μετα τον θανατο τι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393

    Unhappy help me !

    .......................
    Last edited by μαρια1999; 12-05-2012 at 17:51.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Πιο πολυ θα επρεπε να μας βασανιζει το "Πριν το θανατο τι????"

  3. #3
    Quote Originally Posted by μαρια1999 View Post
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!################################ ########################

    μαρία, μήπως εκτός από εμότικον να έγραφες πρώτα τον προβληματισμό σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Υπαρχει απάντηση για κάθε έναν μας ....
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    καμια απαντηση..Υπαρχει μονο η πραγματικοτητα..Και η πραγματικοτητα ειναι οτι ειμαστε ενας κοκκος αμμου που καποια στιγμη τον παρασερνει ο ανεμος...και η τραγικοτητα της υπαρξης μας ειναι οτι δεν γνωριζουμε ποτε θα ερθει η στιγμη αυτη..Για αυτο οφείλουμε στον εαυτο μας να ζησουμε τη ζωη μας μεχρι και την τελευταια ανασα της..Ποναει ολο αυτο αλλα δυστυχως, μετα τον θανατο δεν υπαρχει τιποτα..και αν υπαρχει ειναι πολυ μακρια απο εμας για να το νιωσουμε..
    Last edited by julias; 11-05-2012 at 23:49.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    δεν μου κολαει υπνος κ δεν με χοραει ενα ολοκληρο σπιτι 100τ.μ. τι να κανω ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    .............................
    Last edited by μαρια1999; 12-05-2012 at 17:46.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    ..........................
    Last edited by μαρια1999; 12-05-2012 at 17:47.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    ...........................
    Last edited by μαρια1999; 12-05-2012 at 17:46.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τι έπαθες μαρία1999;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Μετά την παύση ζωής.......... ο θάνατος !
    Το απόλυτο τίποτα , για αυτό και από ένα χαώδες τίποτα δεν μπορούμε να αντλήσουμε καμία απόδειξη τεκμηρίωσης του !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  12. #12
    Μάλλον η Μαρία εννοεί τι γίνεται μετά, όταν κάποιος χάσει έναν άνθρωπο του. Τώρα αν θέλει να μάθει τι γίνεται αφού πεθάνει κάποιος, νομίζω κανείς δεν μπορεί να της πει με σιγουριά. Μπορεί να υπάρχει κάτι, μπορεί να μην υπάρχει τίποτα. Υπάρχουν άπειρες θεωρίες, φιλοσοφίες και αμπελοφιλοσοφίες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καθένας μας θα το μάθει απο πρώτο χέρι. Ας ζήσουμε τουλάχιστον όσο προλάβουμε μέχρι να έρθει η ώρα μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    τι να κανω να μην ποναω τοσο οταν μου λιπει τοσο πολυ ενα απο τα ποιο αγαπημενα προσωπα της ζωης μου κ οταν ξερω οτι δεν θα το ξαναδω ποτε μου κ δεν θα ξανακουσω την φωνη αυτη ποτε ξανα κ αυτα τα γαλαζια ματια σαν διαμαντια δεν θα ξαναλαψουν! ποτε πως ?

  14. #14
    Μετα το θανατο ΤΙΠΟΤΑ.Σαν να κοιμσαι ενα πραγμα αλλα χωρις ονειρα ή εφιαλτες. Και φυσικα χωρις ξυπνημα. Game over.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Hρθε ωρα για ιστορια μου φαινεται..

    Λοιπον, πριν 5 χρονια, μια παιδικη φιλη της μαμας μου ειχε αρραβωνιασει το Πασχα την μοναχοκορη της και τον Αυγουστο την παντρευε. 27 Ετων. Ενα μηνα πριν το γαμο ειχαν βγει για φαγητο εξω ενα βραδυ. Η κοπελα ηθελε να φυγει νωριτερα απο το τραπεζι, η μανα της δεν την αφηνε, με τα πολλα αγκαρεψε εναν φιλο να την παει σπιτι με το μηχανακι. Μη στα πολυλογω ατυχημα πεταχτηκε απο το μηχανακι και χτυπησε σε ενα δεντρο, σκοτωθηκε ακαριαια. Η μανα της επαθε τετοιο σοκ που δε μπορεις να φανταστεις ανθρωπο να παθαινει. Μηνες να ξενυχταει στον ταφο, να κλεινεται στο σπιτι, να μην τρωει, να μην πλενεται, να μην κανει τιποτα, δε μιλαγε σε κανεναν, μονο να κλαιει. Ειχε παθει βαρυτατη καταθλιψη. 5-6 μηνες μετα, βλεπει την κορη της στον υπνο της, να της λεει, "μαμα, μην στεναχωριεσαι, ειμαι καλα εδω που ειμαι, αλλα οταν σε βλεπω οτι εισαι ετσι ποναει η ψυχη μου και δε μπορω να σου μιλησω και να σε αγγιξω. Πρεπει να εισαι καλα αν νοιαζεσαι για μενα". Απο τοτε η κυρια Α. μεσα σε μια νυχτα δεν ξαναεκλαψε για το παιδι της. Την θυμαται, μιλαει για αυτην, εχει το δωματιο της οπως ητανε, αλλα το πενθος το εχει πεταξει απο πανω της.
    Δεν ξερω αν αυτο ηταν πνευμα, αγγελος, φαντασμα, ο Θεος ο ιδιος, αν ηταν ονειρο, ψευδαισθηση, παραισθηση, το ασυνειδητο ή το υποσυνειδητο, αλλα πιστευω ακραδαντα οτι το να ειναι κανεις καλα και να συνεχισει τη ζωη του, χωρις αυτο να σημαινει οτι παυεις να αγαπας η να θυμασαι τον νεκρο, ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει και για τον εαυτο του, αλλα και για τον αλλο στην αντιπερα οχθη, αν πιστευει κανεις στην υπαρξη της ψυχης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 24-12-2011, 13:58
  2. ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ
    By MOONFLOWER in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 136
    Last Post: 20-01-2010, 22:36
  3. Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο?
    By _Marianna_ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-02-2009, 00:21
  4. κοντά στο θάνατο..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 20-06-2008, 13:14
  5. φοβάμαι τον θάνατο
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-06-2008, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •