βιβλίο αυτοβοήθειας για ψυχαναγκασμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    βιβλίο αυτοβοήθειας για ψυχαναγκασμό

    Μόλις διάβασα ένα πολύ καλό βιβλίο για καταναγκασμούς και ιδεοληψίες. Τίτλος: 'Οταν το άγχος και οι ψυχαναγκασμοί περιορίζουν τη ζωή. Συγγραφέας: Nicolas Hoffmann. Για όσους θέλουν να το προσπαθήσουν μόνοι τους για το θέμα αυτό χωρίς βοήθεια ειδικού.
    Και μία ερώτηση στους ιδεοληπτικούς: 'Οταν κολλάτε σε μία λέξη ή ένα αντικείμενο- σε όσους από εσάς έχει συμβεί- και το επαναλαμβάνετε συνεχώς είτε ως λέξη είτε ως σκέψη , τί κάνετε για να σας περάσει αυτή η ιδέα; Απασχολείστε με κάτι άλλο για να ξεχαστεί το μυαλό ή υποχωρείτε στη σκέψη αυτή και την αφήνετε ελεύθερη στο μυαλό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου cina.
    Οταν μου κολλαει μια λεξη ή ενας αριθμος συνηθως δεν κανω τιποτα.
    Οταν μου κολλαει μια κανονικη ιδεοληψια(πχ θα σπασω κατι ή θα αυτοκτονησω) αντιδρω αλλιως.Προσπαθω να την περιορισω με γνωσιακες τεχνικες και αν δεν πετυχει τοτε μπορει να προσπαθησω να απασχολησω το μυαλο μου με κατι αλλο.Συνηθως ακουγοντας μουσικη ή μιλωντας στο τηλεφωνο.
    Γενικα εχω χωρισει τις ιδεοληψιες και τους ψυχαναγκασμος σε δυο κατηγοριες.
    Σην μια κατηγορια ειναι οι απλοι ή οι μη σοβαροι και στους οποιους απλα δεν δινω σημασια.
    Η αλλη κατηγορια ειναι οι σοβαροι και προσπαθω να τους περιορισω με τον τροπο που σου ειπα πιο πανω.

  3. #3
    Καλησπέρα,

    cina το συγκεκριμένο βιβλίο περιγράφει τεχνικές αυτοβοήθειας για κάποιον ασθενή? Θεωρείς ότι μπορεί να είναι αποτελεσματικό στην μείωση των ψυχαναγκασμών?

  4. #4
    Το συγκεκριμένο βιβλίο περιγράφει τα αίτια, τις θεραπευτικές μεθόδους της γνωστικής συμπεριφορικής ψυχοθεραπείας και δυνατότητες αυτοβοήθειας.Προσωπικά με βοήθησε να καταλάβω κάποια πράγματα για την συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα-ψυχαναγκασμό , γιατί για ιδιαιτερότητα πρόκειται , σε σπάνιες περιπτώσεις καταλήγει να γίνει ασθένεια , έτσι νομίζω.Υπάρχουν φορές που με καταβάλουν οι ψυχαναγκασμοί και πραγματικά πέφτω σε φάσεις κατάθλιψης και λέω δεν αντέχω άλλο κτλ κτλ. Άλλες πάλι φορές το αντιμετωπίζω με ελπίδα και αιδιοδοξία και λέω ότι είναι μέρος του χαρακτήρα μου οι ψυχαναγκασμοί , κομμάτι απ' τον εαυτό μου , και μάλλον έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης, ίσως με προφυλάσσουν από πιο δύσκολα πράγματα , ένας τρόπους άμυνας, κατεβάζεις διακόπτες με σκοπό να αποτραβηχτείς απ' την πραγματικότητα για λίγο και να ασχοληθείς έστω και με λάθος τρόπο (ψυχαναγκασμοί - ιδεοληψίες) με τον εαυτό σου. Πάντως οι ψυχαναγκαστικοί τύποι πιστεύω ότι είναι αρκετά ευαίσθητοι άνθρωποι, εξαιρετικά υπεύθυνοι σε σημείο αηδίας, μοναχικοί , άτολμοι, διστακτικοί, επηρεάζονται από γνώμες άλλων,αρκετά ισχυρογνώμονες ,με εγωιστικά στοιχεία χαρακτήρα.Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι στο φόρουμ ή έχουν άλλη άποψη.

  5. #5
    ''Πάντως οι ψυχαναγκαστικοί τύποι πιστεύω ότι είναι αρκετά ευαίσθητοι άνθρωποι, εξαιρετικά υπεύθυνοι σε σημείο αηδίας, μοναχικοί , άτολμοι, διστακτικοί, επηρεάζονται από γνώμες άλλων,αρκετά ισχυρογνώμονες ,με εγωιστικά στοιχεία χαρακτήρα''.
    Αυτά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις για ατομα με ψυχαναγκασμούς είναι σαν να περιγράφεις τον χαρκτήρα του αδερφού μου. Ο οποίος εχεί ψυχαναγκαστική συμπεριφορά και στην προσπάθεια να τον πίσω να ζητήσει βοήθεια ήταν πολύ αρνητικός. Γιαυτό και μου άρεσε η ίδεα του να του πάρω το πιο πάνω βιβλίο να το διαβάσει.

Similar Threads

  1. βιβλία ψυχολογίας -αυτοβοήθειας
    By lora in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 16
    Last Post: 04-08-2012, 21:37
  2. Εκδήλωση: Οι ομάδες αυτοβοήθειας και το στίγμα της ψυχικής ασθένειας.
    By pelariry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2011, 01:09
  3. Διαχείριση φόρουμ αυτοβοήθειας
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 128
    Last Post: 02-10-2011, 23:05
  4. βιβλια αυτοβοηθειας !!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-03-2009, 15:23
  5. ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟΒΟΗΘΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΣΕΞ Κ ΑΓΑΠΗ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 02-06-2008, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •