Θύματα και θύτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 207
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ ΦΥΛΩΝ

    Καλησπέρα,

    Είχα πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ, λόγω "φακελώματος" αλλά τώρα έχω ένα πολύ σημαντικό θέμα να συζητήσω, πιο σημαντικό από το φακέλωμα, και θα ήθελα όλοι να εστιάσετε σε αυτό (εκτός από αυτούς που θέλουν να το πάνε αλλού) και να μου πείτε τη γνώμη σας. Με αφορμή το θέμα ζήλεια από κουνιάδα και πεθερά, θα θελα να θίξω ένα πολύ καλά κρυμμένο θέμα - θέμα ταμπού, αυτό της ανισότητας των γυναικών - αντρών, και μη μου πείτε πως δεν υπάρχει.......Λοιπόν, να ξεκινήσω πρώτα από το προηγούμενο θέμα, ναι μεν ισχύει ότι οι πεθερές - κουνιάδες είναι κακές λόγω των εμπεριών τους, αλλά και οι νύφες όταν με την σειρά τους γίνονται κουνιάδες ή πεθερές, είναι κι αυτές κακιές. Ο λόγος; Ότι στον άντρα βρίσκεται η χαρά. Λες και εμείς δεν αξίζουμε, είμαστε περιττώματα, έτοιμα να μας φάει η γη τότε γιατί ζούμε οι γυναίκες; Για να υποφέρουμε; Προσπάθησε η κοινωνία με την εργασία να φέρει τη γυναίκα ίση με τον άντρα, αλλά ούτε αυτό δούλεψε! Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουμε; Γιατί οι γυναίκες γινόμαστε τόσο κακιές η μία με την άλλη και γιατί πιστεύουμε ότι δεν αξίζουμε; Τι πρέπει να γίνει επιτέλους; Πόσες από σας έχετε ξεφύγει από αυτήν την τρέλα και πως τα καταφέρατε; Είναι αδυναμία να ξεφύγεις από αυτό, ή μήπως έτσι μας αξίζει; Οι άντρες δηλαδή γιατί να είναι ευτυχισμένοι; Παρακαλώ θέλω μόνο σοβαρές απαντήσεις που να σέβονται κυρίως εμένα, αλλά και το θέμα, ευχαριστώ.
    Last edited by whitecandle; 18-04-2012 at 21:15.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    P.S. Ξέχασα να πω ότι οι γυναίκες μεγαλώνουν άντρες να μισούν τις γυναίκες είτε από καθαρή κακία είτε από ζήλεια και επίσης ότι θέλω τώρα να ζήσω τη ζωή μου, δεν θέλω να πεθαίνω κάθε μέρα και να χαραμίζω την ζωή και τον εαυτό μου πιστεύοντας ότι δεν αξίζω μία και έχοντας συνέχεια πόνο μέσα μου και κυρίως να με μειώνουν συνέχεια και οι άλλοι αλλά και ο εαυτός μου!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ;;;; ΚΑΙ ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΑΥΤΟ ειναι καθαρα υποκειμενικο, υπαρχουν γυναικες οι οποιες νιωθουν δυνατες και ειναι. αλλες που ειναι θυματα οπως ειπες. η πλειοψηφια των γυναικων συμφωνω μαζι σου......ειναι κακες και ζηλιαρες. ζηλευουν νεοτερες, ομορφοτερες, αδυνατοτερες κλπ κλπ. κ αυτο επειδη η κοινωνια μας εχει βαλει ενα στανταρ που πρεπει να φτασουμε, το πως πρεπει να ναι μια γυναικα. ''οταν μια γυναικα μιλαει πρωτα κοιτανε και αν τους αρεσει αυτο που βλεπουν τοτε ακουνε. οταν ενας αντρας μιλαει πρωτα ακουνε και αν τους αρεσει αυτο που ακουνε τοτε κοιτανε.''

    η γυναικα ειναι συμβολο μητροτητας,συζηγου και τρυφεροτητας. η γυναικα δημιουργηθηκε ωστε να φερνει στον κοσμο παιδια και να φροντιζει τον συζηγο της. οποτε σημερον ημερα ολα οσα κανουμε ωστε να γινουμε ισες, μας διχαζουν. μεσα σε ολο αυτο υπαρχει και ο ανταγωνισμος μεταξυ μας φυσικα! γιατι βλεπουμε πως αλλες τα καταφερνουν καλυτερα απο μας και αλλες οχι!

    οι αντρες απ την αλλη δεν τους νοιαζει τι κανουν οι αλλοι οπως εμεις, ανταγωνιζονται σε αλλα θεματα και πολλες φορες και καθολου. δεν ζηλευουν τοσο ουτε δινουν τοση βαρυτητα σε θεματα οπως τα δικα μας. οι αντρες εχουν σιγουρια και ξερουν πως μπορουν, επειδη ειναι το δυνατο φυλο!!!εμεις ειμαστε οι αδυναμες οποτε προσπαθουμε να αμυνθουμε ασυνειδητα απο οτιδηποτε, ειτε αυτο ειναι αντρας ειτε μια αλλη γυναικα

    η γυναικα ειναι απο την φυση της πιο ανασφαλης. λογω ολων αυτων στο παρελθον μας. κατι σαν αρχαιγονο ενστικτο αν θελεις.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Πρώτον. Γιατί να πρέπει να είμαστε δυνατές αντί να ζούμε τη ζωούλα μας; Που είναι μοναδική; Δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι κάποια στιγμή αυτό το δώρο θα τελειώσει και το σπαταλάμε έτσι με αντιξοότητες; Ξέρεις για πόσο περνούν τα χρόνια χωρίς να το καταλάβεις και βρίσκεσαι αντιμέτωπος με το θάνατο; Και στην τελική και κάθε μέρα που περνάει πρέπει να το συνειδητοποιούμε αυτό!
    Δεύτερον, αυτά τα στάνταρ που λες, είναι ένδειξη του πόσο κατώτερες μας θεωρούν. Δηλαδή μια γυναίκα για να αρέσει πρέπει να χει και ομορφιά και χαρακτήρα, ενώ ένας άντρας και να χει και λίγη κοιλίτσα είναι γοητευτικός. Ή και που μόνο είναι άντρας μετράει. Αυτό που είπες πολύ σοφό. Δεν το χα ξανακούσει.
    Αυτό το να φέρνει παιδιά οκ, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, αλλά το άλλο να φροντίζει τον σύζυγό της όπως πολύ σωστά είπες, ΠΡΕΠΕΙ να το αλλάξουμε. Μόνο εμείς έχουμε τη δύναμη. Το λέω μέσα από ένα φόρουμ, για να το δουν όσες και όσοι περισσότερο μπορούν, ΔΕΝ μας κάνει καλό αυτή η κατάσταση!! Broken doll αυτούς και αυτές που μας διχάζουν, πρέπει να τους γράφουμε μην πω που. Άμα εμείς πιστέυουμε στον εαυτό μας και κάνουμε πράγματα για να ανέβουμε, σιγά σιγά θα ανέβουν και οι άλλοι. Και στην πεθερά και στην κουνιάδα μπορείς πολύ απλά να τους απαντήσεις βρες κάτι άλλο να κάνεις για τον εαυτό σου, και άστον άντρα μου πχ. Φτιάξε την σχέση με τον άντρα σου με το να είσαι ανώτερη ή ίση μ'αυτόν για να ισοβαθμίσεις λέω ανώτερη τα χρόνια που έχασες.
    Βλέπεις ότι με το να το συζητάμε, βρίσκουμε τη λύση, ενώ όσο το κρύβουμε, μας ματώνει τις ψυχές όλων μας και δεν οδηγεί πουθενά όλο αυτό.
    Τέλος, οι άντρες είναι το δυνατό φύλο γιατί έχουν μάθει να ζουν ευτυχισμένοι. Όλα γίνονται γι'αυτούς. Μια γυναίκα πως να μη λυγίσει όταν έχει 1000 ρόλους;;;;;;;;; Και έχει και από πάνω τους άλλους να την μειώνουν συνέχεια;;; Ε;;;;;
    Broken doll δεν πιστεύω ότι είμαστε από την φύση μας πιο ανασφαλείς, όταν αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε, τότε γινόμαστε πιο ανασφαλείς.
    Last edited by whitecandle; 18-04-2012 at 19:46.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βλέπω δεν υπάρχει διάθεση βελτίωσης, μόνο η broken doll ενδιαφέρθηκε, προφανώς όλες οι άλλες κοπέλες θέλουν να τις μισούν, οπότε εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα παραπέρα........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    athens
    Posts
    291
    Οι αρνητές και οι αρνήτριες του σεξισμού ή/και των ανισοτήτων που υφίστανται διάφορες σημαντικές μερίδες του πληθυσμού μου θυμίζουν τις/τους αρνητές του AIDS ...του καρκίνου, της βαρύτητας κ.λπ..

    Και τώρα που ξεκαθάρισα το πως αισθάνομαι να συνδιαλέγομαι με άτομα που «γυρνούν» το εκάστοτε θέμα στο «0» -ξανά και ξανά- είτε αρνούμενοι την ύπαρξη προβλήματος, είτε υποσκελίζοντας το πρόβλημα, είτε θέτοντας συνεχώς άσχετα με το θέμα προβλήματα ως αντιπερισπασμό, είτε λειτουργώντας με τη λογική του «ποιος –α έχει μακρύτερο το γεννητικό όργανο», προχωρώ και παρακάτω:

    Δεν μου κάνει απολύτως καμία εντύπωση η αναπαραγωγή κακών συμπεριφορών.

    Ένα άτομο το οποίο έχει υποστεί σεξισμούς και λοιπές πιέσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μείνει εγκλωβισμένο μέσα σ’ αυτό το πλαίσιο ζωής ή/και σκέψεως κ.λπ. και να αναπαραγάγει-αναπτύξει-μεταλλάξει ανάλογες «κακές» συμπεριφορές προς τις/τους υπόλοιπους.

    Τις περισσότερες φορές αυτά τα αισθήματα αποτελούν τόσο «δεύτερη φύση», που το ίδιο το άτομο δεν αντιλαμβάνεται ότι η μεροληπτική στάση του, δύναται να βλάπτει το ίδιο ως άτομο (ή τις ομάδες στις οποίες ανήκει). Γι’ αυτό και υπάρχουν περιπτώσεις γυναικών-σεξιστριών (και δεν εννοώ σεξιστριών ως προς του άντρες), που αισθάνονται πλήρη ανταγωνισμό και δυσαρέσκεια μπροστά σε άλλες γυναίκες (σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό). Γι’αυτό και μία γυναίκα οδηγός, μπορεί να βρίσει έτερη γυναίκα οδηγό, μόνο και μόνο επειδή η έτερη είναι γυναίκα (πόσους άνδρες επικίνδυνους οδηγούς έχετε ακούσει να βρίσουν επειδή είναι άνδρες). Γι’ αυτό και υπάρχουν γηραιές κυρίες που εύκολα θα αποκαλέσουν μία έτερη γηραιά κυρία ως: «παλιόγρια» και ούτω καθ’ εξής. (light τα παραδείγματα)

    Τώρα η κτητικότητα, η (ύπο όρους) αγάπη, η εξουσία και οι λοιπές συμπεριφορές που αναπτύσσουν ενίοτε κάποιες μητέρες ως προς τους γιους τους (και ενίοτε, όπως εσείς λέτε, συμμαχούν με τα κουνάδια) είναι μεγάλη ιστορία. Αλλά και εκεί ο σεξισμός, πιστεύω, χοντρό-χώνει τη χέρα του, αφού κατά βάθος γι' αυτόν: γυναίκες = κακό, κ.λπ..

    Το "κακό" μοτίβο πρέπει να σπάει. Πως;
    Άλλη μεγάλη ιστορία.
    http://www.qvzine.net/images/bingo-2.pdf
    ΑΝΤΙΣΕΞΙΣΤΙΚΟ / LGBTQ ΜΠΙΝΓΚΟ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Body-Rocker είσαι ψυχολόγος; Γιατί τα λες πολύ ωραία. Το ίδιο και η broken doll βέβαια.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καιρός να ξυπνήσουμε όλοι και όλες.........

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κι εγώ το κάνω αυτό το λάθος που είπες ενώ στην αρχή που ήμουν οδηγός έλεγα τι άσχημο που όλοι οι άντρες κυρίως μας φέρονται σεξιστικά, τώρα το κάνω κι εγώ άμα δω γυναίκα να κάνει μα....., λέω γυναίκα είναι πρέπει να αλλάξουν όλα αυτά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by Body-Rocker View Post
    ...Γι’ αυτό και υπάρχουν περιπτώσεις γυναικών-σεξιστριών (και δεν εννοώ σεξιστριών ως προς του άντρες), που αισθάνονται πλήρη ανταγωνισμό και δυσαρέσκεια μπροστά σε άλλες γυναίκες (σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό)...
    Εάν το κοινό τους αποθημένο είναι άντρας με ενδιάμεσο σε αυτές ρόλο
    και αν αυτός έχει την ωρημότητα και το σθένος να ορίζει τις σχέσεις που τον αφορούν
    τότε όχι μόνο είναι άχρηστη η γυναικεία διαπλοκή
    αλλά συναντάμε και στοιχεία συνεργασίας μεταξύ τους.
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    whitecandle σε καταλαβαίνω...είμαι εδώ μέσα από τα τέλη του προηγούμενου μήνα (δε θυμάμαι και καλά), δεν πολυμπαίνω και δεν έχω δει κανένα ποστ σου εκτός από αυτό...
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα μην κοιτάς που είμαι άντρας...
    Το ξέρω ότι είστε πολύ αδικημένες και τώρα τα τελευταία χρόνια που δεν είστε αδικημένες "κοινωνικά", είστε "στρερεοτυπικά"...
    Ακόμα και στερεοτυπικά είναι πολύ κακό!!!
    Την ίδια αξία έχετε με εμάς και για μένα δεν υπάρχει ούτε άντρας (ανώτερος) ούτε γυναίκα (κατώτερη)...
    Για μένα υπάρχει Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
    Μη νιώθεις κατωτερώτητα...δεν είσαι κατώτερη ασχέτως ότι κάποιοι σε βλέπουν κατώτερη...
    Συμφωνώ και επαυξάνω με το φεμινισμό...
    Δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η ανισότητα...
    Μη δίνεις σημασία σε αυτούς τους μ@λ@κες...
    Όσοι άντρες πιστεύουν ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες και πρέπει να τις εξουσιάζουν είναι...(να μην πω)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Storm lord σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σου, θα τα διαβάζω κάθε φορά που είμαι χάλια όπως τώρα για να ανεβαίνω! Νιώθω ότι θέλω κάποιον ήρωα να με σώσει, γι'αυτό και πολλές γυναίκες ονειρεύονται τον πρίγκηπα με το άσπρο άλογο να έρθει να τις σώσει! Ζω μια ζωή βασανιστική και πιστεύω πως δεν αξίζω την ευτυχία, όχι μόνο από άντρες, αλλά και γυναίκες! Βέβαια γίνομαι κι εγώ κακιά με τη σειρά μου, αλλά δεν φταίω εγώ! Μιου βγαίνει! Πρέπει κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει! Είπα σ'αυτό το παιδί από πάνω να γράψει αλλά δεν βλέπω να γράφει! Εντωμεταξύ πριν μίλησα με μια φίλη μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, ότι να ναι δηλαδή!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Νάξος
    Posts
    149
    Κοίταξε να δεις...κατώτερη δεν είσαι ασχέτως ότι κάποιοι σε θεωρούν κατώτερη...
    Ίση είσαι με εκείνον που σε θεωρεί, με εμένα, με τις άλλες γυναίκες και με όλους τους ανθρώπους...
    Ακόμα και σκουπιδιάρα (δεν ξέρω πως είναι το θηλικό του "σκουπιδιάρης") να ήσουνα, ήση είσαι με έναν γιατρό...
    Ο άνθρωπος είναι άνθρωπος ΤΕΛΟΣ
    Σου είπα ότι όσοι άντρες θεωρούν ότι είναι ανώτεροι από εσάς, είναι [...].
    Και εγώ άντρας είμαι δε σημαίνει ότι θεωρώ τον εαυτό μου ανώτερο...
    Για να πικραίνεσαι τόσο πολύ είμαι απολύτως σίγουρος ότι σε θεωρούν κάποιοι κατώτερη και πρώτος πρώτος ο άντρας σου για να λες αυτά που είπες για τις κουνιάδες και τις πεθερές...
    Σωστά??
    Εκείνο που είναι απαραίτητο είναι να κάνεις άλλο ποστ και να λες με ποιο τρόπο σε μεταχειρίζοται και τι συγκεκριμένα σου λένε και σου κάνουνε αυτοί που σε πληγώνουν...
    Αν για παράδειγμα (παράδειγμα σου είπα μη νομίζεις...) σε χτυπάει επειδή σε θεωρεί κατώτερη, δε θα πεις "δε σέβεται καθόλου και με θεωρεί κατώτερη γιατί είμαι γυναίκα" θα πεις συγκεκριμένα τι σου κάνουν δηλαδή ότι σε χτυπάνε...
    Τώρα σου είπα ένα παράδειγμα για να σε βάλω στο πνεύμα της απάντησης μου...
    Περιμένω να δω αυτό το ποστ που πρέπει να κάνεις...
    Όταν το κάνεις, στείλε μου προσωπικό μήνημα και γράψε μου το link γιατί μπορεί να μην το καταλάβω...
    Περιμένω να το δω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Ανισότητα? Αν υπάρχει ανισότητα ανάμεσα σε γυναίκες και άντρες όπου κι αν υπάρχει αυτό (γιατί δεν υπάρχει παντού) φταίει και εκείνη η γυναίκα που το επιτρέπει να συμβαίνει αυτό γύρω της. Το έχω ξαναπεί και θα το λέω ΟΛΑ φαίνονται από την αρχή. Άσχετο αν δεν θέλουν κάποιοι -ες να τα δουν δικό τους θέμα όπως στρώνεις κοιμάσαι. Ήρωες να σε πιάσουν από το χέρι και να σε δηγήσουν στον παράδεισο δεν υπάρχουν.
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 16-12-2011, 11:30
  2. Ποσα ακομα παιδάκια θα ειναι θυματα;
    By alex30 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 20-08-2006, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •