Οριακή προσωπικότητα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 51 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 759
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οκ, καταλαβα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μακάρι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    Originally posted by Remedy

    ....

    λαβε δε υποψη σου, οτι ακομα κι αν ΟΝΤΩΣ καποιο η καποια ατομα πασχουν απο αυτη η μια αλλη διαταραχη, δεν σημαινει οτι μπαινουν αυτοματως σε ενα κουτακι και ξερουμε τις αντιδρασεις, τον τροπο σκεψης και τον ψυχισμο τους και τελειωνουμε με αυτα...

    το καθε ατομο εχει και διατηρει με ολες τις συνθηκες την ξεχωριστη του προσωπικοτητα, εκφραζεται και σκεφτεται διαφορετικα, εχει διαφορετικη εξελιξη ακομα και στην ασθενεια του και σιγουρα εκτος απο αδικο ειναι και πολυ λαθος να το αντιμετωπιζουμε ως \"ενα απο αυτα τα ατομα με την ταδε διαταραχη\" σαν να προκειται για ρεπλικες...

    αυτα τα ολιγα και καλο απογευμα...
    remedy το παραπάνω κειμενο σου ειναι πραγματικα υπέροχο,δειχνει πως εισαι ενα ατομο καλλιεργημενο,μορφωμενο,ετ οιμολογο και πραγματικα ανοιχτόμυαλο!
    απλα υπεροχο!με καλυψες σε ολα!;)))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ή απλώς μιλάει από \"εγκυκλοπαίδεια\".

    Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί δεν θέλω να θίξω αυτούς που όντως έχουν το θάρρος και το αντιμετωπίζουν. Για τους άλλους και το πόσο πληγώνουν, τους τιμωρεί η μοναξιά τους έτσι κι αλλιώς.

    Αυτό που θα προσθέσω πάντως κι όποιος θέλει το ακούει, είναι ότι όταν τελικά καταλάβετε ότι ένα άτομο πάσχει (και δεν θέλει ν\' αλλάξει;) από αυτό, τρεχάτε όσο το δυνατόν πιο μακρυά. Μην ανησυχείτε, όλοι έτσι κάνουν, το έχουν συνηθίσει. Αλλά εδώ που τα λέμε αν δεν τρέξεις, σημαίνει ότι τα θέλει ο πωπός σου οπότε καλύτερα και πάλι να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Όμως επειδή δεν είναι εύκολη η αρχική τελικά \"διάγνωση\" (μετά είναι πανεύκολη) και επειδή αν έχετε την τάση να δένεστε με τον άλλο μπορεί να σας πάει πολύ πίσω, φυλάξτε και λίγο τον εαυτό σας, δεν είναι κακό. Η αφόρητη ζήλεια, τα υστερικά ξεσπάσματα, οι απίστευτες εμμονές, η απόλυτη στασιμότητα, η φοβερή μετάδοση ενοχών και η τάση να σας \"κλείνουν\" και να σας απομωνώνουν θα σας δώσουν τον μπούσουλα και κατά τα άλλα μπορεί να είναι \"ένας υπέροχος άνθρωπος\" - εδώ γελάμε. Απλά φύγετε.
    Προσωπικά θεωρώ εαυτόν εξόχως τυχερό που μου έτυχε μία φορά σαν σχέση, πήγε να μου τύχει δεύτερη σαν φίλη αλλά ευτυχώς κάτι ρε γαμώτο μου με κράτησε. Κι επειδή μπορεί να είσαστε λίγο τυφλοπόντικες (έχουν ένα εξαιρετικό αρχικό ταλέντο, να σας κάνουν να αισθάνεστε \"θεοί\" - πιάνει παρασάγκας σε ανασφαλείς ανθρώπους και όχι μόνο) κάντε και μια γύρα σε κοινούς γνωστούς. Θα σας λυθούν όλες οι απορίες από το γέλιο που θα ρίξουν. Όπως ρίχνατε κι εσείς, πριν πέσετε στη φάκα.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    Για να ειμαι ειλικρινης,χωρις να ειμαι ψυχιατρος και χωρις να ξερω πολλα για ψυχικες διαταραχες (ακομα...)-νομιζω οτι θα συμφωνησω με remedy και iwanna οσον αφορα το οτι ναι μεν οι ψυχικες διαταραχες εχουν καποια κοινα συμπτωματα, αλλα απο \'κει και περα ο χαρακτηρας,τα βιωματα, το περιβαλλον και αλλοι παραγοντες παιζουν μεγαλο ρολο. Απο την αλλη ομως βρισκω σωστο και αυτο που λεει και ο Alexandros οτι τα ατομα που πασχουν απο μια διαταραχη και δεν θελουν να θεραπευτουν, πολλες φορες δεν παλευονται και τοτε-και μονο τοτε- καλα ειναι να απομακρυνεσαι. Το ξερω και εγω απο προσωπικη εμπειρια αυτο με ενα κοντινο μου θειο ο οποιος ειναι αρρωστος και πραγματικα μας εχει τρελλανει.Ουτε παραδεχεται οτι ειναι αρρωστος,ουτε σε γιατρο δεχεται να παει,ουτε φυσικα φαρμακα να παιρνει,τιποτα.Ειναι πολυ επιθετικος μαζι μας γιατι νομιζει οτι για ΤΑ ΠΑΝΤΑ του φταιμε εμεις(δεν εχει δικη του οικογενεια) και διαφορα αλλα απολυτως παλαβα. Ενω θελω παρα πολυ να τον βοηθησω γιατι τον αγαπαω πολυ,εντουτοις βλεπω οτι φως δεν υπαρχει απο πουθενα μονο αν παιρνει φαρμακα χωρις να το ξερει οπως ειπε ο γιατρος. Για αυτο τον ανθρωπο δυσκολο...Και ενω καταλαβαινω οτι η ασθενεια του τον κανει να φαιρεται ετσι, συνεχεια λεω οτι αν ηθελε και αυτος να κανει ενα-εστω ενα βημα να διορθωθει και δεν εβαζε παντα μπροστα την κακια του και την ανασφαλεια του, τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα.Ρωτησα το γιατρο αν καταλαβαινει οτι με τη συμπεριφορα του πληγωνει και ενοχλει τους αλλους και μου ειπε οτι δεν εχει σημασια αν το καταλαβαινει γιατι ενα συμπτωμα της διαταραχης που εχει ειναι και το οτι αδιαφορει για τα αισθηματα των αλλων-αυτο προερχεται απο την εσωτερικη αναστατωση που εχει. Αυτο ομως ειναι πολυ δυσκολο να το παλεψεις?και ok εμεις που ειναι οικογενεια μας ουτε να τον αφησουμε και να φυγουμε θελουμε,ουτε και να ζει σάυτη την κατασταση και θα κανουμε οτι μπορουμε. Αν ομως ,εγω τουλαχιστον, αντιμετωπιζα τετοια κατασταση με καποιον αλλο και εβλεπα οτι δεν θελει να θεραπευτει δεν θα καθομουν να το προσπαθω. Αυτο ουτε ρατσιστικο ειναι,ουτε αδιαφορια,ουτε βολεμα γιατι ενταξει-δεν φταιει ο ανθρωπος που αρρωσταινει αλλα δεν φταιω και εγω να αρρωστησει αυτος εμενα.

    Παντως νομιζω οτι επι της ουσιας remedy,iwanna+alexandre δεν διαφωνειτε. Απλα εσυ Αλεξανδρε αν οντως ισχυουν αυτα που λες για τις κοπελες,εβγαλες ισως συμπερασμα απο περιπτωσεις που δεν ηξεραν οτι επασχαν η δεν εκαναν κατι για αυτο(πολυ πιθανο ισως αυτο να οφειλεται σε κακο χαρακτηρα ομως).Οι remedy,iwanna μιλανε για πιο \"συνειδητοποιημενους\"ασθε νεις που και αυτο παλι ειναι θεμα χαρακτηρα και αλλων παραγοντων.

    Ενας ειδικος να μας λυσει τις αποριες?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    Αλεξανδρε πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος οτι οι κοπελες αυτες ειχαν αυτη τη διαταραχη?Γιατι συγγνωμη τωρα αλλα αν μπορουμε ολοι που δεν ειμαστε ειδικοι στην ψυχιατρικη να κανουμε διαγνωσεις επειδη διαβαζουμε καποια πραγματα καηκαμε..Τους ψυχιατρους τοτε και ειδικα τους καλους και τους εμπειρους τι τους θελουμε?

    Επισης φιλικοτατα, θα σου ελεγα οτι αν εγω ημουν στη θεση σου και ειχα διαλεξει για στενο μου περιβαλλον δυο ανθρωπους με τετοια συμπεριφορα,περισσοτερο θα με προβληματιζε η δικη μου προσωπικοτητα και το γιατι εγω ελκυω και επιδιωκω να εχω κοντα μου τετοιους ανθρωπους,παρα το τι εχουν αυτοι και φερονται ετσι.Αυτο στο κατω κατω δικο τους προβλημα ειναι και αν δεν συμμαζευονται με γεια τους με χαρα τους.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Πολυ ασχημο να μιλας ετσι αλεξανδρε.... ...πολυ λαθος και το χειροτερο πολυ αδικο.....

    ...συχνα οταν υπαρχει καποια ψυχικη νοσος ..σε θολωνει ,δεν βλεπεις σωστα.... ενασ οριακοσ κανει προφανως αμυνα αλαζοντας αποτομα την αποψη του.. για να μην καταστραφει στην πορεια αφου εχει εξαρτηθει απο καποιον ο οποιοσ τον αφηνει..... ..και προφανως ο οριακος το διαισθανεται....

    ..ενας καταθληπτικος ,οσο ειναι αρρωστος νιωθει...πως δεν φτανει για τιποτα και για κανεναν... κι ασ μην ειναι ετσι στην πραγματικοτητα.. αλλα η αληθινη εικονα του εαυτου του διαστρευλωνεται χωρις να το θελει και πανω απ ολα χωρις να μπορει να το ελεγξει..... μπορει να νιωθει φοβερη απελπησια..να νιωθει πως ισως θα ειναι καλητερα αν πεθανει γιατι υποφερει ...εκει που εσυ μπορει να τον θεωρεις εντελως ευτυχισμενο ανθρωπο και τον θεωρεις αδικαιολογιτο να νιωθει ετσι......... μπορει να φοβαται πως ολα θα καταρρευσουν.. ειναι ενας τροπος αμυνας κι αυτος...
    ..τι νομιζεισ???πως καποιος που εχει μια διαταραχη θελει να την εχει?????...................


    ...μου θυμιζεις τον προην μου με τον οποιον ημασταν πανω απο 1 χρονο μαζι.. πολυ δεμενοι ολο αυτο τον καιρο... σε μια πολυ καλη και ισσοροποιημενη σχεση....
    και οταν αρρωστησα επειδη οπως κι εσυ δεν δεχοταν να καταλαβει..θεωρωντας προφανως πως εκεινοσ δεν θα αρρωστενε ποτε... δεν θα παθαινε ποτε καταθλιψη γιατι ειναι αρρωστιες \"των αλλων\".......
    επεμενε απελπιστηκα πολυ πως δεν το παλευω αρκετα.... δεν πιστευε ..οσο επιστημονικα , βασιμα και απο παθολογικης αποψης κι αν του τα εξυγουσα.... δεν πιστευε πως δεν μπορουσα να το ελεγξω.. πως δεν μπορουσα να ζησω...πως η δυσκολια του να βγω εξω με παρεα οταν δεν μπορουσα... ηταν τοοοσο μεγαλη οπως και η απιστευτη προσπαθεια που εκανα για να χαμογελασω....να περπατησω... να ξυπνησω....


    ...τελικα με χαρακτηρισε \"αρρωστη\"... και μου ειπε πως δεν θα επρεπε να κανω ποτε παιδια γιατι θα τους το μεταδωσω μια και εχω ελλατωματικο dna .. πως με τετοια ψυχολογια θα μεινω για παντα μονη και πως ισωσ να μου αξιζει .................. η ευκολη λυση.... ο διαχωρισμος του αλλου.. η εγκαταληψη στα δυσκολα...
    η απαξιωση και η απενοχοποιηση του ιδιου..... αν ειναι δυνατον..... .... ......
    τι πιο αρρωστημενο απο το να θελει κανεις να πληγωσει καποιον που ειδη παλευει μονος για την ζωη του... κατατροπονοντασ τον με την \"κακια\" σου..... την οποια μπορεις να ελεγξεις και ειναι στο χερι σου να εκφρασεις η οχι....

    .................................................. .................................................. ..............................
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by alexandros3
    Αυτό που θα προσθέσω πάντως κι όποιος θέλει το ακούει, είναι ότι όταν τελικά καταλάβετε ότι ένα άτομο πάσχει (και δεν θέλει ν\' αλλάξει;) από αυτό, τρεχάτε όσο το δυνατόν πιο μακρυά. Μην ανησυχείτε, όλοι έτσι κάνουν, το έχουν συνηθίσει.
    ρε φιλε ξέρεις πολλούς ανθρώπους που να μην πληγώνονται όταν τους εγκαταλείπουν;

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    Adzik λυσε μου σε παρακαλω μια απορια γιατι εχω μπερδευτει πολυ.Οταν ενας ανθρωπος αντιμετωπιζει μια ψυχικη διαταραχη δεν ελεγχει τον εαυτο του και τις πραξεις του γιατι δεν ειναι στο χερι του σωστα?Τοτε λοιπον και οι ανθρωποι που ειναι κοντα του πρεπει να δειχνουν καταννοηση και να φερονται αναλογα-συμφωνω απολυτα.Τι γινεται ομως στις περιπτωσεις που ο ασθενης δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα ή που ακομα και αν του πουν οτι εχει προβλημα και μπορει να το λυσει κτλ,αυτος δεν κανει την παραμικρη προσπαθεια?Εκει οι δικοι του πως πρεπει να αντιδρασουν?Στο μηνυμα σου αναφερεσαι κυριως στους καταθληπτικους που αν εχω καταλαβει τον εαυτο τους βλαπτουν κυριως και οχι τους αλλους.Σε περιπτωσεις ομως που αντι ο ασθενης να πιστευει οτι ο εαυτος του ειναι λιγος κτλ,πιστευει το αντιθετο?Οτι αυτος ειναι πανω απο ολους και απο ολα και αντιδρα και συμπεριφερεται αναλογα?Οταν ο ασθενης δεν δεχεται ουτε οτι πασχει, ουτε να κανει θεραπεια φυσικα τι γινεται?Οταν με τη συμπεριφορα του η οποια μπορει να ειναι μια αμυνα στη βαθια ανασφαλεια που αισθανεται, αλλα ειναι και πολυ κακη και επιζημια για τους γυρω του(και συναισθηματικα και πρακτικα)προκαλει συνεχως προβληματα?Δεν ξερω...Οτι γραφω εχει σχεση με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω και δεν ξερω πως να φερθω, γι\'αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σου και εσενα και οποιου αλλου μπορει να δει το θεμα και απο την πλευρα του ασθενη-μπας και καταλαβω αν και τι δεν κανω σωστα-γιατι απο τη μια λεω οτι οταν οποιος εχει προβλημα και δεν θελει θεραπεια εγω τι μπορω να κανω και απο την αλλη αυτο δεν με καλυπτει απολυτα...Συγγνωμη που γυροφερνω το θεμα στα δικα μου αλλα επειδη μιλατε ανοιχτα πολλοι απο \'δω το εκτιμω και γι\'αυτο ρωταω-thanks

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by yourgia
    Adzik λυσε μου σε παρακαλω μια απορια γιατι εχω μπερδευτει πολυ.Οταν ενας ανθρωπος αντιμετωπιζει μια ψυχικη διαταραχη δεν ελεγχει τον εαυτο του και τις πραξεις του γιατι δεν ειναι στο χερι του σωστα?

    ((( περιπου...ναι δεν ελεγχει καποια συναισθηματα τον οποιο τον κανουν να φερεται καπωσ.. πχ με νευρα ,,, με θλιψη... απογοητευση..αμυνα.. ξεσπασματα..κλαμα κλπ.. ))))))

    Τοτε λοιπον και οι ανθρωποι που ειναι κοντα του πρεπει να δειχνουν καταννοηση και να φερονται αναλογα-συμφωνω απολυτα.Τι γινεται ομως στις περιπτωσεις που ο ασθενης δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα ή που ακομα και αν του πουν οτι εχει προβλημα και μπορει να το λυσει κτλ,αυτος δεν κανει την παραμικρη προσπαθεια?Εκει οι δικοι του πως πρεπει να αντιδρασουν?

    (((((( κατα την γνωμη μου τοτε το ατομο βρισκεται ακομη στην φαση της αρνησησ.. αρνειτε να το δεχτει οπως και πραγματικα αρνητε να το πιστεψει αυτο ειναι κακο για τον ιδιο διοτει με τον καιρο τα αποτελεσματα τησ συμπεριφορασ..... γινονται φανερα και αισθητα στον ιδιο και αναγκαζεται να δεχτει πωσ οντωσ ειναι ετσι πωσ υπαρχει καποιο προβλημα .. πως δεν θα επρεπε να ειναι ετσι.. και τελικα πως πρεπει να κανει κατι για να το αλλαξει................γιατι στο τελοσ ειναι απλα δυστηχισμενοσ .......... πραγματικα δεν ξερω σε τετοια περιπτωση τι πρεπει να κανει κανεισ για να πεισει καποιον........ αλλα μην ξεχναμε πως καποιοι ανθρωποι ειναι απλα εκκεντρικοι η ευκολοθικτοι ..η κυκλοθυμικοι... η θυμωνουν ευκολα... και αυτο αποτελει απλα κομματι του χαρακτηρα τουσ και οχι καποιοιο προβλημα..................

    στην περιπτωση που οντωσ υπαρχει προβλημα συμφωνω με τον απο πανω φιλο πως πρεπει να ακουτε καλα τι ζηταει απο εσασ... και οταν ζητησει καποια σιγκεκριμενη συμπεριφορα να την εφαρμοσετε μεν αλλα να την συζητισετε μαζι του .. να τον ρωτισετε γιατι θελει τετοια σινμπεριφορα απο σασ... γιατι πιστευει πωσ θελει ιδιαιτερη αντιμετοπιση... και αν τα \"θελω\" του ειναι υπερβολικα η παραλογα.. να του εξηγισετε με γερα και βασιμα επιχειρηματα γιατι αυτο που ζηταει δεν ειναι σωστο... ή δεν γινεται... ή πληγωνει καποιον αλλον..κλπ........ σαν να ειναι μικρο παιδακι...........

    οταν το ανθρωπινο μυαλο βρισκεται σε συγχυση(θυμαμαι εμενα)...υπολειτουργει συχνα... προστατευεται απο την πλυθωρα πληροφοριων,..
    θελει σαφεισ απαντησεισ και εξειγησεισ.............. και πανω απο ολα θελει αποδοχη...και πολυυυυ αγαπη.... αρα και υπομονηηη.......... οπως πολυ καλη ειναι και η πληροφοριση.. αν αρνειτε ..και εσεισ επιμενετε πως κατι εχει...

    πχ αφηστε του βιβλια, σημειοσεισ για αυτο το κατι που εχει... αν κατα βαθοσ ξερει πωσ κατι εχει εστω μετα απο καιρο θα τα κοιταξει....... θα βρει κοινα στοιχεια συμπεριφορασ ,καταστασεων, αποτελεσματων και συμπτωματων.. θα αποδεχτει την κατασταση του και θα θελησει να την διορθωσει.. να γινει καλα.....

    το βασικοτερο επαναλαμβανω ειναι η υπομονη και η αγαπη... να νιωθει και να ειναι σιγουροσ ...... πωσ δεν θα κανατε ποτε κατι για να τον βλαψετε και πως τα λετε για το καλο του.... να μην εχει αμφιβολιες γι αυτο.. αλλα κι εσεισ οι ιδιοι να μην τον υποβαθμιζετε λογο τησ καταστασησ.... δυστιχωσ οπως καταλαβαινεισ οταν πχ μια μερα δεν φασ και πεινασ.. πεινασ και τελοσ.. ειναι κατι που δεν το ελεγχεισ επιβαλεται σε εσενα........ετσι και οι ψυχικεσ αρρωστιεσ εωσ ενα σημειο.

    Στο μηνυμα σου αναφερεσαι κυριως στους καταθληπτικους που αν εχω καταλαβει τον εαυτο τους βλαπτουν κυριως και οχι τους αλλους.

    ((( ναι ετσι νομιζω...... γιατι οι καταθλιπτικοι συνηθωσ τυραννιουνται και απο τυψεισ ..και ενοχεσ.. ακομη και που υπαρχουν..))))

    Σε περιπτωσεις ομως που αντι ο ασθενης να πιστευει οτι ο εαυτος του ειναι λιγος κτλ,πιστευει το αντιθετο?Οτι αυτος ειναι πανω απο ολους και απο ολα και αντιδρα και συμπεριφερεται αναλογα?

    ((((((( τοτε πρεπει να βρητε ησυχεια και πολυ καλα ορθα επιχειρηματα χωρισ να τον υποβαθμιζετε που να αποδεικνιουν και να εξηγουν πωσ ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα.. ειναι ισοι..κλπ.........ισοι..αλλα διαφορετικοι... κατι που δεν τουσ καθηστα ανωτερουσ η κατωτερουσ...κλπκλπ............... ..))))))


    Οταν ο ασθενης δεν δεχεται ουτε οτι πασχει, ουτε να κανει θεραπεια φυσικα τι γινεται?Οταν με τη συμπεριφορα του η οποια μπορει να ειναι μια αμυνα στη βαθια ανασφαλεια που αισθανεται, αλλα ειναι και πολυ κακη και επιζημια για τους γυρω του(και συναισθηματικα και πρακτικα)προκαλει συνεχως προβληματα?Δεν ξερω...Οτι γραφω εχει σχεση με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω και δεν ξερω πως να φερθω, γι\'αυτο θα ηθελα τη βοηθεια σου και εσενα και οποιου αλλου μπορει να δει το θεμα και απο την πλευρα του ασθενη-μπας και καταλαβω αν και τι δεν κανω σωστα-γιατι απο τη μια λεω οτι οταν οποιος εχει προβλημα και δεν θελει θεραπεια εγω τι μπορω να κανω και απο την αλλη αυτο δεν με καλυπτει απολυτα...

    (((((ευτυχωσ.. και να εισαι συγουροσ πωσ οταν γινει με το καλο καλα οδικοσ σου ανθρωποσ.... θα το εκτημισει απιστευτα ..)))))))

    Συγγνωμη που γυροφερνω το θεμα στα δικα μου αλλα επειδη μιλατε ανοιχτα πολλοι απο \'δω το εκτιμω και γι\'αυτο ρωταω-thanks
    π.σ.... μιλα με ψυχολογο η ψυχιατρο.. υπαρχει μια υποστηρικτικη βραδυνη γραμμη βοηθειασ νεων... ειναι απλη κλιση.......... εχει ψυχολογουσ κλπ..εκει θα σε συμβουλεψουν πιστευω....... ειναι..

    \"\"
    Αν αισθάνεσθε ότι χρειάζεσθε άμεσα βοήθεια, μπορείτε να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό του Συμβουλευτικού Κέντρου Φοιτητών στα τηλέφωνα: 210 - 727 7553 και 210 - 727 7554.
    Το Συμβουλευτικό Κέντρο Φοιτητών λειτουργεί από
    Δευτέρα έως Παρασκευή, 10:00 π.μ. έως 4:00 μ.μ.



    Κοινωνική Βοήθεια
    Εθνικός Οργανισμός Πρόνοιας
    Συμβουλευτικές υπηρεσίες για οικογενειακά και ψυχολογικά προβλήματα.
    Δευτέρα - Παρασκευή, 8 π.μ. έως 10 μ.μ.
    Τηλ: 197

    Κέντρο Κακοποιημένης Γυναίκας
    Ψυχολογική υποστήριξη και νομικές συμβουλές.
    Δευτέρα - Παρασκευή, 9 π.μ. έως 10 μ.μ.
    Τηλ: (9 π.μ. - 6 μ.μ.) 210 - 523 5318, 210 - 411 2091,
    (6 μ.μ. - 10 μ.μ.) 210 - 322 0900
    .................................................. ..................................................

    http://www.cc.uoa.gr/skf/milhste/milhste.html

    .................................................. .................................................. .

    Πού μπορούμε να απευθυνθούμε για βοήθεια και υποστήριξη ?
    όταν αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα..


    - γραμμή ΣΟΣ Δίπλα σου - To να μιλήσεις δεν είναι ντροπή, η Βία είναι ντροπή.
    Η πρώτη επιλογή σε κάθε περίπτωση. Πρώτα ουσιαστική ψυχολογική υποστήριξη από δωρεάν τηλέφωνο
    (και από δημόσιο καρτοτηλέφωνο χωρίς κάρτα!). Στη συνέχεια τις καλύτερες συμβουλές που μπορεί να
    χρειαστείτε, ενημερωμένα και υπεύθυνα, μέχρι και νομικές συμβουλές..
    Ανάλογα με το ζήτημά σας, θα σας συστήσουν φιλικά και με τις πλάτες τους και όπου αλλού χρειαστεί να
    απευθυνθείτε επίσης. Για κάθε περίπτωση βίας, καταπίεσης, προβλημάτων στο σπίτι.. και όχι μόνο.
    Τί χρειαζόμαστε? Νάναι 9πμ-9μμ, κι ένα σταθερό τηλέφωνο.
    Καλούμε δωρεάν στο 800 11 88881
    Αν πάρουμε από κινητο, καλούμε το 210.778.6800 (κι αφήνουμε το δωρεάν ελεύθερο για οσες
    το χρειάζονται αληθινά) - Για λεπτομέρειες χρέωσης από κινητό ρωτήστε τον παροχέα σας.

    Αν δεν έχουμε σοβαρό πρόβλημα και χρειαζόμαστε μόνο επικοινωνία με περισσότερες γυναίκες σαν
    εμάς, δείτε τις σελίδες Επικοινωνία, Οδηγοί και Κοινότητα
    Και βέβαια, \"γράψτε μας\" !


    - ΑΡΣΙΣ
    Υποστήριξη νέων (μεχρι 25 ετών) που αντιμετωπίζουν προβλήματα αποκλεισμού.
    Ανεξάρτητα από την αιτία ή/και την αφορμή των προβλημάτων.
    Εχουν ενημερωμένους συμβούλους, ξέρουν τα προβλήματα, υποστηρίζουν έμπρακτα, μέχρι και για
    να βρούμε δουλιά, νομικές συμβουλές, πλήρης υποστήριξη για όποια χρειάζεται άμεσα μια καλή φίλη
    και πλάτες. Αν σας χαλάει που υποστηρίζουν επίσης και παιδιά που έχουν προβλήματα με το νόμο ή/και
    με ουσίες.. θα πρότεινα να δουλέψετε εκεί εθελοντικά δυο-τρεις μήνες, να μάθετε τί θα πει άνθρωπος.
    Αθήνα: Δεριγνύ 26 & Γ\' Σεπτεμβρίου, τκ. 10434, τηλ/φαξ. 210.8259880, email [email protected]
    Θεσσαλονίκη: Πτολεμαίων 35, τκ. 54630, τηλ/φαξ. 2310.526150, 552813, email [email protected]
    Βόλος: Α. Γαζή 91 & Ποζού, τκ. 28333,τηλ/φαξ. 24210.23110, email [email protected]
    Πάτρα, ...

    - Συνήγορος του Πολίτη
    Επιβάλεται να καταγγέλουμε εδώ έγγραφα κάθε περίπτωση διακριτικής μεταχείρισης από κάθε
    δημόσιο φορέα. Και από την αστυνομία. Και από το ΕΣΡ. Και από τη δικαιοσύνη, και από κάθε ΝΠΔΔ. !
    Καί κάθε διάκριση που απαγορεύεται από το νέο νόμο για την ίση μεταχείριση στην απασχόληση
    URL: www.synigoros.gr - email: communication-AT-synigoros.gr
    υποβολή αναφοράς: www.synigoros.gr/contact_submit.htm
    (σημ. οι θρησκευτικές οργανώσεις & επιχειρίσεις δεν ειναι δημόσιοι φορείς, και εξαιρούνται .. κάθε νόμου.
    Επίσης ο Συνήγορος δεν μπορεί να ελέγξει τη Βουλή, που είναι ο εργοδότης του.)

    - Συνήγορος του παιδιού -
    το γραφείο του συνήγορου του πολίτη για τα δικαιώματα του παιδιού
    (θα το βρείτε στην παραπάνω ιστοσελίδα).


    - εισαγγελέας ανηλίκων
    αν είμαστε μέχρι 18 χρονών και μας διώξουν από το σπίτι ή/και έχουμε φανερά σημάδια
    κακομεταχείρισης, πάμε στρέητ εδώ και δηλώνουμε το πρόβλημα. Το ουσιαστικό πρόβλημα
    πρώτα, κι αργότερα τις λεπτομέρειες (όταν ρωτήσει).
    Στις περισσοτερες περιπτώσεις είναι πιο εύκολο και πιο έξυπνο να τηλεφωνήσουμε πρώτα
    στη γραμμή ΣΟΣ, αλλά σε μεγάλη ανάγκη, μπορούμε ακόμα και να καλέσουμε το 100 και να
    ζητήσουμε να μας πάνε στον εισαγγελέα ανηλίκων - χωρίς πολλές εξηγήσεις, \"είμαι τόσων
    χρονών και με διώξανε από το σπίτι μου\" ή \".. και με δείρανε πάλι\" και φτάνει.


    -------------------------------------------------------------------------------- - - - όταν η καταπίεση που δεχόμαστε δεν έχει αρκετά αποδεικτικά για τον εισαγγελέα,
    ούτε για το συνήγορο.. - ή απλά χρειαζόμαστε κάτι άλλο..

    - εάν είστε φοιτήτριες/φοιτητές μελετήστε τις σελίδες ψυχολογικής υποστήριξης του Πανεπιστημίου
    Αθηνών, κι αν χρειαστεί, θέστε και τα δικά σας ερωτήματα..
    Kεντρική σελίδα ΣΚΦ www.cc.uoa.gr/skf/milhste..
    Aπαντήσεις σελίδας \"ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ\" www.cc.uoa.gr/skf/milhste/prosana.html



    - (υποστήριξη του πολίτη ? - τηλ.. 18χχ)
    .δημόσια υπηρεσία... με όλα τα αναμενόμενα κουσούρια ..
    προσφέρει συμβουλές για ζητήματα.. του ίδιου τύπου που θα βρίσκαμε υποστήριξη και από την
    \"εκκλησία\". Ρωτήσαμε τη γραμμή τους τι υποστήριξη προσφέρουν σε ανθρώπους που έχουν
    προβλήματα και λόγω σεξουαλικής ταυτότητας.. μας παρέπεμψαν στον διευθυντή.. (συνήθης
    γραμμή δημόσιας υπηρεσίας.. γραμματείες .. αναμονές.. και τελικά.. ) Ο διευθυντής λείπει από
    το γραφείο του. Τρεις φορές. Εχουμε και καλύτερες δουλιές.. και σίγουρα οι τηλεφωνήτριες -
    τηλεφωνητές της γραμμής δεν έχουν ιδέα.. ούτε καν για την έννοια..
    (σημ. για προβλήματα ηλεκτροφωτισμού δημόσιων χώρων κ.α. ζητήματα του δήμου πάντως
    είναι άψογοι!!!)

    - δείτε επίσης
    Επικοινωνία
    Ερωταπαντήσεις
    βίαιες σχέσεις & πρακτικές συμβουλές
    κοινότητα & φιλικές ομάδες

    - ξέρετε κάτι παραπάνω.. μια ακόμα δυνατότητα υποστήριξης και
    θα κάνετε την τεράστια χάρη σε όλες τις γυναίκες που δεν γνωρίζετε αλλά που χρειάζονται
    να το μάθουν, και θα μας το στείλετε να το προσθέσουμε!

    .................................................. .................................................. .
    http://www.sapphogr.net/support/index.html

    .................................................. ............................................
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    [Και για να συμπληρώσω γιατί εσυγχίσθη(τα χάπια μου,τα χάπια μου!!!)Adzık να πάει να γαμηθεί ο καριόλης που σε άφησε με την αιτιολογία ότι είσαι άρρωστη,δεν το παλεύεις αρκετά(γιατί χρυσό μου δεν του καθόσουν όπως παλιά και πήγε να του κουνηθούν άλλες υγιείς).Όσο για το dna εγώ απλά θα τον ρωτούσα αν η μαλακία είναι κληρονομική.Του τσέκαρεις τα αρχίδια;Μήπως το δεξί είναι μικρό και πάρει και το παιδί;Σου αξίζει πολύ καλύτερος!!! [/quote]

    ...λολολολλλλλ....αχχαχαχαχα. .. με εκανεσ και γελασα βρε ζουζουνα....... να σε καλα..:):):) δεν λες καλητερα που γλυτωσα?..αφου του το ειπα κι ολασ.. \"\"δηλ. αν παντρευομασταν (ειπα).. τι θα εκανεσ?... την δευτερη μερα του γαμου.. πχ αν αρρωσταινα θα με εγκατελειπεσ???ημαρτον.... ....λολ....φιλακια....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    [quote]Originally posted by kassi_21
    Yourgia,αποστασιοποιήσου και κάλυπτε τις βασικές του ανάγκες στα ζητήματα της επικοινωνίας.Ας πούμε θέλει να του φέρεσαι με έναν συγκεκριμένο τρόπο κάνε το όσο είναι στις δυνάμεις σου.Δεν θέλει παρά να ζει στον δικό του κόσμο και να σε ακούει λιγότερο από ένα λεπτό;Κάνε το.Τα υπόλοιπα ας τα επιληφθεί ψυχίατρος.]

    Kassi μου σε ευχαριστω πολυ-αυτο με την αποστασιοποιηση που λες, ειναι η μονη λυση που βλεπω και εγω γιατι αλλιως...μας πηρε και μας σηκωσε...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    Adzikακι πολυ σε ευχαριστω και εσενα και για τα σχολια και για τις πληροφοριες.Καλα εκανες και εγραψες για βοηθεια γιατι απο οτι εχω δει δεν υπαρχουν στο forum αυτα-τουλαχιστον εγω δεν τα εχω δει-και ειναι πολυ χρησιμα.Μηπως να τα εβαζες και σε ξεχωριστο κουτι για να βρισκονται πιο ευκολα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    καλη ιδεα... φιλια καλο κουραγιο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    \"Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα σύμψωνα με τη δική μου άποψη δικαίου\"
    Θα ξεκινήσω με την Adzik η οποία μας δηλώνει ότι υποφέρει από κατάθλιψη και ότι μια μέρα ξαφνικά αρρώστησε.Από την λίγη βιολογία που ξέρω μια σωματική ασθένεια χρειάζεται ένα διάστημα επώασης για να εμφανίσει τα συμπτώματά της στον οργανισμό και να γίνει αντιληπτή από εμάς.Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και με την ψυχική ασθένεια.Δηλαδή χρειάζεται ένα εύφορο περιβάλλον για να αναπτυχθεί αλλά και τα συμπτώματα της έρχονται σιγά σιγά και δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά μέχρι ίσως να παρατηρηθεί μια μεγάλη αλλοίωση της προσωπικότητας του άλλου κυρίως από το κοντινό του περιβάλλον.Δηλαδή δεν ξυπνάς την μία μέρα και είσαι καλά και την άλλη σε βαράει μια μανιοκατάθλιψη!Δεν πάει έτσι..
    Όσο για την κληρονομικότητα των ψυχικών ασθενειών θα μιλήσω απλά με τα όσα γνωρίζω.Η ασθένεια που σίγουρα είναι κληρονομική είναι η σχιζοφρένεια.Όταν ρώτησα τον ψυχίατρο για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αν είναι κληρονομική μου απάντησε πως όχι.Παρά ταύτα ένας από τους δύο γονείς μου αντιλαμβάνομαι από τις πράξεις του ότι είναι ιδεοψυχαναγκαστικός και συγγενής του ιδίου ατόμου είναι διαγνωσμένα άτομο ιδεοψυχαναγκαστικό σε σημείο που να αλλάζει κλειδαριές κάθε τρεις και πέντε για να μην μπει ο \"αλήτης\" γιος του μέσα,τα χέρια του να είναι κατακόκκινα από τις χλωρίνες,τα πόμολα να τα αγγίζει με χαρτοπετσέτα και άλλα παρόμοια.Οπότε εδώ δεν ξέρω τι πρέπει να πω για την κληρονομικότητα.Ίσως να υπάρχουν επιρροές,από τον γονιό στο παιδί από τον αδερφό στον αδερφό.Δεν γνωρίζω.Απ\'ότι έχω καταλάβει ο ιδεοψυχαναγκασμός είναι μια συγκεκριμένη συμπεριφορά και δεν αποτελεί ασθένεια με την καθ\'αυτή έννοια της λέξης.Το ίδιο ισχύει και με την κατάθλιψη.Νομίζω(πάντα) ότι η ψυχική ασθένεια είναι αυτή που ένα άτομο θα την εμφανίσει σίγουρα σε κάποιο διάστημα της ζωής του ακόμα και αν το περιβάλλον του είναι το πιο ισορροπημένο.Αυτά δεν τα λέω με σιγουριά ,οπότε ας διασταυρωθούν απόψεις για να βγει σίγουρο πόρισμα.Και αυτό γιατί απ\'την άλλη διαβάζω ότι τα παιδιά με γονείς καταθλιπτικούς έχουν περισσότερες πιθανότητες να νοσήσουν από τα παιδιά υγιών γονέων.
    Τρίτον,δεν γουστάρουμε βιτσιόζικα ούτε να είμαστε διαταραγμένοι,ούτε να κάνουμε την ζωή κόλαση στον άλλο για παιχνίδι.Γι\'αυτό φίλε Αλέξανδρε όπως είπα,βγάλε ναι μεν τα απωθημένα σου,αλλά απ\'την άλλη μάγκα κοίτα να φτιάξεις κι εσύ λίγο τον εαυτό σου που όπως μας αποκαλύπτεις είσαι ανασφαλής.Μήπως από την ανασφάλεια σου ενεπλάκης με ένα άτομο έτσι πιο καημενούλικο,το οποίο σε χρειαζόταν και αυτό σε εξύψωνε γιατί αισθανόσουν αναγκαίος;Εφ\'όσον δεν έχεις τις γνώσεις δεν μπορείς να βοηθήσεις πέραν του ανθρωπίνου,αλλά και να παραμείνεις μαζί με αυτό το άτομο όσο σε ευχαριστεί.Και για να ήσουν τόσο καιρό μαζί της μάλλον καλά στοιχεία εισέπραττες και παρέμενες.Δεν νομίζω πως της έκανες κανένα ψυχικό.Βγαίνεις εδώ πετάς κακιούλες για τους οριακούς αλλά δεν γνωρίζουμε και την άποψη της κοπελιάς για να κρίνουμε.Αυτό που προσωπικά με πείραξε ήταν αυτό με το ότι δεν λέω κάτι για τα άτομα που το παλεύουν.Θα πρέπει δηλαδή να το παλεύουμε για να μας δώσεις συγχαρητήρια και να μας \"πας\";Κι αν δεν μπορούμε θα είμαστε στην μαύρη σου λίστα;Θα καταλήξω με το φρόντισε λίγο και τον εαυτό σου και κοίταξε να δεις τι είναι αυτό που σε ελκύει σε \"προβληματικά\" άτομα.Δεν λέω προς Θεού πως δεν έχουμε ανάγκη για συντροφιά και ανθρώπινη επικοινωνία όπως όλοι οι άλλοι(και μάλιστα περισσότερη από όλους τους άλλους),αλλά βρε μάγκα ή κάτι καλό είχε αυτή κοπέλα ή πώς να το πω κι εσύ δεν ήσουν στα καλύτερά σου.
    Τέλος ο ψυχίατρος μου μού έλεγε\"Α,ναι;Μόνο αυτοί που παίρνουν φάρμακα είναι ασθενείς;Οι χειρότεροι είναι αυτοί που είναι έξω απ\'τα ψυχιατρεία και δεν παίρνουν φάρμακα!!!\"

Page 2 of 51 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •