Υπερφαγία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Υπερφαγία

    Έχω γράψει διάφορα θέματα σε αυτή την ενότητα, αλλά πάντα θα με απασχολεί αυτό το θέμα όσο διατηρώ τα (πολλά) κιλά μου. Γράφω για να πάρω κουράγιο από σας αλλά και να ακούσω τις συμβουλές σας. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά κιλά πάνω από το κανονικό μου, κάποιοι μπορεί να το θεωρήσουν σοβαρό, κάποιοι όχι, αλλά το θέμα είναι πως το βλέπω εγώ. Εγώ λοιπόν, από τη μία θέλω πολύ να αδυνατίσω, για να μπορώ να ξαναζώ σαν άνθρωπος και να μην ντρέπομαι να κυκλοφορήσω, αλλά από την άλλη έχω τόσο πολύ συνηθίσει αυτή την κατάσταση (του να είμαι παχιά), που δεν θέλω με τίποτα να αδυνατίσω και έτσι δεν κάνω τίποτα. Σε συνδυασμό με ότι παίρνω και τα χάπια και δεν μπορώ να χάσω, απογοητεύομαι, και έτσι δεν κάνω καμμία προσπάθεια. Αλλά από την άλλη δεν ζω (είμαι σαν νεκρή) και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Να κυκλοφορήσω, να βρω δουλειά, να βρω αγόρι, να αγαπήσω το σώμα μου και τον εαυτό μου ακόμα και να μου αρέσω..... όλα πάνε πίσω............Εσείς τι προτείνετε να κάνω; Δεν θέλω να σας γίνω βάρος, απλά να μου πείτε οτιδήποτε που θα μπορούσε να με κάνει καλά. Ευχαριστώ.
    Last edited by whitecandle; 07-05-2012 at 12:06.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Αλλάζεις κόλλημα και καθαρίζεις
    Γυμνάσου μόνη στο σπίτι και ελάτωσε το βραδινό
    Μισή ώρα τη μέρα δίχως υπερβολές
    Η επιμονή είναι το όπλο σου
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    ένα καλό που άκουσα είναι ,αντι να σκέφτεσαι μι σοκολατίνα σκέψου πως θα ήσουν μέσα σε ένα στενό τζιν αδυνατισμένη.Δηλαδη ότι σκεφτόμαστε είμαστε,,είναι κάτι που το λέμε συχνα αλλα είναι η πραγματικότητα.Απο εδω κ πέρα μόνο σκέψεις ομορφιάς .

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by carry View Post
    Αλλάζεις κόλλημα και καθαρίζεις
    Γυμνάσου μόνη στο σπίτι και ελάτωσε το βραδινό
    Μισή ώρα τη μέρα δίχως υπερβολές
    Η επιμονή είναι το όπλο σου
    Η αλήθεια είναι ότι έχω υπερβολική πείνα και καθόλου διάθεση για γυμναστική, ίσως επειδή ένα κομμάτι μου δεν θέλει με τίποτα να αδυνατίσω γιατί έχει συνηθίσει την δυστυχία και τη μιζέρια....Οπότε, δεν υπάρχει αρκετή θέληση. Επιπλέον στο σπίτι τι γυμναστική μπορώ να κάνω, χορό;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    ένα καλό που άκουσα είναι ,αντι να σκέφτεσαι μι σοκολατίνα σκέψου πως θα ήσουν μέσα σε ένα στενό τζιν αδυνατισμένη.Δηλαδη ότι σκεφτόμαστε είμαστε,,είναι κάτι που το λέμε συχνα αλλα είναι η πραγματικότητα.Απο εδω κ πέρα μόνο σκέψεις ομορφιάς .
    Είναι όμως αυτό που είπα και πιο πάνω, ότι μου λείπει η θέληση. :( Πως ξαφνικά από τη δυστυχία θα πάω στην ευτυχία; Τώρα έχω συνηθίσει σε εφήμερη απόλαυση, και όχι σε μία μόνιμη καλή ψυχολογική κατάσταση..... :(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Τι σε κάνει να μην θέλεις να χάσεις βάρος; αν είναι επειδή νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις στη διαδικασία με εξαντλητικές δίαιτες για να αρέσεις απλά σε κάποιους...σημασία έχεις πώς νιώθεις εσύ. απο την άλλη λες ότι θέλεις να χάσεις, γιατί δεν κάνεις κάτι για να ανανεωθείς απλά, βγες έξω με φίλους, αγόρασε κάτι που σου αρέσει, ξεκίνα γυμναστική..; μην εστιαζεις τόσο στην εικόνα κ στο χάσιμο των κιλών! φρόντισε να νιώθεις όμορφα με τον εαυτό σου με άτομα που αγαπάς και θα δεις ότι η ψυχολογια σου θα ανέβει σιγά σιγά! τα φάρμακα που παίρνεις επιβαρύνουν και αυτά το μεταβολισμό σου; μπορείς να το συζητήσεις και αυτό με το γιατρό σου..
    Will I ever be free?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    κάνε μικρά βήματα τη φορά...είναι δύσκολο αλλά πρέπει να κάνεις την αρχή! ζήτα τη βοήθεια από κάποια κοντινά σου άτομα, χρειάζεται!
    Will I ever be free?

  8. #8
    Ειναι πολύ εύκολο να λέμε σε κάποιον, πήγαινε γυμναστήριο, ξεκίνα δίαιτα, αγάπα τον εαυτό σου κλπ, που ο καθένας φυσικά το κάνει με καλή πρόθεση, αλλά σχεδόν ποτέ δεν βοηθούν ένα άτομο με πρόβλημα.
    Γουαιτ, απ όσο ξέρω τα φάρμακα μπλοκάρουν το μεταβολισμό και ανοίγουν την ορεξη.
    Μήπως να συζητούσες με το γιατρό σου για αλλαγή θεραπείας, αν και εφόσον γίνεται?
    Παράλληλα μήπως να ξεκινούσες ψυχοθεραπεία ώστε να βρεις τη ρίζα αυτού που λες πως έχεις συνηθίσει τη δυστυχία και τη μιζέρια?
    Νομίζω πως αυτά τα δύο είναι μια καλή αρχή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Είναι όμως αυτό που είπα και πιο πάνω, ότι μου λείπει η θέληση. :( Πως ξαφνικά από τη δυστυχία θα πάω στην ευτυχία; Τώρα έχω συνηθίσει σε εφήμερη απόλαυση, και όχι σε μία μόνιμη καλή ψυχολογική κατάσταση..... :(
    κινδυνεύουμε να περιχαρακώσουμε τον εαυτό μας με την ταμπέλα του θύματος αντί να αξιοποιήσουμε τις απίστευτές δυνάμεις που διαθέτουμε για να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες όσο μεγάλες κ αν είναι.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Τι σε κάνει να μην θέλεις να χάσεις βάρος; αν είναι επειδή νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις στη διαδικασία με εξαντλητικές δίαιτες για να αρέσεις απλά σε κάποιους...σημασία έχεις πώς νιώθεις εσύ. απο την άλλη λες ότι θέλεις να χάσεις, γιατί δεν κάνεις κάτι για να ανανεωθείς απλά, βγες έξω με φίλους, αγόρασε κάτι που σου αρέσει, ξεκίνα γυμναστική..; μην εστιαζεις τόσο στην εικόνα κ στο χάσιμο των κιλών! φρόντισε να νιώθεις όμορφα με τον εαυτό σου με άτομα που αγαπάς και θα δεις ότι η ψυχολογια σου θα ανέβει σιγά σιγά! τα φάρμακα που παίρνεις επιβαρύνουν και αυτά το μεταβολισμό σου; μπορείς να το συζητήσεις και αυτό με το γιατρό σου..
    Ότι δεν έχω ελπίδες ίσως γιατί έχω προσπαθήσει στο παρελθόν και δεν έχανα και έτσι έχω απογοητευτεί, και επίσης αυτή την αλλαγή από τη δυστυχία στην ευτυχία, ενώ την έχω ανάγκη δεν μπορώ να την χωνέψω!! Με τον εαυτό μου μία νιώθω άνετα μία όχι, ανάλογα με ποιόν από τους δύο τρόπους σκέφτομαι! Όταν βγαίνω βγαίνω μόνο για φαί! Σαν τι να αγοράσω δηλαδή; Η γυμναστική είναι μία καλή λύση, αλλά δεν ξέρω αν θα πηγαίνω! Δηλαδή πως το εννοείς το όμορφα; Συνήθως όταν είμαι με άλλους-αλλά και μόνη μου-, σκέφτομαι την κακία των άλλων και στενοχωριέμαι, γίνομαι χάλια, αν και σε ένα άλλο θέμα μου είπαν την λύση, έτσι μέχρι τώρα δεν μπορούσα να νιώσω καλά! Ίσως αυτό με ρίχνει στο φαί. Τα φάρμακα ναι, επιβαρύνουν, αλλά δεν υπάρχουν άλλα που να μην επιβαρύνουν!
    Last edited by whitecandle; 07-05-2012 at 12:13.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    κάνε μικρά βήματα τη φορά...είναι δύσκολο αλλά πρέπει να κάνεις την αρχή! ζήτα τη βοήθεια από κάποια κοντινά σου άτομα, χρειάζεται!
    Ναι το ξέρω απλά και αυτοί έχουν τα δικά τους και δεν ξέρω αν μπορούν να με βοηθήσουν!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Ειναι πολύ εύκολο να λέμε σε κάποιον, πήγαινε γυμναστήριο, ξεκίνα δίαιτα, αγάπα τον εαυτό σου κλπ, που ο καθένας φυσικά το κάνει με καλή πρόθεση, αλλά σχεδόν ποτέ δεν βοηθούν ένα άτομο με πρόβλημα.
    Γουαιτ, απ όσο ξέρω τα φάρμακα μπλοκάρουν το μεταβολισμό και ανοίγουν την ορεξη.
    Μήπως να συζητούσες με το γιατρό σου για αλλαγή θεραπείας, αν και εφόσον γίνεται?
    Παράλληλα μήπως να ξεκινούσες ψυχοθεραπεία ώστε να βρεις τη ρίζα αυτού που λες πως έχεις συνηθίσει τη δυστυχία και τη μιζέρια?
    Νομίζω πως αυτά τα δύο είναι μια καλή αρχή.
    Εγώ όταν τα διαβάζω αυτά (κάνε δίαιτα, πήγαινε γυμναστήριο) τα διαβάζω πολύ κλισέ και νομίζω ότι ο άλλος θέλει να με δει να βασανίζομαι λολ. :P Γι'αυτό και έγραψα την ιστορία μου πως τη νιώθω εγώ, προσπάθησα να προσδιορίσω τι φταίει ακριβώς.
    Η αλλαγή θεραπείας δεν γίνεται γιατί όποια και αν έχω δοκιμάσει πάλι με πάχαιναν, μόνο ένα που το πήρα σε μικρή ποσότητα ήταν οκ, αλλά δεν με βοήθαγε στο πρόβλημα! Σίγουρα χρειάζομαι ψυχοθεραπεία για να βρω τη ρίζα, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει για 2 προσωπικούς λόγους.
    Οπότε πρέπει να το παλέψω μόνη μου. :(

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    κινδυνεύουμε να περιχαρακώσουμε τον εαυτό μας με την ταμπέλα του θύματος αντί να αξιοποιήσουμε τις απίστευτές δυνάμεις που διαθέτουμε για να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες όσο μεγάλες κ αν είναι.
    Πρέπει να το πάρω απόφαση αλλά πως γίνεται αυτό; Κάθε μέρα το παίρνω και μόλις πεινάσω λίγο παραπάνω την κόβω την δίαιτα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Εγώ όταν τα διαβάζω αυτά (κάνε δίαιτα, πήγαινε γυμναστήριο) τα διαβάζω πολύ κλισέ και νομίζω ότι ο άλλος θέλει να με δει να βασανίζομαι λολ. :P Γι'αυτό και έγραψα την ιστορία μου πως τη νιώθω εγώ, προσπάθησα να προσδιορίσω τι φταίει ακριβώς.
    Η αλλαγή θεραπείας δεν γίνεται γιατί όποια και αν έχω δοκιμάσει πάλι με πάχαιναν, μόνο ένα που το πήρα σε μικρή ποσότητα ήταν οκ, αλλά δεν με βοήθαγε στο πρόβλημα! Σίγουρα χρειάζομαι ψυχοθεραπεία για να βρω τη ρίζα, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει για 2 προσωπικούς λόγους.
    Οπότε πρέπει να το παλέψω μόνη μου. :(
    Αφού λοιπόν ξέρεις τις απαντήσεις, πρέπει να πάρεις και μόνη σου τις αποφάσεις.
    Από προσωπική εμπειρία, ξέρω πως η δίαιτα και η γυμναστική είναι δυσκολες και επίπονες αποφάσεις.
    Τις φορές που έχω πετύχει το επιθυμητό αποτελεσμα είχα παντα ένα κίνητρο, (συνήθως συναισθηματικού περιεχομένου :Ρ, ή κάποια ρούχα που έβαζα στο μάτι και ήθελα οπωσδήποτε να φορέσω).
    Άλλα κίνητρα, είναι να σκέφτεσαι τον εαυτό σου στην παραλία , (αυτό πιάνει τις περισσότερς φορές, ειδικά αν είσαι άτομο που σου αρέσει η θάλασσα)...............:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    για το θεμα των φαρμακων δε μπορω να σου πω περισσοτερα, ο γιατρος σου θα ξερει καλυτερα ειναι και αναλογα την περιπτωση, εγω με το τοπαμακ παντως εχω περιορισει σημαντικα τις βουλιμιες μου..κατα τα αλλα ομως με βοηθαει να πηγαινω βολτες, εστω μονη μου, που ειναι και καλη γυμναστικη ή να διαβαζω βιβλια. θα μου πεις παλι οτι σου λειπει η διαθεση. κανεις ομως δεν προκειται να σου τη δωσει! δυστυχως μονη σου πρεπει να κινητοποιηθεις, εστω με το ζορι στην αρχη, ειναι δυσκολο, το καταλαβαινω γιατι το εχω περασει και οταν μου ελεγαν τα ιδια το ιδιο αρνητικα αντιδρουσα, ομως δεν υπαρχει ο ευκολος δρομος..γιαυτο υπαρχουν οι δικοι σου ανθρωποι για να σε βοηθησουν και πιστεψε με καθολου βαροσς δεν τους εισαι. περισσοτερο στεναχωριουνται να σε βλεπουν να παραιτεισαι. αυτα φιλικα :)
    Will I ever be free?

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπερφαγια...στα προθυρα βουλιμιας;!;!
    By νιφάδα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2012, 20:11
  2. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ-ΒΟΥΛΙΜΙΑ...ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-2012, 01:01
  3. ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-09-2011, 16:21
  4. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 09:52
  5. Υπερφαγία
    By natasaxaxi in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 08-04-2011, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •