ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΙΝΤΕΡΝΕΤ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139

    ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ-ΙΝΤΕΡΝΕΤ

    Γεια σας!!!Ειμαι 27 χρονων και πασχω απο νοσοφοβια εδω και τεσσερα χρονια!!!Ευτυχως την εχω ξεπερασει καπως αλλα οχι τελειως!!!Τουλαχιστον πλεον μπορω να ζω και να χαιρομαι!!!Στη δικια μου περιπτωση η φοβια μου αρχισε απο κατι ιατρικες και μη σελιδες στο ιντερνετ..Πιστευω οτι το ιντερνετ ειναι η αρχη του κακου!!!Εμπαινα μεσα και διαβαζα ολα τα συμπτωματα για καθε σοβαρη ασθενεια!!!Και ολα τα ειχα!!!Και πιστευω οτι δεν ειμαι ο μονος!!!

    Ευτυχως τον τελευταιο καιρο το εχω κοψει το google...


    Αλλα ρε παιδια τι γραφουν εκει μεσα..Ελεος!!!Ο καθενας μπαινει και γραφει οτι του κατεβει..Το τελευταιο γελοιο που θυμαμαι το διαβασα σε μια σελιδα οχι ιατρικη αλλα τοτε δε με ενδιεφερε και πολυ το ειδος της σελιδας που διαβαζα..απλα εψαχνα συμπτωματα..Εγραφε λοιπον:¨εχετε φαγουρα στα πελματα των ποδιων σας???Και απαντουσε:¨Πιθανοτατα πασχετε απο λεμφωμα¨!!!Εχετε συχνους πονοκεφαλους?Θα πρεπει να εξεταστειτε για ογκο!!!Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!!!!



    Μην μπαινετε στο ιντερνετ για να αυτοδιαγνωστειτε γιατι πιο σιγουρο ειναι οτι θα τρελαθειτε!!!Ο καθενας εκει μεσα μπαινει και γραφει οτι του κατεβει στοο μυαλο!!!Ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πανίτο, τι κάνεις? Σε θυμάμαι βέβαια και το θέμα σου! Χαίρομαι που είσαι καλά. Αλλά και σένα στο ίντερνετ σε βλέπωωω.:P
    Έλα ρε, φυσικό είναι όταν παλεύεις με νοσοφοβία και γενικά τραβάς τις υποχονδριάσεις σου να χειροτερεύεις με κάθε σύμπτωμα που διαβάζεις και βρίσκεις μπροστά σου.
    Αλλά έλα μου που εκείνη την εποχή που έχεις υποχονδρίαση κάτι σε ελκύει σα μαγνήτης,ε?
    Δηλαδή με θυμάμαι και μένα μια εποχή να έχω τα πάντα στον πλανήτη. Εγώ πάντως είχα μια προτίμηση στη λευχαιμία, λολ. Αλλά μετά ξεράθηκα από την κατάθλιψη και μου πέρασε.
    Καλά έκανες και έγραψες τι ξέρεις "από μέσα", είναι σημαντικό για άλλα μέλη που περνάν παρόμοια φάση, αλλά τώρα θέλω να βγεις! χαχαα
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και επειδή το χιούμορ βοηθάει γενικά να βλέπουμε τα πράγματα σε άλλο φόκους, προσωπικά με βοηθάνε ταινίες όπου τα βασανιστήρια αυτά γίνονται πιο "ελαφρά", και σε απαλλάσουν αρκετές φορές από μεγάλα φορτία, η τουλάχιστον τα ξεσκαρτάρουν από τα πολλά πολλά.

    Ένας τέτοιος χαρακτήρας σχετικός με το θέμα που έγραψες, της νοσοφοβίας, είναι ένας από τους πολλούς πρωταγωνιστές στην ταινία " Ένας θάνατος σε μια κηδεία" του Φρανκ Οζ. Θα πεθάνεις στο γέλιο και δε θα σε πεθάνουν τ'άγχη σου!
    Μιλάμε για τρελό χαρακτήρα, που ψάχνεται όλη την ώρα στις πιο ακατάλληλες ώρες, με τους πλέον ακατάλληλους τρόπους, παρέα με τους τέρμα ακατάλληλους ανθρώπους. Χαοτικός ο άνθρωπος, αλλά και βγάζει γέλιο και είναι πολύ αληθινός ο χαρακτήρας. Θα βοηθήσει όσους αυτόν τον καιρό βασανίζονται από το ίδιο θεματάκι και θέλουν μια άλλη ματιά, όχι ιατρική, πάνω στην εμπειρία τους.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Quote Originally Posted by Panito View Post
    Γεια σας!!!Ειμαι 27 χρονων και πασχω απο νοσοφοβια εδω και τεσσερα χρονια!!!Ευτυχως την εχω ξεπερασει καπως αλλα οχι τελειως!!!Τουλαχιστον πλεον μπορω να ζω και να χαιρομαι!!!Στη δικια μου περιπτωση η φοβια μου αρχισε απο κατι ιατρικες και μη σελιδες στο ιντερνετ..Πιστευω οτι το ιντερνετ ειναι η αρχη του κακου!!!Εμπαινα μεσα και διαβαζα ολα τα συμπτωματα για καθε σοβαρη ασθενεια!!!Και ολα τα ειχα!!!Και πιστευω οτι δεν ειμαι ο μονος!!!

    Ευτυχως τον τελευταιο καιρο το εχω κοψει το google...


    Αλλα ρε παιδια τι γραφουν εκει μεσα..Ελεος!!!Ο καθενας μπαινει και γραφει οτι του κατεβει..Το τελευταιο γελοιο που θυμαμαι το διαβασα σε μια σελιδα οχι ιατρικη αλλα τοτε δε με ενδιεφερε και πολυ το ειδος της σελιδας που διαβαζα..απλα εψαχνα συμπτωματα..Εγραφε λοιπον:¨εχετε φαγουρα στα πελματα των ποδιων σας???Και απαντουσε:¨Πιθανοτατα πασχετε απο λεμφωμα¨!!!Εχετε συχνους πονοκεφαλους?Θα πρεπει να εξεταστειτε για ογκο!!!Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!!!!



    Μην μπαινετε στο ιντερνετ για να αυτοδιαγνωστειτε γιατι πιο σιγουρο ειναι οτι θα τρελαθειτε!!!Ο καθενας εκει μεσα μπαινει και γραφει οτι του κατεβει στοο μυαλο!!!Ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!
    Καλημέρα, αααχχ!!! Πόσο σε καταλαβαίνω... κι εγώ μια απο τα ίδια! Αρρωστοφοβική! Το έχω ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό με βοήθεια ψυχολόγου! Έχεις απόλυτο δίκιο! Το internet δημιουργεί τεράστιο κακό κ ειδικά σε άτομα όπως είμαστε εμείς.. λίγο ευαίσθητα..χιχι!!! Κι εγώ μια από τα ίδια! Μπήκα μια μέρα να διαβάσω για τα εξανθήματα, άκου λοιπόν πόσες διαφορετικές περιπτώσεις είχε: 1)Αλλεργία, 2)κάπου στον οργανισμό υπάρχει καρκίνος κ αντιδρά έτσι, 3)aids (εκεί τα είδα όλα) 4)κ φυσικά αυτό που έχω εγώ, από στρες/ψυχοσωματικά! Κ αυτό είναι μια απλή περίπτωση, όπως είπες διάβαζα για πονοκεφάλους που έιχα ένα διάστημα, λοιπόν, είχα τα εξής: όγκο στο κεφάλι ή πίεση των ματιών ή ημικρανίες ή τα δόντια μου ή κλασσικά άγχος! Αι στο καλό! Δε ξαναδιάβασα τίποτα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    παιδια μια απο τα ιδια...αφηστετα πολυ βασανο κ εγω απο τοτε που εχασα την μαμα μου ολο κατι εχω.....εχ περασει απο καρκινο λευχαιμια και αλλα πολλα μεχρι και τα κλαματα εβαζα καθε φορα που διαβαζα κατι γιατι ημουν σιγουρη πως τ ειχα.....πολυ ταλαιπρια το εχω ξεπερασει ομως μονη μου χωρις ψυχολογο μ στηριξη φιλων και τ αγοριου μου...τα μονα που μ εχουν μεινει τωρα ειανι λιγη ασταθεια καμια φορα και συνχηση......εσεισ εχετε σωματικα συμπτωματα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    παιδια μια απο τα ιδια...αφηστετα πολυ βασανο κ εγω απο τοτε που εχασα την μαμα μου ολο κατι εχω.....εχ περασει απο καρκινο λευχαιμια και αλλα πολλα μεχρι και τα κλαματα εβαζα καθε φορα που διαβαζα κατι γιατι ημουν σιγουρη πως τ ειχα.....πολυ ταλαιπρια το εχω ξεπερασει ομως μονη μου χωρις ψυχολογο μ στηριξη φιλων και τ αγοριου μου...τα μονα που μ εχουν μεινει τωρα ειανι λιγη ασταθεια καμια φορα και συνχηση......εσεισ εχετε σωματικα συμπτωματα?
    Καλημέρα, εγώ τα μόνα συμπτώματα που έχω είναι τα ψυχοσωματικά που βγαίνουν από αυτό. Δλδ, ζαλάδα, εφίδρωση, τρέμουλο, η αστάθεια που λες από το φόβο μου όμως, τάση για εμετό, πλάκωμα στο στήθος κ όλα τα κλασσικά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    βικακη μια απο τα ιδια και εγ αστα εγω εδω και μια βδομαδα πριν κοιμηθω και οταν ξυπνησω λεω ειμαι καλα ειμαι καλα δεν εχω τπτ ολα ειμαι τελεια.....εχ ξεκινησει και γραφω οσα θελω ν μ συμβουν δηλ....ειαμι καλα δεν ζαλιζομαι δεν εχω τπτ κακο κ οτι αλλο μ αυχαριστει η σκεψη μας ειανι ολα αυτα που παθαινουμε οσο σκεφτεσαι θετικα συμβαινουν και θετικα προσπαθησε τ και εσυ ν τ κανεις ισως σου κανει καλο...εμενα μ βοηθαει.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Λες αν ξεκινήσω να γράφω τι θέλω να συμβεί? Συνήθως γράφω τα άσχημα που μου τυχαίνουν, από μικρή γράφω. Αγγελική μου, να χτυπήσω ξύλο, έχουν καιρό να με πιάσουν συμπτώματα κ όταν ψιλονιώθω ότι πλησιάζουν, σκεφτομαι ότι είμαι καλά, αι στο καλο, τα βαρέθηκα! Κάποιος εδώ μέσα μου είπε κάτι καλό κ ανακουφίστηκα... ότι αν πραγματικά είχα κάτι, θα έβγαινε θέλοντας κ μη κ δε θα μπορούσα να κάνω πράγματα που κάνω στη καθημερινότητά μου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    ναι βικη μου για να νιωθεις καλα σημαινει πως τ ξεπερνας......σ ευχομαι τα καλυτερα κ εγω νιθω πολυ καλα αι σκεφτομ αι οπως και εσυ....2 μερες γραφω και νιωθω καλα.....ημαστε οι σκεψεις μας!!!!εγω στην αρχη ελεγα κατι εχω δεν ειαμι καλα δεν παω εκει δε κανω αυτο δεν κανω εκεινο γιατι φοβομουνα πλεον κανω οτι φοωαμαι για ν αποδειξω στον εαυτο μου πως ειμαι καλα....συμφωνω πως αν ειχαμε κατι θα εβγαινε κ δεν θα ημασταν ετσι.....:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Είμαστε δυνατά άτομα γι αυτό μας βγαίνουν αυτά! ΜΑς προειδοποιεί ο οργανισμός μας ότι πιεζόμαστε! Είναι καλό αυτό! Για να μη βγει σε πραγματικό σωματικό!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    εχεις δικιο οντως το εχω διαβασει κ εγω αυτο κ επισης ατομα μ εντονο αγχος δεν θα παθουν ποτε σχιζοφρενεια η ν τρελλαθουν.....παλι καλα.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Πάλι καλά... :D

  13. #13
    παιδια μετα απο 3 ωριλαρ,ο ενας και γναθοχειρουργος,την ενδοκρινολογο και την οδοντριατρο συν τα επειγοντα που μου εκανα γενικες εξετασεις και θωρακως και και και και ολα βγηκαν τελεια! κανενα απολυτως προβλημα!
    ε ακομα με καιει η γλωσσα μου,ακομα με ενοχλει ο λαιμος μου,ακομα η γλωσσα μου ειναι λευκη σε μερικα σημεια και κοκκινα στιγματα..παιδια φοβαμαι οτι οι ωριλαρ επειδη ηταν στα επειγοντα δεν με ειδαν καλα και με αφησαν ετσι απροστατευτη.δεν ειανι στο μυαλο μου,εχω προβλμα στην γλωσσα και δεν με καταλαβαινουν,δεν βλεπουν τιποτα.ειδικα οταν καπνιζω χαλια μαυρα. και η ενδοκρινολογος μου ειπε να κοιταξω το στομαχι μου και μετα για αλλεργειες και αν βγουν ολα καλα τοτε να το βαλω καλα μεσα μου πως ειναι του μυαλου μου... δεν ξερω τι αλλο θα κανω ρε παιδια πραγματικα. μα ολα σε εμενα θα πεσουν? γινεται να τα εχω ολα εγω? δεν ξερω ειμαι χαλια :(

  14. #14
    χτες να φανταστειτε δεν ανοιγε το ιντερνετ και κοντεψα να παθω πανικο.ηθελα να δω τι σημαινει καψιμο στην γλωσσα και τι κανουμε σε περιπτωση αλλεργικου σοκ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    δεν καταλαβα τι ακριβως ε φοβιζει με την γλωσσα σ....θες ν μ πεις?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2018, 10:35
  2. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 02:16
  3. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 22:43
  4. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 19:04
  5. αρρωστοφοβια..
    By coyotaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2010, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •