Invega και άλλα διάφορα.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58

    Invega και άλλα διάφορα.....

    Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργια στο φόρουμ.
    Εγώ ξεκίνησα να παίρνω φάρμακα πριν από δυομιση χρόνια. Όπως οι περισσότεροι ξεκίνησα με το Zyprexa το οποίο όσοι το έχουν δοκιμάσει ξέρουν ότι φέρνει τρομερή υπνηλία και ανοίγει την όρεξη (συγκεκριμένα πήρα 12 κιλά..) Τα συμπτώματα που είχα,ήταν πολλά και διάφορα περίπου πριν από 3-4 χρόνια άρχισα να γίνομαι δυσλειτουργική. Πέρα από το μεγάλο στρεσσάρισμα που είχα (κάτι που το είχα πάντα νομίζω), είχα πολλά άλλα..είμουνα συνεχώς προβληματισμένη και ανήσυχη, π.χ.μπορεί να είμουνα έξω με φίλους αλλά εγώ κοιτούσα το ταβάνι και σκεφτόμουνα, είμουνα γραφομανιακή (είχα γράψει άπειρες χαρτούρες-σκουπίδια αυτοβοήθειας που επαναλάμβανα τα ίδια και τα ίδια... είχα αδυναμία να συγκεντρωθώ και να διαβάσω μια εκφώνηση μιας εργασίας στο πανεπιστήμιο, είχα επίπεδο συναίσθημα,απτην άλλη νεύρα-οξυθυμία,και ταυτόχρονα είμουνα συνέχεια υπερβολικά χαρούμενη, ναρκισιστικά στοιχεία κάποιες φορές-, είχα ευαισθησία στο φως και είχα τα παντζούρια συνέχεια κλειστά στο σπίτι, μιλούσα μόνη μου, κάποιες φορές είχα ακινησία...και κατά περιόδους πολύ είμουνα ευαίσθητη και φοβισμένη με τους ανθρώπους...-όχι απαραίτητα ότι θα μου κάνουν κακό η διαβάζουν τη σκέψη μου αλλά κάτι γενικότερο-. A και στο λύκειο είχα ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, που δεν είμαι σίγουρη αν σχετίζεται με ψύχωση....
    Να σημειώσω ότι υπάρχει κληρονομικότητα ψύχωσης στην οικογένεια μου. Η θεία μου πάσχει από σχιζοφρένεια από τα 14. Η μητέρα μου πάσχει από υστερία που είναι επίκτητη ασθένεια αλλά σχετίζεται με την σχιζοφρένεια-με κάποια κληρονομική υπερευαισθησία-συναισθηματικότητα. Η αδερφή μου δόξα το Θεό δεν έχει τίποτα. Με όλο αυτό το ιστορικό με προβληματίζει πάρα πολύ το θέμα της οικογένειας και κατά πόσο μπορώ να αποκτήσω παιδιά..μια που κοντέυω κοντά στα 30 και απότι μου είχε πει ο γιατρός δεν υπάρχει κανονικότητα στην εκδήλωση της ασθένειας.
    Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς παίρνει το invega και αν γνωρίζει πως λειτουργεί, αν είχε τυχόν παρενέργειες κλπ....Ξεκίνησα να το παίρνω το προηγούμενο καλοκαίρι και ένιώθα πολύ καλά απλά όπως όλα τα φάρμακα είμαι σίγουρη ότι και αυτό έχει τις παρενέργειές του...υποψιάζομαι ότι μου ρίχνει την ενέργεια και κουράζομαι εύκολα...Πάντως είναι αρκετά καλύτερο από το Zyprexa και από το Abilify που φέρνει υπερένταση (για μένα τουλάχιστον).
    Παρόλο που είμαι καλύτερα όμως μαζί με όλα τα άλλα συμπτώματα που είχα, έχω και χαμηλή αυτοεκτίμηση...κάτι που τουλάχιστον πριν με την ναρκιστιστική συμπεριφορά και την υπερβολική αυτοπεποίθηση το ξεπερνούσα...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Hi Χριστίνα, έχεις προσωπικό μήνυμα, πάνω δεξιά που λέει σημειώσεις......

  3. #3
    Welcome Xριστίνα :),
    Το zyprexa γιατί το έκοψες πέρα από τα παραπάνω κιλά κ την υπνηλία? Τι άλλο αρνητικό σου χε προκαλέσει?

    Τι ακριβώς εννοείς με το ιδεοψυχαναγκασμο, γιατι πιστεύω ότι το χει ο αδερφός, κάνει πάντα ότι πρέπει κ προσπαθεί να εξοικονομήσει λεφτά λόγω κρίσης
    γιατί νιώθει ανασφάλεια με ότι ακούει.
    Το έχει αρχίσει ο αδερφός μου, κανει μια 400mg το μήνα, προς το παρον φαίνονται να κυλούν καλά τα πράγματα..
    Ο αδερφός δεν έχει αγχος πια απο την zyprexa είναι ήρεμος κ κοιμάται καλά, κ μου φαίνεται καλό.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    58
    Καμία άλλη παρενέργεια... απλά είμουνα συνέχει κουρασμένη :Pαλλά από ύπνους τους καλύτερους! ψυχαναγκασμούς είχα είμουνα και εγώ πολύ περισσότερο τσιγκούνα :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου χριστινα εγω επερνω ζυπρεξα για πεντε χρονια και ειδα οτι επεσαν σταδιακα οι γνωστικες μου ικανοτητες μνημη συγκεντρωση και δεν ημουνα καλος στις συζητησεις οπου κουραζομουν ευκολα .πριν 4 μηνες πηρα ινγεγκα περιπου τα ιδια ειναι τα πραγματα με το ζυπρεξα αλλα τωρα πια εχω και αυπνιες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    nikopoul κι εγω παιρνω zyprexa 20mg εδω και 4 χρονια και δεν εχω καθολου καλη μνημη κα συγκεντρωση.Εσυ ποσα mg zyprexa παιρνεις?Γιατι εμενα ο γιατρος δεν λεει να μου το μειωσει.Κι εγω κουραζομαι ευκολα στη διαρκεια της ημερας και δεν μιλαω πολυ στις παρεες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια σου mihalis , εγω επερνα 10 mg για 5 χρονια και ειδα την μνημη μου και την συγκεντρωση να πεφτει αυτο το καταλαβαινα στις συζητησεις οπου δεν ειχα τι να πω και ολοι σκευτονταν και μιλουσαν και εγω ειμουν απαθης, μερικες φορες οι συζητησεις με κουραζαν και απεφευγα να παιρνω μερος. ακομη ειχα αδυναμιες στο διαβασμα οπου δυσκολα μπορουσα να μαθω κατι . θα ηθελα να μεινεις στην συζητηση γιατι νομιζω εχουμε πολλα να πουμε το μονο συμτωμα που ειχα ηταν οτι πριν 7 χρονια αρχιζα να ακουω φωνες και η γιατρος μου αναγνωρισε ψυχωτικη συδρομη.

Similar Threads

  1. invega και σεξουαλικη διαθεση
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 06-07-2011, 20:17
  2. invega η risperdal???
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-06-2010, 00:50
  3. Διακοπη depakene+invega και σεξ
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-05-2010, 16:15
  4. Invega
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-10-2009, 10:38
  5. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •