ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΞΕΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19

    ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΞΕΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ?

    καλησπερα και απο εμενα.πρωτη φορα μπηκα στην παρεα σας για ενα θεμα που με βασανιζει αρκετα...πριν 3 μηνες εφερα στον κοσμο το 3 μου μωρακι και ειμαι πολυχαρουμενη.αν και ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη εξαιτιας προβληματων που ειχα με την μαμα μου...πολλα νευρα φασαριες και κλαματα αμετρητα βραδια.η αληθεια ειναι οτι παντα ειχαμε τις διαφορες μας αλλα τελευταια αισθανομουν ολο και πιο εντονα οτι η μαμα ειχε μια αδυναμιουλα προς τη μικροτερη αδελφη.αλλα δεν το παραδεχομουνα...με τη αδελφη οι σχεση μας ηταν καπως περιεργη παντα κρατουσε αποστασεις δεν μου αφηνε περιθωρια για την προσωπικη της ζωη δεν μενει κοντα...ποτε δεν ηξερα πως περνουσε και τη εκανε.οσες φορες ρωτουσα οι απαντησεις τησ ηταν πολυ γενικες και αοριστες..οταν ρωταγα τη μαμα μου και εκεινη κρατουσε μια αποσταση στα να μου πει..οι δυο τους ηξερα ομως οτι τα ελεγα σχεδον ολα...παρολαυτα αφου ηταν καλα δεν συνεχιζα και το αφηνα ετσι..μπορω να πω οτι στη διαρκεια της εγκυμοσυνησ μου η μαμα μου ηταν απουσα σχεδον καμια βοηθεια παρα λιγες φορες.ωμοσ το καταπια και αυτο γιατι η αγαπη μου ειναι πολυ μεγαλη για εκεινη...ωσπου εγινε κατι που με πληγωσε απο την ιδια μο την οικογενεια...ηρθε η αδελφη στο σπιτι και ετσι στο εντελως ξαφνικα μας ανακοινωνει οτι ειναι εγκυος....κοκαλοσα παγωσα δεν φαινοταν η κοιλια τησ αλλα οταν μασ το ειπε δεν μασ αφησε περιθβωρια για τιποτα σηκωθηκε και εφυγε...και η μαμα τα ηξερε ολα απο την αρχη και δεν μου ειχε πει τιποτα που τις περισοτερες ωρεσ της ημερασ ημασταν μαζι.μαζι τρωγαμε μαζι το καφεδακι μας και εεδεν ειχε πει τποτα....οταν της ειπα γιατι ρε μαμα το εμαθα τελευταια λιγο πριν γενησει η απαντηση ηταν δικοτης θεμα μου ειχε πει να μην πω τιποτα σε κανεναν...εγω απλα ηθελα να με ειχε προετοιμασει δεν θα το εβγαζα με ντουντουκα ουτε θα ελεγα στην αδελφη μου οτι το ξερω...και τωρα 20 μερες μετα δεν μου μιλαει καμια κρατανε θυμο και οι δυο και εγω αναρωτιεμαι γιατι εγ τη εκανα ουτε αντεδρασα καν..:confused:

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    73
    αυτο συνηθως ολες τις αδικιες και ολη αυτη την αντιμετωπιση την τράβανε τα πρωτα παιδιά.Τα μεγαλυτερα δηλαδη.Εγω ειμαι μεγαλυτερος απο τον αδερφο μου, και αλλοι γνωστοι που ειναι μεγαλυτεροι απο τα αδερφια τους έχουν τετοια αντιμετωπιση.δυστηχως το στερνοπουλι ειναι στερνοπούλι.έχω δίκιο στη δική σου περίπτωση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    γειά σου Λεάνα,
    τ' αγγελούδια σου έχουν πολύ περισσότερη ανάγκη να τους δώσεις, όσα θα τους στερήσεις αν συνεχίσεις ν' ασχολείσαι με τα γιατί άραγε..
    η μητέρα σου και η αδελφή σου σου συμπεριφέρθηκαν τόσο απαξιωτικά! Κοίταξε την οικογένειά σου πρώτ' απ' όλα! Πουθενά όμως δεν
    αναφέρεις την θέση του συζύγου σου σ' όλο αυτό. Πάντως, δεν αξίζει να στεναχωριέσαι και καλό θα ήταν να κρατήσεις κι εσύ αποστάσεις. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    γειά σου Λεάνα,
    τ' αγγελούδια σου έχουν πολύ περισσότερη ανάγκη να τους δώσεις, όσα θα τους στερήσεις αν συνεχίσεις ν' ασχολείσαι με τα γιατί άραγε..
    η μητέρα σου και η αδελφή σου σου συμπεριφέρθηκαν τόσο απαξιωτικά! Κοίταξε την οικογένειά σου πρώτ' απ' όλα! Πουθενά όμως δεν
    αναφέρεις την θέση του συζύγου σου σ' όλο αυτό. Πάντως, δεν αξίζει να στεναχωριέσαι και καλό θα ήταν να κρατήσεις κι εσύ αποστάσεις. :)


    Ο αντρουλησ μου ο καλοσ μου αντρουλη παντα δικαιοσ και σωστοσ κατα την αποψη μου ...οσο ημουνα εγκυοσ και εβλεπε οτι η συμπεριφορα της μαμασ μου ηταν ασχημη απεναντι μου ελεγε ελα κανε πισω δε πειραζει εχει και εκεινη τα προβληματα ττησ και παντα ηταν τοσο καλοσ απεναντη της...τωρα ομως και εκεινοσ ειναι θυμωμενοσ το ποτηρι που ξεχειλισε και οσο βλεπει οτι και οι δυο δεν μου μιλανε λες και τους εκανα εγω κατι θυμωνει πιο πολυ....πολλες φορες μου λεει δεν ξερουμε αν η αδελφη εχει συντροφο διπλατης και παρολα τα οικονομικα μασ να μεγαλωναμε το πρωτο ανιψακι μου σαν το τεταρτο δικο μου παιδι...και ναυτη τη χαρα μου τη στερησανε...ηδη διανυει τον 7 μηνα εγκυμοσυνησ και εγω το εμαθα τωρα....και οσες ερωτησεις και αν εχω απαντηση καμια..και ομως εγω εχω ακολουθησει εναν πολυ ομορφο δρομο....παντρευτηκα απο μικρη ολομοναχη χωρισ βοηθεια να ζητησω απο πουθενα...και δεν παραπονεθηκα ποτε....εκανα μια πολυ ομορφη οικογενεια και παντα προσπαθουσα να στηριζω τη μαμαμου με ολουσ τουσ δυνατους τροπουσ γιατι μενουμε διπλα διπλα...παρολαυτα εκεινη παντα ειχε το μυαλο της στο στερνοπουλι που παντα εκανε τις λαθοσ επιλογες που παντα πληγωνε την μαμα μου με τα λογια της και τις πραξεις τησ και παντα η μαμα μου απο πισω...καιθ οταν οι δυο μασ ειχαμε ενα απλο θεμα παρεξηγησησ το εκανε τοσο μεγαλο θεμα και δεν μου μιλουσε....εμαθα απο καποιο κοντινο προσωπο οτιειπε με τη κορη μου τη μεγαλη ουτε χριστος ανε στη δεν μου ειπε το μπαλακι ευθυνησ παλι σε μενα το εριξε...εγω τη ειμαι καιμια χαζη που ξυπνησα το πασχα και ειπα α δεν θα πω χριστοσ ανεστη στη μαμα μου? απλα ενιωιθα και νιωθω τοσο πληγωμενη τοσο ξενη?οποιες και αν ειναι οι συνθηκες που ηρθε αυτο το μωρακι εγω θα ημουν διπλα της τη και αν δεν εχει παντρευτει τη και αν εχει αποφασισει να το μεγαλωσει μονη τησ που δεν το ξερω εγω θα ημουν διπλα της ...αλλα δεν θελει και η μαμα μου υποστηριζει τη σταση τησ...γιατι ???τοσο δυσκολο ηταν να με προετοιμασει ωστε να ξερω και εγω πως να το αντιμετωπισω και να μην μειμνω παγοκολονα...οσο και να θυμωσα εκεινη τη στιγμη δεν μιλησα σεβομενη την εγκυμοσυνη....δεν ειναι κατι που κρυβεται και η μαμα θα μου το ελεγε...θεωρω οτι επρεπε να με προετοιμασει....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μην στεναχωριέσαι και κοίτα την καταπληκτική οικογένεια που έχεις Λεανάκι μου! Υπάρχουν και τα χειρότερα να σκέφτεσαι! Εσύ είσαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση
    με την αδελφή σου, που θα είναι χωρίς σύντροφο αναγκασμένη να μεγαλώσει το παιδάκι της, αλλά δυστυχώς αν ζηλεύει παθολογικά δεν μπορεί να σε δεχτεί κι ότι
    και να κάνεις, θα σε κάνει να πονάς. Της μαμάς σου να της λες τα τυπικά.. "χρόνια πολλά" κ.λπ., αλλά από κει και πέρα σε απόσταση. Μ' άλλα λόγια μην πέφτεις σε
    μικρότητες και δείχνε ανωτερότητα, γιατί αυτό ίσως κάποια στιγμή τις κινητοποιήσει κι αφού καταλάβουν το λάθος τους να αλλάξουν και συμπεριφορά απένταντί σου.
    Μπορεί-λέω εγώ τώρα-κι η μαμά σου να ζηλεύει την οικογένειά σου, κάνοντας σύγκριση με την μικρή σου αδελφή, που είναι μόνη της.. και περιμένοντας παιδί. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Μην στεναχωριέσαι και κοίτα την καταπληκτική οικογένεια που έχεις Λεανάκι μου! Υπάρχουν και τα χειρότερα να σκέφτεσαι! Εσύ είσαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση
    με την αδελφή σου, που θα είναι χωρίς σύντροφο αναγκασμένη να μεγαλώσει το παιδάκι της, αλλά δυστυχώς αν ζηλεύει παθολογικά δεν μπορεί να σε δεχτεί κι ότι
    και να κάνεις, θα σε κάνει να πονάς. Της μαμάς σου να της λες τα τυπικά.. "χρόνια πολλά" κ.λπ., αλλά από κει και πέρα σε απόσταση. Μ' άλλα λόγια μην πέφτεις σε
    μικρότητες και δείχνε ανωτερότητα, γιατί αυτό ίσως κάποια στιγμή τις κινητοποιήσει κι αφού καταλάβουν το λάθος τους να αλλάξουν και συμπεριφορά απένταντί σου.
    Μπορεί-λέω εγώ τώρα-κι η μαμά σου να ζηλεύει την οικογένειά σου, κάνοντας σύγκριση με την μικρή σου αδελφή, που είναι μόνη της.. και περιμένοντας παιδί. :)
    ...


    ΠΟΛΛΕς φορεσ ο αντρασ μου μου λεει οτι η αδελφη μου με ζηλευει και οτι αν λεγανε στην μαμαμου την δικη μου την τυχη να την ειχε η αδελφη μου και το αντιστροφο θα δεχοταν,,εγω αυτο δεν θελω να το παραδεχτω μου φενεται αδιανοητο μια μανουλα να σκεφτεται ετσι για τα παιδια τησ.συνεχεια τα σκεφτομαι ολα αυτα και μου τριβελιζουν το μυαλο......μπορει μια μαμα να εχει τοσο εγωισμο και να μην σκεφτεται τα τρια εγγονακια της?βαζει πανω απο ολα τον εαυτο της τοσο δικιο πιστευει οτι εχει και εγω τοσο αδικο?????πολλες φορες κοιταζω αν ειναι στο σπιτι η αν εχει φυγει να να παει στην αδελφη μου...οταν βλεπω οτι εχει φυγει απο τη μια χαιρομαι γιατι θα ειναι παρεα και απο την αλλη μου κακοφενεται γιατι οταν εγω τη χρειαζομουνα στην δυσκολη εγκυμοσυνη μου και εχοντασ πισω και αλλα δυο μικρα παιδια εκεινη ηταν απουσα,,,,παρολαυτα τα προσπερασα και αυτα....ακομα και τοσα αλλα....μετα σκεφτομαι να υποχωρησχ να παω να της μιλησω..αλλα και της να τησ πω ξερω οτι μολισ την κοιταξω θα νιωσω το θυμο που νιωθω και θα γινουν ολα μπαχαλο παλι....απο την αλλη να αφησω το χρονο να κυλησει χωρισ να κανω καμια κινηση ουτε προς τη μια ουτε προς την αλλη περιμενωντασ ποτε θα γεννησει και αν θα με ειδοποιησουν?τη να κανω δεν ξερω...ο συζθγοσ μου λεει...εσυ δεν ξερω τη θες να κανεις αν θες να τα βρεις με την μαμα σου αλλα εγω ειμαι πολυ θυμωμενοσ και δεν μπορω...και εχει και το δικιο του εχει κανει σε τοσες βλακειες που εχουν γινει πισω..τωρα εχει το δικιο του...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    εγώ πιστεύω ότι η μάνα σου πιστεύει ότι δεν σου αξίζει τόσο καλή τύχη ενώ η μικρή που ναι πιο τσακάλι όλο μαλακίες κάνει οι γονείς εκτός από γονείς είναι κ άνθρωποι κ σε βλέπουν κ σαν άνθρωπο όχι σαν παιδί τους κλπ αν δεν είναι αυτό είναι ζήλεια εκατό τα εκατό εκτός κ αν πιστεύεις ότι ζηλεύει κ σου βγήκε να το γράψεις έτσι για να συμφωνήσουμε :-)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Αν σε χαλάει τόσο πολύ η σχέση με τη μητέρα σου και την αδερφή σου, κράτησε καλές τυπικές σχέσεις. Αλλά, επειδη μάλλον σε πονάει αυτή η κατάσταση, προσπάθησε να μιλήσεις μαζί τους, αν υπάρχουν τα περιθώρια. Εγώ ας πούμε θα έκανα ένα τηλ. στην αδερφή μου και θα της έλεγα "είμαι εδώ αν με χρειαστείς" και τίποτε παραπάνω. Δεν ξέρω που οφείλεται η συμπεριφορά της μαμάς σου. Μου φαίνεται πάντως λογικό να δίνει περισσότερη σημασία στο παιδί εκείνο που έχει προβλήματα συμπεριφοράς. Από την άλλη, μήπως σε θεωρεί δυνατή, σκέφτεται ότι έχεις και έναν άντρα δίπλα σου και μια ολοκληρωμένη οικογένεια; Μήπως θεωρεί ότι δε την χρειάζεσαι και τόσο; Για παράδειγμα, είχες δύσκολη εγκυμοσύνη. Της είπες ότι χρειάζεσαι βοήθεια; Ζήτησες τη βοήθειά της και την αρνήθηκε; Αν ναι, τότε τι να πω. Κάποιο πρόβλημα ίσως υπάρχει.

    Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και τα παιδιά σου. Εχεις τη δική σου οικογένεια τώρα, εκεί εστίασε, αν βλέπεις ότι δεν υπάρχει σημείο συνεννόησης και επικοινωνίας με μαμά και αδερφή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    ολ τάιμ κλάσικ ελληνική οικογένεια. Μένετε δίπλα δίπλα, πίνετε με τη μαμά καφέ και βλέπεστε κάθε μέρα. Γιατί ακριβώς?
    Είναι φιλενάδα σου? Όχι. Η μητέρα σου είναι. Φίλες έχεις? Ε, τότε αναγνώρισε τη διαφορά ανάμεσα στη μητέρα σου και σε μία φίλη σου.
    Εν τω μεταξύ έγραψες αρκετές φορές τη φράση "να με προετοιμάσει". Για ποιο λόγο? Εσύ θα γεννήσεις?
    Παρατήρησα ότι τα άλλα μέλη σου έγραψαν πράγματα με τα οποία δε συμφωνώ. Δεν ξέρω αν κάνεις την τρίχα τριχιά και αν πραγματικά δεν υπάρχει
    πρόβλημα αλλά εσύ η ίδια μεγενθύνεις τα γεγονότα. Στη θέση σου θα απέφευγα τις "εμπλοκές" για να κρατήσω καθαρό το συναίσθημά μου.
    Αν όμως σου αρέσει ο ρόλος αυτός, της αδικημένης, τότε μπορείς να συνεχίσεις τις συγκριτικές διαδικασίες ανάμεσα σε σένα και στην αδερφή σου.
    ps δε σε μαλώνω, ο τρόπος μου είναι αυτός, συν ότι έχω περάσει διάφορες οικογενειακές μαλακίες για να γνωρίζω πότε περνάς καλά και αυτό
    είναι δίχως τα καφεδάκια.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    ολ τάιμ κλάσικ ελληνική οικογένεια. Μένετε δίπλα δίπλα, πίνετε με τη μαμά καφέ και βλέπεστε κάθε μέρα. Γιατί ακριβώς?
    Είναι φιλενάδα σου? Όχι. Η μητέρα σου είναι. Φίλες έχεις? Ε, τότε αναγνώρισε τη διαφορά ανάμεσα στη μητέρα σου και σε μία φίλη σου.
    Εν τω μεταξύ έγραψες αρκετές φορές τη φράση "να με προετοιμάσει". Για ποιο λόγο? Εσύ θα γεννήσεις?
    Παρατήρησα ότι τα άλλα μέλη σου έγραψαν πράγματα με τα οποία δε συμφωνώ. Δεν ξέρω αν κάνεις την τρίχα τριχιά και αν πραγματικά δεν υπάρχει
    πρόβλημα αλλά εσύ η ίδια μεγενθύνεις τα γεγονότα. Στη θέση σου θα απέφευγα τις "εμπλοκές" για να κρατήσω καθαρό το συναίσθημά μου.
    Αν όμως σου αρέσει ο ρόλος αυτός, της αδικημένης, τότε μπορείς να συνεχίσεις τις συγκριτικές διαδικασίες ανάμεσα σε σένα και στην αδερφή σου.
    ps δε σε μαλώνω, ο τρόπος μου είναι αυτός, συν ότι έχω περάσει διάφορες οικογενειακές μαλακίες για να γνωρίζω πότε περνάς καλά και αυτό
    είναι δίχως τα καφεδάκια.
    σεβομαι απολυτα την αποψη σου αν και διαφωνω...ξεχωριζω απολυτα τη διαφορα μαμασ και φιλησ και μαλιστα εχω αρκετες φιλες κοντα μου.....τωρα αν πιναμε καφε μαζι ειναι γιατι μπαμπασ δεν υπαρχει και μου αρεσε να τησ κανω παρεουλα απο το να ειναι μοναχουλα τησ αλλωστε εγω μενω διπλα τησ και δεν θεωρω οτι ειναι κακο να πινεις ενα καφε με τη μαμα...οσο για την προετοιμασια στην οποια αναφερομαι το λεω μονο στο οτι αν το ηξερα θα αντιδρουσα σιγουρα διαφορετικα και οχι σαν παγοκολονα...τις εμπλοκες τις εχω αποφυγει μη συνεχιζοντασ το θεμα και κανοντας κουβεντα και σιγουρα δεν το παιζω αδικημενη....απλα βλεπω καποια πραγματα που τα επισημενω παρεουλα σας.....πιστευω πως σε ολες τισ οικογενειες γινονται παρεξηγησεις και μετα παλι τα βρισκουν ο ενασ με το αλλον....απλα εδω ειναι λιγακι πιο περιπλοκα.....

  11. #11
    Λεάνα καλησπέρα...:)
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Έχεις σκεφτει ποιος είναι ο λόγος που η μαμά σου έχει μεγαλύτερη αδυναμία στην αδελφή σου και γιατί δεν είναι τόσο κοντά σου και οι δύο?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Λεάνα καλησπέρα...:)
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Έχεις σκεφτει ποιος είναι ο λόγος που η μαμά σου έχει μεγαλύτερη αδυναμία στην αδελφή σου και γιατί δεν είναι τόσο κοντά σου και οι δύο?

    πολλες φορες εχω αναρωτηθει και ενα συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι ισως επειδη εγω εφυγα σχετικα νωρισ απο το σπιτι στα 18 και παντρευτηκα εμεινα οι δυο τους στο ιδιο σπιτι για αρκετα χρονια...αυτο σιγουρα ειναι ενας λογος για να δεθουν περισοτερο μεταξυ τουσ απο οτι με εμενα...εγω ωμοσ δεν πιστευω οτι απομακρυνθηκα παντα τις ηθελα κοντα μου και το εδειχνα με καθε τροπο...μονο αυτο μπορω να σκεφτω..αν σε εσυ μπορεις να σκεφτεισ και κατι αλλο που ισως εγω δεν μπορω σε ακουω...οσο και να με πληγωνει η αληθεια ειναι οτι πρεπει να αποδεχτω οτι εγω ερχομαι δευτερη και καταιδρωμενη.....δεν πειραζει ετσι συμβαινει και στισ καλυτερεσ οικογενειες.....τωρα το θεμα ειναι πως να διαχειριστω ολο αυτο που συμβαινει....μια μαμα που δεν μου μιλαει γιατι θεωρει στο μεγιστο οτι εχει δικιο...απο την αλλη εγω δεν της μιλαω γιατι εχω πληγωθει που δε με εμπιστευτηκε οχι για ενα θεμα απλο αλλα για μια εγκυμοσυνη που ουτως η αλλιωσ θα την μαθαινα....η αδελφη απουσα....ειρθε ,ανακοινωσε ,εξαφανιστηκε.και τωρα ολο αυτο πως να το εκλαβω οτι με θελει κοντα τησ ? μπα δεν νομιζω....τη να κανω δεν ξερω ...:confused::confused::confused:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by ΛΕΑΝΑ View Post
    πολλες φορες εχω αναρωτηθει και ενα συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι ισως επειδη εγω εφυγα σχετικα νωρισ απο το σπιτι στα 18 και παντρευτηκα εμεινα οι δυο τους στο ιδιο σπιτι για αρκετα χρονια...αυτο σιγουρα ειναι ενας λογος για να δεθουν περισοτερο μεταξυ τουσ απο οτι με εμενα...εγω ωμοσ δεν πιστευω οτι απομακρυνθηκα παντα τις ηθελα κοντα μου και το εδειχνα με καθε τροπο...μονο αυτο μπορω να σκεφτω..αν σε εσυ μπορεις να σκεφτεισ και κατι αλλο που ισως εγω δεν μπορω σε ακουω...οσο και να με πληγωνει η αληθεια ειναι οτι πρεπει να αποδεχτω οτι εγω ερχομαι δευτερη και καταιδρωμενη.....δεν πειραζει ετσι συμβαινει και στισ καλυτερεσ οικογενειες.....τωρα το θεμα ειναι πως να διαχειριστω ολο αυτο που συμβαινει....μια μαμα που δεν μου μιλαει γιατι θεωρει στο μεγιστο οτι εχει δικιο...απο την αλλη εγω δεν της μιλαω γιατι εχω πληγωθει που δε με εμπιστευτηκε οχι για ενα θεμα απλο αλλα για μια εγκυμοσυνη που ουτως η αλλιωσ θα την μαθαινα....η αδελφη απουσα....ειρθε ,ανακοινωσε ,εξαφανιστηκε.και τωρα ολο αυτο πως να το εκλαβω οτι με θελει κοντα τησ ? μπα δεν νομιζω....τη να κανω δεν ξερω ...:confused::confused::confused:

    Εχουν περασει τοσες μερες σχεδον 20 και δεν εχω μιλησει με την ιδια μου την οικογενεια...ατελιωτα βραδια καθομαι και προσπαθω να δω τη θα κανω...τη μια θυμοσ τη αλλη λυπη.....τα εγγονακια τησ δεν τα σκεφτεται ?αυτο οταν μου ερχεται στο μυαλο με θυμωνει...εγω τοσο αδικο ειχα?και αν ναι κατα εκεινη γιατι δεν ερχεται να το συζυτησουμε?τελικα φυτρωσα σε αυτον τον κοσμο?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    19
    τοσο κακο τησ εχω κανει???

    --------------------------------------------------------------------------------

    ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη...εχτεσ αποφασισα μα μιλησω στην αδελφη μου να κανω πισω...ενοψει τησ εγκυμοσυνησ τησ και στην τελικη να την ρωτησω αυτο το γιατι που με τρωει τοσες μερες...ετσι την πηρα τηλ...η συζητηση ξεκινησε απλα..πωσ εισαι?τη κανεισ?πωσ παειη εγκυμοσυνη?οταν τη ρωτησα που θα γενησει η απαντηση ηταν δεν ξερω θαδειξει...ειναι δυνατον 7 μηνων και να μην ξερει ?προσπαθουσα να την ρωτησω ετσι διαφορα αλλα οι απαντησεισ τησ ηταν μονολεκτικες....καποια στιγμη με πολυ γλυκο τροπο την ρωταω...εχεις ανθρωπο κοντα σου να σε στηριζει? δηλ το μπαμπα του μωρου? και τοτε μου λεει....δεν σου επιτρεπεται να ρωτασ για τον πατερα του παιδιου και ναι εχω ανθρωπουσ να με στηριζουν και δεν εχεισ καμια δουλεια να ρωτασ και ποσο μαλλον απο το τηλ...εγω τησ ειπα αφου μενεις μακρια και οταν μασ το ανακοινωσεσ σηκωθηκες και εφυγες και ενω σε περιμενα να ερθεισ να τα πουμε εσυ δεν ξαναπ[ατησεσ....μου ειπε οτι εγω εφταιγα γιατι δεν σταθηκα στο γεγονοσ τησ εγκυμοσυνησ αλλα στο τη μου το ειπε 6,5μηνων....οτι ειναι δικαιωμα τησ να το πει οποτε θελει και αν ηθελε δεν μου το ελεγε καθολου....τη ρωτησα δεν με νιωθεισ αδελφη σου? οικογενεια σου? απαντηση δεν πηρα...και στο τελοσ προσθεσε κοιταξε να δεισ δεν εχω ουτε την ωρα ουτε την διαθεση να ασχοληθω εκανες λαθοσ που με πηρεσ....τησ απαντησα οκ να εχεισ μια καλη εγκυμοσυνη και γεννα και συγνωμη για την ενοχληση και το εκλεισα....δεν ηταν μονο τα λογια τησ αλλα και η σταση τησ πολυ επιθετικη....γιατι μου μιλησε ετσι τη τησ εχω κανει τελικα?εκλαψα πολυ αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο πλεον....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    θα στο ξαναπω μπασ κ δεν το καταλαβεσ ειναι απλο η μανα σου συμπαθει πιο πολυ την αδερφη σου εσυ εχεισ μια καλη κ στρωμενη ζωη κ γι αυτο κ οι δυο εχουν σκασει απο τη ζηλεια τουσ ξεχνα τα αδερφια δεν μπορεισ να βασιστεισ πανω τουσ αυτο να θυμασαι στουσ γονεισ εχεισ πιο πολλεσ ελπιδεσ κι αυτο δεν ειναι σιγουρο εχεισ δικια σου οικογενεια να κοιταξεισ αφωσιωσου εκει κι οταν θελεουν θα σου μιλησουν αυτεσ εσυ την προσπαθεια σου την εκανεσ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχές αναμέσα σε θηρία...
    By troubledman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 10-02-2013, 19:21
  2. πωσ βλεπουν οι υγιεισ τουσ ψυχικα αρρωστουσ!!!!
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-09-2011, 18:40
  3. Ανάμεσα σε παρόν και παρελθόν
    By Don't Know in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 16-08-2011, 09:35
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. Βοήθεια, είμαι μια ξένη...
    By tirogaridaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 78
    Last Post: 16-03-2009, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •