What you say after you say hello?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870

    What you say after you say hello?

    What you say after you say hello (τι λες μετά το γειά) είναι τίτλος βιβλίου και μου άρεσε (ο τίτλος, το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει!)
    Γνωρίζω κάποια άτομα π.χ. σε επαγγελματικό επίπεδο. Και με κάποια άτομα γνωρίζομαι αρκετό καιρό. Μιλάω μερικές φορές 10, 20, 30 λεπτά μαζί τους. Σε κάποια άτομα που τυχαίνει να αισθανθείς πιο οικεία θες να προτείνεις να βρεθείτε και εκτός επαγγελματικού χώρου. Πώς μπορείς να το κάνεις αυτό; Εγώ δυσκολεύομαι αφάνταστα σε αυτή τη στιγμή και σχεδόν πάντα δεν λέω τίποτα. Αν πω για παράδειγμα για ένα καφέ, συνήθως ο άλλος μπαίνει στη διαδικασία να αισθανθεί ίσως άβολα. (Το ίδιο παθαίνω κι εγώ όταν κάποιες φορές μου έχει προταθεί κάτι αντίστοιχο. Μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς τι θα λέω μαζί του, και να αναρωτηθείς τι άνθρωπος είναι και αυτό να σε κάνει να πεις μια δικαιολογία για όχι). Σε όσες φορές συμβαίνει αυτό, νιώθω ότι και ο άλλος θα ήθελε να είχε περισσότερη επαφή, και αν υπήρχε κάποια "δικαιολογία" θα ήταν ευκολότερο. Τι μπορεί κάποιος να προτείνει, πώς μπορεί να το επιδιώξει αυτό χωρίς ο άλλος να μπει στη διαδικασία του να αισθανθεί αμήχανα;
    Αν τύχαινε να βρεθούμε σε κάποιο άλλο περιβάλλον, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάναμε παρέα. Για παράδειγμα αν βρισκόμασταν τυχαία και οι δύο μόνοι σε ένα καφέ, τότε είναι σίγουρο ότι θα καθόμασταν στο ίδιο τραπέζι. Ή αν βρισκόμασταν και οι δύο σε ένα σύλλογο πάλι θα ήταν εύκλολο. Όμως το να προτείνεις στον άλλο για κάτι μου φαίνεται δύσκολο, δεν είναι έτσι; Πώς ξεπερνάμε αυτή τη δυσκολία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Well , εαν θες να φτιαξεις ομελετα πρεπει να σπασεις αυγα. Εαν δεν κανεις το "ανοιγμα" να ζητησεις να πατε για καφε και δεν το κανει και ο αλλος End of story. Οχι οτι εγω ειμαι τερας κοινωνικοτητας αλλα αυτη ειναι η λυση.

    Να παω αλλη μια παροιμια:P

    Μιση ντροπη δικη του , μιση ντροπη δικια σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Well , εαν θες να φτιαξεις ομελετα πρεπει να σπασεις αυγα. Εαν δεν κανεις το "ανοιγμα" να ζητησεις να πατε για καφε και δεν το κανει και ο αλλος End of story. Οχι οτι εγω ειμαι τερας κοινωνικοτητας αλλα αυτη ειναι η λυση.
    End of story σημαίνει ότι έχεις πει την απόλυτη λύση και δεν πρέπει κανένας άλλος να έχει κάτι άλλο να πει. Δεν θα ήταν καλό να ακούσουμε και άλλες απόψεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    End of story σημαίνει ότι έχεις πει την απόλυτη λύση και δεν πρέπει κανένας άλλος να έχει κάτι άλλο να πει. Δεν θα ήταν καλό να ακούσουμε και άλλες απόψεις;
    End of story , σημαινει δεν τολμησε ο ενας , δεν τολμησε ο αλλος να πει για καφε , τελειωσε η κοινωνικη συνδιαλλαγη. Αυτο. Ειναι λιγο ειρωνικο το μυνημα σου , δηλαδη εκανα λαθος που απαντησα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Mηπως κολλαμε να προτεινουμε κατι τετοιο λογω της περηφανιας μας και της ανασφαλειας μας οτι ο αλλος μπορει να μας απαντησει αρνητικα? Οτι δε θα αντεξουμε το πιθανον "οχι" του αλλου?


    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    End of story , σημαινει δεν τολμησε ο ενας , δεν τολμησε ο αλλος να πει για καφε , τελειωσε η κοινωνικη συνδιαλλαγη. Αυτο. Ειναι λιγο ειρωνικο το μυνημα σου , δηλαδη εκανα λαθος που απαντησα?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •