ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    Unhappy ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

    Καλησπερα,

    διαβαζω συχνα το forum εδω και αρκετο καιρο,και σημερα σκεφτηκα να γραψω και εγω τη δικη μου ιστορια που με ταλαιπωρει.
    Εχω παει σε ψυχολογους, εχω διαβασει αρκετα βιβλια ψυχολογιας,αλλα μεχρι σημερα δε καταφερα να βρω τι ακριβως μου φταιει και παραιτουμαι απο οτιδηποτε και αν ξεκινησω να κανω.

    Ειτε αυτο ειναι μια νεα δουλεια,ειτε ειναι για την εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας, ειτε προκειται για διαπροσωπικες σχεσεις οπου αν πληγωθω με το παραμικρο,απομονωνομαι απο ολους και ολα.

    Αυτο μου εχει δημιουργησει προβλημα και στην επαγγελματικη και στην προσωπικη μου ζωη. Εκτος ολων των αλλων ψυχολογικων προβληματων που με ταλαιπωρουσαν και ουτε και αυτα εχω λυσει ακομη,οπως φοβια για σεξουαλικη επαφη,εχω φτασει σε σημειο να μη θελω να με πλησιαζουν οι αντρες,αλλα απο την αλλη δεν αντεχω τη μοναξια,και η μια μου πλευρα η πιο υγιης θελει να αρεσει οπως συμβαινει με ολους τους ανθρωπους.
    Περασα βουλιμια, γιατι δεν αντεχα τον εαυτο μου, προσπαθουσα να ηρεμησω και να "ταισω" τις συναισθηματικες μου αναγκες και συναισθηματικα κενα. Αυτο σιγα σιγα το ξεπερασα,ομως ταυτοχρονα με ταλαιπωρει και η ακμη οπου οι γιατροι δε μου βρισκουν κατι παθολογικο και μαλλον ειναι ψυχοσωματικο και αυτο επισης μου μειωνει επιπλεον την ηδη μειωμενη αυτοπεποιθηση μου.

    Τα αλλα θεματα που ανεφερα τελευταια τα αντιμετωπιζω σιγα σιγα σχετικα ευκολα και με βοηθεια ψυχολογου. Ομως αυτο με τις παραιτησεις απο παντου, σχεδον σε ολους τους τομεις, δε μπορω να το διαχειριστω ουτε ξερω καν τι με οδηγει εκει. Και το αποτελεσμα ειναι,ακομη μεγαλυτερη απομονωση αφου δε μπορω να σταθω σε δουλεια,και ελλειψη οικονομικης ανεξαρτησιας.

    Υπαρχει κανεις εδω που να εχει περασει κατι παρομοιο? Και αν ναι,πως το ξεπερασε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    και εγω οτι αρχιζω το παραταω .απογοητευομαι πολυ ευκολα,ειναι σαν να ακουω τον εαυτο μου ,με τη διαφορα οτι δε τρωω καθολου οταν ειμαι χαλια.δεν ξερω πως να το διαχειριστω.νομιζω οτι ολα πανε στραβα, νευριαζω και τα αφηνω στη μοιρα τους..θελει δυναμη μαλλον αλλα που να τη βρουμε??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    κοπελια ειναι σαν να περιγραφεις εμενα... το μεγαλυτερο προβλημα πλεον ειναι οτι μονιμος συζηταω κ μιλαω για αυτη μου την ανικανοτητα με αποτελεσμα να φοβαμαι να αρχισω κατι νεο. ο ψυχολογος μου ειπε οτι απλα φοβαμαι κ ετσι λειτουργω παθητικα κ πρεπει να το αλλαξω μονη μου κ οτι κανενασ δεν μπορει να με βοηθησει.... απο εκεινη τη μερα ειμαι ρακος!! πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω....θα σου ελεγα βημα βημα αλλα δεν ειμαι σε θεση..... ακομα κοιμαμαι ορθια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    τι θα κανουμε βρε παιδια?θα κλαιμε την μοιρα μας?εγω ολα ετοιμα τα θελω αν δε τα βρω τα αφηνω.πως θα φυγουμε απο την αδρανεια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    20
    υποθέτω πως θα έχεις αρκετές δυσλειτουργικές κατασκευές για τις καταστάσεις και τον εαυτό σου ,τις οποίες πρέπει να εντοπίσεις κ αντικαταστήσεις με ποιο λειτουργικές και ρεαλιστικές.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    τι θα κανουμε βρε παιδια?θα κλαιμε την μοιρα μας?εγω ολα ετοιμα τα θελω αν δε τα βρω τα αφηνω.πως θα φυγουμε απο την αδρανεια?
    μια απο τε ιδια...όλα στο χερι, αργοκινητη μεχρι αηδιας! εμενα με καλομαθαν οι δικοι μου, παντα λεγαν οτι ειμαι αρρωστο κ αδυναμο μου τα φερνανε ολα στο χερι κ τωρα καταντησα αναπηρη.
    δεν ξερω ρε γαμωτη μου πως θα ξεκολλησουμε, θελει δουλεια κ η γ@μημενη δουλεια θελει υπομονη...και δεν την εχω!!!!!!!!!! θελω ασφαλεια κ δεν αντεχω της ευθυνες... εχεις παει σε ειδικο? εγω που πηγα μου ειπε οτι μονο εγω μπορω να με βοηθησω..αλλιως θα μεινω μια ζωη ανυμπωρο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    γμτ..πηγα αλλα δεν ειπα αυτα.για πολυ αγχος του ειπα.υπομονη μηδεν..αναπηρες..θελει δυναμη και πεισμα.αν βαζαμε στοχους?εναν καθε φορα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν κανω λιστα με οσα εχω παρατησει στην ζωη μου δεν θα πρεπει να γραφω μεχρι αυριο το πρωι.
    Το καλο ειναι εχω βρει τι μου φταει και δουλευω πανω σε αυτο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    γμτ..πηγα αλλα δεν ειπα αυτα.για πολυ αγχος του ειπα.υπομονη μηδεν..αναπηρες..θελει δυναμη και πεισμα.αν βαζαμε στοχους?εναν καθε φορα?
    στο να βαζω στοχους εχω γινει εξπερ!!! η πραξη με δυσκολευει... το θεμα ειναι να καταπιανεσε με λιγα κ να τα φερνεις εισ περασ (ετσι λενε!), αλλα αντε το κανεις μια μερα , δυο αντε πες αντεχεις κ την τριτη μερα, εγω παντως μετα την τριτη θελω τουλαχιστον αλλες 3 να καααααθομαι, να ξεκουρατσω βρε αδερφε!! ο ψυχ. μου ειπε επισης οτι δεν εχω πιασει ακομη το νοημα... πιο νοημα ομως απο εκεινη μερα σπαω το κεφαλι μου μπας κ το πιασω κ τιποτα!! κατι δεν αντεχω να δω καταματα αλλα δεν καταλαβαινω τι!! του ειπα να μου το πει μπασ κ το καταλαβω αλλα δεν μιλαει ο πστης!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αν κανω λιστα με οσα εχω παρατησει στην ζωη μου δεν θα πρεπει να γραφω μεχρι αυριο το πρωι.
    Το καλο ειναι εχω βρει τι μου φταει και δουλευω πανω σε αυτο...
    σε νιωθω! εχεις την καλοσυνη να μοιραστεις μαζι μας τι ηταν αυτο πυ σου εφταιγε μπασ κ βοηθησεις κ μας... πιος ξερει μπορει να μας ερθει καμια αναλαμπη!!
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    και εγω κουραζομαι ευκολα ρε γμτ..ε γιατι δε μας το λεει κι αυτος το νοημα?μιλα ρε πες του..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    και εγω κουραζομαι ευκολα ρε γμτ..ε γιατι δε μας το λεει κι αυτος το νοημα?μιλα ρε πες του..
    δεν θα ξαναπαω!
    επισκεπτομουν σχεδον ενα χρονο τον ψυχιατρο επειδη ημουν πολυ παθητικο ατομο κ ηθελα να δω τι μου φταιει, τελικα μετα απο τοσα 30ευρα κατεληξε στο συμπερασμα οτι φταιει το οτι ειμαι πολυ παθητικο ατομο! λολ
    λεω να παω σε ψυχολογο τωρα..αλλα δυσκολα να βρεις κατι καλο, ολοι να εχουν μονημους πελατες θελουν, δεν προσπαθουν καν να βοηθησουν.
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    μονες πρεπει να βρουμε τη λυση.μπορουμε να πουμε πχ αυριο θα κανω αυτο.να το κανουμε ομως.και παει λεγοντας.εγω κανω λιστα με πολλα πραγματα και στο τελος δε κανω τιποτααα..η λιστα αυξανει και εγω ξαπλα στον καναπε..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    μονες πρεπει να βρουμε τη λυση.μπορουμε να πουμε πχ αυριο θα κανω αυτο.να το κανουμε ομως.και παει λεγοντας.εγω κανω λιστα με πολλα πραγματα και στο τελος δε κανω τιποτααα..η λιστα αυξανει και εγω ξαπλα στον καναπε..
    χαχαχαχαχα
    ρε μη βαζεις πολλα πραγματα στη λιστα σου, βαλε 2! η μαλλον ξεκινα με 1 καλυτερα. εγω μεχρι μια βδομαδα αντεχω να κανω πραγματα μετα οπωσδηποτε ξαπλα... ασε που ζω αναμεσα στο παρελθον κ το μελλον, το σημερα δεν υπαρχει για μενα. δεν ξερω αν σου συμβαινει κ εσενα αλλα εγω αμα βλεπω ζωηρα ατομα κ κυριως κοριτσια με πιανει καταθληψη, δε γινεται λεω ετσι θα περασει εμενα η ζωουλα μου, που σκτα τη βρισκουν τοση ενεργεια! πολλες φορες βαριεμαι κ να γελασω....
    [B][SIZE=6][COLOR="#000080"]Έχουμε 2 επιλογές: Να οργανώσουμε νέο έδαφος ή να αφήσουμε τα αγριόχορτα να μεγαλώσουν[/COLOR][/SIZE][/B][SIZE=5][/SIZE]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    και εγω ετσι ειμαι.ενεργεια μηδεν..βαριεμαι και πολλες φορες να μιλαω ασε..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φαρμακα για παντα
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 171
    Last Post: 05-12-2014, 14:05
  2. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΠΙΑ & ΙΔΨ
    By currant in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 13-11-2014, 13:24
  3. Απογοητευση απο τα παντα..
    By argy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 22-03-2010, 18:18
  4. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 10:38
  5. Φοβος για τα παντα
    By yourgia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2007, 03:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •