Σύνδρομο Άσπεργκερ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Σύνδρομο Άσπεργκερ

    Συγνώμη αν δημοσιεύω το μήνυμα σε λάθος μέρος.
    Γνωρίζει κανείς κάποιον ειδικό στο σύνδρομο Άσπεργκερ στην Ελλάδα? Υποπτευόμαστε με τον άντρα μου πως μπορεί να το έχει. Υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ με άσπεργκερ που θα μπορούσε να δώσει οποιαδήποτε πληροφορία?
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Τίποτα ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    βασικα τι ειναι αυτο ψυχολογικο?

  4. #4
    "Το σύνδρομο Άσπεργκερ είναι μια ισόβια διαταραχή που επηρεάζει το πως το άτομο αντιλαμβάνεται τον κόσμο, επεξεργάζεται τις πληροφορίες που λαμβάνει και αλληλεπιδρά με άλλα άτομα. Αποτελεί όπως και ο κλασσικός αυτισμός μια «διαταραχή φάσματος» επειδή επηρεάζει τα άτομα με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και σε ποικίλο βαθμό.

    Ενώ υπάρχουν πολλές ομοιότητες ανάμεσα στο σύνδρομο Άσπεργκερ και τον κλασσικό αυτισμό, τα άτομα με Άσπεργκερ έχουν λιγότερα προβλήματα με τη λεκτική επικοινωνία και έχουν συνήθως μέση ή και ανώτερη νοημοσύνη. Δεν υποφέρουν συνήθως από τις μαθησιακές δυσκολίες που συνδέονται με τον αυτισμό, αλλά ενδέχεται να παρουσιάσουν συγκεκριμένα μαθησιακά προβλήματα όπως δυσλεξία, δυσπραξία ή άλλες καταστάσεις όπως διαταραχή ελλειμματικής προσοχής - υπερκινητικότητα (ΔΕΠΥ).

    Με την κατάλληλη υποστήριξη, τα άτομα με Άσπεργκερ είναι απόλυτα ικανά να ζήσουν μια ολοκληρωμένη και ανεξάρτητη ζωή."

    από εδώ http://www.autismhellas.gr/el/Asperger.aspx

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    marirena,
    κι εγώ σου βρήκα και τον σχετικό σύλλογο και στο τηλ/νο του μπορείς ίσως ν' απευθυνθείς και για ειδικό:

    http://www.asperger.gr/Default.aspx?lang=1
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Ευχαριστώ πολύ. Ήλπιζα πως θα υπήρχε και κάποιο μέλος να μου γράψει κάτι από την ζωή του και την εμπειρία του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Marirena αν θυμαμαι καλα σε παλιοτερο θεμα ειχες πει οτι ο αντρας σου επασχε απο ΙΨΔ.
    Η διαγνωση για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη πως ειχε προκυψει?Eιχατε παει σε ψυχιατρο ή μονοι σας βγαλατε το συμπερασμα?
    Tι ειναι αυτο που σε κανει να πιστευεις οτι εχει ασπεργκερ;
    Οπως και να εχει μονο ενας ειδικος μπορει να κανει διαγνωση.Οτι και να σου πουμε εδω το πιο πιθανο ειναι να μην ισχυει.

  8. #8
    Ουάου μνήμη!
    Η ιδψ είναι διαγνωσμένη από νεαρή ηλικία (αλλά και να μην ήταν φαίνεται). Ωστόσο, κάποια πράγματα στην συμπεριφορά του δεν εξηγούνται μόνο από την ιδψ. Ψάχνοντας, είδα πως το Άσπεργκερ συγκεντρώνει πολλά στοιχεία ιδψ και μπορεί να περάσει λανθασμένα ως μόνο τέτοια. Από την άλλη, ο άντρας μου συγκεντρώνει αρκετά στοιχεία Άσπεργκερ και ίσως μία επιβεβαίωση (αν ισχύει) να βοηθούσε στην καλύτερη κατανόηση κάποιων δυσκολιών του. Γεγονός είναι (γιατί διάβασα αρκετά γι αυτό) πως είναι δύσκολη η διάγνωση του Άσπεργκερ γι αυτό ψάχνω αν υπάρχει κάποιος ειδικός σ 'αυτό στην Ελλάδα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Marirena η αδελφη μου δουλευει με παιδια που εχουν αυτισμο ισως να ξερει κατι παραπανω.
    Τωρα ειναι αργα και δεν μπορω να την βρω, αλλα μπορω να την ρωτησω αυριο και να σου πω.

  10. #10
    Ναι ευχαριστώ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω ξερω εναν που λεει οτι το χει κι ειναι μια χαρα λιγο ηθοποιοσ μονο κ κατα τα αλλα εχει διπολικη αμα ειναι θα του πω να απαντησει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μαριρενα σου εχω στειλει π.μ

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Ψάχνοντας στο ιντερνέτ για άλλα ψυχολογικά ζητήματα, έπεσα πρόσφατα τυχαία πάνω σε σελίδα που μιλούσε για το Άσπεργκερ. Μου έκανε λοιπόν εντύπωση που τα όσα διάβασα ήταν λες και περιγράφουν εμένα!!! Λειτουργώ με τέτοιο τρόπο, αλλά δεν γνωρίζω αν έχω Άσπεργκερ. Επίσης μπήκα σε άλλες ομάδες διαδικτυακών συζητήσεων και διάβασα γραπτά ανθρώπων που το έχουν και πάλι είναι λες και τους καταλαβαίνω απόλυτα! Ίσως ένας από τους λόγους που ήμουν θύμα μπούλινγκ, στο σχολείο, να σχετίζεται με αυτό. Δεν ξέρω.

    Θυμήθηκα ότι πριν από μια δεκαετία, ως φοιτητής τότε, είχαμε πάει μια φοιτητική εκδρομή, και μια κοπέλα μιλούσε σε μια φίλη της και την ρωτούσε αν εγώ είμαι Αυτιστικός! (Σημείωση: Καμία από τις δύο κοπέλες δεν με γνώριζε). Ίσως το είπε επειδή δεν εντασσόμουν στην παρέα και άκουγα μόνος μου την μουσική με τα ακουστικά, ίσως να παρατήρησε κάτι άλλο. Δεν ξέρω. Αλλά την ώρα που το έλεγε δεν είχα μουσική και την άκουσα! Τότε με πείραξε πολύ, ήταν προσβολή και σαν βρισιά αυτό που της είπε για μένα, αλλά δεν μίλησα, έκανα ότι δεν το άκουσα. Νόμιζα ότι μιλούσε για τα παιδάκια που έχουν βαρύ αυτισμό, δεν μιλάνε σε άλλους και κουνιούνται πέρα δώθε! Σκεφτόμουν απλά ότι με παρεξήγησε. Δεν γνώριζα τότε ότι υπάρχει Αυτισμός Υψηλής Λειτουργικότητας και ότι δεν έχει σχέση με την βαριά μορφή. Υπάρχουν φήμες ότι το έχουν ο Bill Gates και ο Mark Zuckerberg. Ακόμη λέγανε ότι το είχε κι ο μεγάλος εφευρέτης Νίκολα Τέσλα. Βέβαια για τον Νίκολα Τέσλα είναι απλά εικασίες, καθώς δεν υπάρχει τρόπος να βγει διάγνωση μόνο από άλλους που περιέγραψαν τη ζωή του.

    Τώρα έχει νόημα ως ενήλικας να ψαχθώ περαιτέρω για διάγνωση;;; Δεν επισκέφτηκα ποτέ μου ψυχίατρο ή ψυχολόγο, αλλά από ότι άκουσα πολύ δύσκολα μπορούν να το διαγνώσουν. Για παράδειγμα ένας γιατρός που δεν ξέρει, μπορεί απλά να θεωρήσει ότι ο άλλος έχει κοινωνική φοβία και κατάθλιψη.

    Κι αν υποθέσουμε ότι μου δώσουν τέτοια διάγνωση, θα έχω κανένα όφελος;;; Δεν έχω αποφασίσει τι να κάνω. Δηλαδή όταν λένε ότι δίνουν μερικοί ψυχίατροι διάγνωση, ας πούμε σου γράφουν σε ένα χαρτί τι έχεις και στο σφραγίζουν;;; Ή απλά στο λένε προφορικά;

    Και σε τι χρησιμεύει αν κάποιος ενήλικας έχει διάγνωση; Αφού δεν υπάρχουν φάρμακα για το Άσπεργκερ και ούτε θεραπεία. Στα παιδάκια καταλαβαίνω την χρησιμότητα της διάγνωσης, διότι ίσως οι γονείς τους τα μεγαλώσουν και τα προσεγγίσουν διαφορετικά αν γνωρίζουν. Εγώ, τα όσα κενά είχα πάνω στις κοινωνικές δεξιότητες τα κάλυπτα πάντα μόνος μου, διαβάζοντας ψυχολογικά βιβλία αυτοβοήθειας!

    Γνωρίζετε γιατρούς στην Ελλάδα που να ασχολούνται με το θέμα; Από ότι διαπίστωσα λίγοι γνωρίζουν για το Asperger. Επίσης ξέρει κανείς αν υπάρχουν απεικονιστικές εξετάσεις που να το εντοπίζουν;;; Πχ μαγνητική τομογραφία ή εγκεφαλογράφημα;;;

    Τέλος, όπως είπα απλά υποθέσεις κάνω. Δεν γνωρίζω αν έχω Asperger ή όχι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν υπάρχουν μόνο τεστ ψυχολογικά που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ από εκεί και πέρα μάλλον πρέπει να πας μια βόλτα σε ειδικό να στα εξηγήσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Outworld Wonderland
    Posts
    76
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δεν υπάρχουν μόνο τεστ ψυχολογικά που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ από εκεί και πέρα μάλλον πρέπει να πας μια βόλτα σε ειδικό να στα εξηγήσει
    Μάλιστα. Βρήκα κάτι τεστ στα αγγλικά και με βγάζουν ότι πιθανόν να είμαι Asperger. Αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν αξία τα τεστ από μόνα τους, χωρίς να τα εκτιμήσει ειδικός. Τα τεστ μπορεί να είναι και άκυρα, δεν τα εμπιστεύομαι πολύ. Το θέμα είναι που βρίσκεις ειδικό, λίγοι ξέρουν καλά το σύνδρομο Άσπεργκερ !!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΡΟΕΜΜΗΝΟΡΗΣΙΑΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 03-12-2014, 23:48
  2. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 13:42
  3. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  4. hsp συνδρομο το ξερετε?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2009, 18:52
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 02:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •