υπάρχει άραγε κανένας εκεί έξω να με ακούσει χωρίς να με κρίνει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    υπάρχει άραγε κανένας εκεί έξω να με ακούσει χωρίς να με κρίνει?

    καλησπέρα κ πάλι....είχα καιρό να γράψω γιατί τα πράγματα είχαν ας πούμε ηρεμήσει κάπως....αυτό που θέλω να πω δεν είναι ακριβώς πρόβλημα αλλά ένα μεγάλο παράπονο...γιατί κανένας μα κανένας δεν κάθετε να με ακούσει????όταν πάω να μιλήσω σε κάποιον ή θα θυμώσει ή θα αλλάξει κουβέντα...κανένας δεν με αφήνει να εκφράσω τα παράπονα μου....:'( κανένας δεν μπαίνει στη διαδικασία να με καταλάβει.....ρε γαμώτο υπάρχω κ εγώ...είμαι κ εγώ άνθρωπος έχω κ εγώ καρδιά...πονάω στενοχωριέμαι κλαίω γελάω όπως όλοι.... γιατί κανένας δεν μου το αναγνωρίζει αυτό.... όλοι μου λένε τι ανάγκη έχεις εσύ???? δεν σου λείπει τίποτα....βαρέθηκα να είμαι αόρατη...ας πούμε ο σύντροφός μου είναι στον κόσμο του ώρες-ώρες ας πούμε εχτές πήγαμε σπίτι του να φάμε για μεσημέρι κ να κάτσουμε κ από την ώρα που φάγαμε μέχρι την ώρα που έφυγα έπαιζε στον υπολογιστή....έκανε βέβαια ένα διάλειμμα για να ασχοληθεί με κάτι άλλο όχι βέβαια μαζί μου....εγώ καθόμουν με τη μάνα του....σήμερα του είπα να βρεθούμε κ μου είπε πως ήθελε να κάτσει μέσα να παίξει κ ότι δεν ξέρει αν θα έχει όρεξη να βγει από το σπίτι....βέβαια μου είπε να πάω από εκεί αλλά τι να κάνω να κάθομαι κ να τον βλέπω να παίζει???όταν του το είπα μου είπε πως δεν θέλει να έχει έναν κολαούζο πάνω από το κεφάλι του να του λέει τ κάνει κ τι όχι...δεν ξέρω ρε γαμώτο εντωμεταξί όποτε κ να τσακωθούμε είτε θα καταλήξω να φταίω εγώ είτε θα τσακώνομαι μόνη μου..... αυτό βέβαια συμβαίνει με όποιον και να τσακωθώ..... :'( τι να κάνω???????????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    γεια σου μινα..το προβλημα σου εστιαζεται στον φιλο σου;; εχετε προβληματα; το εχεις συζητησει μαζι του σχετικα με το πως νιωθεις;
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    γεια σου lucy....όχι το πρόβλημά μου δεν εστιάζεται μόνο στο φίλο μου αλλά γενικά σε όλους...ίσως φταίει το γεγονός ότι είχα μάθει για πολλά χρόνια ότι κ αν γίνει να έχω έναν άνθρωπό δίπλα μου να πω την χαρά μου την λύπη μου τα πάντα ώσπου αυτόν τον άνθρωπο τον έχασα από τη ζωή μου κ έτσι είμαι μόνη μου....ευχαριστώ βέβαια το θεό που έχω τον σύντροφο μου τ πρόβλημα μου με τον σύντροφο μου είναι ότι μερικές φορές κάνει σαν να μην καταλαβαίνει....του μιλάω κ είναι στον κόσμο του κ συνήθως αυτό το πράγμα τον πιάνει όταν είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά....το χειρότερο από όλα είναι ότι υπάρχουν πρωινά που ξυπνάω κ έχω ένα βάρος μέσα μου το οποίο είναι ασήκωτο....με κάνει να έχω κακή διάθεση....υπάρχουν μέρες που δεν έχω κουράγιο ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ κ δυστυχώς αυτό μου συμβαίνει συχνά....πριν μερικές μέρες έγινε ένας πολύ μεγάλος καβγάς στο σπίτι κ το μόνο που σκέφτηκα είναι ότι αν δεν είχα τον σύντροφό μου θα είχα πηδήξει από το μπαλκόνι....είχα ξεκινήσει να επισκέπτομαι έναν ψυχολόγο κ μου είχε κάνει πολύ καλό αλλά λόγο οικονομικού το σταμάτησα....!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    γιατι δεν κανεις καποια πραγματα να ανανεωθεις;; ασχολεισαι με κατι, σπουδαζεις; τι σου αρεσει να κανεις; μπορεις να ξεκινησεις λιγη γυμναστικη, θα γεμισεις σιγουρα με ενεργεια! παρακινησε τον συντροφο σου να κανετε πραγματα μαζι, ισως καποια εκδρομη! και κυριως μιλα σε κοντινα σου ατομα για αυτα που σε προβληματιζουν γιατι το να τα κρατας μεσα σου ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις...σου αρεσουν τα λογοτεχνικα βιβλια; εγω ξεχνιεμαι!
    Will I ever be free?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    θα ήθελα να πάω να μάθω χορό αλλά σε μερικές σχολές που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι αρκετά τα λεφτά κ έτσι το παράτησα....η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να διαβάζω βιβλία με ταξιδεύουν κ ξεχνιέμαι.....έχει τύχει να κάτσω κ μέχρι το πρωί για να τελειώσω κάποιο απλά είναι να έχω όρεξη αν δεν έχω ούτε 2 σελίδες δεν μπορώ να διαβάσω...προσπαθώ να τον πείσω να πάμε καμία εκδρομή αλλά μια είναι το διάβασμα που έχει κ εκεί δεν μπορώ να πω κάτι κ μια είναι ότι βαριέται...προτιμά να καθόμαστε σπίτι όχι πως με πειράζει αρκεί να είμαστε στο δικό μου κ όχι στο δικό του κ όχι από εγωισμό αλλά να αν είμαστε στο δικό του θα κάτσει πάλι μπροστά στον υπολογιστή...το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποιον να μιλήσω...ο μπαμπάς νευριάζει η μάνα μου αρχίζει το κήριγμα οι "φίλοι" μου είτε θα μου πουν τι ανάγκη έχω εγώ αφού τα έχω όλα είτε θα αλλάξουν θέμα....μια φίλη είχα κ εγώ κ βάλανε λόγια κ μας χωρίσανε....τώρα ο μόνος που μου έχει μείνει είναι ο σύντροφός μου αν κ αυτός μερικές φορές δεν είναι κ τόσο διαθέσημος....!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    θα σου προτεινα να του μιλησεις ανοιχτα για ολα αυτα που νιωθεις, οπως ακριβως τα περιγραφεις, απλα εχε στο νου σου οτι κ ο καθε ανθρωπος εχει τη δικη του ζωη, αυτο το λεω και για σενα, απεκτησε δικα σου ενδιαφεροντα, κυνηγησε το χορο που σε ενδιαφερει, διαβασε βιβλια, ασχολησου λιγο κ με τον εαυτο σου, βρες καινουριες ασχολιες στις οποιες μπορει να κανεις και νεες γνωριμιες! αλλα ξερεις μερικες φορες η μοναξια δεν ειναι κ τοσο ασχημο πραγμα....σε κανει να αναθεωρεις καταστασεις στο μυαλο σου
    Will I ever be free?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    έχεις δίκιο ότι η μοναξιά καμιά φορά δεν είναι κ τόσο άσχημη απλά υπάρχουν φορές που έχεις ανάγκη από έναν άνθρωπο να μιλήσεις να πεις καμιά βλακεία ν περάσει η ώρα, έναν ώμο να κλάψεις....όσο για το χορό έχω βρει κάποια γυμναστήρια που μέσα στο πρόγραμμά τους έχουν και το χορό τώρα θα δω θα το συζητήσω με τον μπαμπά να δω αν μπορεί να μου δώσει τα λεφτά για να παω....έχω προσπαθήσει να του μιλήσω άλλες φορές ακούει κ δείχνει ότι καταλαβαίνει κ άλλες δυσανασχετεί....αλλά είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο δείχνει πάντα την αγάπη του κ αυτό είναι κάτι που έχω πολύ ανάγκη...!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    σου ευχομαι να πανε ολα καλα!! και το κυριοτερο παντως ειναι να μιλας στα κοντινα σου ατομα, μην τα κρατας μεσα σου...και η εκτονωση σε διαφορες δραστηριοτητες ειναι το καλυτερο. δοκιμασε τη μαγειρικη! καποιες φιλες μου ασχολουνται και με κατασκευες, φτιαχνουν κορνιζες, κοσμηματα κλπ..δοκιμασε το μπορει να ειναι κατι που να σου αρεσει τελικα, που ξερεις..! θα νιωθεις κι εσυ μετα πιο γεματη φιλικα!!!
    Will I ever be free?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    ευχαριστώ πολύ κ για την απάντηση αλλά κ για τις συμβουλές....ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα....!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είναι πολύ σημαντικό αυτό που λένε και τ' άλλα μέλη, το να έχεις δηλαδή και την δική σου ζωή με τις δικές της ασχολίες και να μην κολλάς στον άλλο. Ολα αυτά τα καταθλιπτικά συναισθηματα όμως. Μπορείς να διακρίνεις μέσα σου που βρίσκεται η πηγή τους; Όσο γι' αυτό που λες, είναι θλιβερό αλλά είναι αληθινό, κανείς πλέον δεν ακούει αληθινά τον συνάνθρωπο του. Μέσα από το πλήθος όμως και το συνοθύλευμα των γνωριμιών, μπορείς και το εννοώ να βρεις κάποια αληθινά ανθρώπινα διαμάντια που θα καθήσουν να σε ακούσουν και να σε νιώσουν πραγματικά! Έχε πίστη και θα συμβεί, να είσαι σίγουρη! ακόμα και εδώ μέσα, μπορείς να βρεις τέτοιους ανθρώπους.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    θα ήθελα να πάω να μάθω χορό αλλά σε μερικές σχολές που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι αρκετά τα λεφτά κ έτσι το παράτησα....η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να διαβάζω βιβλία με ταξιδεύουν κ ξεχνιέμαι.....έχει τύχει να κάτσω κ μέχρι το πρωί για να τελειώσω κάποιο απλά είναι να έχω όρεξη αν δεν έχω ούτε 2 σελίδες δεν μπορώ να διαβάσω...προσπαθώ να τον πείσω να πάμε καμία εκδρομή αλλά μια είναι το διάβασμα που έχει κ εκεί δεν μπορώ να πω κάτι κ μια είναι ότι βαριέται...προτιμά να καθόμαστε σπίτι όχι πως με πειράζει αρκεί να είμαστε στο δικό μου κ όχι στο δικό του κ όχι από εγωισμό αλλά να αν είμαστε στο δικό του θα κάτσει πάλι μπροστά στον υπολογιστή...το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποιον να μιλήσω...ο μπαμπάς νευριάζει η μάνα μου αρχίζει το κήριγμα οι "φίλοι" μου είτε θα μου πουν τι ανάγκη έχω εγώ αφού τα έχω όλα είτε θα αλλάξουν θέμα....μια φίλη είχα κ εγώ κ βάλανε λόγια κ μας χωρίσανε....τώρα ο μόνος που μου έχει μείνει είναι ο σύντροφός μου αν κ αυτός μερικές φορές δεν είναι κ τόσο διαθέσημος....!!!!!
    ....μίνα αυτό που έχω υπογραμμίσει είναι πολύ σημαντικό.
    Όσα έχεις γράψει μέχρι στιγμής δειχνουν έναν άνθρωπο που γκρινιάζει γιατί δεν κάθονται οι άλλοι να τους γκρινιάξει..:ΡΡΡ
    Μήπως λοιπόν έχεις κουράσει τον περιγυρο σου?
    Και οκ για φίλους και οικογένεια είναι πιο ανθεκτικοί, ο φίλος σου όμως μπορει να κουραστεί.
    Ήδη από αυτά που λες ότι σε παρκάρει στη μαμά του και δεν ασχολείται μαζί σου τόσο όσο με το παιχνίδι στον υπολογιστή, δεν είναι πολύ καλό σημάδι.
    Οι άντρες δεν έχουν χειρότερο από τη γκρίνια και τα μόνιμα παράπονα. Είναι ο πλέον γρηγορότερος τρόπος για να ξενερώσει κάποιος.
    Σκέψου λίγο πέρα από σένα, δες και λίγο τι εκλαμβάνουν οι άλλοι....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    τον τελευταίο καιρό δηλαδή περίπου 5 μήνες στον μόνο που γκρινιάζω είναι ο εαυτός μου....τα κρατάω μέσα μου...ο σύντροφος μου πάλι είναι στιγμές μόνο που ασχολείται μόνο με τον υπολογιστή το ότι κάθισα με την μαμά του αυτό ήταν δική μου επιλογή αυτός μου είπε να πάω να κάτσω δίπλα του αλλά βαριόμουν να τον βλέπω να παίζει....όσο για τους "φίλους" μου από τότε που "έχασα" την κολλητή μου δεν ξανά ανοίχτηκα ποτέ κ σε κανέναν τόσο πολύ....κ όχι δεν γκρινιάζω γιατί δεν κάθονται οι άλλοι να τους γκρινίαξω απλά αναρωτιέμαι γιατί να μην έχω κ πάλι έναν φίλο δίπλα μου κ στα όμορφα κ στα άσχημα...αυτό είναι το παράπονό μου....φαίνεται ότι η κολλητή μου με είχε κακομάθει κ παρόλο που πέρασαν 4 χρόνια από τότε που έχουμε να μιλήσουμε μου έχει μείνει ακόμα αυτή η επιθυμία κ η έλλειψη.....ααα κ κάτι άλλο ο σύντροφός μου μέχρι τώρα ήταν δίπλα μου πάντα ακόμα κ όταν ήταν στην άλλη άκρη του κόσμου....ακόμα κ όταν δεν με καταλαβαίνει...πάντα....!!!!!!!!! !!όσο για τις ασχολίες μου προς το παρόν έχω τη σχολή μου δούλευα κ για ένα διάστημα αλλά από τότε δουλειά ούτε για δείγμα....σήμερα μου έκαναν μια πρόταση για να βάφω μινιατούρες κ δέχτηκα....ελπίζω πραγματικά να πέσω πάνω σε έναν από αυτούς τους ανθρώπους διαμάντια το έχω πολύ ανάγκη αν κ προς το παρόν έχω δύο τέτοιους κ αυτοί είναι οι άντρες τις ζωής μου...ο μπαμπάς μου κ ο σύντροφος μου....είναι τα δικά μου διαμάντια....κάποτε είχα κ ένα τρίτο αλλά "έφυγε".....ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σας κ τις συμβουλές σας...!!!!!

  13. #13
    ...οπότε που είναι το θέμα?
    ΜΗ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ!!!!
    Αν σου λείπει ή κολλητή πήγαινε να το λύσεις. Αν δεν μπορείς, βρες άλλους ανθρώπους να διοχετεύσεις την αγάπη και την ευαισθησία σου.
    Ο μπαμπάς σου και ο φίλος σου έχουν άλλους ρόλους στη ζωή σου, δεν μπορούν να γίνουν οι φίλοι σου και αν το πιέσεις αυτό, (ειδικά με τον φίλο σου), μόνο ζημιά θα κάνεις.
    Απ όσα γράφεις φαίνεσαι άτομο με ευαισθησίες. Είμαι σίγουρη πως πολλοί άνθρωποι εκεί έξω θα ήθελαν να γίνουν φίλοι σου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    έχω κάποιους γνωστούς αλλά δεν ταιριάζουμε γιατί απλά κάνουμε παρέα μόνο όταν με θυμούνται....ή όταν δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν....όταν τους λέω εγώ να κάνουμε κάτι όλο είναι στο θα δούμε κ στο άστο καλύτερα γιατί βαριέμαι κτλ κτλ κτλ....έχω προσπαθήσει πολλές φορές να κάνω το επόμενο βήμα δηλαδή να δημιουργήσω μια φιλία αλλά πάντα οι προσπάθειες μου έπεφταν στο κενό....κάποια στιγμή σκέφτηκα πως απλά δεν ταιριάζω με κοπέλες κ προσπάθησα να κάνω φιλίες με αγόρια αλλά εκεί είχα άλλο πρόβλημα...στην αρχή με έβλεπαν ως φίλη αλλά μετά ήθελαν ν μ ρίξουν στο κρεβάτι οπότε παράτησα κ αυτή την ιδέα...από ευαισθησίες άλλο τίποτα....δυστυχώς είμαι υπερβολικά ευαίσθητη κ ψυχοπονιάρα κ με πατάνε στο τέλος οπότε... άστα να πάνε....και ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ... απλά εκφράζω ένα παράπονο μου...ξέρω ποιόν ρόλο έχει κ ο μπαμπάς μου αλλά κ ο σύντροφός μου κ δεν προσπαθώ για κάτι παραπάνω....κ τέλος όσο για την φίλη μου δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να τα ξαναβρούμε....!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by mina@@ View Post
    τον τελευταίο καιρό δηλαδή περίπου 5 μήνες στον μόνο που γκρινιάζω είναι ο εαυτός μου....τα κρατάω μέσα μου...ο σύντροφος μου πάλι είναι στιγμές μόνο που ασχολείται μόνο με τον υπολογιστή το ότι κάθισα με την μαμά του αυτό ήταν δική μου επιλογή αυτός μου είπε να πάω να κάτσω δίπλα του αλλά βαριόμουν να τον βλέπω να παίζει....όσο για τους "φίλους" μου από τότε που "έχασα" την κολλητή μου δεν ξανά ανοίχτηκα ποτέ κ σε κανέναν τόσο πολύ....κ όχι δεν γκρινιάζω γιατί δεν κάθονται οι άλλοι να τους γκρινίαξω απλά αναρωτιέμαι γιατί να μην έχω κ πάλι έναν φίλο δίπλα μου κ στα όμορφα κ στα άσχημα...αυτό είναι το παράπονό μου....φαίνεται ότι η κολλητή μου με είχε κακομάθει κ παρόλο που πέρασαν 4 χρόνια από τότε που έχουμε να μιλήσουμε μου έχει μείνει ακόμα αυτή η επιθυμία κ η έλλειψη.....ααα κ κάτι άλλο ο σύντροφός μου μέχρι τώρα ήταν δίπλα μου πάντα ακόμα κ όταν ήταν στην άλλη άκρη του κόσμου....ακόμα κ όταν δεν με καταλαβαίνει...πάντα....!!!!!!!!! !!όσο για τις ασχολίες μου προς το παρόν έχω τη σχολή μου δούλευα κ για ένα διάστημα αλλά από τότε δουλειά ούτε για δείγμα....σήμερα μου έκαναν μια πρόταση για να βάφω μινιατούρες κ δέχτηκα....ελπίζω πραγματικά να πέσω πάνω σε έναν από αυτούς τους ανθρώπους διαμάντια το έχω πολύ ανάγκη αν κ προς το παρόν έχω δύο τέτοιους κ αυτοί είναι οι άντρες τις ζωής μου...ο μπαμπάς μου κ ο σύντροφος μου....είναι τα δικά μου διαμάντια....κάποτε είχα κ ένα τρίτο αλλά "έφυγε".....ευχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σας κ τις συμβουλές σας...!!!!!
    σ' αυτό με τον η/υ έχεις δίκιο, πολύ εκνευριστικό είναι όταν ασχολούνται συνέχεια μ' αυτόν, ειδικά τώρα που ο καιρός άνοιξε είναι πολύ πιο ωραία να βγαίνετε για βόλτα. πόσο καιρό είστε μαζί;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθει άραγε κανένας άλλος όπως εγώ;
    By Κύκνος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 12-06-2012, 21:46
  2. Υπαρχει αραγε διαχειρηση?
    By Christina82 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 182
    Last Post: 30-08-2011, 01:13
  3. ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2011, 20:14
  4. Δαμάζοντας αυτό που υπάρχει εκει ψηλά...
    By equilibrium in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 7
    Last Post: 30-07-2011, 17:59
  5. Replies: 1
    Last Post: 12-06-2009, 09:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •