Σύνδρομο Άσπεργκερ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε ψηλέ να σε κάνω διάγνωση κι εγώ μπορώ να σε βοηθήσω δεν μπορώ ή διάγνωση είναι εύκολη ο καθένας με πτυχίο μπορεί να την κάνει εγώ είμαι ασθενής αλλά έχω γνωρίσει αρκετούς με αυτισμό και ξέρω πάνω κάτω σκέψου ένας γιατρός τι θα ξέρει να σου δώσω μια συμβουλή σα μεγαλύτερος οι ειδικοί βοηθάνε και έχουν εμπειρία χωρίς αυτούς δύσκολα τα πράγματα αλλά δε βοηθάνε το μέγιστο αυτό είναι το θέμα για αυτό πρέπει να βρεις καλό ειδικό και φτηνό παράλληλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Nox δεν υπάρχουν εξετάσεις που να το απεικονίζουν. Είναι νευροψυχιατρική διαταραχή. Έχω δυο παιδάκια και είναι και τα δυο στο Φάσμα. Έχει επικρατήσει ο όρος Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή ή αλλιώς Αυτιστικό Φάσμα. Αυτό διότι υπάρχουν διαβαθμίσεις. Πχ Βαρύς Αυτισμός. Μεσαίος Αυτισμός, Αυτισμος υψηλής λειτουργικότητας. Εγώ γνωρίζω παιδοψυχιάτρους να σου συστήσω γιατί τα παιδάκια μου είναι μόλις πέντε ετών. Και μόνο το θέμα της επικοινωνίας δεν αποτελεί αναγκαία συνθήκη για να είναι κάποιος αυτιστικός. Υπάρχουν κι άλλα χαρακτηριστικά. Πχ διαταραχές στην αισθητηριακή ολοκλήρωση, εμμονική συμπεριφορά,στερεοτυπίες και άλλα πολλά. Επίσης πολλά παιδιά έχουν υπερκινητικότητα και κακή βλεμματική επαφή. Γενικότερα υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις μεταξύ των παιδιών στο Φάσμα αλλά και κοινά χαρακτηριστικά.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Nox δεν υπάρχουν εξετάσεις που να το απεικονίζουν. Είναι νευροψυχιατρική διαταραχή. Έχω δυο παιδάκια και είναι και τα δυο στο Φάσμα. Έχει επικρατήσει ο όρος Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή ή αλλιώς Αυτιστικό Φάσμα. Αυτό διότι υπάρχουν διαβαθμίσεις. Πχ Βαρύς Αυτισμός. Μεσαίος Αυτισμός, Αυτισμος υψηλής λειτουργικότητας. Εγώ γνωρίζω παιδοψυχιάτρους να σου συστήσω γιατί τα παιδάκια μου είναι μόλις πέντε ετών. Και μόνο το θέμα της επικοινωνίας δεν αποτελεί αναγκαία συνθήκη για να είναι κάποιος αυτιστικός. Υπάρχουν κι άλλα χαρακτηριστικά. Πχ διαταραχές στην αισθητηριακή ολοκλήρωση, εμμονική συμπεριφορά,στερεοτυπίες και άλλα πολλά. Επίσης πολλά παιδιά έχουν υπερκινητικότητα και κακή βλεμματική επαφή. Γενικότερα υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις μεταξύ των παιδιών στο Φάσμα αλλά και κοινά χαρακτηριστικά.
    Δεν νομίζω ο παιδοψυχίατρος να είναι ο καταλληλότερος για μένα! Παρόλα αυτά ίσως σου στείλω PM στο μέλλον για να σε ρωτήσω (επειδή είμαι νέος στο φόρουμ δεν με αφήνει το σύστημα να στείλω και να λάβω από τώρα Private Messages). Μην πεις τα ονόματά των γιατρών δημόσια. Ευχαριστώ!

    Ναι. Σχεδόν όλα τα παραπάνω που περιγράφεις τα έχω παρατηρήσει σε μένα, και θέμα με την επικοινωνία και ΔΕΠΥ και κακή βλεμματική επαφή, κι έχω εμμονική ενασχόληση συνεχώς με έναν συγκεκριμένο τομέα. Όλα γυρίζουν γύρω από το χόμπι μου. Έχει σχέση με φιλοσοφικές πνευματικές αναζητήσεις το χόμπι μου και σταδιακά μετατρέπομαι σε έναν νέο σοφό διδάσκαλο, με τόσες πληροφορίες που αναζητώ και επεξεργάζομαι. Μερικές φορές νιώθω σαν ένα εξωγήινο αθάνατο πνεύμα, παγιδευμένο μέσα σε ένα ανθρώπινο υλικό σώμα. Για αυτό έχω αναπτύξει την μέθοδο της Αποταυτοποίησης, όπου με βοηθάει να δώ το σώμα μου από μια εξωτερική οπτική γωνία. Επίσης βλέπω το σάρκινο σώμα σαν μια στολή κατάδυσης που την φοράει το Αθάνατο Ενεργειακό μου σώμα ώστε να μπορεί να βρίσκεται συγχρονισμένο με τις γήινες διαστάσεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εντάξει ψηλέ άμα πας σε γιατρό θα σε πει ψύχωση για πες κ αλλά άμα ασχολείσαι με αυτά την ψύχωση την έχεις στο τσεπάκι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εντάξει ψηλέ άμα πας σε γιατρό θα σε πει ψύχωση για πες κ αλλά άμα ασχολείσαι με αυτά την ψύχωση την έχεις στο τσεπάκι
    Κοίτα να δεις elis, μεγάλες κουβέντες λες! Έχω περάσει από ψυχωτικές φάσεις στη ζωή μου, πχ να πιστεύω ότι με παρακολουθούν, να είμαι σε λεωφορείο και να νομίζω ότι ακούω όλους να μιλάνε για μένα αρνητικά, ότι με κοιτάνε όλοι και τέτοια άλλα χαζά. Αυτά τα βίωσα για χρόνια και μετά τα ξεπέρασα μόνος μου. Πέρα από τις ανθρώπινες αδυναμίες μου έχω ένα πολύ δυνατό μυαλό, οπότε ξέρω καλά ότι δεν έχω ψύχωση τώρα. Κανείς γιατρός δεν μπορεί να μου πει ότι έχω ψύχωση, διότι δεν έχω πλέον τέτοια συμπτώματα!

    Τα όσα έγραψα, και γράφω τώρα, που εμπίπτουν στη κατηγορία του μεταφυσικού, δεν έκατσα και τα σκέφτηκα όλα μόνος μου, αλλά τα διδάχτηκα από μεταφυσικές σχολές, τα διάβασα σε βιβλία και τα επαλήθευσα. Η λέξη κλειδί που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα είναι ότι ΝΙΩΘΩ όλα τα παραπάνω κι ότι επιλέγω να Βλέπω με την Φαντασία μου το σάρκινο σώμα μου σαν είναι μια στολή κατάδυσης που την φοράει το Αθάνατο Ενεργειακό μου σώμα ώστε να μπορεί να βρίσκεται συγχρονισμένο με τις γήινες διαστάσεις. (Παρόλα αυτά όλοι πρέπει να ξέρετε ότι έχετε ένα ενεργειακό σώμα! Είναι απόλυτα επιβεβαιωμένο και αληθινό αυτό.)

    Παρομοίασα αυτά που νιώθω με αυτά τα μεταφυσικά που ακούστηκαν περίεργα. Δεν δήλωσα ότι είμαι αρχαία εξωγήινη οντότητα. Έλεος, δεν το έχω επαληθεύσει αυτό, οπότε δεν μπορώ να δηλώσω κάτι τέτοιο.

    Για μένα η επαληθευμένη γνώση και οι εμπειρίες μετράνε κι όχι η Πίστη για κάτι. Μου αρέσει να γνωρίζω ότι κάτι ισχύει και όχι να πιστεύω ότι κάτι μπορεί να ισχύει. Η Πίστη δηλώνει έλλειψη Γνώσης. Έχω γνωρίσει από προσωπική μου έρευνα ότι τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται γύρω μας! Έχω γνωρίσει επίσης την ύπαρξη του Θεού, καθώς επίσης γνωρίζω ότι υπάρχουν κι άλλες πνευματικές οντότητες, χωρίς υλικά σώματα. Όπως επίσης υπάρχουν και οι σκεπτομορφές.

    Γνωρίζω ακόμη ότι όλη η ενέργεια γύρω μας είναι συνειδητή (όχι φυσικά στα πλαίσια που εκδηλώνεται η συνείδηση σε ένα νευρικό σύστημα). Ένα τραπέζι, ή ένα οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο, αποτελείται από την ενέργεια της παγκόσμιας συνείδησης. Οπότε μπορείς να το ονοματίσεις και να το διατάξεις ως «ζωντανή οντότητα» που είναι! Θα φέρω ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα, που έχει σχέση με αυτό που ο απλός λαός ονομάζει «διάβασμα». Έχεις ένα αντικείμενο, ας πούμε ένα κρεμαστό και του δίνεις την εντολή να φέρει καλοτυχία. Το διαβάζεις λοιπόν με τις ευχές σου και του μιλάς σαν να ήταν ζωντανό. Φυσικά το αντικείμενο θα παραμείνει πάντα όπως είναι (Δεν είπα ότι θα αρχίσει να σου μιλάει και αυτό!!!!), αλλά θα λειτουργεί ως μαγνήτης όταν το φοράς αλλάζοντας τις τυχαιότητες και θα δημιουργεί συγχρονικότητες που θα σχετίζονται με τον όρο «Καλοτυχία». Αν διαβάσεις μια εξωτερική πόρτα ενός σπιτιού, μπορείς να την διατάξεις να διώχνει κάθε κακόβουλο εισβολέα, οπότε αν βρεθεί κάποια μέρα ένας κλέφτης έξω από την πόρτα σου, θα του έρθει στο μυαλό ένα περίεργο συναίσθημα, υποσυνείδητες περίεργες σκέψεις, θα αλλάξει γνώμη και θα φύγει. Δεν αρκεί απλά να «διαβάσεις» κάτι βέβαια, πρέπει πρώτα να έχεις αφυπνίσει τον θεό μέσα σου! Να θυμηθείς δηλαδή ποιος είναι ο Αληθινός σου Εαυτός που Απλά Υπάρχει πέρα από Γήινες Ταυτότητες. Μόνο τότε σου επιτρέπει ο Εσώτερός σου Εαυτός να επηρεάζεις τα πράγματα γύρω σου στον Γήινο καθημερινό κόσμο.

    Μεταφορικά μιλάω όταν λέω να τα θεωρείς ζωντανές οντότητες, γιατί αν το δεις έτσι βοηθάει στο να διατάζεις αντικείμενα πιο εύκολα. Η πρωταρχική Συνείδηση του Θεού δεν σχετίζεται με την Ζωντάνια και το Ζωντανό όπως το βλέπουμε εμείς ως άνθρωποι. Κάτι για να είναι αληθινά ζωντανό όπως το καταλαβαίνει ο νους μας, πρέπει να αναπνέει. Τα φυτά, τα έντομα, τα ζώα και ο άνθρωπος είναι μόνο πραγματικά ζωντανά διότι αναπνέουν. Η αναπνοή κρύβει κάτι πιο πολύτιμο που δεν το αντιλαμβάνονται όσοι δεν το ερευνήσουν. Με την αναπνοή εισπνέεται και εκπνέεται η Πρανική Ζωτική Ενέργεια. Αυτή η ενέργεια αποτελεί μεταφορικά το Αίμα του Θεού που Δημιούργησε αυτό τον Κόσμο και χωρίς αυτό να ρέει μέσα σου είσαι νεκρός!

    Τώρα όσον αφορά το διάβασμα που είπα πιο πριν, αν ισχύει ή όχι θα το μάθεις μόνο αν ψάξεις για το διάβασμα του νερού! Το νερό είναι το πιο εύκολο να διαβαστεί και κρατάει μνήμες που φαίνονται σε ειδικά μικροσκόπια. Δεν είναι τυχαίο που οι θρησκείες φτιάχνουν αγιασμό μόνο με το νερό. Επίσης κι οι συχνότητες ενός συγκεκριμένου φάσματος του φωτός φορτίζουν το νερό. Αν πάρεις ένα διαφανές μπουκαλάκι κάποιου χρώματος, το γεμίσεις με νερό και το αφήσεις στον ήλιο, τότε συμβαίνει. Όλα αυτά τα επαληθεύω με βιβλία, με προσωπικό πειραματισμό και με ζωντανές μαρτυρίες άλλων ανθρώπων, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

    Τέλος έχω να πω ότι εδώ μιλάω υποτίθεται ανώνυμα, οπότε δεν με ενδιαφέρει αν θα αποκαλύψω κάτι παραπάνω. Αν απευθυνόμουν σε γιατρό θα του μιλούσα σαν να είμαι απόλυτα υλιστής και δεν θα ανέφερα μεταφυσικά πράγματα, δεν είμαι χαζός! Ούτε στην καθημερινότητα συνηθίζω να λέω στους ανθρώπους για τέτοια, άσχετα αν ασχολούμαι ως ερευνητής καθημερινά. Οι ψυχίατροι αν τους τα πεις αυτά θα σε βγάλουν με ψύχωση επειδή δεν γνωρίζουν την τύφλα τους οι περισσότεροι. Είναι λογικό, αφού αυτά έμαθαν μόνο, αυτά λένε. Δεν μπορεί κανείς να τους κατηγορήσει και δεν είναι ο σκοπός μου να κατηγορώ άλλους ανθρώπους. Το Θέλημα του Θεού είναι η Αγάπη, ενώ οι κατηγορίες διώχνουν την Αγάπη από τις καρδιές μας! Παρόλα αυτά ξεφύγαμε, το θέμα μας ήταν το Asperger και όχι η ψύχωση!

  6. #21
    favvel
    Guest
    Nox..σε ζηλεύω πραγματικά..μάλλον επειδή το ζηλεύω έχει αρνητική χροιά σε θαυμάζω καλύτερα..θα ήθελα να είμαι σαν κι εσένα αλλά δεν ξέρω από πού να πιαστώ..από πού να ξεκινήσω..
    γιατί εγώ σε αντίθεση με σένα τόσα χρόνια κι όμως ακόμα έχω αφεθεί στην πίστη και όχι στην απόδειξη..έτσι παραμένω ημιμαθής και στην χειρότερη αμαθής τελείως..

    ήθελα να σε ρωτήσω..πώς τα κατάφερες να ξεπεράσεις την ψύχωση μόνος σου χωρίς φάρμακα?
    εγώ παίρνω τόσα χρόνια φάρμακα..είμαι καλά τώρα αλλά δεν ξέρω πώς να πείσω το γιατρό να αρχίσει να μου τα κόβει..μόνη μου έχω επιχειρήσει να τα κόψω και πάθαινα υποτροπές οπότε δεν είναι καλή ιδέα..

    Αυτό για το διαβασμένο νερό το είχα δει κι εγώ σε ένα βίντεο..το τι στο μπιπ ξέρουμε..όπου έδειχνε διαβασμένα νερά με διάφορες λέξεις όπως σε μισώ,σε αγαπώ κλπ..να παίρνουν όμορφα ή άσχημα σχήματα και χρώματα ιδωμένα στο μικροσκόπιο πάντα..

    Και αφού ο θεός μας δημιούργησε να αναπνέουμε γιατί παθαίνουμε κάποια στιγμή?γιατί παύουμε να αναπνέουμε?
    είναι δικό μας λάθος?μήπως έχουμε φτιαχτεί για να ζούμε αιώνια?
    κάποια δέντρα καταφέρνουν και ζουν αιώνες..τα δέντρα για μένα και τα φυτά γενικότερα είναι ανώτερα από μας επειδή δε σκοτώνουν καμία άλλη μορφή ύπαρξης για να ζήσουνε..τρέφονται με νερό,ήλιο και συστατικά απ'το χώμα..

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Nox..σε ζηλεύω πραγματικά..μάλλον επειδή το ζηλεύω έχει αρνητική χροιά σε θαυμάζω καλύτερα..θα ήθελα να είμαι σαν κι εσένα αλλά δεν ξέρω από πού να πιαστώ..από πού να ξεκινήσω..
    γιατί εγώ σε αντίθεση με σένα τόσα χρόνια κι όμως ακόμα έχω αφεθεί στην πίστη και όχι στην απόδειξη..έτσι παραμένω ημιμαθής και στην χειρότερη αμαθής τελείως..

    ήθελα να σε ρωτήσω..πώς τα κατάφερες να ξεπεράσεις την ψύχωση μόνος σου χωρίς φάρμακα?
    εγώ παίρνω τόσα χρόνια φάρμακα..είμαι καλά τώρα αλλά δεν ξέρω πώς να πείσω το γιατρό να αρχίσει να μου τα κόβει..μόνη μου έχω επιχειρήσει να τα κόψω και πάθαινα υποτροπές οπότε δεν είναι καλή ιδέα..

    Αυτό για το διαβασμένο νερό το είχα δει κι εγώ σε ένα βίντεο..το τι στο μπιπ ξέρουμε..όπου έδειχνε διαβασμένα νερά με διάφορες λέξεις όπως σε μισώ,σε αγαπώ κλπ..να παίρνουν όμορφα ή άσχημα σχήματα και χρώματα ιδωμένα στο μικροσκόπιο πάντα..

    Και αφού ο θεός μας δημιούργησε να αναπνέουμε γιατί παθαίνουμε κάποια στιγμή?γιατί παύουμε να αναπνέουμε?
    είναι δικό μας λάθος?μήπως έχουμε φτιαχτεί για να ζούμε αιώνια?
    κάποια δέντρα καταφέρνουν και ζουν αιώνες..τα δέντρα για μένα και τα φυτά γενικότερα είναι ανώτερα από μας επειδή δε σκοτώνουν καμία άλλη μορφή ύπαρξης για να ζήσουνε..τρέφονται με νερό,ήλιο και συστατικά απ'το χώμα..
    Χμμ! Θέλεις να είσαι σαν εμένα, ενώ κι εγώ με μαθαίνω ακόμη;;; Ενδιαφέρον.

    Η αλλαγή περιβάλλοντος με βοήθησε να δω τα πράγματα αλλιώς. Τα ενδιαφέροντά μου επίσης στοχεύουν κατευθείαν στον εγκέφαλο. Εσωτερισμός χωρίς γνώση του νου δεν γίνεται.

    Δύσκολο να σου απαντήσω από πού να ξεκινήσεις. Υπάρχουν εκατοντάδες αξιόλογα αγγλικά βιβλία που κυκλοφορούν στο ιντερνέτ. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις να ψάχνεις βιβλία PDF σε σελίδες με τόρρεντ. Γράψε Witchcraft για παράδειγμα στο Pirate Bay ή στο Kissass torrents και θα σου δώσουν πολύ υλικό. Ζήτα και θα βρεις.
    Ho Drakon Ho Megas

  8. #23
    Nox, καλημερα κ εμενα θα με ενδιεφερε βιβλιογραφικη παραπομπη περο Κρονιου διαχωρισμου και συστηματος. Εαν μπορεσεις με π.μ σε ευχαριστω πολυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αν δεν μπορείτε να πάτε σε καφετέρια η να πάτε για δουλειά μετά μην απορήσετε όλο το φόρουμ θα ανακαλύψετε την αλήθεια και μετά θα δε θα μπορείτε να κάνετε τίποτα το λέω σε όλους σας ή άγνοια είναι μισή αρχοντιά κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Invercargill New Zealand
    Posts
    23
    Με τις νεες οδηγιες της Αμερικανικης Ψυχολογικης Εταιρειας (ΑΡΑ-DSM-V) η διαγνωση δεν υφισταται πλεον. Η αποδεκτη αποψη πλεον ειναι οτι οι εχοντες τα συμπτωματα ανοικουν στο αυτιστικο φασμα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 23:48
  2. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 13:42
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  4. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 18:52
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •