ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

    Γνωρίζει κανείς να μου συστήσει κανέναν καλό ψυχολόγο, που να είναι όμως πρωτίστως άνθρωπος και να μην τον νοιάζει μόνο να σε ξεπετάξει στα γρήγορα και να πάρει τα λεφτά, στα Νότια προάστια? Κάποιος που να εξειδικεύεται στις κρίσεις πανικού.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά χρόνια και δοκίμασα αρκετούς "ειδικούς". Αυτός που ψάχνεις είσαι...εσύ. Κανένας άλλος δεν πρόκειται να σε καταλάβει.Και τις λύσεις τις ξέρεις επίσης απο μόνος σου. Φυσικά το να στο πώ εγώ επίσης δέν έχει κανένα νόημα. Αλλά κάποια στιγμή θα το καταλάβεις απο μόνος σου.

    Γνώμη μου είναι και πάντα θα την λέω.Μακριά από ψυχολόγους και συζητήσεις περι ανέμων και υδατων.6 χρόνια τα δοκίμασα.Οι ανθρωποι διαβάζουν δύο πράγματα στα βιβλία και δεν έχουν την παραμικρή ιδεά τι είναι αυτο.Δέν είναι οτι σε ξεπετάνε η βαριουνται.Υπάρχουν και ψυχολόγοι που θέλουν πραγματικά να γίνεις καλά.Αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.Κάνουν αυτό που λέει το βιβλίο.Δέν ξέρουν κάτι άλλο να κάνουν.

    Θές μια βοήθεια;Διάβασε το hope and help for your nerves της claire weekes.Είναι η μόνη βοήθεια που αξίζει και το μόνο που χρειάζεσαι.Μη χάνεις τσάμπα λεφτά μέσα στο αδιέξοδο και στον φόβο που ζείς.Αν ξέρεις αγγλικά πές μου να στο στείλω.Δυστυχώς δεν το έχω βρεί μεταφρασμένο.

    Σου μιλάω ειλικρινά και σένα και όλους όσους διαβάζουν.Μόλις διαβάσεις αυτό το βιβλίο θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Και γιατί έγινες έτσι και για το τι φταίει,αλλα το σημαντικότερο τι πρέπει να κάνεις.Δέν υπάρχει ουτε μαγικό χάπι, ούτε κάποιος θαυματοποιός ψυχολόγος.Υπαρχει όμως αυτο το βιβλίο που θα σου γλιτώσει πολλά λεφτά και θα σε βάλει στο σωστό δρόμο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    μην τα ισοπεδωνουμε ολα,υπαρχουν και καλοι και κακοι σε ολα τα επαγγελματα..συμφωνω οτι στις κρισεις πανικου ΕΣΥ εισαι που κρατας το "κλειδι" ομως ενας καλος ψυχολογος μπορει να σε βοηθησει να το βρεις!καλα και τα βιβλια δεν αντιλεγω ομως δεν μπορεις να τα συγκρινεις με την επαφη την ανθρωπινη που βρισκεται στο γραφειο ενος (καλου) ψυχολογου.

  4. #4

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ

    Καλημέρα,

    και σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Μπορείς να μου στείλεις το βιβλίο αν δεν σε βάζω σε κόπο στο [email protected]?

    Καλή συνέχεια.

    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά χρόνια και δοκίμασα αρκετούς "ειδικούς". Αυτός που ψάχνεις είσαι...εσύ. Κανένας άλλος δεν πρόκειται να σε καταλάβει.Και τις λύσεις τις ξέρεις επίσης απο μόνος σου. Φυσικά το να στο πώ εγώ επίσης δέν έχει κανένα νόημα. Αλλά κάποια στιγμή θα το καταλάβεις απο μόνος σου.

    Γνώμη μου είναι και πάντα θα την λέω.Μακριά από ψυχολόγους και συζητήσεις περι ανέμων και υδατων.6 χρόνια τα δοκίμασα.Οι ανθρωποι διαβάζουν δύο πράγματα στα βιβλία και δεν έχουν την παραμικρή ιδεά τι είναι αυτο.Δέν είναι οτι σε ξεπετάνε η βαριουνται.Υπάρχουν και ψυχολόγοι που θέλουν πραγματικά να γίνεις καλά.Αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.Κάνουν αυτό που λέει το βιβλίο.Δέν ξέρουν κάτι άλλο να κάνουν.

    Θές μια βοήθεια;Διάβασε το hope and help for your nerves της claire weekes.Είναι η μόνη βοήθεια που αξίζει και το μόνο που χρειάζεσαι.Μη χάνεις τσάμπα λεφτά μέσα στο αδιέξοδο και στον φόβο που ζείς.Αν ξέρεις αγγλικά πές μου να στο στείλω.Δυστυχώς δεν το έχω βρεί μεταφρασμένο.

    Σου μιλάω ειλικρινά και σένα και όλους όσους διαβάζουν.Μόλις διαβάσεις αυτό το βιβλίο θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Και γιατί έγινες έτσι και για το τι φταίει,αλλα το σημαντικότερο τι πρέπει να κάνεις.Δέν υπάρχει ουτε μαγικό χάπι, ούτε κάποιος θαυματοποιός ψυχολόγος.Υπαρχει όμως αυτο το βιβλίο που θα σου γλιτώσει πολλά λεφτά και θα σε βάλει στο σωστό δρόμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    μην τα ισοπεδωνουμε ολα,υπαρχουν και καλοι και κακοι σε ολα τα επαγγελματα..συμφωνω οτι στις κρισεις πανικου ΕΣΥ εισαι που κρατας το "κλειδι" ομως ενας καλος ψυχολογος μπορει να σε βοηθησει να το βρεις!καλα και τα βιβλια δεν αντιλεγω ομως δεν μπορεις να τα συγκρινεις με την επαφη την ανθρωπινη που βρισκεται στο γραφειο ενος (καλου) ψυχολογου.
    Ζεις μια ζωή, 24 ώρες τη μέρα, 7 μέρες την εβδομάδα. Και πας σε έναν ψυχολόγο και μιλάς μισή ώρα την εβδομαδα. Και αυτός περιμένεις να καταλάβει τη ζωή σου που ήταν 7x24=168 ώρες μέσα από αυτά που λες μέσα σε μισή ώρα. Και μάλιστα από αυτά που λες, όχι από αυτά που έχουν συμβεί. Είναι εύκολο? Λογικά περιμένεις έναν "θεό". Δεν λέω, μπορεί να υπάρχουν και θα υπάρχουν, αλλά σκέψου την απαίτησή σου! (Είχα και εγώ αυτή την απαίτηση, αλλά είναι σχεδόν παράλογη).

    Και θα συμφωνήσω με τον shifter.
    Απλά να κάνω μια ερώτηση. Και χωρίς βιβλίο γίνεται, σωστά;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Ζεις μια ζωή, 24 ώρες τη μέρα, 7 μέρες την εβδομάδα. Και πας σε έναν ψυχολόγο και μιλάς μισή ώρα την εβδομαδα. Και αυτός περιμένεις να καταλάβει τη ζωή σου που ήταν 7x24=168 ώρες μέσα από αυτά που λες μέσα σε μισή ώρα. Και μάλιστα από αυτά που λες, όχι από αυτά που έχουν συμβεί. Είναι εύκολο? Λογικά περιμένεις έναν "θεό". Δεν λέω, μπορεί να υπάρχουν και θα υπάρχουν, αλλά σκέψου την απαίτησή σου! (Είχα και εγώ αυτή την απαίτηση, αλλά είναι σχεδόν παράλογη).

    Και θα συμφωνήσω με τον shifter.
    Απλά να κάνω μια ερώτηση. Και χωρίς βιβλίο γίνεται, σωστά;

    βαση προσωπικης εμπειριας θεωρω οτι οι κρισεις πανικου απαιτουν ειδικο.αυτο ειπα και τιποτε παραπανω!που ειπωθηκε απαιτηση απο αυτα που εγραψα?ουτε και θεωρω τους ψυχολογους θεους..τους θεωρω ενα πολυτιμο εργαλειο ομως σε κατι που εγω δεν μπορω να διαχειριστω.
    για παραδειγμα η χρηση της γνωσιακης θεραπειας(η καλυτερη στο θεμα πανικων)δεν ασχολειται με την ζωη σου,αλλα κατευθειαν με το προβλημα!!δεν υποτιμω κανενα βιβλιο διαβασα και εγω απειρα,με βοηθησαν μεν-δεν με κινητοποιησαν δε! :)

    τωρα αν καποιος μπορεσε να ξεπερασει η και να διαχειριστει μονος αυτη την κατασταση που λεγεται κριση πανικου δεν εχω παρα να πω ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    βαση προσωπικης εμπειριας θεωρω οτι ...
    Για να μιλάς για προσωπική εμπειρία σημαίνει ότι επισκεπτόσουνα ή επισκέπτεσαι κάποιον ψυχολόγο. Ποιά είναι η δική σου εμπειρία;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    νομιζω τα παραπανω που εγραψα αποτυπωνουν την γνωμη μου περι ειδικου σε περιπτωσεις πανικων..ποιος ο λογος να γραψω λεπτομερως την εμπειρια μου?δεν ειμαι εγω η θεματοθετρια!αμα θελω να γραψω για εμενα θα ανοιξω ενα νεο θεμα..δεν καταλαβαινω γιατι αμφισβητεις οτι καποιοι ανθρωποι βοηθουνται απο τους ειδικους!εγω δεν αμφιβαλλω καθολου για τους "κακους" ειδικους και συμβουλους!θα σου πω μονο μιας και θελεις να ξερεις οτι ειμαι πολυ καλα πια!εγω δεν μπορουσα να το διαχειριστω μονη μου,οποιος μπορει μαγκια του και τα συγχαρητηρια μου ειλικρινα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    νομιζω τα παραπανω που εγραψα αποτυπωνουν την γνωμη μου περι ειδικου σε περιπτωσεις πανικων..ποιος ο λογος να γραψω λεπτομερως την εμπειρια μου?δεν ειμαι εγω η θεματοθετρια!αμα θελω να γραψω για εμενα θα ανοιξω ενα νεο θεμα..δεν καταλαβαινω γιατι αμφισβητεις οτι καποιοι ανθρωποι βοηθουνται απο τους ειδικους!εγω δεν αμφιβαλλω καθολου για τους "κακους" ειδικους και συμβουλους!θα σου πω μονο μιας και θελεις να ξερεις οτι ειμαι πολυ καλα πια!εγω δεν μπορουσα να το διαχειριστω μονη μου,οποιος μπορει μαγκια του και τα συγχαρητηρια μου ειλικρινα.
    Πάντως εγώ προσωπικά δεν βοηθήθηκα και η εμπειρία μου είναι σχετικά μεγάλη. Τι να πω, μπορεί να ήμουνα και άτυχος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Παιδία μήν χάνουμε την ουσία. Όλοι τα βιώματα μας λέμε.Το θέμα είναι να μην υποφέρει κάποιος.Κιας τον κάνει καλά και υδραυλικός η κομμώτρια.Τελίωσε αυτό το θέμα. Απλά εγώ επειδή 6 χρόνια κόλλησα να ψάχνω τα πάντα, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι αυτό το βιβλίο.Γίνεται και χωρίς αυτό να γίνεις καλά. Απλά επειδή το ψάχνουμε πολύ αυτό προσφέρει μια λογική εξήγηση για το τι φταίει.Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις τι φταίει.Και όχι αερολογίες περι υποσυνείδητου και συγκρουσεών.Δώστε του μια ευκαιρία όσοι είστε απογοητευμένοι.Περαστικά μας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Παιδία μήν χάνουμε την ουσία. Όλοι τα βιώματα μας λέμε.Το θέμα είναι να μην υποφέρει κάποιος.Κιας τον κάνει καλά και υδραυλικός η κομμώτρια.Τελίωσε αυτό το θέμα. Απλά εγώ επειδή 6 χρόνια κόλλησα να ψάχνω τα πάντα, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι αυτό το βιβλίο.Γίνεται και χωρίς αυτό να γίνεις καλά. Απλά επειδή το ψάχνουμε πολύ αυτό προσφέρει μια λογική εξήγηση για το τι φταίει.Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις τι φταίει.Και όχι αερολογίες περι υποσυνείδητου και συγκρουσεών.Δώστε του μια ευκαιρία όσοι είστε απογοητευμένοι.Περαστικά μας.
    shifter, αντιφάσκεις! το ν' αντιμετωπίζεις κάτι ψυχολογικό και να σε κάνει καλά ο υδραυλικός ή η κομμώτρια χλωμό το βρίσκω..
    ή μετά το να γίνεις καλά μόνο μ' ένα βιβλίο, επίσης δύσκολο, γιατί απαιτεί πολύ χρόνο και πάρα πολύ προσωπική προσπάθεια
    Σίγουρα τα βιβλία αυτοβοήθειας προσφέρουν γνώσεις.. μόνο που δεν μπορούν να συγκριθούν με την εξατομικευμένη θεραπεία ενός καλού ειδικού
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Απλά εγώ επειδή 6 χρόνια κόλλησα να ψάχνω τα πάντα, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι αυτό το βιβλίο.Γίνεται και χωρίς αυτό να γίνεις καλά. Απλά επειδή το ψάχνουμε πολύ αυτό προσφέρει μια λογική εξήγηση για το τι φταίει.Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις τι φταίει.
    Θα πρότεινα να το δώσεις δημόσια ώστε να υπάρχει διαθέσιμο σε όποιον θέλει να το δει ή να το διαβάσει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 07-04-2017 at 13:35.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Εγω μπορω να σου συστησω μια απο τις καλυτερες ψυχολογους που πραγματικα σε βοηθαει , σε ακουει , εχει τρελη πειρα και δινει λυσεις!!! Αν θες μπορεις να μου στειλεις μηνυμα:)

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Greca, στειλε μου πμ αν θες να σου προτεινω μια παρα πολυ καλη ψυχολογο-ψυχοθεραπευτρια...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καλός ψυχολόγος.
    By ΕΡΗ_1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-2012, 13:59
  2. καλός ψυχολόγος;!
    By νιφάδα in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 17:57
  3. Καλός ψυχολόγος
    By piterpan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-2010, 11:53
  4. Replies: 1
    Last Post: 12-06-2009, 09:45
  5. Καλος ψυχολόγος?
    By Polydefkes in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2006, 22:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •