Οριακή προσωπικότητα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 51 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 759
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    γεια σου ρε kassi!
    αψογα τα είπες!\'δυνατο\' κειμενο:)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    kassi ειμαι 32 ετων και ξεκινησα ψυχοθεραπεια στα 21.βεβαια τοτε δεν ειχε διαγνωστει η μεταιχμιακη διαταραχη αλλα μια ηπιας σχετικα μορφης καταθλιψη...στην πορεια πλουτισα το ψυχιατρικο βιογραφικο μου :P(συγγεκριμενα στα 26 χαρακτηριστικα οριακη)
    οσων αφορα τις σχεσεις μου με τους αντρες δεν ερωτευομαι ευκολα αλλα αν ερωτευτω ερωτευομαι για τα καλα και εκει τα δινω ολα.παλιοτερα ειχα δωσει αρκετες φορες τελος σε σχεσεις μου αλλα αυτο οφειλοταν στο οτι τοτε δεν ημουν αυστηρη στις επιλογες μου και ξεκινουσα μια σχεση με πολλους συμβιβασμους οποτε ηταν λογικο να βαλτωσει η σχεση καποια στιγμη...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα γιατί δεν έχω χρόνο.
    Προκαταβολικά, ναι ίσως υπερέβαλα για να τονίσω αυτό που πιστεύω και συγνώμη αν κάποιοι ενοχληθούν, αυτό πιστεύω και μάλιστα ακράδατα.
    Διευκρίνηση: δεν είπα ότι όλοι οι χαρακτήρες είναι ίδιοι. Αυτό που είπα και δεν μου αλλάζετε γνώμη τον πωπό σας να χτυπάτε κάτω, είναι ότι δεν έχει σημασία. Κι αυτό γιατί βασικά, ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΑ, πράγματα που είναι απολύτως αναγκαία να υπάρχουν σε μία σχέση (ερωτική - στη φιλική, παλεύεται) δεν υπάρχουν. Κι όταν, σαν εμένα, δένεσαι πάρα πολύ με ένα άτομο (αν και η αυτοπροστασία αρχίζει να υψώνεται όταν διαπιστώσεις ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί του - σαν άτομο, όχι σαν \"πάσχων\") σαφώς και πληγώνει και μάλιστα πάρα πολύ.

    Τώρα, για να εξηγούμαι,
    αυτό που διάβασα και το παρέθεσε νομίζω η Ιωάννα ήταν ΑΠΟΛΥΤΟ σκιαγράφημα του τι συνέβαινε. Εννοείται ότι έμεινα εμβρόντητος που όλα αυτά είχαν ένα όνομα.
    Και πάλι συγνώμη για τις γενικεύσεις και αν αυτές ενόχλησαν.
    Απλώς, λέω ότι ισχύουν. Είστε ευπρόσδεκτοι να τις απορρίψετε.

    Originally posted by kassi_21
    Κάποτε ένα παιδί που ήθελε να τα φτιάξει μαζί μου,μού είχε πει πως \"Δεν έχεις φίλες όχι γιατί κάποιος σε πλήγωσε αλλά γιατί απλά δεν συμπαθείς τους ανθρώπους\".Τότε είχα εκνευριστεί πάρα πολύ.Αυτό ή γιατί αυτά που είπε ήταν αλήθεια ή γιατί είχε άδικο.Μετά την διάγνωση περί οριακής,απλά είπα πως είχε δίκιο.Δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι οι οριακοί αλλά δεν γουστάρω τις στενές επαφές και τις μακροχρόνιες.Δεν μπορώ τους ανθρώπους για πολύ.Είμαι τρελά καχύποπτη,πιστεύω πως οι γυναίκες με ζηλεύουν και ισχύει πέραν της πλάκας και της αρρώστιας,αλλά είναι φυσικό και όλοι να φθονούνται από κάποιον αλλά όχι απ\'όλους όπως πιστεύω εγώ.Να σου πω,όμως, όταν έχεις ζήσει μια ζωή στην κοροϊδία και στην υποτίμηση από το οικογενειακό και σχολικό σου περιβάλλον είναι φυσικό να μην εμπιστεύεσαι κανένα.Ακόμα πιστεύω ότι οι γυναίκες με ζηλεύουν ή ό,τι δεν υπάρχει φιλία μεταξύ γυναικών και να σου πω νομίζω ότι είναι αλήθεια.Υπάρχει μόνο συμφέρον,και όπου εμφανιστεί ο γκόμενος κοιτάνε σαν λυσσάρες ποια θα τον αρπάξει πρώτη.Και τότε χάνεται και η φιλία και όλα.Δεν φταίω εγώ που είμαι τόσο αυστηρή.Δεν τις χωνεύω λοιπόν τις γυναίκες.Προτιμώ τους άντρες,αλλά μόνο στο φιλικό.Με το ερωτικό έχω πρόβλημα,γιατί ενώ στην αρχή λόγω ανοιχτού χαρακτήρα τους κερδίζω μετά στην πορεία βλέπουν αστάθεια.Εγώ δε,δεν θέλω να τους ξέρω όταν διεισδύουν και επεισέρχονται στο σοβαρό μου κομμάτι.Ζηλεύω και πιστεύω ότι εγώ δεν είμαι αρκετή και πάντα θα θέλουν κι άλλη και χάνω πάντα σε έναν γυναικείο ανταγωνισμό.Δηλ.πες ότι κάποια τον γουστάρει τον δικό μου.Εγώ θα απογοητευτώ,θα της τον παραχωρήσω και θα φύγω.Μαλάκας δηλαδή!!!!!!!!Όσο για τον Αλέξανδρο έχεις δικαίωμα να τα λες.Πέσ\'τα αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.Όσο για το δεν θα τις πολυνοιάξει αν τις αφήσεις μόνες τους γιατί το έχουν συνηθίσει.Για εμένα μιλώντας μέσα μου υποφέρω πολύ όταν παίρνω την απόφαση να εγκαταλείψω κάποιον γιατί δεν το θέλω πάντα.Αλλά υπάρχει αυτό το πρέπει.Δεν ξέρω γιατί βγαίνει και πότε βγαίνει.Είμαι όμως πολύ εγωίστρια για να δείξω ότι με πειράζει που θα με εγκαταλείψεις.Δεν θα στο δείξω αλλά θα αυτοκαταστραφώ και φυσικά θα σε εκδικηθώ κι εσένα με αυτόν τον τρόπο.Ήδη λες εδώ ότι σε πείραξε η όποια συμπεριφορά της παρ\'ότι την κατακρίνεις.Κι αυτό μια εκδίκηση είναι εκ μέρους της,δεν νομίζεις;Εγώ να σου πω κάτι Αλέξανδρε μερικές φορές χαίρομαι που είμαι οριακή.Παλιά με μισούσα και έκλαιγα που ήμουν διαφορετική και δεν είχα φίλους.Τώρα με μισούν οι άλλοι....γιατί με φοβούνται!!!!Λέω αλίμονο αν τα βάλεις μαζί μου.Είμαι οριακή και μπορώ να σε καταστρέψω και αυτό μου αναπληρώνει την οποιαδήποτε πληγή εγκατάλειψης ή απόρριψης!!!
    Φωτοτυπία.
    Εκτός από το τελευταίο. Τα συναισθήματα που γεννήθηκαν τουλάχιστον σε μένα είναι: (κατά σειρά που προκύπτουν)
    Προβληματισμός (παρακάμθηκε)
    Έρωτας
    Προβληματισμός
    Πλήγωμα συναισθημάτων
    Θυμός
    Απομάκρυνση
    Ειρωνία
    Οίκτος
    Αδιαφορία

    Σας αφήνω να συνεχίσετε τη συζήτηση και να βγει κάτι από αυτή.

    Αυτό για το οποίο χαίρομαι είναι το link της Ιωάννας που πραγματικά μου άνοιξε τα μάτια και αν είχα ακόμα κάποιες απορίες λύθηκαν. Μακάρι όλοι να αντιμετωπίσουμε αυτά που μας κρατάνε πίσω. Απλώς ΑΥΤΟ το είδος της \"πάθησης\" είναι εξαιρετικά επώδυνο για τους άλλους.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    :cool: :)

    Όπα. Τo :cool: το έγραψα πριν διορθώσεις και προσθέσεις την τελευταία φράση. Αλλά και πάλι δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Οπότε :cool: και πάλι.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Και άλλα edit.
    Μένω στο :cool: :)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..kassi μου μηπως θα επρεπε να αρχισεισ να ωαχνεισ να κανεις σεση με καποιον πιο ωριμο?...οστε να σε κανει να θελεισ να το παλεψεις κι εσυ λιγο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    38
    Βρε kassi μου ασε τον Αλεξανδρο.ΟΚ διαφωνεις μαζι του και καλα κανεις.Εσυ ξερεις πως αισθανεσαι,τι σημαινει αυτη η ασθενεια,αν το παλευεις και ποσο.Τι σε νοιαζει τι λεει ο καθενας?Οπως λες ο Αλεξης δε σε ξερει και δεν του εισαι τιποτα.Γιατι εσενα σου ειναι?Μη βασανιζεις ετσι το μυαλο σου.Στο κατω κατω οπως ο Αλεξης μπαινει σε ενα site ψυχοπαθολογιας και θα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος σε καποιες εκφρασεις γιατι δεν ξερει ποιος μπορει να διαβαζει οτι λεει,ετσι δες το και εσυ για ΄σενα.Μπαινεις καπου που μπορει να γραψει ο οποιοσδηποτε τη γνωμη του.Αμα εσενα δεν σου αρεσει ή νομιζεις οτι ειναι λαθος μην την ακους. Στο κατω κατω kassi το ποιος ειναι υγιης και ποιος οχι δεν ειναι σιγουρο οτι το γνωριζουμε ετσι δεν ειναι?Ξερεις εσυ αν εγω που σου γραφω τωρα ειμαι καλα?Εσυ ξερεις τι εχω περασει εγω ή καποιος αλλος ?Γιατι μου φαινεται οτι τι υγιης το λες καπως?Μου ακουγεται λιγο σαν ειρωνικο,λιγο σαν κατηγορια...Ισως κανω λαθος... Δεν ξερω τωρα, μπορει να πεταξω μαλακια αλλα πες μου αν θες τη γνωμη σου.Νομιζω οτι πολλοι ανθρωποι που ειναι αρρωστοι πιστευουν οτι αυτοι που θεωρουν υγιεις θελουν το κακο τους,δεν ενδιαφερονται για αυτους,πιστευουν οτι ο υγιης ολα μπορει να τα ξεπερασει και τετοια παρομοια.Δεν πιστευω εγω ομως ρε Kassi οτι αυτο ειναι αληθεια.Το εχω δει και απο δικη μου περιπτωση για την οποια αν θυμασαι μου ειχες πει τη γνωμη σου,αλλα και απο αλλους.Στο κατω κατω γιατι ο υγιης να μη θελει και ο αλλος που συναναστρεφεται να ειναι καλα?Τι θα κερδισει?Θα μου πεις πολλοι ειναι κομπλεξικοι,κακοι,κτλ. ΟΚ,αλλα ποσοι δηλαδη κακοι να αναλογουν σε καθε ατομο πια?Για να μη λεω πολλα γιατι νυσταζω και μπορει να μη βγαζεις νοημα,θελω να πω οτι αν ενας αρρωστος ανθρωπος ειναι λιγο πιο δεκτικος, δεν βγαζει αμεσως το συμπερασμα οτι ο αλλος δε με θελει ή θελει να μου κανει κακο, δεν με αποδεχεται κτλ θα ηταν καλυτερα τα πραγματα και για τη μεταξυ τους σχεση και για τον αρρωστο γιατι θα βελτιωνονταν ευκολοτερα?
    Γιατι δηλαδη η σκεψη ενος αρρωστου οτι ο ταδε δεν ξερει τι εχω περασει και φερομαι ετσι να συνοδευεται απο το οτι τον αλλο το ετσι φερσιμο μου δεν θα πρεπει να τον στενοχωρει και να τον πληγωνει ?Γιατι δηλαδη ο αρρωστος δεν σκεφτεται οτι ναι εγω μπορει να εχω περασει πολλα αλλα τον αλλο τι τον ενδιαφερει?Αυτος εχει περασει τα δικα του που ουτε εμενα με ενδιαφερουν.Σε τελευταια αναλυση kassi μου νομιζω οτι αν οι ψυχικες ασθενεις προερχονται απο ασχημα βιωματα,τοτε ο ασθενης λογω αυτων των βιωματων εχει μια Α συμπεριφορα και ο υγιης λογω των ιδιων βιωματων του ασθενη,γινεται δεκτης της Α συμπεριφορας. Αρα γιατι τον υγιη να μην τον πειραζει? Ελπιζω να μη σε ζαλισα...Προς Θεου ουτε να σου την πω θελω,ουτε να σε θιξω, ουτε να σε κανω να νιωσεις ασχημα,εξαλλου γενικου ενδιαφεροντος ειναι οι ερωτησεις-δεν αναφερομαι στο προσωπο σου.Απλως θα με ενδιεφερε αν ηθελες να μου πεις τη γνωμη σου.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    πάντως θα πω κατι γενικό και ας μην το πάρει ο αλέξανδρος προσωπικά:ολοι οσοι μπαινουν εδω καποιο ψυχολογικο προβλημα εχουν ειτε μικροτερο ειτε μεγαλύτερο...απλά το λέω γιατι ορισμενα ατομα(λιγα ευτυχως) εχουν ενα στιλακι \'\'εγω ειμαι μια χαρα ψυχολογικα και μπαινω εδω μέσα για να περναει απλά η ώρα μου\'\' και αποφευγουν συστηματικα να μας μιλησουν για τα δικα τους προβληματα(που επαναλαμβανω σιγουρα υπαρχουν!) μιλωντας συνεχως για τα προβληματα αλλων,των πρωην,των νυν κλπ κλπ...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Adzik
    ..kassi μου μηπως θα επρεπε να αρχισεισ να ωαχνεισ να κανεις σεση με καποιον πιο ωριμο?...οστε να σε κανει να θελεισ να το παλεψεις κι εσυ λιγο...
    παρεξιγηση παρεξιγιση Κασσι μου..... εννοουσα να παλεψεις για την σχεση οχι με την οριακοτητα σου.... εννοειτε πως ολοι οσοι εχουμε κατι το ψαχνουμε και προσπαθουμε να βρουμε λυση ωστε να κανουμε πιο ευτυχισμενες τις ζωες μασ...ειμαι σιγουρη πως το ψαχνεις και δεν θα σου ελεγα ποτε κατι τετοιο.... οσο για τον μποιφρεντ.. ναι ειναι λιγο θεμα επιλογης.. μερικες φωρες θελει χρονο να γνωρισεις καποιον για να δειτε αν κανει ο ενασ του αλλου... δεν χριαζεται να βιαζομαστε... δεν μασ κινηγαει κανεισ..;)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    3
    επειδη δεν εχω ξαναγραψει εδω το θεμα ειναι οριακη προσωπικοτητα?

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    3
    η κασυ γραφει ως ασθενης?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    263
    λιοντάρι ειμαι κασι μου και μαλιστα με οροσκοπο λεοντα αν και εχω πολλα χαρακτηριστικα του καρκινου!βεβαια που και που ξυπναει το λιονταρακι μεσα μου!;)

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217

Page 3 of 51 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •