sos βοήθεια θέλω να μάθω τι έχω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26

    sos βοήθεια θέλω να μάθω τι έχω;

    Γεια σας με παρακολουθεί ψυχίατρος εδώ και 2 χρόνια.Πέρυσι έπαιρνα Zuprexa και φέτος seroquel. Γνωρίζω πως αυτά τα φάρμακα χορηγούνται σε περίπτωση σχιζοφρένειας.Αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν έχω παραισθήσεις , για να μου χορηγούν αυτά τα φάρμακα.Φέτος πηγαίνω στο ανοιχτό ψυχοθεραπευτικό κέντρο.Στις αρχές όταν πήγα μου έκανα ένα τεστ, από το οποίο η θεραπεύτρια μου μου είπε πως δεν μπορεί να μιλήσουμε με σιγουριά για διάγνωση και μου διάβασε κάποια επιμέρους αποσπάσματα.Συγκεκριμένα μου είπε πως άτομα σαν εμένα εμφανίζουν κατάθλιψη , έχουν αισθήματα κατωτερότητας και είναι κοινωνικώς απομονωμένα. Όταν θυμώνω η δική μου εσωτερική πραγματικότητα αποκόπτεται από την εξωτερική και επίσης γεγονότα που με φορτίζουν συναισθηματικά , τα αντιμετωπίζω τελείως αδόμητα.Επιπλέον μου είπε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις έχω "αυτοκτονικό ιδεασμο".Χρησιμοποιώ επίσης ασυνείδητα τους εξής 2 μηχανισμούς της "προβλητικής ταυτοποίησης" και της "εκδραμάτισης".
    Όσον αφορά τις κοινωνικές μου σχέσεις είμαι τελείως απομονωμένη.Διακατέχομαι από αισθήματα υποτίμησης προς τους άλλους και εγώ υποτιμώ τον εαύτο μου..Συνεπώς επειδή μπυ είναι αδύνατο να συναναστρέφομαι με άλλους,δεν μιλάω με κανέναν άλλον, γιατί έτσι αισθάνομαι ασφάλεια.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κανέναν απολύτως φίλω και ούτε επιδιώκω να αποκτήσω.Επίσης παρόλο που είμαι 22 ετών δεν είχα ποτέ σεξουαλικές σχέσεις και πύτε επίδιώκω να αποκτήσω.(Είμαι κοπέλα).Αν και ήμουν άριστη μαθήτρια στο σχολέιο , τώρα πλέον δεν με ενδιαφέρει και η σχολή μου, η οποία ήταν και η πρώτη μου επιλογή.Δεν προσέχω καθόπου τον εαυτό μου,έχω παχύνει,δεν πλένομαι,δεν φοράω καθαρά ρούχα.
    Αυτά εν ολίγοις.Θα παρακαλούσα καποιον που ξέρει να μου απαντήσει.Τι έχω ; Η γιατρός μου γιατί δεν μου είπε τη διάγνωση;Μήπως είναι κάτι σοωαρό για αυτίο δεν μου είπε κάτι;Όποιος μπορεί ας απαντήσει , θέλω επιγόντω; να μάθω τι έχω. ¨οτι και αν ειναι θα με ανακουφίσει.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    10
    ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΕΤΣΙ. ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΛΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ.ΕΓΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ZYPREXA ΚΑΙ ΠΑΧΥΝΑ 16 ΚΙΛΑ.ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ABILIFY ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ.ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Αγαπητή μου Εωσφόρε καλώς ήλθες

    Μου φαίνεται πολύ παράξενο να σε παρακολουθεί 2 χρόνια ψυχίατρος και να μην έχεις καταλάβει ή να μην σου έχει πει την διάγνωση. Από τα λίγα πράγματα που γράφεις, αν και δεν είμαι ειδικός, νομίζω ότι έχεις κάποιο είδος ψυχωσικού συνδρόμου ή μεταιχμιακή διαταραχή της προσωπικότητας. Τα φάρμακα που παίρνεις δεν συνταγογραφούνται μόνο για σχιζοφρένεια, αλλά και για άλλες ψυχωτικές διαταραχές.Κάνε υπομονή και μέσω του φόρουμ είναι σίγουρο ότι θα αποσαφηνίσεις πολλά πράγματα. Εμείς, είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς. Φιλιά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Θυμήσου ότι το nickname σου σημαίνει ΄αυτός που φέρνει το φως΄ Ελπίζω να βρεις το ΄φως΄μέσα σου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την ανταπόκριση σας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    στη συνταγή ή στο βιβλιάριο λογικά θα είναι γραμμένη κάποια διάγνωση. κοίταξες;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Τίποτα γράφουν το αόριστο Συναισθηματική διαταραχή.Επίσης θα ήθελα να σημειώσω ότι παίρνω και dumyrox,που ειναι αντικαταθλιπτικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ΟΚ, δεν σου φτάνει το συναισθηματική διαταραχή. Τι θα σου προσφέρει όμως μια πιο ακριβής διάγνωση;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    26
    Κοίταξε να δεις είμαι πάρα πολυ χάλια,έχω παραιτηθεί από τη ζωή .Θα με ανακούφιζε πάρα πολύ να ξέρω τι μου συμβαίνει.Κατάλαβες;Και η συναισθηματική διαταραχή σαν όρος έιναι πολύ ασαφής.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ας μην σε ενδιαφέρει και τόσο η ακριβής διαγνωση παρά με τα φάρμακα να αισθάνεσαι καλά και να μπορείς να είσαι λειτουργική!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by lucifair100
    Κοίταξε να δεις είμαι πάρα πολυ χάλια,έχω παραιτηθεί από τη ζωή .Θα με ανακούφιζε πάρα πολύ να ξέρω τι μου συμβαίνει.Κατάλαβες;Και η συναισθηματική διαταραχή σαν όρος έιναι πολύ ασαφής.
    Μετά από έναν και κάτι χρόνο ψυχοθεραπείας είχα ρωτήσει κι εγώ τον ψυχίατρό μου πως ονομάζεται αυτό που έχω. Είχα αυτό που είχα χωρίς να ξέρω τι είναι. Καταλαβαίνω πως είναι άλλο πράγμα να πολεμάς συμπτώματα και άλλο ένα όνομα. Ο ψυχίατρός μου μού ζήτησε να το ονομάσω εγώ. Του είπα δεν ξέρω και τον ξαναρώτησα. Και τότε μου το είπε. Κυκλοθυμική διαταραχή. Μα ναι, αυτό είναι. Κυκλοθυμική διαταραχή. Τώρα εξηγούνται όλα. Μ\'άρεσε πολύ το όνομα. Ήταν πολύ ταιριαστό. Δεν είχα ιδέα από συναισθηματικές διαταραχές. Δεν ήξερα ούτε τι είναι κυκλοθυμία. Ούτε καν σαν λέξη δεν την είχα ακουστά. Ένοιωσα μια κάποια ευχαρίστηση. Αυτό που είχα, είχε όνομα και λεγόταν κυκλοθυμική διαταραχή. Σαν να απέχτησε ξαφνικά σάρκα και οστά. Λες και πριν που δεν ήξερα το όνομα δεν είχα τίποτα και τα απέχτησα όλα μόλις το άκουσα. Καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό που ψάχνεις αλλά η διάγνωση μπερδεύεται όταν ο ασθενής συγκεντρώνει συμπτώματα από διαφορετικές κατηγορίες. Είναι κι άλλοι άνθρωποι σαν και σένα εδώ που ψάχνουν να βρουν πως ονομάζεται αυτό που έχουν και άκρη δεν βρίσκουν κι αυτό γιατί απλά βλέπουν πως έχουν συμπτώματα και συνθήκες από περισσότερες από μία διαταραχές. Καταλαβαίνω πως μια καθαρή διάγνωση θα σε ανακουφίσει αλλά ξέρεις πως δεν θα σε κάνει καλά. Διακρίνω μια άνεση στην περιγραφή της κατάστασής σου αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα αν θέλεις να αλλάξει κάτι, αν θέλεις να γίνεις καλά. Θέλεις;

    υγ: όσο αφορά τα φάρμακα γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου για ποιο λόγο σου τα δίνει;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ραψωδε μπορεισ σε παρακαλω να μου πεις τα συμτωματα της κυκλοθυμικης διαταραχησ? ευχαριστω....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    έχεις u2u.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    thank u..:)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •