fobamai ta panta...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194

    fobamai ta panta...

    tha ithela k egw n ekfrasw t provlima mou edw k 2 xronia exw xaei tin mitera m apo tote 3ekinise o golgotha....exw neura unexws thelw t panta n einai kathara zw m ton patera m k ton aderfo mou m apotelema n t kanw ola monh mou......ton prwto xronia eixa tremoulo,taxukardies,zalada,astatheia sikonomoun apo t kravati k eniwtha pws tha pesw fovomoun t menw monh mou k gia club oute logos....me t paramikro eniwtha oti kati exw arrwtofovikia egina m kathe sumptwma pisteua pws exw karkino h kati tetoio.....ton teleutaio kairo hdh niwthw kalutera lla oxi k teleiw..exoun fugei ola ekto apo thn astatheia oxi panta alla arketa suxna tin niwthw etsi ena varos ston auxena san sfi3imo k varia t podia....episeis autes tismere niwthw oti thelw n klaiw k niwthw ena psuxoplakwma isws pou eimai k adiatheth t n pw....tha ithela polu n grapsete k esei tin empeiria sas isws an vlepei k allous m t idia sumptwmata kathisixazeai.....kai apo tin allh mono esei mporeite n katalaiate kapoios pou den t exei perasei den 3erei pws eiani...oloi lene 3exnato sto mualo eiani alla mia kouventa einai auto...sas kourasa.

  2. #2
    Aγγελικούλα μου μη νιώθεις άσχημα δεν κούρασες κανέναν,ορίστε έκανες το πρώτο βήμα και "μιλάς"για το πρόβλημά σου. Εχεις σκεφτεί να πας σε κάποιον ειδικό να μιλήσεις? Καταλαβαίνω οτι ο θανατος της μαμάς σου σε σημάδεψε. Ο μπαμπας΄σου ο αδελφός σου ή κάποιος συγγενής δεν σε στηρίζουν? Πρόσεξε την ψυχή σου κορίτσι μου ,έτσι και τραυματιστεί δύσκολα επουλώνονται οι πληγές. Να είσαι καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    tha ithela k egw n ekfrasw t provlima mou edw k 2 xronia exw xaei tin mitera m apo tote 3ekinise o golgotha....exw neura unexws thelw t panta n einai kathara zw m ton patera m k ton aderfo mou m apotelema n t kanw ola monh mou......ton prwto xronia eixa tremoulo,taxukardies,zalada,astatheia sikonomoun apo t kravati k eniwtha pws tha pesw fovomoun t menw monh mou k gia club oute logos....me t paramikro eniwtha oti kati exw arrwtofovikia egina m kathe sumptwma pisteua pws exw karkino h kati tetoio.....ton teleutaio kairo hdh niwthw kalutera lla oxi k teleiw..exoun fugei ola ekto apo thn astatheia oxi panta alla arketa suxna tin niwthw etsi ena varos ston auxena san sfi3imo k varia t podia....episeis autes tismere niwthw oti thelw n klaiw k niwthw ena psuxoplakwma isws pou eimai k adiatheth t n pw....tha ithela polu n grapsete k esei tin empeiria sas isws an vlepei k allous m t idia sumptwmata kathisixazeai.....kai apo tin allh mono esei mporeite n katalaiate kapoios pou den t exei perasei den 3erei pws eiani...oloi lene 3exnato sto mualo eiani alla mia kouventa einai auto...sas kourasa.
    Σε καταλαβαινω απολυτα.. Κ εγω εχασα την μαμα μου πριν 1,5 μηνα και νιωθω τα ιδια.. Ημουν που ημουν αρρωστοφοβικη και προσπαθουσα να το 3επερασω, ποτε επιτυχως ποτε οχι, εγινε χειροτερο το προβλημα μου.. Πιεζομαι αρκετα και προφανως και εσυ.. Συμφωνω μαζι σου οτι οποιος δεν το ζει δεν μπορει να καταλαβει.. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι ισως ειναι επειδη εισαι αδιαθετη, μην πτοεισαι, μην σε παιρνει απο κατω και ψα3ε να βρεις τα θετικα.. Συζητησε το και με τον πατερα σου και τον αδερφο σου.. Ειναι καλο να μιλας σε καποιον..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αγγελικούλα, για να είμαστε εδώ μέσα, ε, όλοι και κάτι έχουμε περάσει.:P
    Ένα αυτό, κάθε άλλο παρά μονάχη σου είσαι σ'αυτό, άσχετα που ο καθένας εκφράζει το άγχος του διαφορετικά. Κανένας οργανισμός δεν αντιδρά το ίδιο, και κάθε σώμα άλλα παρουσιάζει, γιατί πολλοί είναι οι παράγοντες που διαφοροποιούν το ένα άτομο από το άλλο. Είδες που και μόνη σου "δείχνεις" κάποια πραγματάκια που στην καθημερινότητά σου σε βασανίζουν? Τα κάνεις όλα μόνη σου λες. Ερώτηση. Γιατί?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    δεν μ βοηθανε οχι.....εχω συνεχως νευρα φοβαμαι τ παντα...δεν θελω ν μενω μονη μου νιωθω πως κατι θα παθω,οταν ακουω για αρρωστιες διαβαζω τα συμπτωματα κ νιωθω πως τα εχω!!!!με στηριζουν οι φιλοι μου αν και καμια φορα μ βριζουν και τ αγορι μου.....ουσιαστικα μετα απο 2 χρονια καπως τ εχω ξεπερασει οσο μπορω τουλαχιστον απλα καθε μερα νιωθω ολα τ σωματικα ζαλαδα ασταθεια κουραση κ μ πιανουν ολα!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Αγγελικούλα, το μαγικό είναι πως μόλις δεχτείς πως έχεις τις ασθένειες που φοβάσαι αυτές υποχωρούν!
    Και βέβαια σταματούν κι οριστικά όταν δεν συνεχίσεις να ψάχνεσαι συνέχεια!!!
    Οι δικοί σου αγανακτούν γιατί κουράζεις άδικα τον εαυτό σου με λάθος σκέψεις και παράλληλα
    κουράζεις κι αυτούς! Τα σωματικά.. που νιώθεις είναι το άγχος σου που εκδηλώνεται διαφορετικά με
    συμπτώματα παθολογικά! Έλεγξε τις σκέψεις που αφήνεσαι να κάνεις και που αυτές προκαλούν τις αρρωστοφοβίες!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    πραγματικα θελω ν περασει ολο αυτο ν ζησω φυσιολογικα δεν μπορω αλλο,με πιανουν κ χωρις ν σκεφτω τπτ....εσενα μαρκελα σ βγαινει κατι τοσο σωματικα η σ εχει τυχει κατι αντιστοιχο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    τώρα δεν αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, στο παρελθόν όμως
    όταν κι εγώ δεν έλεγχα το άγχος μου τότε δυσκολευόμουν να δω εναλλακτικές λύσεις,
    έτρωγα παρανυχίδες, είχα συχνοουρία και δεν μπορούσα να κάνω υπομονή!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    τ εκανες για ν τ ξεπερασεις?σορυ που σ ζαλιζω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    τ εκανες για ν τ ξεπερασεις?σορυ που σ ζαλιζω...
    έκανα περίπου για 8 μήνες γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία για ν' αντιμετωπίσω και ήπιας μορφής κατάθλιψη.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Similar Threads

  1. ola apesia vare8ika ta panta tis zoi mou
    By fantasma in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 102
    Last Post: 12-03-2012, 17:30
  2. Monaxi gia panta
    By Katerina17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2011, 01:11
  3. Agxos kai fovies gia ta panta..
    By niaou1987 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2009, 21:21
  4. oloi nomizw oti me koitane.....oxi panta alla arketes fores!!
    By regret in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-04-2008, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •