Οριακή προσωπικότητα - Page 41
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 41 of 51 FirstFirst ... 313940414243 ... LastLast
Results 601 to 615 of 759
  1. #601
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    23
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι στα άτομα που διαγνώστηκαν με την διαταρραχή αυτή.

    Με την πατρική σας οικογένεια πώς ήσασταν? Έχετε αδέρφια? Ήσασταν ποτέ επιθετικοί απέναντι στα αδέρφια σας?

    Την ερώτηση την κάνω γιατί έχω ένα φιλαράκι που πάσχει η μεγαλύτερη αδερφή του από την διαταρραχή αυτήν και του έχει δημιουργήσει τρομακτικό ψυχολογικό πρόβλημα.

    Βέβαια και το φιλαράκι μου έχει μία κατάθλιψη αρκετά σοβαρή και ευτυχώς μετά από αρκετή προσπάθεια επισκέφτηκε τελικά ψυχίατρο και είναι σε έναν καλό δρόμο, ενώ αρχικά ήταν πάρα πολύ αρνητικός στο ενδεχόμενο αυτό με αποτέλεσμα να έχει ξεφύγει τελείως.

  2. #602
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73

    aparadektos 2

    παροτι παλια τα μυνηματα σου ,νιωθω την αναγκη να απαντησω.πως μας μιλάς έτσι; το γεγονος οτι κάποιος με την
    παθηση την δικη μας σε δυσκολεψε κατα τα δικα σου λεγάμενα πάντα δεν σου δίνει το δικαίωμα να τα βάλεις με το συνολο.στο κατω κατω ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός.
    Νομίζω οτι πρέπει να ψάξεις άλλο τροπο να βγάλεις τα αποθημένα σου. Αυτό ενοοώ όταν λέω ότι καποιοι άνθρωποι δεν αξίζουν να ξέρουν για το προβλημα μας.
    Γιατί ξαφνικά ενώ δεν υπάρχει κανενα προβλημα, εχουν την
    εντυπωση οτι υπάρχει και μαλιστα μεγάλο.
    Μεσα απο την περιφρονηση και την αδυναμια τους να αντιμετωπισουν μια κατασταση φταίει ο \"ασθενής\"
    για όλα και την κάνουν με ελαφρα οταν αρχιζουν τα δυσκολα...
    τα δύσκολα τα οποία ξεκινησαν αυτοι....μεσα απο την αμαθεια τους για το προβλημα μας...

    Originally posted by alexandros3
    Και πάλι διάβασα αποσμασματικά. Kassi κορίτσι μου, στα παπάρια μου. Συντονίσου. Για το κοντός και χοντρός που λες, κάν\'το ακριβώς αντίθετο. Θα σας ήταν ευκολότερο αν ήταν έτσι και σας είναι απείρως δυσκολότερο όταν δεν είναι.
    Ξέρεις εγώ τι έχω περάσει για να κρίνεις εαυτόν πιο άρρωστη;
    Δεν το βλέπω έτσι. Το βλέπω ποιός πληγώνει. Κι εκεί δεν έχετε συναγωνισμό. Και γιατί να μην πω αυτό που έχω ζήσει; Για να μη σε θίξω; Ούτε που σε ξέρω, ούτε που με ξέρεις.

  3. #603
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73

    τα καλυτερα παιδια

    ναι είμαστε τα καλυτερα.γιατι ειμαστε ψαγμενοι.
    είτε απο δικη μας ανησυχια , ειτε μεσα απο επισκεψη σε ειδικό.
    πιστεύω οτι ο δικος μας ψυχικος κόσμος , ακόμα και αν έχει τα προβλημα του , ειναι πολυ πιο πλουσιος απο αυτος τον φελων που μας κρινουν...

    Originally posted by Kassi
    Πάντως έχω ακούσει ότι και οι ψυχίατροι ακούνε οριακή και τρέχουν.....ΟΡΙΑΚΗ με λένε κι όλα τα παιδάκια κλαίνε!Το διάβασα σε ένα αγγλικό chat και λένε ότι έχουν μία προκατάληψη...Μικρούλα,να τόση δα!!!Εγώ πάντως μας θεωρώ τα καλύτερα παιδιά.Το θεωρώ άσε δε και προσόν γιατί αν κρίνω απ\'τον εαυτό μου είμαι ικανή να αισθανθώ πολύ έντονα συναισθήματα για κάποιον...Ίσως γι\'αυτό η οριακούλα φίλη μας σε έκανε να αισθάνεσαι Θεός...Μάλλον σε εκτιμούσε....

  4. #604
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    τι σε τραβάει σε γκεί;
    είχα μια φίλη που μου είπε μια θεωρία...
    γυναίκες που δεν έχουν μια κολλητη να τα λένε...
    όταν γνωρίζουν κάποιον γκει ...λογω τις ίδιας ψυχολογιας και
    ενδιαφεροντων κατα βάθος βρίσκουν επιτέλουν ενα
    ανθρωπο να συννενοηθουν...
    η συνεχεια γνωστη.....



    Originally posted by Kassi
    Adzik το κόβω το ρε......Ραψωδέ δεν ντρέπεσαι ρε;Συμμαχείς με τον αντίπαλο;Πτου σου ρε.....(Πλάκα κάνω έτσι)
    Αλέξανδρε που το είδες να τα βρούμε;;ΕΕΕΕΕ;;;Εγώ θέλω να τσακωθούμε κι άλλο....Λοιπόν Άλεξ δεν ξέρω τι σε τραβάει σε οριακές...αν είναι.....αλλά κι εγώ αναρωτιέμαι κατά καιρούς τι με τραβάει σε γκέι....Ας μου πει κάποιος,και δεν το έχω λύσει η *******....Όπως προείπα το θέμα δεν είναι να σου βρω κουσούρια για το τι σε τραβάει σε οριακές.Δεν ήθελα να φερθώ με τον ίδιο τρόπο όπως κι εσύ γιατί δεν πιστεύω πως θα βγει κάτι.Είναι δικαίωμά σου να μη μας επιλέγεις από εδώ και πέρα ως αυτοπροστασία.Αλλά η δήλωσή σου ήταν σαν να έκανες αρνητικό προμόσιον για τις οριακές.Ναι μάγκες του φόρουμ,της Ελλάδος εγώ ο Αλέξης σας λέω να μην σχετιστείτε με οριακές,γιατί εγώ κάηκα!!!Τσ τσ τσ.....Κατά τα άλλα τα όποια σου προβλήματα εφ\'όσον δεν θέλεις να μου τα πεις δεν με ενδιαφέρουν,ούτε θα προσπαθήσω να τα βρω.Την κακή αρχή εσύ την έκανες!!!

  5. #605
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    Originally posted by demetrios38
    Σε αυτό το φορουμ οι περισσότεροι αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα, αν όχι όλοι.....
    δεν μας είπες ποιο ειναι το δικό σου πρόβλημα...
    διαγνωσμένο ή όχι...γιατί είμαι σίγουρος πως υπάρχει...
    το ρητό λέει οτι απο μικρό η απο τρελό θα μάθεις την αλήθεια...
    δεν είναι τυχαιο.γιατι αυτες οι 2 κατηγοριες ανθρώπων έχουν αυξημενη ψυχικη ευαισθησια και καταλαβενουν πιο ευκολα τι συμβαινει γυρω τους...
    οσο για μένα δεν ειμαι τοσο μικρος...αλλα το συμπληρωνω με την τρέλα μου....

  6. #606
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    προσπάθησα να τους μιλήσω για πιο μικρά πράγματα .για πιο απλά απο αυτό το προβλημα.δεν είχαμε ποτε επικοινωνία.γιατί οι γονείς μου μια ζωη κυνηγουσαν το χρήμα.
    επιδή είχαν στερηθει πολλα πραγματα οι ίδιοι τους δουλευαν πολυ για να φέρουν πολλά χρήματα στο σπιτι.Ηδη απο την ηλικία των 7 τους εβλεπα 1-2 ώρες την ημέρα και αν.την υπολοιπη μέρα ημουν ή στο σχολείο ή μόνος στο σπιτι.
    Όσον αφορα την γυναίκα μου συζητοντας μαζι σας έχω την εντυπωση οτι βγάζει κάτι απο οριακή προσωπικοτητα.
    Είναι πολυ επιθετική τελευταία και για κάθε δικο μου πρόβλημα που της λέω έχει ενα πιο μεγάλο προβλημα δικό της το οποίο έχει προτεραιοτητα...και εδώ και 12 χρόνια που
    γνωριζόμαστε δεν έχουν προλάβει να πάρουν σειρά τα δικά μου προβλήματα.
    Γι αυτους τους λόγους και συγκεκριμένα μετα απο ένα προβλημα που είχα στα 4,5 μου χρόνια με το οποίο γέλαγαν οι γονείς μου αλλα για μένα ίσως να ήταν η αρχή της κάτω βολτας...αποφάσισα να μην μιλήσω σε κανένα τόσο κοντινό μου άτομο για το προβλημα μου και γενικά δημιουργισα ένα τείχος ασφαλείας γύρω μου.




    Originally posted by Sofia
    Originally posted by toosensible
    Οι γονείς μου και η γυναίκα μου δεν ξέρουν για το προβλημα μου.Είναι άτομα που δεν αξίζουν να τους μιλήσεις για το προβλημα σου.Δεν θα καταλαβεναν ποτε....
    τί σε κανει να το πιστεύεις αυτο?

  7. #607
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by toosensible
    ναι είμαστε τα καλυτερα.γιατι ειμαστε ψαγμενοι.
    είτε απο δικη μας ανησυχια , ειτε μεσα απο επισκεψη σε ειδικό.
    πιστεύω οτι ο δικος μας ψυχικος κόσμος , ακόμα και αν έχει τα προβλημα του , ειναι πολυ πιο πλουσιος απο αυτος τον φελων που μας κρινουν...
    Τα λες ΟΛΑ...Φελοί,όπως ακριβώς το λες ...

  8. #608
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    τελικά το οριακό με την ψυχιατρική έννοια πως ακριβως θα το τοποθετούσατε;
    οριακό = στο όριο...
    απο τί όμως;
    μετα απο αυτο στο στάδιο τι υπάρχει;
    είμαστε στο όριο της τρέλας για παράδειγμα;
    συμφωνω πάντως με αυτά που γράφεις για τα δυσκολα προσωπικα και επαγγελματικά .
    εγώ αυτή την στιγμή έχω δώσει μια αρκετά μεγάλη μάχη ο θεός ξέρει πως...
    και έχω κρατήσει μια σχέση η οποία με οδήγησε σε γάμο.
    Επίσης επαγγελμάτικα είμαι σε μια καλή δουλειά σταθερή εδω και 2 χρόνια.
    Την προηγουμενη δουλειά την κράτησα για 5 χρόνια.
    Εφυγα γιατι υπηρχε τρομερος πόλεμος εναντιον μου.
    Αναρωτιεμαι όμως αν δεν είχα αυτο το προβλημα τι θα είχα κανει.

    Πρέπει να σας πω οτι το παλευω χωρίς φάρμακα απλα με κάποιες συνεδριες ψυχοθεραπείας κατα καιρους.
    Και θέλω να ευχαριστίσω το forum σε αυτό το σημείο γιατί μετά απο πολυ καιρό νιώθω πάλι ότι είμαι καπου ευπροσδεκτος γι αυτο που είμαι και ότι παρισακτος λόγο του προβλήματος μου.


    Originally posted by Kassi
    Κοίτα...Το οριακό είναι η αστάθεια στους στόχους μου είτε επαγγελματικούς είτε ερωτικούς είτε όποιους στόχους σκεφτείς και είναι κάτι που πίστεψέ με ταλαιπωρεί πολύ αυτόν που το βιώνει..Το να μην ξέρεις τι θέλεις και να αλλάζεις συνεχώς είναι κουραστικό και για εσένα τον ίδιο..Φρικάρω κατά καιρούς με το πόσες δουλειές έχω αλλάξει και που έχω φτάσει...Παλιά ήμουν πιο bitch με τους άντρες..Ας ελπίσουμε πως έχω βελτιωθεί...Το να μην μπορείς να κρατήσεις σχέση είναι εξίσου επιζήμιο αφού στερείς από τον εαυτό σου την φροντίδα που έχεις ανάγκη..Το να μην μπορείς να κρατήσεις επαγγελματική σχέση είναι πάλι αρνητικό μιας και δεν έχεις έναν μόνιμο οικονομικό πόρο+συν του ότι βγάζεις κακό όνομα στην \"πιάτσα\" και καθορίζεις σιγά σιγά το μέλλον σου αρνητικά.Το να αισθάνεσαι ότι ο κόσμος είναι κακός είναι επίσης άσχημο συναίσθημα....Νομίζω πως από τα χαρακτηριστικά που μου έδωσες το ότι είμαι έξυπνη με βοηθάει με την διαταραχή μου.....Α!Και αισθάνομαι πολύ μπερδεμένη σχετικά με το τι να κάνω με την φαρμακοθεραπεία γιατί την πάτησα παλιά με τα παλιά χάπια και θυμάμαι πόσο πτώμα αισθανόμουν και πόσα πολλά έχασα από τη ζωή..έτσι είμαι σε δίλλημα όσον αφορά στους σταθεροποιητές..Οκ θα με σταθεροποιήσουν συναισθηματικά αλλά αν δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου τι να το κάνω το που θα είμαι πιο σταθερή;;

  9. #609
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    23
    Kassi ευχαριστώ για την απάντηση.

    Βέβαια η κοπέλλα -η αδερφή του παιδιού που λέω- είναι σε πολύ \"οριακή\" κατάσταση μια και έχει κάνει πάρα πολλές απόπειρες, έχει νοσηλευτεί πολλές φορές, και δυστυχώς δεν υπάρχει σημαντική βελτίωση, υποτροπές συνεχείς.

    Η επιθετικότητα που ανέφερα ήταν απέναντι στον μικρότερο αδερφό της -χρόνια πριν- στον οποίο δημιουργησε μεγάλο πρόβλημα μιας και ήταν θεατής όταν έπινε έπαιρνε διάφορα και φούνταρε από το μπαλκόνι μία φορά και έκοψε τις φλέβες της μία άλλη.

    Το θέμα είναι ότι το κορίτσι όντως γίνεται θύμα εκμετάλευσης από φίλους και καλά, που έφτασαν σε σημείο να την κλέψουν, αντικειμενικά, δεν ήταν η ιδέα της.

    Ατομα που εμπιστεύτηκε, και φυσικά οδηγήθηκε σε κρίση και υποτροπή για άλλη μια φορά.

  10. #610
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Κάσσι αυτό με την αστάθεια που λες νομίζω είναι υπερ-γενικό. Γιατί υπάρχει αστάθεια στους οριακούς είναι το θέμα. Ξέρω άτομα που έχουν αλλάξει 100 δουλειές αλλά με τους φίλους και τις σχέσεις γενικά είναι σπαθί. Η κρίση ταυτότητας που παθαίνουν οι \"οριακοί\" έχει να κάνει με το ότι δεν μπορούν πολλές φορές να ξεχωρίσουν το εγώ τους από το εγώ+εσύ. Δηλαδή, π.χ. Εγώ είμαι οριακός και συ δεν είσαι. Εσύ νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου και έχεις τους στόχους σου κτλ. Εγώ, ο οριακός και φίλος σου/γκόμενος σου/σχέση σου, σε νιώθω υπερβολικά κοντά μου με αποτέλεσμα να ταυτίζομαι με σένα και να υιοθετώ τις απόψεις σου, τους στόχους, τα ενδιαφέροντα σου κτλ. Στο μυαλό το δικό μου είμαστε ένα - εγώ δεν έχω προσωπικότητα χωρίς εσένα. Είμαι εγώ + εσύ. Όταν εσύ φύγεις εγώ μένω μισός. Από τον φόβο μου ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο τα χάνω... ίσως γιαυτό οι οριακοί να έχουν τόση μεγάλη αστάθεια;; Γιατί οι σχέσεις δεν είναι σταθερές.
    Είχα διαβάσει μάλιστα ότι ένας καθηγητής στο χάρβαρντ δεν έκανε διάγνωση οριακής όταν δεν είχες αυτόν τον φόβο εγκατάληψης ακόμη και αν είχες όλα τα άλλα στοιχεία. Θέλω να πω, οι οριακοί έχουν προβλήματα αστάθειας επειδή τείνουν να έρχονται υπερβολικά κοντά σε κάποιον και όταν αυτός φύγει ή τον παρατήσουν τότε είναι που δεν ξέρουν ποιοί είναι - ακριβώς επειδή μέχρι τότε, ακόμη και υποσυνείδητα, θεωρούσες τον εαυτό σου ως εγώ+η σχέση μου ή ο/οι φίλος/οι μου κτλ. Είναι περίεργη

    Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον και το γράφω εδώ για να μου πεις κάσσι και συ τι νομίζεις... Γιατί η αστάθεια συμβαίνει σε όλους. Έχω συμμαθητή στην σχολή μου που έχει αλλάξει 4 σχολές για να κατασταλάξει σε αυτήν. Ο λόγος που το έκανε όμως αυτό δεν έχει σχέση με ψυχοπαθολογία... έψαχνε να βρει κάτι που τον εκφράζει. Άρα ο λόγος που είσαι ασταθής μετράει και όχι ότι είσαι ασταθής. Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

  11. #611
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    Originally posted by Kassi

    Ναι ας πούμε πως είμαστε στο όριο της λογικής με την παράνοια..Της νεύρωσης με την ψύχωση... Με ποιά κριτήρια βγήκες με οριακή διαταραχή;Σε κανέναν δεν είναι εύκολο να κρατήσει μια σχέση σημασία όμως έχει γιατί την διαλύει και με πόση ευκολία..Το ίδιο και με τις δουλειές του...Στα νεότερά σου χρόνια-μιας και τώρα είσαι παντρεμένος-μήπως είχες δείξει μεγαλύτερη αστάθεια;Στα λεγόμενά σου δεν βρίσκω κάποια ασταθή συμπεριφορά.Για να σου δώσω να καταλάβεις είμαι 5 χρόνια στον εργασιακό χώρο και έχω αλλάξει πάνω από 30 είδη διαφορετικών δουλειών όπως και η μεγαλύτερή μου δουλειά διήρκησε 2 μήνες...Θα ήταν για εμένα ευχής έργο να την είχα κρατήσει 2 χρόνια...Να μη μιλήσω για τις όποιες σχέσεις μου που μόνο σχέσεις δεν τις λες...Και παρά ταύτα δεν με θεωρώ την απόλυτα οριακή..Σε σημείο να χαρακώνομαι δεν έχω φτάσει....Δεν ξέρω βέβαια που θα ήμουν χωρίς ψυχοθεραπεία...Επίσης μας θεωρούν λίγο εξ\'όλης και προόλης στη συμπεριφορά μας αλλά έχω συναντήσει χειρότερες περιπτώσεις και όμως την βγάζουν μια χαρά χωρίς διαταραχή χωρίς τπτ.....Δεν βλέπουν το σύνολο των προβλημάτων μας,τις φρικτές μεταπτώσεις τις διάθεσής μας που αν δεν πάρω χάπι για μια δυο μέρες θα με χτυπήσει η βουλιμία,μπορεί να πέσω και σε κατάθλιψη και να είμαι μέσα στο σπίτι και να μην κάνω τπτ.....Βγάζουν ένα ελευθέρων ηθών,τα κάνουν όλα και είναι οκ....Όσο για το αν μας καταλαβαίνουν τους οριακούς..Ναι πως...Δεν θα είναι οι \"φίλοι\" σου δίπλα σου σε μια σου δύσκολη στιγμή;Πως,σίγουρα...Το μόνο που τους αρέσει να βλέπουν και το μόνο για το οποίο σε κάνουν παρέα είναι γιατί είσαι χαχαχου.....Όταν κλείνεσαι,πέφτεις,όταν σου χτυπάει την πόρτα η αυτοκαταστροφή κανείς δεν είναι εκεί....Επειδή ακριβώς έχουμε πολλή ένταση μέσα μας και στην προσπάθειά μας να γεμίσουμε τα κενά μας μπορεί να κάνουμε διάφορα μπορεί να γίνουμε και ευχάριστοι-ο καραγκιόζης της παρέας.....Κανείς δεν θέλει όμως να σε ξέρει γι\'αυτό που είσαι....Αν μια μέρα-χαχα-έβγαζα ντουντούκα και έλεγα ότι είμαι οριακή ανάθεμα αν θα μου έλεγε Καλημέρα το ένα δέκατο από τους \"φίλους\"....Επίσης το θέμα είναι πως προβάλλεις την διαταραχή σου..Αν είσαι high, μες στην κόκα, το αλκοόλ και τα σκάνδαλα βγαίνεις και η πρώτη φίρμα της show biz...Είσαι πρωτοπορία...Είσαι Ουάου!!!!Πόσοι και πόσοι γνωστοί δεν έχουνε και μια διαταραχή καβάντζα; Αλλά αυτοί είναι οκ..Εσύ και εγώ που θα βγούμε να πούμε ότι έχουμε πρόβλημα και μάλιστα το αντιμετωπίζουμε(ψυχοθεραπ� �υτικά,φαρμακευτικά) είμαστε για δέσιμο...Αυτοί που την βγάζουν στη μαστούρα είναι high...Σνιφάρω,γαμάω και δέρνω....
    Βασικά οριακός διαγνώστικα κάπου στα 24 μου για πρώτη φορά στο κέντρο ψυχικης υγείας περιστερίου το οποίο το έμαθα στα 32 μου όταν ξαναζήτησα βοήθεια και έκανα για 2η φορά ψυχοθεραπεία στο ίδιο κέντρο.στα 32 με ξαναέβγαλαν οριακό βάση του MMPI και μιας άλλης εξέτασης πάλι με μια 500αρια ερωτήσεις που ρώταγαν το ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο ξανά και ξανά.
    Πάντως έχω μεταπτώσεις στην διάθεση μου όπως τις περιγράφεις και εσύ.
    Έχω και αρκετά σημάδια της καταθλιψης όπως την περιγράφεις εσυ.Με το πιο φανερό το πρωινό ξυπνημα.
    Μπορώ να κοιμηθω όσο θέλω και να συνεχίζω να είμαι κουρασμένος και πάντα με ένα αγχος...φοβερό...
    έτσι ξεκινάει η μέρα μου...
    Παλιοτερα όπως λες ημουνα πιο χάλια ψυχολογικά και με είχε πάρει απο κάτω γιατι δεν είχα και σχέση και δυσκολευομουνα να κάνω...
    Σήμερα δεν ξέρω να σου πω αν τελικά ειμαι καλυτερα παντρεμένος η μόνος μου.Ώρες ωρες αναζητώ την ηρεμία που είχα παλιότερα.Και σκέψου ότι δεν έχω παιδιά .
    Συμφωνω επίσης μαζί σου ότι οι ανθρωποι σε βλέπουν με διαφορετικη σκοπιά οταν ξέρουν για το προβλημα σου.
    Ασχετα αν σε ξέρουν χρόνια πριν το μαθουν.
    Ξαφνικά γινεσαι άλλος ανθρωπος γι αυτους...
    Ξαφνικα όλες οι αντιδρασεις σου που δεν τους αρεσουν συσχετιζονται με το προβλημα σου και είσαι \"τρελος , τρελη\".
    Και που να τύχεις σε κάποιον πονηρό σε σχέση η σε γάμο.
    Που να θέλει να σε \"ξεφορτωθει\".
    Μπορεί να σε κλείσει με 1-2 κινησεις στο ψυχιατρειο και εσυ να ψάχνεσαι.
    Αυτά που βλέπουμε στα έργα δεν ειναι δύσκολα να συμβουν και πραγματικά.
    Μου έχει συμβει προσωπικά απο ανθρωπο που δεν ήξερε οτι έχω προβληματα.Αλλίως ίσως να τα είχε καταφέρει.
    Ευτυχώς είχα κρατησει πισινη και την εβγαλα καθαρή.
    Σκεφτομαι να ανοιξω ξεχωριστο topic γι αυτό.
    \"Κακοβουλη εκμεταλευση και μεταχειριση με στοχο κερδοσκοπικο\"

  12. #612
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    Είμαι και εγώ στο κλαμπ... Τσάμπα νόμιζα τόσο καιρο οτι έχω κατάθλιψη... ακροβατώ λέει στα όρια ανάμεσα στην υποτίμηση και την εξειδανίκευση, και πως η μείζων κατάθλιψη που έπαθα ήταν μάλλον \'επιπλοκη\", αυτού του πράγματος...
    Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα πως έχω ακόμη κατάθλιψη και δεν ήξερα καν πως υπάρχει αυτη η ασθένεια... Δεν ήξερα οτι εχω κατι άλλο πλεον... Επαθα γερο σοκ το απογευμα που το \'πε ο γιατρος... Τωρα διαβασα και εδω τα συμπτωματα και επαθα σοκ λεμε! Ιδια....
    Αλλά με τρομάζει... Η καταθλιψη ήταν κατι που το ήξερα... Ξερώ τα πάντα για αυτην... Αλλά για αυτό τώρα... Το κενό!

  13. #613
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    μπορεί τώρα να σου έγινε η διαγνωση αλλά απο ότι καταλαβαίνω είσαι οριακη κάμποσο καιρό πριν. μέχρι την ανακοινωση του γιατρού σου τα πήγαινες καλα.γιατί να πανικοβάλλεσαι;αφού τα καταφερνες πριν τώρα τι αλλάζει;επειδή
    ο γιατρος σου σου είπε μια καινουργια φραση-περιγραφη γι αυτο που σου συμβαίνει; αν μέσα απο το φορουμ καταλαβες οτι έχει δίκιο τότε αυτό είναι δώρο απο το θεό για σένα.τώρα γνωρίζεις τι ακριβώς σου συμβαίνει και μπορείς να το αντιμετωπισεις καλύτερα.πάντως συνηθως η κατάθλιψη είναι αυτή που σε κάνει να γίνεις οριακή...είναι η μετάβαση απο ένα στάδιο σε χειρότερο.
    ο γιατρός σου ξέρει βέβαια καλύτερα. και μην πανικοβάλεσαι .έχεις το λιγοτερο εμάς εδω στο φορουμ να μιλησεις για το προβλημα σου. Έχεις και το γιατρό σου.Πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις.

    Originally posted by donald_girl
    Είμαι και εγώ στο κλαμπ... Τσάμπα νόμιζα τόσο καιρο οτι έχω κατάθλιψη... ακροβατώ λέει στα όρια ανάμεσα στην υποτίμηση και την εξειδανίκευση, και πως η μείζων κατάθλιψη που έπαθα ήταν μάλλον \'επιπλοκη\", αυτού του πράγματος...
    Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα πως έχω ακόμη κατάθλιψη και δεν ήξερα καν πως υπάρχει αυτη η ασθένεια... Δεν ήξερα οτι εχω κατι άλλο πλεον... Επαθα γερο σοκ το απογευμα που το \'πε ο γιατρος... Τωρα διαβασα και εδω τα συμπτωματα και επαθα σοκ λεμε! Ιδια....
    Αλλά με τρομάζει... Η καταθλιψη ήταν κατι που το ήξερα... Ξερώ τα πάντα για αυτην... Αλλά για αυτό τώρα... Το κενό!

  14. #614
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73

    pote stamatas & elegxos

    ela nte pote stamatan ola ayta?
    ego eimai se mia fasi pou dexomai pyra apo pantou...
    apo to spiti mou kai apo tin douleia mou...
    eno mexri ligo kairo eniotha kapos anakoufismenos tora exo pali provlima katathlipsis kai genika piesis tin opoia niotho adynamos na tin antimetopiso apotelesmatika.
    niotho oti mesa apo to provlima mou oi alloi me kanoun oti theloun.
    tetoies stigmes anarotiemai opos esy..pote tha teliosoun ola ayta...?
    pleon exo xasei tin elpida gia ousiastiki lysh.
    prospatho na paleyo tin kathimerinotita me to ligotero dynato psychologiko kostos....
    kai akoma kai na elyna to provlima mou...
    to periballon mou me exei sinithisei boliko....
    tha ertho se megali sygrousi.
    pisteuo oti otan erthei i ora auti tha mporeso na to kano...
    to meletao kairo tora...
    mallon tha xreiastei na allakso tin zoi mou rizika..
    den ksero ti filoi , gnostoi klp agapimena tha mou meinoun meta apo auti tin allagi...kai auto einai pou ponaei perisotero....

  15. #615
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Kassi
    Πώς γίνεται όταν πονάς να διαχειρίζεσαι τον πόνο χωρίς φάρμακα,χωρίς να το ρίχνεις στη βουλιμία ή στο ποτό;Μπορεί μια οριακή προσωπικότητα να αλλάξει;
    100% με αγαπη. Ειναι στο χερι του να κανει την σωστη επιλογη αλλιως μια ζωη θα τυρρανιεται.
    Καλο κουραγιο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 41 of 51 FirstFirst ... 313940414243 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •