solian
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: solian

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3

    solian

    πρίν από δύο μήνες νοσηλεύτηκα για δυο εβδομαδες περίπου και διαγνώσθηκε ψυχωσικό σύνδρομο.Μου χορήγησαν το solian που υποτί8εται οτι είναι από τα πιο καλά ανεκτά φάρμακα.Πέρα από τις ορμονικές διαταραχές (αμμηνοροια) έχω και κάποια άλλα συμπτώματα, που με φοβίζουν ισως περισσότερο, αφού, από τι μου είπε ο γιατρός μου, μπορεί κάποιος μαιευτήρας να μου χορηγήσει κάποιο φάρμακο για να επανέλ8ει η περίοδος.Νιωθω υπερβολικό άγχος και διέγερση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακινητοποιη8ώ σε μια 8έση για πάνω από ένα δευτερόλεπτο.Ο υπνος μου διακόπτεται από όνειρα, που φαίνεται να "κολλάνε" σε ένα σημείο και τα μάτια μου ανοίγουν σαν καρτούν περσίδες, δυσ8υμία, ως φυσικό επακόλου8ο και αδυναμία να μεινω μόνη έστω και για ένα λεπτό.Είναι πραγματικά ανυπόφορα όλα αυτά.Στις παρενέργειες το solian αναφέρει αγχος, τρόμο και διεγερση.Είναι δυνατόν όλα αυτά να προέρχονται από κεί? Σημειωτέον μου συμβαίνουν τις τελευταιες τρείς μέρες ενώ το σολιάν το πέρνω για περίπου δυο μήνες.Στην αρχή της 8εραπείας είχα πάλι τέτοια φαινόμενα, που όμως υποχώρησαν...Διάβασα πολλά 8έματα στο φόρουμ σας και φαινεται να είμαι η μόνη, που αντιδρά με τέτοιο τρόπο σε οποιαδήποτε θεραπεία.Δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω είναι πραγματικά ψυχοφ8όρο, πολλές φορές μου έρχονται κλάματα, νιώ8ω να είμαι στο "που8ενά" Και ούτε λόγος για δουλειά, ή φυσιολογικό ρυθμό ζωής.Εχετε κάτι να μου πέιτε?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3
    Είμαι τόσο απορροφημένη από το προβλημά μου που 3έχασα να σας πώ πόσο ανακουφιστικό είναι να συζητάω με άτομα, που έχουν παρόμοια προβλήματα και έχουν το 8άρρος να εκφράζουν εδώ τον ψυχικό τους κόσμο.
    Να σας πώ ακόμα οτι βρήκα στο σπίτι κάτι 3εχασμένα xanax (αγχολυτικά) και έκανα την απόπειρα να πάρω ένα να δώ που 8α με βγάλει....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο σου φαινεται οτι η φαρμακευτικη αγωγη δεν δουλευει τοσο καλα ή ακομα δεν εχει δρασει πληρως...δεν ξερω.
    Ειναι ο πλεον αρμοδιος να δοκιμασει καποιο αλλο φαρμακο που να ταιριαζει περισσοτερο στον οργανισμο σου (γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος).
    Η διαδικασια του να βρεις το σωστο φαρμακο που ταιριαζει σε σενα ειναι εξαιρετικα επιπονη αλλα στο τελος μπορει να ανταμειφθεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    νομιζω πως δεν ειναι σωστο να παιρνεις ο,τι φαρμακο βρεις \"ξεχασμενο στο σπιτι\"!
    μπορει να σου κανει παρενεργειες..
    προσεχεις με τα solian? δεν μπορεις να πιεις αλκοολ, να παρεις καποια παυσιπονα, να παιρνεις ηρεμηστικα κα.. διαβασε το χαρτακι τους.
    μηπως εκανες κατι απ αυτα? μπες σ αυτο το site και γραψε το ονομα του φαρμακου. εχει πολλες πληροφοριες και γραφει οτι μια απο τις παρενεργειες ειναι η υπερδιεγερση και ο τρομος. το εχεις πει στον γιατρο σου? μηπως πρεπει να σου δωσει κατι αλλο?

    www.netdoctor.co.uk/medicines

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3
    Τα zanax τα παιρνω στη 8εση του tavor, οποτε δεν νομιζω οτι δημιουργουν κάποιο πρόβλημα, εχω διαβάσει το χαρτάκι, δεν κάνω τίποτα που να προκαλεί κάποια παρενέργεια.Με τα xanax είμαι μια χαρά τώρα.Δεν έχω κανένα πρόβλημα άγχους ή υπερδιέγερσης. Αν σταματήσω τα solian 8α πρέπει να πάρω τα zyprexa , που αυ3άνουν το βάρος. Πρέπει να δώ αν 8α βοη8ήσει και το φάρμακο για την περίοδο, γιατί αλλιώς 8α πρέπει να τα διακόψω αναγκαστικά.Το πρόβλημα είναι οτι τον γιατρό μου τον βλέπω μόνο μια φορά το μήνα σε ε3ωτερικά ιατρεία και έτσι δεν μπορώ να τον ρωτήσω άμεσα για τίποτα απ αυτά...Ελπίζω οταν τον δώ να μη μου τα ψάλλει οπως κι εσείς για τα zanax, γιατί πραγματικά με έχουν βοη8ήσει απίστευτα, μνημονεύω χριστούς παναγίες 8εούς και τα λοιπά...Αυτά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    καλως ορισες κοπελα μου στην παρεα μας!
    διαβαζοντας οσα εγραψες σκεφτηκα οτι ισως χρειαζεται μια πιο συστηματική παρακολουθηση απο ένα ψυχιατρο(σε εβδομαδιαια βαση πχ).αν εχεις ασφαλιση μπορεις να πηγαινεις στον γιατρο του ταμειου σου διαφορετικα υπαρχουν και τα κεντρα ψυχικης υγιεινης που απο οτι ξερω πληρωνεις 3 ευρω μονο την καθε επισκεψη και παιρνεις τα φαρμακα δωρεαν ειτε εισαι ασφαλισμενη ειτε δεν εισαι(βασικα νομιζω σου βγαζουν καποιο ειδικο βιβλιαριο)
    χαιρομαι παντως που εισαι καλυτερα με τα xanax αν και δεν ειμαι ειδικος για να ξερω την αλληλεπιδραση τους με τα solian
    μια απλη ασθενης ειμαι που προσπαθω να την παλεψω!
    για οτι αλλο χρειαστεις εδω θα ειμαστε εμεις :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το solian δεν το ξερω αλλα σαν το zyprexa υπαρχουν και αλλα οπως Risperdal (risperidone), Abilify (aripiprazole), Geodon (ziprasidone HCl), Seroquel (quetiapine), Clozaril (clozapine).
    Τωρα δεν ειμαι ειδικος για να ξερω τι προτιμαται με λεπτομερεια σε καθε περιπτωση αλλα μου φαινεται οτι εχεις περισσοτερες επιλογες απο οτι δυο.
    Μπορει καλλιστα να λεω και βλακειες συζητησε το με τους γιατρους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Για 2 περίπου μήνες στο παρελθόν είχα πάρει solian σαν σταθεροποιητή διάθεσης 400μγ ημερησίως...Ήταν καλά ανεκτό,δεν μου έφερνε υπνηλια ούτε καταβολή αλλα έπαθα οξεία δυστονία και μου το σταμάτησαν...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •