Δέκατα, εμβοές και τσιμπήματα (αρρωστοφοβία?)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2

    Δέκατα, εμβοές και τσιμπήματα (αρρωστοφοβία?)

    Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! Ο σύζυγός μου εδώ και 1,5 μήνα περίπου παρουσίασε εμβοές, τσιμπήματα στα πόδια και παροδικά δέκατα που έρχονται και φεύγουν μέσα στην ημέρα.Έχοντας επισκεφθεί όλες τις ειδικότητες γιατρών για τα συμπτώματα (ΩΡΛ, παθολόγο, πνευμονολόγο, νευρολόγο,ορθοπεδικό) και αφού έχουμε κάνει μαγνητική εγκεφάλου, αξονική θώρακος και άνω κοιλίας, υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας, ακτινογραφίες αυχένα και σπονδυλικής στήλης, υπέρηχο θυρεοειδή, εξετάσεις ούρων και αίματος (με αποκλεισμό και τα αυτοάνοσα) καταλήξαμε σε μια απλή θυρεοειδίτιδα. Το άγχος αρχικά τον έκανε να μην τρώει πολύ καλά και να χάσει κάποια κιλά, αλλά και τα βράδια παροδικά να παθαίνει κάποιες κρίσεις πανικού. Ο νευρολόγος μας χορήγησε XANAX να το παίρνει όταν τον πιάνει πανικός.
    Αυτή τη στιγμή ενώ όλοι οι γιατροί μας έχουν καθησυχάσει, εκείνος είναι σε διαρκές άγχος και εγρήγορση αν έχει δέκατα, αν ακούει τις εμβοές, ως αποτέλεσμα να έχει κλειστεί στον εαυτό του και στο σπίτι. Στην εργασία του δυσκολεύεται να συγκεντρωθεί έχοντας στο μυαλό του μόνο αν νιώθει καλά, αν κόβονται τα πόδια του, αν έχει δέκατα ή αν κοκκινίζουν τα μαγουλά του...
    Έχετε ακούσει να δημιουργεί δέκατα (37-37,3) το υπερβολικό άγχος? Μήπως είναι πρώτα δείγματα αρρωστοφοβίας και κινούμαστε σε τελείως λάθος ειδικότητες?
    Εκτιμώ ιδιαίτερα κάθε απάντηση σας και σας ευχαριστώ και πάλι για τον πολύτιμο χρόνο σας!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    δες στα προσωπικα σου μηνυματα!

  3. #3
    Quote Originally Posted by mondy View Post
    Καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! Ο σύζυγός μου εδώ και 1,5 μήνα περίπου παρουσίασε εμβοές, τσιμπήματα στα πόδια και παροδικά δέκατα που έρχονται και φεύγουν μέσα στην ημέρα.Έχοντας επισκεφθεί όλες τις ειδικότητες γιατρών για τα συμπτώματα (ΩΡΛ, παθολόγο, πνευμονολόγο, νευρολόγο,ορθοπεδικό) και αφού έχουμε κάνει μαγνητική εγκεφάλου, αξονική θώρακος και άνω κοιλίας, υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας, ακτινογραφίες αυχένα και σπονδυλικής στήλης, υπέρηχο θυρεοειδή, εξετάσεις ούρων και αίματος (με αποκλεισμό και τα αυτοάνοσα) καταλήξαμε σε μια απλή θυρεοειδίτιδα. Το άγχος αρχικά τον έκανε να μην τρώει πολύ καλά και να χάσει κάποια κιλά, αλλά και τα βράδια παροδικά να παθαίνει κάποιες κρίσεις πανικού. Ο νευρολόγος μας χορήγησε XANAX να το παίρνει όταν τον πιάνει πανικός.
    Αυτή τη στιγμή ενώ όλοι οι γιατροί μας έχουν καθησυχάσει, εκείνος είναι σε διαρκές άγχος και εγρήγορση αν έχει δέκατα, αν ακούει τις εμβοές, ως αποτέλεσμα να έχει κλειστεί στον εαυτό του και στο σπίτι. Στην εργασία του δυσκολεύεται να συγκεντρωθεί έχοντας στο μυαλό του μόνο αν νιώθει καλά, αν κόβονται τα πόδια του, αν έχει δέκατα ή αν κοκκινίζουν τα μαγουλά του...
    Έχετε ακούσει να δημιουργεί δέκατα (37-37,3) το υπερβολικό άγχος? Μήπως είναι πρώτα δείγματα αρρωστοφοβίας και κινούμαστε σε τελείως λάθος ειδικότητες?
    Εκτιμώ ιδιαίτερα κάθε απάντηση σας και σας ευχαριστώ και πάλι για τον πολύτιμο χρόνο σας!!!
    Καλησπέρα και από εμένα...!!!
    Και εγώ είμαι σαν τον άντρα σου...Αρχίζουν και κρυώνουν τα χέρια μου ενώ το πρόσωπο μου είναι ζεστό και τρέχω και βάζω θερμόμετρο και έχω μέχρι 37,2 - 35,5...Εγώ δεν έχω κάνει τόσες εξετάσεις όσες ο άντρας σου αλλά ξέρω ότι είμαι αρρωστοφοβική πλέον... Και φοβάμαι αρκετά... Οι ενοχλήσεις δεν φεύγουν και όλοι μου λένε να μην τους δίνω σημασία...Για ένα διάστημα κάνω και εγώ την δοκιμή να μην τους δίνω σημασία να δω αν όντως φύγουν...Αλλά θέλει πραγματικά ουσιαστική προσπάθεια και κυρίως δουλειά με τον εαυτό μας αρκετή...!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2
    Καλησπέρα! Ο σύζυγός μου ξεκίνησε κάποιες βιταμίνες που βοηθούν ψυχικά και σωματικά. Θα σε ενημερώσω αν βοήθησαν καθόλου... Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όπως με όλες τις φοβίες όλα είναι στο μυαλό. Πιστεύω πως αν και με δυσκολία στην αρχή αρχίζεις να αγνοείς τα συμπτώματα, έρχεται κάποια στιγμή που αυτό αυτοματοποιείται. Έχεις δίκιο ότι θέλει δουλειά με τον εαυτό σου τον ίδιο. Όπως κάθε φοβία, έτσι και η αρρωστοφοβία θεωρώ ότι έχει την αιτία της. Όταν την βρεις και την αναλύσεις τότε πιστεύω ότι όλα αρχίζουν και υποχωρούν. Όπως είπα και σε κείνον, ο φόβος μιας μεγάλης αρρώστιας και ενός επικείμενου θανάτου σε κάνει τελικά να μην ζεις τη ζωή σου, να μην χαίρεσαι απλά πράγματα και να μην γαληνεύεις... Α, και το γέλιο είναι πανάκεια για όλα, χαρίζει υγεία!!! :)))

Similar Threads

  1. δεκατα και αγχοσ
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2011, 18:28
  2. τσιμπηματα στα ποδια-
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 26-03-2011, 14:37
  3. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 20:04
  4. αρρωστοφοβια..
    By coyotaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2010, 01:22
  5. Εμβοές, δυσκαμψία αυχένος κα
    By ΒΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 21-01-2009, 23:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •