Tρομερο αγχος-Πανικος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Tρομερο αγχος-Πανικος

    Καλησπερα σε ολους!!!Εδω και 2 μερες εχω ενα πλακωμα στο στηθος,ταχυκαρδια μαζι με εξαψεις(καμια φορα),βραδυκαρδια και οτι θα μου κοπει η αναπνοη!Ειχα κανει καρδιολογικο ελεγχο πριν 3,5 μηνες,καρδιογραφημα,τριπλε ξ και ελεγχο στην πιεση...ολα βγηκαν φυσιολογικα και ο γιατρος μου ειπε πως δεν εχω απολυτως τιποτα οτι μπορω να αθλουμαι και οτι ολα προερχονται απο το υπερβολικο αγχος που εχω!Προσφατα πεθανε ενα κοντινο μου προσωπο απο πνευμονικο οιδημα,και νομιζω οτι θα το παθω απο στιγμη σε στιγμη η οτι θα παθω εμφραγμα!Κανω εδω και 5 χρονια θεραπεια για τις κρισεις πανικου και το αγχος...αυτη τη στιγμη περνω λαντοζ και ζαναξ.Πειτε μου τη γνωμη σας γιατι φοβαμαι πολυ και μου ερχεται να τρεχω παλι σε κανα νοσοκομειο και αποψε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Καλό θα ήταν να ρωτούσες το γιατρό σου για τις κρίσεις πανικού σου αφού κάνεις θεραπεία με λαντοζ+ζαναξ. Γιατί δεν του κάνεις ένα τηλεφώνημα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Δυστυχως λειπει εδω και 3 μερες στο εξωτερικο για ενα συνεδριο και γυρναει τριτη!Το θεμα ειναι πως θελω να αποκλεισω πως εχω κατι παθολογικο και δεν ξερω τι να κανω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Αφού έκανες εξετάσεις και δεν σου βρήκαν τίποτα ίσως είναι το άγχος σου. Δεν μπορείς να χαλαρώσεις με τίποτα; Όλη τη μέρα αισθάνεσαι χάλια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι εδω και 2 μερες ειμαι χαλια,ολη την ωρα...εχω παρει σημερα 3 ζαναξ του 1mg και σε λιγο παω για το 4ο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    σε καταλαβαινω διοτι και εγω το ειχα αυτο! δεν εχεις τιποτα! εφοσον οι εξετασεις σου βγηκαν καλες, μην αγχωνεσαι! το αγχος ειναι κακος συμβουλος και σου μιλαει μια κοπελα που εδω και 8 χρονια εχει αγχωδη διαταραχη με ιδεοψυχαναγκασμους διαφορων ειδων π.χ: αρρωστοφοβια.....βαλε δυναμη και ολα θα αποτελουν παρελθον!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σε καταλαβαινω απολυτα edim και σ'ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις...ειδικα αυτο με την αρρωστοφοβια το εχω και γω,με το παραμικρο τρεχω στους γιατρους και τα νοσοκομεια!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    E κάτι θα έγινε και είσαι κομμάτια 2 μέρες τώρα. με το ζαναξ ηρεμείς καθόλου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ηρεμω αλλα δεν κραταει και πολυ η δραση του...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μινα αφου το ξερεις και μονη σου οτι αν πας στο γιατρο θα σου πει οτι δεν εχεις τιποτα, και ξερεις οτι δεν εχεις τιποτα γιατι αναλωνεσαι συνεχεια ασχολουμενη με τα συμπτωματα?
    Χρησιμοποιησε λιγο την λογικη σου ωστε να περιορισεις τις επισκεψεις στους γιατρους,αφου δεν σου προσφερει τιποτα.
    Μηπως να δοκιμαζες και καποια ψυχοθεραπεια περα απο τα φαρμακα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Μήπως καλό θα ήταν να ξεκινήσεις λίγο περπάτημα να βρεθείς με χαρούμενους ανθρώπους να ασχοληθείς με κάτι ώστε να πάρεις το μυαλό σου από όλο αυτό .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    Μήπως καλό θα ήταν να ξεκινήσεις λίγο περπάτημα να βρεθείς με χαρούμενους ανθρώπους να ασχοληθείς με κάτι ώστε να πάρεις το μυαλό σου από όλο αυτό .
    πιστεψε με δεν ειναι λυση! διοτι οταν το μυαλο σου ειναι εκει στο εκαστοτε προβλημα που βρισκει να κολλησει, δεν φευγει ο κοσμος τουμπα να ερθει!..το μονο που μπορει να κανει ειναι να βρει κατι που της αρεσει πολυ, που να της δινει νοημα..τοτε θα ξεκολλησει μια για παντα! η φαρμακευτικη αγωγη ειναι σχεδον απαραιτητη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    σε συνδυασμό με την αγωγή νομίζω το να ξεφεύγει με διασκεδαστικές ασχολίες κ ευχάριστους ανθρώπους θα βοηθήσει, να γίνουν τα πράγματα χειρότερα αποκλείεται, μη ξεχνάμε ότι κ τα φάρμακα δε κάνουν δουλειά με το πρώτο έτσι κ οι δραστηριότητες απασχόλησης .Με τον καιρό όμως αισιοδοξώ να στηριχτεί κ να γίνουν όλα παρελθόν .

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    καλη μου απο το αγχος ειναι ολα!! αφου οι εξετασεις σου βγηκαν καλες δεν χρειαζεται να ανισυχεισ!! ειχα και εγω τα ιδια προβληματα κρισεις πανικου και παθαινα ακριβως ολα αυτα που εγραψες πανω!! η κατασταση πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο!! και καταθληψη αρχισα να εχω σιγα σιγα και αγοραφοβια!!! να μην πω οτι θα διμιουργουσα και προβλημα στο στομαχι μου δεν μπορουσα να φαω τιποτα!! εγω πηρα τα cipralex..βεβαια μου ειπε μακρυα απο ζαναξ γιατι μου ειπε στο τελος θα τα κανω καραμελιτσες και δεν ειναι λυση!! ποσο καιρο κανεις θεραπεια?εγω γυρω στουσ 5μηνες και νοιωθω πολυ καλα!! βεβαια μου βγαινουν καποιες φοβιες-ανχοι που και που αλλα προσπαθω και τα διωχνω!! ασε τα νοσοκομεια και τις εξετασεις εισαι μια χαρα!!!πηγαινε στον ψυχολογο σου μπορει να βοηθησει!!

Similar Threads

  1. Tρομερο αγχος-Πανικος
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2012, 22:23
  2. TΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 31-01-2011, 17:14
  3. ΑΓΧΟΣ ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΣ
    By pepe in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2006, 11:21
  4. Μήπως το άγχος και ο πανικός καθησυχάζουν...
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2006, 21:05
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •