φοβος για aids
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1

    φοβος για aids

    ημουν που ημουν αρρωστοφοβικη,πηγα στον ωριλαρ γιατι με ενοχλουσε ο λαιμος μου μετα απο μια αμυγδαλιτιδα και μου ειπε να ξαναπαω σε ενδροκρινολογο.του ειπα οτι εχω παει μεσα δεκεμβρη και ειχα μονο 2 μικρους οζους και μου λεει να ξαναπας.παιρνω τηλεφωνο την ενδοκρινολογο και μου λεει δεν θεωρω πως πρεπει να κανεις εξετασεις τοσο νωρις αφου δεν ειχες τιποτα.
    το ιδιο βραδυ μπηκα εδω μεσα και ειδα τον κλασσικο ντορο που εχει ξεσπασει με τις ιεροδουλες και διαβασα τα συμπτωματα του... και τελικα εχω ενοχλησεις στις μασχαλες και στο στηθος τοσο καιρο και οι γυναικολογοι μου λεει δεν ειναι τιποτα μην ψαχνεσαι , με εχει δει πνευμονολογος . καρδιολογος, γυναικολοι, ωριλαρ,ενδροκρινολογοι, μεσα σε 6 μηνες 3 μηνες εκανα 2 φορες γενικες εξετασεις αιματος και αποφασισα να παω σε ψυχολογο γιατι μου ειπαν ολοι για αγχωδη διαταραχη...τωρα ομως βλεπω οτι τοσο καιρο ελεγχω την γλωσσα μου γιατι εβγαλα μια αφτρα που δεν ειχα ξαναβγαλει,μετα παρατηρω οτι εχει αλλαξει χρωμα η γλωσσα μου και οι 2 ωριλαρ μου λενε ειναι φυσιολογικο το χρωμα της γλωσσας μου και οτι ειναι απλα χρωστικες απο καφε και τσιγαρο, οι ενοχλησεις σε μασχαλες και στηθος συνεχιζονται,επισης και του λαιμου που με τσουζει καπως και με καιει η γλωσσα μου,δυσκολευομαι να καταπιω σα να υπαρχει κατι εκει περα και οταν διαβασα τα συμπτωματα του ειτς θορυβηθηκα τρομερα...ολο αυτο μου ξεκινησε με λοιμωξη αναπνευστικου πριν 6 μηνες...
    εχω καταγχωθει παιδια... φοβαμαι μην εχω τις 2 μεγαλυτερες αρρωστιες...
    ειχα παει πριν 2,5 χρονια,τελη σεπτεμβρη του 2009 με ενα παλικαρι που το ηξερα 5 μηνες και το καναμε χωρις προφυλαξη και απο τοτε δεν ξαναειχα σεξουαλικη επαφη...
    τρεμω στην ιδεα.... με εχει κατααγχωσει το γεγονος....

  2. #2
    ...άμα κάτσουμε μια μέρα και παρατηρήσουμε τα συμπτωματα μας, τύπου νευρόπονοι, βήχα, αυτρες, έρπητες κλπ, συν κανένα σπασμένο προφυλακτικό, θα ήμασταν όλοι ετοιμοθάνατοι ...:Ρ
    Ο ψυχολόγος σου τι λέει για όλα αυτά?

  3. #3
    μου ειπε να μην ψαχνομαι και πως αφου αφησα τα πνευμονια μου πηγα στην πλατη μου..οταν αφησα την πλατη μου πηγα στο στηθος μου,αφου αφησα το στηθος μου πηγα στον λαιμο μου και τωρα εχω και λαιμο και αυτο. θεωρει πως ειναι μεσα στα πλαισια της αρρωστοφοβιας μου. και εγω αυτο ευχομαι και με την κοινη λογικη ακουγεται σωστο το να μην εχω κατι αλλα με τρομαξε ο ωριλαρ που θελει περαιτερω εξετασεις και να ξαναπαω σε 20 μερες να με ξαναδει. απο τοτε εχει γινει πολυ πιο εντονος ο βηχας μου,το τσουξιμο στον λαιμο εγινε πιο εντονο,η γλωσσα δεν ξερω πραγματικα τι χρωμα εχει..προσπαθω να κρατιεμαι αντικειμενικα λογικη αλλα δεν ξερω αν οντως εχω δειγματα ή αν ειναι κατι. μου ειπαν στα κεελπνο που πηρα τηλεφωνο πως αφου δεν ηταν εκδιδομενο ατομο και αφου εχουν περασει τοσα χρονια το θεωρει σπανια υπερβολικα αλλα αυτη μια απλη τηλεφωνητρια ειναι..τι να λεει η γνωμη της. οι δικοι μου μου λενε μην ψαχνεσαι και με βριζουν και μου ειπαν πως τοσο καιρο θα ειχα δειξει καποια δειγματα ενω διαβαζω οτι κανει μεχρι και 10 χρονια να εξελιχθει...και αυτος που τον βλεπω συχνα καλα φαινεται και εχει παρει κιλα το ιδιο και εγω. μου ειπαν οτι θα περιμενω 3 εβδομαδες για τα αποτελεσματα και σκεφτομαι οτι οταν κανω την εξεταση θα με φαει η αγωνια μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα.

  4. #4
    ....κατά βάθος ξέρεις και συ πως το θέμα σου δεν είναι οργανικό, αλλά ψυχολογικό.
    εγώ θα σου πρότεινα να εντείνεις τις επισκέψεις στον ψυχολόγο και να επικεντρωθείς στην αρρωστοφοβία σου.
    Όλα τα άλλα, ακόμη και τα συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά.
    Εγώ πχ, όταν στεναχωριέμαι, βγάζω κατευθείαν έρπη. Έχω μια φίλη που όταν αγχώνεται, αρχίζει και πονάει παντού.
    Κάνε τις εξετάσεις να σου φύγει η σκέψη, αλλά όπως σου είπα, επικεντρώσου στη θεραπεία της αρρωστοφοβίας σου.
    Είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι και να ταλαιπωρείς και το περιβάλλον σου...

  5. #5
    το ξερω γαμωτο.εχω αλλαξει.ολο εμενα σκεφτομαι.δεν μπορω να ακουω για αρρωστιεσ και θανατουσ και κατα τάλλα ολο ψαχνομαι. φοβαμαι να κανω τις εξετασεις,τρεμω την αναμονη για τα αποτλεσματα.δεν ξερω τι να κανω.τωρα παω να ψηφισω και η σκεψη μου ιεναι στην υγεια μου συνεχεια.δεν ευχαριστιεμαι τιποτα πια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by LIONLIBRA View Post
    το ξερω γαμωτο.εχω αλλαξει.ολο εμενα σκεφτομαι.δεν μπορω να ακουω για αρρωστιεσ και θανατουσ και κατα τάλλα ολο ψαχνομαι. φοβαμαι να κανω τις εξετασεις,τρεμω την αναμονη για τα αποτλεσματα.δεν ξερω τι να κανω.τωρα παω να ψηφισω και η σκεψη μου ιεναι στην υγεια μου συνεχεια.δεν ευχαριστιεμαι τιποτα πια.
    το μπολτ, είναι κι αιτία για τα συμπτώματα και την έντασή τους. από την στιγμή που δεν απολαμβάνεις τίποτα όπως λες και η μέρα δεν
    σου προσφέρει χαρά είναι επόμενο ν' ασχολείσαι με φοβίες για πιθανές ασθένειες, που όμως το πιθανότερο είναι ότι δεν ισχύουν.
    Κοίτα απο δω και πέρα να περνάς καλά και για σένα!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    LIONLIBRA, γεια χαρά και πάλι!
    Οι όζοι στο θυρεοειδή δεν είναι κάτι σοβαρό
    -η μισή Ελλάδα έχει-
    αλλά χρειάζεται κάθε 2 χρόνια υπερηχογράφημα για να παρακολουθείς το μέγεθος
    και ίσως σπινθηρογράφημα για να δεις αν είναι ψυχροί ή θερμοί,
    αλλά μάλλον τα ξέρεις αυτά από τον ενδοκρινολόγο σου
    (κι εγώ απ' το δικό μου).
    Γιατρός δεν είμαι,
    αλλά οι ενοχλήσεις σε μασχάλες και στήθος
    χωρίς άλλα συμπτώματα
    δε νομίζω ότι είναι λόγος ανησυχίας.
    Για τις άφτρες στο στόμα DAKTARIN αλοιφή
    -ΠΡΟΣΟΧΗ αυτή που είναι για το στόμα,
    ΟΧΙ την DAKTARIN για εξωτερική χρήση-
    και μπουκώματα με χαμομήλι-σόδα
    και σε τρεις μέρες είσαι περδίκι.
    Ο πανικός σου για τις δυο σοβαρές αρρώστιες
    μου φαίνεται υπερβολικός,
    αλλά γιατί δεν κάνεις πιο εξειδικευμένες εξετάσεις
    εκτός από τις γενικές αίματος
    για να σου φύγουν οι ιδέες;
    Δε θα 'πρεπε να διστάζεις.
    Κάνε τις όλες!
    Αν είσαι Αθήνα, μπορώ να σου προτείνω παθολόγο με πμ,
    αν ενδιαφέρεσαι.
    Είμαι σίγουρη ότι είσαι υγιέστατη.

  8. #8
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    το μπολτ, είναι κι αιτία για τα συμπτώματα και την έντασή τους. από την στιγμή που δεν απολαμβάνεις τίποτα όπως λες και η μέρα δεν
    σου προσφέρει χαρά είναι επόμενο ν' ασχολείσαι με φοβίες για πιθανές ασθένειες, που όμως το πιθανότερο είναι ότι δεν ισχύουν.
    Κοίτα απο δω και πέρα να περνάς καλά και για σένα!
    ειχα παει να ψηφισω,συγγνωμη.με τρομαζει η ιδεα οτι μπορει να εχω κατι και ταυτοχρονα ψαχνομαι σαν την μανιακη μηπως ανακαλυψω κατι.θελω να ξαναβρω τον παλιο μου εαυτο που δεν τον ενοιαζαν ολα αυτα αλλα ωρες ωρες λεω οτι τον βρηκα και αλλες στιγμες νιωθω οτι τον εχω χασει τελειως...

  9. #9
    το ξερω..εχει και η μαμα μου και τους 2 οζους τους εχω αρκετο καιρο και ουτε καν εχουμε κοιταξει αν ειναι ψυχροι ή θερμοι γιατι δεν υπαρχει λογος λεει η ενδοκρινολογος μου.η αφτρα μου εφυγε περιπου στις 40 μερες.απλα παρατηρω αλλοιωση του χρωματος της γλωσσας μου και οι 3 ωριλαρ μου λενε οτι ιεναι φυσιολογικη και απλα ειναι χρωστικες αυτες απο καφε και τσιγαρο. μωρε μια κουβεντα ειναι να κανω την εξεταση γιατι μεχρι να παρω τα αποτελεσματα θα εχω πεθανει απο την αγωνια μου και το αγχος μου.αλλα την στιγμη που μπηκα στο τρυπακι αυτο με την ανθυποβολη τοτε πρεπει να το κοιταξω γιατι δεν θα ηρεμισω μετα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by LIONLIBRA View Post
    ειχα παει να ψηφισω,συγγνωμη.με τρομαζει η ιδεα οτι μπορει να εχω κατι και ταυτοχρονα ψαχνομαι σαν την μανιακη μηπως ανακαλυψω κατι.θελω να ξαναβρω τον παλιο μου εαυτο που δεν τον ενοιαζαν ολα αυτα αλλα ωρες ωρες λεω οτι τον βρηκα και αλλες στιγμες νιωθω οτι τον εχω χασει τελειως...
    την ιδέα του τρόμου που όμως είναι και σκέψη τρόμου και φτάνει να γίνεται όπως λες εμμονή, εσύ την επιτρέπεις! Σίγουρα μπορείς να την εμποδίσεις
    να εισβάλλει στο μυαλό, γιατί χωρίς αντικειμενικό λόγο, γεννά και τα ανάλογα συναισθήματα! Έτσι μόνο θα βρεις και τον παλιό εαυτό σου!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    την ιδέα του τρόμου που όμως είναι και σκέψη τρόμου και φτάνει να γίνεται όπως λες εμμονή, εσύ την επιτρέπεις! Σίγουρα μπορείς να την εμποδίσεις
    να εισβάλλει στο μυαλό, γιατί χωρίς αντικειμενικό λόγο, γεννά και τα ανάλογα συναισθήματα! Έτσι μόνο θα βρεις και τον παλιό εαυτό σου!
    λεω μεσα μου σταματα να ψαχνεσαι και σταματα να το κανεις αυτο στον εαυτο σου..αποκλειεται να εχεις κατι,τοσο καιρο,3 χρονια σχεδον θα ειχε φανει και με τοσες εξετασεις που εχεις κανει κατι καπου θα φαινοταν..με ηρεμει παρωδικα και αμεσως μετα ερχεται ξανα και μου λεει ''και αν ειναι κατι κακο και το αμελησεις?''..και αν ηρεμισω απο αυτο παει στο αλλο κακο ο μυαλο μου για τον λαιμο.δεν παλευευται η κατασταση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by LIONLIBRA View Post
    λεω μεσα μου σταματα να ψαχνεσαι και σταματα να το κανεις αυτο στον εαυτο σου..αποκλειεται να εχεις κατι,τοσο καιρο,3 χρονια σχεδον θα ειχε φανει και με τοσες εξετασεις που εχεις κανει κατι καπου θα φαινοταν..με ηρεμει παρωδικα και αμεσως μετα ερχεται ξανα και μου λεει ''και αν ειναι κατι κακο και το αμελησεις?''..και αν ηρεμισω απο αυτο παει στο αλλο κακο ο μυαλο μου για τον λαιμο.δεν παλευευται η κατασταση
    κοριτσάκι μου, το αισιόδοξο είναι ότι σίγουρα παλεύεται! Συνεχίζεις την τακτική να σταματάς την σκέψη του φόβου και κάποια στιγμή αυτό γίνεται συνήθεια!
    Βέβαια, εάν χρειάζεται να κάνεις κάποιες εξετάσεις, σαφώς και θα τις κάνεις και φυσιολογικό είναι νάχεις άγχος για τ' αποτελέσματα! Ποιός δεν έχει εξ άλλου;
    Όμως, από κει και πέρα δεν έχει νόημα το ν' ανησυχείς χωρίς λόγο κάθε ώρα και στιγμή!
    Έπειτα, νάχεις και κατά νου ότι από την μιά οι περισσότερες ασθένειες σήμερα αντιμετωπίζονται, αλλά από την άλλη είναι πολύ άδικο να τις προκαλέσει το άγχος!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    κοριτσάκι μου, το αισιόδοξο είναι ότι σίγουρα παλεύεται! Συνεχίζεις την τακτική να σταματάς την σκέψη του φόβου και κάποια στιγμή αυτό γίνεται συνήθεια!
    Βέβαια, εάν χρειάζεται να κάνεις κάποιες εξετάσεις, σαφώς και θα τις κάνεις και φυσιολογικό είναι νάχεις άγχος για τ' αποτελέσματα! Ποιός δεν έχει εξ άλλου;
    Όμως, από κει και πέρα δεν έχει νόημα το ν' ανησυχείς χωρίς λόγο κάθε ώρα και στιγμή!
    Έπειτα, νάχεις και κατά νου ότι από την μιά οι περισσότερες ασθένειες σήμερα αντιμετωπίζονται, αλλά από την άλλη είναι πολύ άδικο να τις προκαλέσει το άγχος!
    παλευευται ναι! εχεις δικιο! θελω να ηρεμησω και να χαλαρωσω εστω για αποψε...δεν θελω να σκεφτομαι τιποτα...θελω απλα να αραξω και να χαλαρωσω και να ηρεμησω...απο αυριο βλεπωντας και κανοντας...

  14. #14
    λοιπον..αποφασισα! ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ AIDS ΟΥΤΕ ΚΑΡΚΙΝΟ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ!!! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!!!!!!
    μετα απο ενα ποτακι μονορουφι ηρεμησα η γυναικα και συνηλθα.περασα ενα αθλιο σκ με σκεψεις που δεν στεκουν.τοοοσο καιρο κατι θα ειχε φανει καπου καπως κατι.ελεος με την παρτη μου.δεν εχω τιποτα.ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!
    δεν κανω καμια εξεταση και ο λαιμος μου απλα ειναι ερεθισμενος απο το τσιγαρο και απο το αγχος.
    βαζω ενα τελος μεσα μου γιατι χανω χρονο απο την ζωη μου και σημαντικες στιγμες απο την ζωη μου και επιβαλλεται να τις ζησω!!!!!!!!!
    σας ευχαριστω πολυ ολους αλλα ηδη εκανα μια ανθυποβολη στον εαυτο μου για καλο! επιτελους!!!!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by LIONLIBRA View Post
    λοιπον..αποφασισα! ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ AIDS ΟΥΤΕ ΚΑΡΚΙΝΟ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ!!! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!!!!!!
    μετα απο ενα ποτακι μονορουφι ηρεμησα η γυναικα και συνηλθα.περασα ενα αθλιο σκ με σκεψεις που δεν στεκουν.τοοοσο καιρο κατι θα ειχε φανει καπου καπως κατι.ελεος με την παρτη μου.δεν εχω τιποτα.ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!
    δεν κανω καμια εξεταση και ο λαιμος μου απλα ειναι ερεθισμενος απο το τσιγαρο και απο το αγχος.
    βαζω ενα τελος μεσα μου γιατι χανω χρονο απο την ζωη μου και σημαντικες στιγμες απο την ζωη μου και επιβαλλεται να τις ζησω!!!!!!!!!
    σας ευχαριστω πολυ ολους αλλα ηδη εκανα μια ανθυποβολη στον εαυτο μου για καλο! επιτελους!!!!!!!!

    Ετσι μπραβο κοριτσακι.. Κ εγω μια απ'τα ιδια.. Ολο κατι ειχα και αφηνα το ενα επιανα το αλλο.. Δε γινεται να εχουμε ολες τις αρρωστιες εμεις.. Ειναι λιγο παραλογο.. Χαιρομαι που σκευτεσαι θετικα και ελπιζω να το συνεχισεις!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2013, 22:16
  3. AIDS & homosexuality
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 15-07-2011, 03:45
  4. φοβος για aids
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2010, 11:21
  5. AIDS
    By Empneustns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2009, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •