ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ψυχιατρο και καλο, δεν εχω γνωρισει , κι εχω παει σε πολλους .............. στην Ελλαδα το συστημα υγειας ειναι κακο , ακομη κι αν πας ιδιωτικα ....... το τι βλακειες , εγκληματικες εχω βιωσει απο ψυχιατρους , κι ειμαι αρκετα μεγαλος ωστε να μπορω να κρινω .....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    ξερω 2 πολυ καλους,εχω αλλαξει και εγω πολλους ψυχολογους αλλα αυτοι οι δυο με βοηθησαν πραγματικα.Εκαναν και οι δυο γνωσιακη συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια,υπηρχε και στους δυο προγραμμα,οργανωση και συγκεκριμενοι στοχοι στην ψυχοθεραπεια για αυτο θεωρω υπηρξε και βελτιωση με τον δευτερο μαλιστα συνεχιζω ακομη.Ειναι και οι δυο νεοι με ορεξη στην δουλεια τους ,ο ενας ειναι στο μαρουσι και ο αλλος στα δυτικα προαστια.Τωρα οσο για το οικονομικο αυτος στο μαρουσι πριν 2 χρονια που πηγαινα εγω επαιρνε 30 ευρω και σε εμενα μου εκανε την διευκολυνση να δινω 25,τωρα βεβαια που μπηκα στο σιτε του το ακριβινε και το πηγε 50 αλλα γενικα ειναι πολυ συνεργασιμος αν ζητησεις διευκολυνση θα στην κανει , ο αλλος παιρνει 40 και σε ανεργους αμεα φοιτητες παιρνει 30,εμενα που δεν ημουν τιποτα απο αυτα μου το εκανε 25 επειδη του ειπα οτι δεν μπορω να το αντεξω οικονομικα γενικα και οι δυο εναι συζητισιμοι στην τιμη.Νομιζω δεν επιτρεπεται να σου στειλω ονοματα και δυστυχως δεν γινεται να σου στειλω προσωπικο μυνημα επειδη δεν εχεις συμπληρωσει συγκεκριμενο αριθμο posts.θα ηθελα πολυ να βοηθησω περισσοτερο,ευχομαι να ξεπερασεις γρηγορα το οποιο σου προβλημα
    Μπράβο που έχουν οργανωση και είναι συζητησιμοι και οι δύο

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ψυχιατρο και καλο, δεν εχω γνωρισει , κι εχω παει σε πολλους .............. στην Ελλαδα το συστημα υγειας ειναι κακο , ακομη κι αν πας ιδιωτικα ....... το τι βλακειες , εγκληματικες εχω βιωσει απο ψυχιατρους , κι ειμαι αρκετα μεγαλος ωστε να μπορω να κρινω .....
    Mια από τα ίδια, έχω βρει καλόν παθολόγο άνθρωπο και γιατρό, καλόν ενδοκρινολόγο, καλόν ωρυλα, καλόν ψυχιατρο δεν έχω δει ποτέ! Είμαστε εμείς περίεργοι ρε Μακ ή απλά είναι σαν να ψάχνουμε μονοκερο;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Όχι δυστυχώς καλό ψυχίατρο ούτε κι εγώ. Αλλά ούτε και ψυχολόγο. Το χειρότερο είδος. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κοπέλα που προτείνει το βιβλίο και που γράφει ότι η λύση είσαι εσύ. Και μόνο εσύ. Μετά από 10 χρόνια συνεχουν ψυχοθεραπείας και ψυχανάλυσης και άπειρα χρήματα που αν τα είχα βάλει στην άκρη θα είχα χτίσει σπίτι το αποτέλεσμα ήταν να βγω τραυματισμενο και με μια αποπροσωποποίηση να τόση μεγάλη. Σας εξορκιζω μείνετε μακρυά. Θα χάσετε χρήμα και χρόνο και τον εαυτό σας. Καταρχάς ρώτησε τον εαυτό σου εσύ με τις κρίσεις πανικού τι θέλεις από τον ψυχολόγο. Γιατί κανείς δεν κάνει αυτή την ερώτηση στον εαυτό του πριν ξεκινήσει. Ούτε εγώ την έκανα.

    Τι ζητάς? Αλλά να απαντήσεις ειλικρινά. Ρώτα τον εαυτό σου κκλεισε τα μάτια και άφησε την απάντηση να έρθει από μέσα σου. Η μάλλον η απάντηση είναι εκεί. Λοιπόν οι περισσότεροι για να μην πω όλοι ζητάμε αυτό που δεν πηραμε από τους γονείς μας. Ζητάμε κάποιον να αναγνωρίσει τις ανάγκες μου αυτό που είμαστε ζητάμε κατανόηση ενσυναισθηση ανθρωπιά. Ε ξέχασε το δεν πρόκειται ο ψυχολόγος να το κάνει αυτό για σένα. Γιατί δεν το βλέπει. Δεν το καταλαβαίνει δεν τον ενδιαφέρει σε κάποιες περιπτώσεις. Όπως λέει η φίλη οι περισσότεροι δεν ξέρουν. Διαβάζουν 2 βιβλία στην καλύτερη των περιπτώσεων μςρικε; τεχνικές και αυτά. Τους λένε και δύο μπούρδες που ουσιαστικά τονώνουν το δικό τους το εγώ όπως να πληρώνεις τη συνέδρια ακόμα κι αν δεν την κάνεις και καταστρέφουν κοσμο.

    Γιατί οπως είπε και η φίλη ψάχνεις για Θεό. Γιατί πως θα μπει αυτός μέσα στο μυαλό σου να το φτιάξει. Γιατί μέσα σου είναι όλα. Όλα. Και είναι ωραία η θέση του Θεού τονώνει τον εγωισμό και εκεί αρχίζουν τα μπερδέματα.

    Εμένα με έφεραν σε μια κατάσταση που τι να σου πω αν δεν ήταν ένας πολύ καλός φίλος που συνεχώς με ρωτούσε εσύ τι νιώθεις εσύ τι πιστεύεις καλά εσύ δεν ξέρεις τι σου συμβαίνει συνέχεια όμως και με πίεζε ν απαντήσω και αυτό με συνέφερε. Επίσης μια φίλη που με πολύ αγάπη και υπομονή και αληθινό νοιαξιμο μου μου σε ώρες μέσα στη νύχτα που υπέφερα και πονοθσα και ήταν κοντά μου και με αγκάλιαζε και μου κρατούσε το χέρι στα δύσκολα και ένιωθα ότι έχω έναν άνθρωπο αληθινά δίπλα μου όχι ένα ψυχρό ρομπότ που παίρνει κέρματα με την ώρα. Επίσης ο φίλος μου με βοήθησε να καταλάβω ακριβώς τι μου είχε συμβεί. Χώρις να είναι ψυχολόγος με την απλή λογική μου έδειξε ακριβώς τι είχε συμβεί φυσικά με βάση αυτά που του περί έγγραφα εγώ. Ξέρεις πως? Χωρίς να το ξέρω ότι έλεγα το έγραφε και μετά μου το εδεχνε έλεγε κοίτα τι μου είπες. Εσύ μου τα είπες αυτά. Και όταν επιτέλους καταλαβα τι μου είχαν κάνει αυτες και τι μου είχε συμβεί τότε θύμωσα και πολύ και άρχισα σιγά σιγά να ηρεμώ. Και εξαφανίστηκαν οι κρίσεις πανικού κια όλα. Έχουν να με πιάσουν πολύ καιρό.

    Οι κρίσεις πανικού είναι άγχος. Αγχος συσωρευεμνο από κάποια αιτία συνήθως γιατί ο εαυτός πιεζεται να κάνει πράγματα που δεν θέλει. Όσο δυναμώνεις τον εαυτό σου τόσο οι κρισεις πανικού θα φεύγουν.

    Ο ψυχολόγος το μόνο που μπορεί να κάνει αν είναι έξυπνος είναι να σου κανει τις σωστές ερωτήσεις για βρεις εσύ ή ίδια και να δεις εσύ ή ίδια που δυσκολεύεσαι. Αλλά μέσα σου. Αυτές τις ερωτήσεις όμως μπορεί; να τις κάνεις κι εσύ στον εαυτό σου και να δώσεις ειλικρινείς απαντήσεις. Η να σε βοηθήσει ένας πολύ καλό; φίλος.

    Επίσης μπορεις να είσαι καλή εσύ με τον εαυτό σου αντί να ψάχνεις να είναι οι άλλοι μαζί σου. Οι περισσότεροι ψυχολόγοι σε κοιτάνε με ύφος με ψυχρότητα και με μια δόση έπαρσης. Αυτό δεν είναι καλό για τον εαυτό σου. Μην το επιτρέψεις σεβομενη τον εαυτό σου κι αυτό που νιώθεις.

    Οι άνθρωποι υποφέρουν από κρίσεις πανικού ψυχωαεις κλπ γιατί δεν έχουν σαφή και οριοθετημενο εαυτό. Μονο οταν εσύ και μόνο εσύ κατακτάς κάτι δυναμώνεις. Ότι κατακτάς εσύ δεν μπορεί να στο πάρει κανείς. Εκτός αν κάποιος σε τραυμάτισει και κλονισε όλη τη δομή του εγώ σου. Οπότε γι αυτό σου λέω μακρυά από ψυχολόγους ειδικά ψυχαναλυτής. Μάθε να γνωρίζεις ποια είσαι. Κάθε μέρα σιγά σιγά. Μέσα σου. Και θα δεις μεγάλη διαφορά και πολύ σύντομα.

    Δυστυχώς εγώ άργησα να καταλάβω πως ένας άνθρωπος μπορεί μόνος του να γίνει δυνατός και στέρεος. Και μπορώ να το λέω σε άλλους ανθρώπους και μπορούν να το εφαρμόσουν με σίγουρη επιτυχία. Και πολλά παραδείγματα στην καθημερινότητα τους. Στην ψυχαναλυτρια που πήγαινα πάνω από 3 χρόνια ενώ με ενοχλουσαν όλα τα δεχομουνα. Με ενοχλουσαν τα λεφτα που ήταν πολλά με ενοχλουσαν οι συγκεκριμένες μέρες που μπορούσαμε να πηγαίνουμε αλλά δεν έδινα σημασία. Δεν έδινα σημασία σε εμένα. Αλλά ούτε αυτή. Κι εγώ περίμενα να μου δώσει σημασία αυτή και να με σεβαστεί αυτή. Λάθος. Δεν θα το κάνει ποτέ. Αυτή κοιτάει την πάρτη της. Κι όσο πιο γρήγορα το καταλάβει; τόσο καλύτερα για σένα. Γιατί δεν είναι μάνα σου και δεν είναι και φίλη σου. Όπως λοιπόν δεν θα νοιαστει γι αυτό δεν θα νοιαστει ούτε για αυτό που σου λείπει μέσα σου δεν θα νοιαστει να γίνεις ανεξάρτητη. Θα φροντίσει πάντα να σου είναι απαραίτητη. Οπότε μακρυά.

    Η λύση είναι μία. Ρώτα συνέχεια τον εαυτό σου και δίνε ειλικρινείς απαντήσεις. Μην τον αμφισβητεις ποτέ. Αυτό που νιώθεις αυτό είναι κι ότι κατακτάς μόνη σου δεν μπορεί να στο πάρει κανείς. Γίνε ο θεραπευτής του εαυτού σου.

    Βιβλία για βοήθεια.
    1. Το σώμα δεν ψεύδεται ποτε
    Alice Miller
    2. Οι φύλακες της παιδικής μας ηλικίας
    Alice Miller
    3. Η μαύρη βίβλος της ψυχαναλυσης
    Στο τελευταίο θα διαβάσεις τα εγκλήματα που έχουν γίνει από ψυχανυτες. Το χουν γράψει διάφοροι δεν τους θυμάμαι.

    Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
    Last edited by Potnia; 05-12-2020 at 21:50.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Mια από τα ίδια, έχω βρει καλόν παθολόγο άνθρωπο και γιατρό, καλόν ενδοκρινολόγο, καλόν ωρυλα, καλόν ψυχιατρο δεν έχω δει ποτέ! Είμαστε εμείς περίεργοι ρε Μακ ή απλά είναι σαν να ψάχνουμε μονοκερο;

    Οχι , δεν ειμαστε εμεις οι περιεργοι , δεν ξερω καλον ψυχιατρο κι εχω παει σε 5-6 , σε 20 χρονια .......... δεν ξερω για ωριλα , ουτε για ενδοκρινολογο......

    συμφωνω με τον potnia .......

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως είναι προτιμότερο για ψυχοθεραπεία να βρεις ψυχοθεραπευτή ψυχίατρο κι όχι ψυχολόγο. Δεν θέλω να γενικευσω αλλά αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Απλά παίζουν πολλά ρόλο για το αν θα πάει καλά η ψυχοθεραπεία. Σίγουρα πρέπει να έχεις συγκεκριμένους στόχους στην αρχή, ένα αίτημα όπως λένε, το οποίο βέβαια μπορεί να μεταβληθεί στη διάρκεια της θεραπείας. Σε ο,τι αφορά στην επιλογή του κατάλληλου για εμάς ψυχοθεραπευτή εγώ αυτό που έκανα ήταν να μελετήσω λίγο τις αρχές των βασικών σχολών ψυχοθεραπείας, να δω τι πιστεύω ότι μου ταιριάζει και μετά ξεκίνησα να ψάχνω βιογραφικά στο ίντερνετ. Βασικά για μένα κριτήρια όπως είπα και πριν ήταν η σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί, το πού σπούδασε π.χ. Ελλάδα κι αν εξωτερικό πού ακριβώς (εγώ προτιμούσα Ελλάδα αν και μπορεί να είναι υποκειμενικό όπως κι όλα όσα αναφέρω βέβαια), η προηγούμενη εμπειρία (να μην έχει μόλις τελειώσει τη σχολή, είχα τέτοια εμπειρία και απλά δεν είχε νόημα γιατί δεν είχε τον τρόπο να με χειριστεί). Επίσης βασικό για την πορεία της θεραπείας είναι να μην κρύβεις τα συναισθήματα σου για τη θεραπεία και τον ψυχοθεραπευτή αλλά να τα θέτεις προς συζήτηση. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να μαντέψει ο άλλος τι σκέφτεσαι διότι ακόμα και αν το κάνει η δική σου στάση υπονομεύει τη θεραπεία. Σίγουρα δεν είναι εύκολη διαδικασία η ψυχοθεραπεία αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να είναι επωφελής για τους θεραπευόμενους γιατί κάποια θέματα δεν λύνονται με φάρμακα ούτε με βιβλία αυτογνωσίας ούτε με φίλους που δεν έχουν τα εφόδια να μας βοηθήσουν σε σύνθετα προβλήματα.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    2
    πως μπορώ να μάθω τα δύο ονόματα που λέτε, θα με ενδιέφερε περισσότερο εκείνος στο Μαρούσι

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    2
    πως μπορώ να έχω τα ονοματα των 2 ψυχολόγων?

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Καλός ψυχολόγος.
    By ΕΡΗ_1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-2012, 13:59
  2. καλός ψυχολόγος;!
    By νιφάδα in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 17:57
  3. Καλός ψυχολόγος
    By piterpan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2010, 11:53
  4. Replies: 1
    Last Post: 12-06-2009, 09:45
  5. Καλος ψυχολόγος?
    By Polydefkes in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2006, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •