Κανείς με αγοραφοβία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Κανείς με αγοραφοβία;

    Υπάρχει κανένα άτομο με αγοραφοβία εδώ μεσα; Θα ήθελα πολύ να μάθω πώς το αντιμετωπίζετε και σε τι κατάσταση βρίσκεστε.Εμένα με έχει δυσκολέψει πάρα πολύ και χάνω έδαφος συνεχώς.

  2. #2
    Για περιεγραψε μας την κατασταση σου σε γενικες γραμμες. Το εχεις εντονο? Παιρνεις φαρμακα? Τι σε πιανει και ποτε? Να μας κατατοπισεις στο περιπου δηλαδη τι σου συμβαινει.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Έχω πρόβλημα με τις αποστάσεις. Δεν μπορώ να απομακρυνθώ πολύ απο το σπίτι μου και μετακινούμε μόνο με το αυτοκίνητο για μεγαλύτερες.Και εκεί όμως έχω κάποιο όριο δυστυχώς. Γενικά έχω την τυπική συμπεριφορά ενός αγοραφοβικού. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Και φάρμακα για χρόνια και ψυχοθεραπεία αλλά δεν με βοήθησαν.Το μόνο που δέν δοκίμασα ειναι να το αντιμετωπίσω κατάματα. Αλλά και μόνο που το σκέφτομαι δειλιάζω.Φυσικά όλα ξεκίνησαν απο διαταραχή πανικού αλλά η αγοραφοβία ειναι αυτό που μου έμεινε τώρα πιο πολύ.

  4. #4
    Τι ακριβως φοβασαι στο να πας μακρινο ταξιδι?

    Ολοι εδω ειμαστε γιατι δεν μπορουμε να το αντιμετωπισουμε καταματα.... Οτι και να ναι αυτο. Ρ:
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Δέν ξέρω πώς να στο περιγράψω.Όποιος εχει πάθει κρίσεις στην ζωή του όπου σταθεί και όπου βρεθεί φοβάται την επόμενη.Και αν είσαι κάπου μακριά απο το σπίτι σου αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο. Δέν παίζει τόσο ρόλο το που είσαι μιας και δεν θα ρθεί κάποιος μπαμπούλας να σε φάει.Παίζει ρόλο το πώς σκέφτομαι εγώ και πώς προκαλώ κάθε φορά κάτι τέτοιο.Εγώ απλά ήθελα να δώ πώς το αντιμετωπίζουν άλλοι άνθρωποι.Αλλά απο ότι φαίνεται έχω μείνει απο τους λίγους με τέτοιο προβλημα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    στις οχθες του αχερωντα
    Posts
    64
    εχω κι εγω παρομοιο προβλημα με κρισεις πανικου και αγοραφοβια,οντως το σπιτι ειναι και για μενα ασφαλες μερος,αλλα πιστευω οτι με το να σκεφτεσαι συνεχεια την επομενη κριση πανικου,δε βοηθαει και πολυ την κατασταση.περυσι τετοιον καιρο δε μπορουσα να παω ουτε μεχρι το περιπτερο αν δεν ειχα μαζι μου καποιο ηρεμιστικο σε περιπτωση που με πιασει κριση,αλλα σιγα σιγα το ξεπερασα και βγαινω πιο συχνα και χωρις χαπια και φαρμακα.
    φυσαει αδιαφορια να ντυνεσαι καλα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Αν το είχες λίγο καιρό είναι πιο εύκολο να φύγεις απο αυτό.Το είχα και εγώ στα 20 μου αλλά δεν με έβαλε κάτω.Τώρα το έχω πολυ καιρό και είναι πιο δύσκολο.

  8. #8
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    .Εγώ απλά ήθελα να δώ πώς το αντιμετωπίζουν άλλοι άνθρωποι.Αλλά απο ότι φαίνεται έχω μείνει απο τους λίγους με τέτοιο προβλημα.
    Με φαρμακευτικη αγωγη προσωπικα εχω κανει μεγαλη προοδο σε σχεση με πριν. Δεν θεραπευτηκα βεβαια...
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    winston_man εσύ έχεις αγοραφοβία;Η απλά πανικούς;

  10. #10
    Αληλένδετα ειναι αυτά. Περισσοτερο ειχα εντονες κρισεις τωρα εχουνε υποχωρησει με φαρμακα. Γιαυτο σου λεω.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    15
    Εχω και εγω παρομοιο προβλημα εδω και δεκα χρονια και σχετιζεται κυριως με το θεμα αποστασεων. Θεωρω οτι δεν υπαρχει ριζικη και οριστικη λυση,κατι σαν το μαγικο χαπι δηλαδη.Πρεπει να εισαι σε συνεχη παλη με αυτο που φοβασαι και συνεχως θα κανεις προοδους.Θυμαμαι την πρωτη φορα που μου παρουσιαστηκε δεν μπορουσα να ανεβω στο λεωφορειο ουτε για μια σταση,στο φοβο οτι θα με πιασει παλι.Ομως και διπλωμα οδηγησης εβγαλα και για δουλεια εκτος της πολης μου πηγα και ηρθα στο εξωτερικο για μεταπτυχιακες σπουδες.Η συμβουλη μου ειναι να βρισκεσαι σε μια διαρκη παλη και αυτο θα αποφερει σταδιακη βελτιωση.Οταν φτασεις στο σημειο να πεις οτι δε φοβαμαι,ας την παθω και ας πεθανω,η διαρκεια της ενδεχομενης κρισης θα ειναι σαφως μικροτερη.Παντως χωρις να θελω να σε απογοητευσω και κυριως επειδη λες οτι το αντιμετωπιζεις πολλα χρονια,δε νομιζω οτι μπορεις ευκολα να διωξεις οριστικα αυτη την εμμονη.Ακομα και εγω την εχω.Το σιγουρο ειναι οτι μπορεις να μαθεις να τη διαχειριστεις καλυτερα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    thessaloniki
    Posts
    7
    Η αγοραφοβια και κάθε είδους διαταραχή είναι απόρροια εσωτερικών συγκρούσεων . Μην ψάχνεις λύση στον πανικό. Ψάξε με ειδικό λύση στις συγκρούσεις που υφίστανται εσωτερικά. Με τον καιρο και επιλυωντας ότι σε μπλοκάρει , δεν θα χρειάζεσαι την μάσκα του αρρωστου παιδιού. Ξεκινα διαφοροποιωντας τον εαυτό σου απο τους άλλους. Αν μη τι άλλο έχεις σίγουρα μπερδευτεί σε παιχνίδι αναγνώρισης απο το περιβάλλον. Ο ειδικός μπορεί εύκολα εφόσον είσαι στην αρχή να σε βοηθήσει . Καλη επιτυχία .

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    εγω ειχα κρισεις πανικου ..κ απο αυτεσ δημιουργησα αγοραφοβια και σιγα σιγα επεφτα σε καταθληψη!! πηγα σε ψυχιαρο και πηρα ανικαταθληπτικα!! κανω θεραπεια εδω και καποιους μηνες και ειμαι καλα! η αγοραφοβια εχει εξαφανιστει!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Υπάρχει κάποιος ακομα εδω???

  15. #15
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Υπάρχει κάποιος ακομα εδω???
    Και εσύ αγοραφοβία;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έχω αγοραφοβία?
    By zwh_87 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 12-11-2011, 22:49
  2. Αγοραφοβία!!!
    By Christina82 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2011, 17:59
  3. Αγοραφοβια
    By mary.a in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 04-03-2011, 16:56
  4. αγοραφοβια?οχι εγω!
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2009, 17:49
  5. Αγοραφοβία.. ;
    By Dexter in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 24
    Last Post: 11-02-2008, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •