονο που καταφερνεις ειναι να φοβασαι και να αγχωνεσαι και να χανεις στιγμες, και να απολαυσεις το εδω και τωρα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Η σκεψη που κανω ειναι οτι ο καθε αντρας θα το εκανε με την οποιαδηποτε αρκει να βλεπεται λιγο. Για το λογο αυτο νιωθω οτι εγω δεν εχω καμια παραπανω αξια και αν δε του κατσω (μιλαω για καποιον που θα μ την πεσει πχ) τοτε δε θα κατσει να προσπαθησει αλλα αντιθετα θα παει στην επομενη που θα ειναι πιο ευκολη. Μου εχει τυχει το εξης: ηθελα ενα παιδι επι πολυ καιρο σχεδον 2 χρονια, ξες τα πλατωνικα που ελεγα. Μεχρι που καποια στιγμη γνωριστηκαμε αφου εγω του εδειχνα συνεχεια με το βλεμμα οτι μ αρεσει. Ηταν και κοινος φιλος μιας φιλης μου οποτε να πεις δεν ηταν καποιος εντελως αγνωστος. Ανταλλαξαμε αριθμους και στελναμε μηνυματα μια δυο μερες. Μια μερα που ειμασταν για καφε με την παρεα μου, ηρθε κι αυτος για λιγο πριν φυγουμε ωστε να παμε μια βολτα με το αυτοκινητο. Πηγαμε τη βολτα και παρκαρε στο γηπεδο οπου και φιληθηκαμε και αρχισε τα χουφτωματα πολυ εντονα. Νταξει πριν με φιλησει μιλησαμε λιγο γενικα κι αοριστα για να γνωριστουμε..ολα ωραια κ καλα. Την επομενη φορα κ παλι αντι να μου ζητησει να παμε για εναν καφε με πηγε παλι βολτα με το αμαξι..και το τραγικο ηταν οτι με ρωτουσε τα ιδια πραγματα, του ανεφερα πραγματα που του ειχα πει μολις πριν 2 μερες και ενιωσα τοσο χαζη που δεν με προσεχε καθολου οταν του μιλουσα,..ενω εγω θυμομουν καθετι που μ ειχε πει με το νι και με το σιγμα. Και ξανα αρχισε να με φιλαει κ να με χουφτωνει οπως την αλλη μερα. Τωρα εγω επρεπε να νιωσω καλα με αυτο? Στη συνεχεια μιλουσαμε με μνμτα και αρχισε συντομα να με γραφει...να αργει να απαντησει η να μη μου στειλει ενα μνμ επι μερες μεχρι που εστελνα εγω. Οταν γυρισε στην πολη που σπουδαζε τον ρωτησα τι ακριβως συμβαινει μεταξυ μας και λεει δεν ειμαι σε φαση να κανω κατι σοβαρο ουτως η αλλως υπαρχει και η αποσταση μεταξυ μας και δεν ξερω..του λεω καλα οταν αποφασισεις τι θελεις πες μου το κι εμενα. Και δε μου ξαναμιλησε ποτε. Θελω λοιπον να πω οτι οι εμπειριες μου ειναι τετοιου ειδους και μονο...ποτε καποιο αγορι δεν μου εδειξε λιγο παραπανω ενδιαφερον και το μονο που ηθελε ηταν να του κατσω αλλιως αντε γεια. Ραντεβου δεν εχω βγει ΠΟΤΕ. Οπως υποτιθεται οτι γινεται κανονικα... Αρα αυτο που λες βγαινω φλερταρω με καποιον εγω δε το εχω ζησει...εχω ζησει μονο το θελει σεξ μαζι μου και τελος. Ειναι φυσιολογικο να μου συμβαινουν μονο τετοια πιστευεις? εγω αντιδραω λαθος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by cocomero View Post
    Η σκεψη που κανω ειναι οτι ο καθε αντρας θα το εκανε με την οποιαδηποτε αρκει να βλεπεται λιγο.

    Οχι καθε αντρας, αλλα αρκετοι ισως ναι, γιατι α) πολλοι εχουν πιο υψηλα στανταρντς στην εμφανιση, και δεν τους αρκει να βλεπεται λιγο, β) αλλοι ψαχνουν και αλλα πραγματα παρα μεσα, στο χαρακτηρα, τους ενδιαφερει η εννοια του κυνηγιου, οποτε θελουν να κατακτουν κατι που αξιζει, και τους ενδιαφερει, και γ) υπαρχει και η κατηγορια που λες, οτι απλα θελουν να πηδανε για να επιβεβαιωνουν τον αντρισμο τους ή να εκτονωνουν τις ορμες τους, αλλα αφου αυτη η κατηγορια δε σε ενδιαφερι, μην ασχολεισαι μαζι της!
    Ειναι οπως αρκετοι αντρες εδω κατηγορουν τις γυναικες οτι ειναι ψωναρες και οτι κοιτανε μονο το πορτοφολι και το αυτοκινητο και δε σταυρωνουν σχεση! Κανεις κατι αντιστοιχο!

    Εξαλλου, Το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι και φασεις στη ζωη του ανθρωπου, που αλλαζουν με τον καιρο. Οι περισσοτεροι αντρες μπορει να περασουν απο τις φασεις α) απλα θελω να κανω σεξ με διαφορες, β) θελω κατι σοβαρο και περιμενω για αυτο, γ
    ) θελω κατι σοβαρο και ψαχνομαι κ.ο.κ. Αλλοι, μπορει απλα να θελουν να πηδανε απο δω κι απο κει και σε αυτη τη φαση να γνωρισουν τον ερωτα της ζωης τους! Αυτο που λες δλδ οτι καθε αντρας που γνωριζεις ειναι ετσι και ετσι σε βλεπει, και αυτο θελει, και ετσι θα καταληξετε, ειναι λιγο στατιστικα απιθανο, εκτος και αν ελκυεσαι εσυ απο αυτους και τους ελκεις γυρω σου!!
    Εχεις αναρωτηθει, εσυ τι ακριβως θες στη ζωη σου αυτη τη στιγμη? Εισαι ετοιμη να εχεις απο σημερα κιολας μια σοβαρη σχεση με εναν ωριμο σε χαρακτηρα αντρα, με οτι αυτο συνεπαγεται, δεσμευση, σεξ, η θες να παιζεις να φανταζεσαι, να φλερταρεις και να εχεις την ηρεμια σου και την αυτονομια σου?


    Για το λογο αυτο νιωθω οτι εγω δεν εχω καμια παραπανω αξια και αν δε του κατσω (μιλαω για καποιον που θα μ την πεσει πχ) τοτε δε θα κατσει να προσπαθησει αλλα αντιθετα θα παει στην επομενη που θα ειναι πιο ευκολη.

    Ειπαμε ναι, αυτο το κανουν καποιοι, οι οποιοι δε μας νοιαζουν καν, αλλα οχι ολοι!
    Αν εχεις παγιωμενο αυτο το στερεοτυπο στο μυαλο σου, τοτε μονο αυτο θα παρατηρεις γυρω σου, ωστε να επιβεβαιωνεσαι, και γινεται φαυλςο κυκλος!!

    Μου εχει τυχει το εξης: ηθελα ενα παιδι επι πολυ καιρο σχεδον 2 χρονια, ξες τα πλατωνικα που ελεγα. Μεχρι που καποια στιγμη γνωριστηκαμε αφου εγω του εδειχνα συνεχεια με το βλεμμα οτι μ αρεσει. Ηταν και κοινος φιλος μιας φιλης μου οποτε να πεις δεν ηταν καποιος εντελως αγνωστος. Ανταλλαξαμε αριθμους και στελναμε μηνυματα μια δυο μερες. Μια μερα που ειμασταν για καφε με την παρεα μου, ηρθε κι αυτος για λιγο πριν φυγουμε ωστε να παμε μια βολτα με το αυτοκινητο. Πηγαμε τη βολτα και παρκαρε στο γηπεδο οπου και φιληθηκαμε και αρχισε τα χουφτωματα πολυ εντονα. Νταξει πριν με φιλησει μιλησαμε λιγο γενικα κι αοριστα για να γνωριστουμε..ολα ωραια κ καλα. Την επομενη φορα κ παλι αντι να μου ζητησει να παμε για εναν καφε με πηγε παλι βολτα με το αμαξι..και το τραγικο ηταν οτι με ρωτουσε τα ιδια πραγματα, του ανεφερα πραγματα που του ειχα πει μολις πριν 2 μερες και ενιωσα τοσο χαζη που δεν με προσεχε καθολου οταν του μιλουσα,..ενω εγω θυμομουν καθετι που μ ειχε πει με το νι και με το σιγμα. Και ξανα αρχισε να με φιλαει κ να με χουφτωνει οπως την αλλη μερα. Τωρα εγω επρεπε να νιωσω καλα με αυτο?

    Γιατι να νιωσεις ασχημα με αυτο? Αυτος ηθελε μονο σεξ, nothing wrong about that. Εσυ δεν ηθελες, κλεινεις την πορτα και πας για αλλα. ΑΠο ενα και δυο και τρεις ανθρωπους δεν μπορεις να κρινεις ολο τον αντρικο πληθυσμο! Τωρα να κολλας με κατι τετοιους αντρες, πρεπει απλα να το αλλαξεις, σαν μια φιλη μου που ηθελε σοβαρη σχεση και κοιταζε μονο κατι μικροτερους της καγκουρομαγκες η αρχιψωνια που αλλαζανε τις κοπελες σαν πουκαμισα. Οι καγκουρομαγκες και οι αρχιψωνισμενοι της φταινε? Οχι βεβαια! Κοιτας λαθος! Αρα αναγνωριζεις το λαθος και πρεπει να μαθεις να κοιτας αλλου!


    Στη συνεχεια μιλουσαμε με μνμτα και αρχισε συντομα να με γραφει...να αργει να απαντησει η να μη μου στειλει ενα μνμ επι μερες μεχρι που εστελνα εγω. Οταν γυρισε στην πολη που σπουδαζε τον ρωτησα τι ακριβως συμβαινει μεταξυ μας και λεει δεν ειμαι σε φαση να κανω κατι σοβαρο ουτως η αλλως υπαρχει και η αποσταση μεταξυ μας και δεν ξερω..του λεω καλα οταν αποφασισεις τι θελεις πες μου το κι εμενα. Και δε μου ξαναμιλησε ποτε.

    ο ανθρωπος ειναι φανερο ηθελε απλα σεξ, δε μπορεις να τον κατηγορησεις για αυτο, δε σου εταξε κανα λαγο με πετραχειλι! Οποτε μια χαρα.


    Θελω λοιπον να πω οτι οι εμπειριες μου ειναι τετοιου ειδους και μονο...

    Αν κοιτας αυτους τους ανθρωπους τετοιες εμπειριες θα εχεις. Μπορει και εσυ να μην ανταποκρινεσαι στα γουστα αυτης της κατηγοριας αντρων οι οποιοι σου αρεσουνε, δεν εισαι δλδ η γυναικα που θα εκανε εναν τετοιον να κανει σχεση, η κοιτας πολυ χαμηλα, η πολυ ψηλα, η αλλου για αλλου. Δλδ μιας φιλης μου τις αρεσαν τα πανκια, αλλα αυτη ηταν πολυ κυριλε, και κολλαγε ομως σε αυτους, αλλα αυτοι την ειχαν μονο για κανα πηδημα, και ηταν και κουκλαρα, και τα φτιαχνανε με κατι τσαλαφα με ροζ τουφες στα μαλλια που πλεκανε βραχιολακια στην αμμο. Και η αλλη που της αρεσαν οι καγκουρες, ηταν μια σεμνη και ταπεινη κοπελιτσα που ντυνοταν συντηρητικα, και δεν της εριχναν κατι τετοιοι ουτε δευτερη ματια, γιατι κοιταζανε την πλατινε βυζαρου που τα ειχε πεταξει ολα εξω στο κλαμπ.

    ποτε καποιο αγορι δεν μου εδειξε λιγο παραπανω ενδιαφερον και το μονο που ηθελε ηταν να του κατσω αλλιως αντε γεια.

    Εσυ εχεις δειξει ενδιαφερον να δωσεις ευκαιριες σε ατομα που δεν ειναι ακριβως μες στα γουστα σου? Να μην σκεφτεσαι οτι θα κανετε σχεση η αν ενδαφερεται για σενα, αλλα να σου αρεσει σαν ανθρωπος? Μην σκεφτεσαι σχεσεις και σεξ, αφεσου να απολαυσεις την παρεα ατομων του αλλου φυλου, να ανοιχτεις και να γνωριστει, και ισως εκπλαγεις.. Οταν ειμαστε χαλαροι βγαινει ο χαρακτηρας μας, και ελκυουμε τους καταλληλους ανθρωπους..

    Ραντεβου δεν εχω βγει ΠΟΤΕ. Οπως υποτιθεται οτι γινεται κανονικα... Αρα αυτο που λες βγαινω φλερταρω με καποιον εγω δε το εχω ζησει...εχω ζησει μονο το θελει σεξ μαζι μου και τελος. Ειναι φυσιολογικο να μου συμβαινουν μονο τετοια πιστευεις? εγω αντιδραω λαθος?
    Αφου δε θες να βγαινεις ετσι βολτες με σκοπο το σεξ, να μη βγαινεις, να κλεινεις ραντεβου σε ενα μερος για καφε, να πηγαινεις με το αυτοκινητο σου, να φευγεις με αυτο, και να μην επεται συνεχεια με το αμαξι σε ρομαντικα αλσυλια αφου δεν το θες. Αλλες θελουν σεξ μες στο αμαξι απο το πρωτο ραντεβου, εσυ οχι, ε, κανε αυτο που θες. Κλεισε ραντεβου, βαλε καποιον γνωστο να σου γνωρισει ενα πολυ καλο παιδι, και τα προξενια μια χαρα πιανουν σε τετοιες περιπτωσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Ε ναι λοιπόν τα διάβασα όλα!!
    Κοίτα βασικά πιστεύω ότι δεν έχεις ερωτευτεί ποτέ και αν δεν έχεις ερωτευτεί ποτέ το μόνο κριτήριο για να σου αρέσει κάποιος είναι η εξωτερική εμφάνιση:) Σε καταλαβαίνω..
    Το άλλο που πιστεύω είναι ότι έχεις λίγο μυθοποιήσει το σεξ. Δεν λέω να κάνεις σεξ με όποιον να ναι αλλά με κάποιον που σου αρέσει γιατί όχι? Δεν είναι ανάγκη να εξακριβώσεις μία σοβαρή σχέση μαζί του πριν κάνεις σεξ. Στις μέρες μας πρώτα γίνεται το σεξ κ μετά η σχέση.
    Τρίτον πιστεύω ότι έχεις έλλειψη αυτοπεποίθησης, έλλειψη επιβεβαίωσης από το άλλο φύλο και όλα αυτά που περιγράφεις είναι από μέρους σου ασφαλιστικές δικλείδες για να μην πληγωθείς από κάποιον. Έτσι προσπαθείς να μην μπαίνεις βαθιά σε συναισθήματα και να μην αφήνεσαι οπότε τους μόνο που ξεχωρίζεις είναι τους εμφανισιακά ωραίους..
    Άσχετη ερώτηση και αν θέλεις απαντάς.. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι σχέση έχεις με το πατέρα σου γιατί συνήθως η διστακτικότητα να κάνει κάποια κοπέλα σχέση κ να δεθεί συναισθηματικά κρύβει έλλειψη επιβεβαίωσης από το πατρικό πρότυπο..Μπορεί κ όχι δεν είναι κ κανόνας:D.
    Και να σε προλάβω δεν το παίζω ξερόλας ούτε προσπαθώ να σε κρίνω..Μου θυμίζεις λίγο εμένα στην ηλικία σου :cool: Οπότε μιλάω εκ πείρας..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    105
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Ε ναι λοιπόν τα διάβασα όλα!!
    Κοίτα βασικά πιστεύω ότι δεν έχεις ερωτευτεί ποτέ και αν δεν έχεις ερωτευτεί ποτέ το μόνο κριτήριο για να σου αρέσει κάποιος είναι η εξωτερική εμφάνιση:) Σε καταλαβαίνω..
    Το άλλο που πιστεύω είναι ότι έχεις λίγο μυθοποιήσει το σεξ. Δεν λέω να κάνεις σεξ με όποιον να ναι αλλά με κάποιον που σου αρέσει γιατί όχι? Δεν είναι ανάγκη να εξακριβώσεις μία σοβαρή σχέση μαζί του πριν κάνεις σεξ. Στις μέρες μας πρώτα γίνεται το σεξ κ μετά η σχέση.
    Τρίτον πιστεύω ότι έχεις έλλειψη αυτοπεποίθησης, έλλειψη επιβεβαίωσης από το άλλο φύλο και όλα αυτά που περιγράφεις είναι από μέρους σου ασφαλιστικές δικλείδες για να μην πληγωθείς από κάποιον. Έτσι προσπαθείς να μην μπαίνεις βαθιά σε συναισθήματα και να μην αφήνεσαι οπότε τους μόνο που ξεχωρίζεις είναι τους εμφανισιακά ωραίους..
    Άσχετη ερώτηση και αν θέλεις απαντάς.. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι σχέση έχεις με το πατέρα σου γιατί συνήθως η διστακτικότητα να κάνει κάποια κοπέλα σχέση κ να δεθεί συναισθηματικά κρύβει έλλειψη επιβεβαίωσης από το πατρικό πρότυπο..Μπορεί κ όχι δεν είναι κ κανόνας:D.
    Και να σε προλάβω δεν το παίζω ξερόλας ούτε προσπαθώ να σε κρίνω..Μου θυμίζεις λίγο εμένα στην ηλικία σου :cool: Οπότε μιλάω εκ πείρας..
    Οντως η αυτοπεποιθηση μου ειναι αρκετα χαμηλη και πληγωνομαι πολυ ευκολα με το παραμικρο σχολιο.. Μα πως να μπω σε βαθια συναισθηματα οταν το να νιωσω κ το παραμικρο σκιρτημα ειναι κατι που μου συμβαινει τοσο σπανια? Πριν το παιδι απ το εξωτερικο η τελευταια φορα που μου ειχε αρεσει καποιος ηταν στις αρχες του 2010. Ειμαι πολυ δυσκολη ή κατι αλλο συμβαινει..
    Η σχεση μου μ τον πατερα μου ειναι καλη. Κι εγω το εχω ακουσει αυτο που λες και εχω προσπαθησει να το αναλυσω...λοιπον.. Απο μικρη ημουν πολυ ντροπαλο παιδι και χωρις λογο οταν ημουν πολυ μικρο τον φοβομουν μου εχουν πει χωρις να μ χει κανει κατι. Απλα ηταν μια παρουσια που με αγχωνε. Γενικα τον πατερα μου τον θεωρω πολυ εξυπνο ανθρωπο και τον θαυμαζω, κρεμομαι απο οτι πει και νιωθω συνεχεια την αναγκη να εχω την επιβεβαιωση του. Για παραδειγμα ακουω καποιο τραγουδι κι επειδη ασχολειται με τη μουσικη σκεφτομαι αμεσως αν θα αρεζε στον πατερα μου και τον βαζω να το ακουσει θελοντας να παινεψει το γουστο μου :P Τωρα να πω πως οταν ημουν δημοτικο που οπως ειπα ημουν ντροπαλη και δεν μπορουσα πχ να παιρνω μερος σε γιορτες του σχολειου, παραστασεις κλπ με μαλωνε παντα και θυμωνε..καποτε τα ειχε παρει τοσο που μου εσκισε τη στολη αφου οπως ειπε ντρεπομουν να τη βαλω κ να συμμετασχω κι εγω.Γενικα ειναι πολυ νευρικος ανθρωπος και παρα πολυ αγχωδης..οταν δεν ειμαι καλα δε μπορει να κοιμηθει απ τη στεναχωρια του αλλα απ την αλλη κανει κατι σχολια του τυπου "που εφταιξα να ειναι ετσι τα παιδια μου" και εχετε τετοια προβληματα χωρις λογο γιατι ολη μερα κωλοβαρατε και απ τη βαρεμαρα σας βγαινουν ψυχολογικα. Ωστοσο αυτο το θεμα που με κανει να μην ειμαι καλα (το οτι ειμαι μονη μ δλδ) το συζητησαμε πολλες φορες οταν εγω δεν αντεχα κ με επιαναν τα κλαμματα κ προσπαθει μαζι μ να βγαλουμε μια ακρη ασχετο αν ποτε δε καταληγουμε πουθενα. Παντως με αγαπαει και το δειχνει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Μια χαρά σχέση έχεις δηλαδή μωρέ.Στο μέσο όρο κινείσαι και συζητάτε και σε νοιάζεται..Ρε είναι κ θέμα τύχης αυτό με το προσωπικό. Μην το αναλύεις τόσο!! Άλλωστε μικρή είσαι ακόμα, 22 χρονών είσαι δε σε πήρανε και τα χρόνια. Χαλάρωσε, δες τα όλα χωρίς αναλύσεις και χωρίς φόβο και θα έρθει η σχέση.
    Μέχρι στιγμής δεν έχεις ούτε καλές ούτε κακές εμπειρίες. Αυτό είναι καλύτερο από κακές εμπειρίες. Προσπάθησε να κάνεις παρέα με αγόρια. Κάνοντας παρέα τα βλέπεις με άλλη οπτική γωνία και αυτοί άνθρωποι είναι με συναισθήματα όπως κ συ. Θέλει χρόνο για να ερωτευτείς αν ο άλλος δεν είναι κούκλος..Κάνε γνωριμίες, άσε χρόνο σε άντρες, γνώρισε άτομα είτε τρελαίνεσαι εμφανισιακά είτε όχι και όλα θα πάνε καλά:)
    Μη σκέφτεσαι πολύ..Όταν αναλύεις κ έχεις κάποια κόμπλεξ πάνω στο θέμα σεξ δεν αφήνεις τον εαυτό σου να αφεθεί. Τι είναι το σεξ μία απλή πράξη τίποτα το ιδιαίτερο. Είναι λογικό να το επιζητούν και οι άντρες κ οι γυναίκες. Συναισθήματα είναι δύσκολο να βρεις, το σεξ από μόνο του δε θα σε πληγώσει, η συναισθηματική επένδυση είναι αυτή που σε πληγώνει.

Similar Threads

  1. Ας πω και εγώ δύο λόγια για μένα
    By Pavlos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 05-05-2013, 10:56
  2. Γεία σας και απο μένα!
    By mixalis1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-2010, 16:05
  3. για μενα
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-09-2009, 20:07
  4. φοβαμαι για μενα
    By Remedy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 29-08-2009, 18:56
  5. γιατι σε μενα?
    By kyknos25 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-03-2009, 15:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •