δυσπνοια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Exclamation δυσπνοια!!

    Καλημέρα..καταρχάς νέος στο forum είμαι 25 χρονων..έχω ένα προβληματάκι τους τελευταίους μήνες νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω σωστά κάτι δεν λειτουργεί σωστά..πήγα νοσοκομείο έκανα εξετάσεις όπως καρδιογράφημα,αίματος και ακτινογραφία θώρακα όλα βγήκαν φυσιολογικά..πήγα και σε πνευμονολόγο και μου πε ότι αναπνέω κανονικά και ότι έχω full οξυγόνο και μάλλον είναι από stress..τώρα σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο αλλα δεν νιώθω ότι έχω άγχος η κάτι τέτοιο..εσείς τι γνώμη έχετε??θέλω να δω απλά τι έχω τι ειναι αυτό και αν είναι όντως ψυχολογικό..ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  2. #2

    Μην ανησυχείς

    Καλημέρα και σε σέμα. Είσαι αρκετά νέος για να ανησυχείς. Είχα κι εγώ (και έχω ακόμα) αυτό το σφίξιμο, πετάρισμα στην καρδιά. Σαν να μην μπορώ να πάρω αέρα, σαν να παραλύουν τα πόδια μου. Έκανα ένα σωρό εξετάσεις,και καρδιολόγο, μέχρι και αξονική εγκεφάλου, παρόλο που ο νευρολόγος δεν ήθελε να την κάνω. Δεν έχω τίποτα. Απ'ότι μου λένε οι περισσότεροι γιατροί είναι ψυχοσωματικό και προέρχεται από κρίση πανικού=άγχος. Πήγαινε αν θες για πιο σίγουρα σε γιατρούς, αλλά μην ανησυχείς. Το πιθανότερο είναι ότι οφείλεται σε ψυχοσωματικά αίτια. Προσπάθησε να βελτιώσεις κάπως τον τρόπο ζωής σου, να περπατάς, να γυμνάζεσαι, να τρέφεσαι σωστά και προπαντός να αποβάλλεις το άγχος, το στρες και όλα αυτά που σε βασανίζουν.

    Quote Originally Posted by Billaros View Post
    Καλημέρα..καταρχάς νέος στο forum είμαι 25 χρονων..έχω ένα προβληματάκι τους τελευταίους μήνες νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω σωστά κάτι δεν λειτουργεί σωστά..πήγα νοσοκομείο έκανα εξετάσεις όπως καρδιογράφημα,αίματος και ακτινογραφία θώρακα όλα βγήκαν φυσιολογικά..πήγα και σε πνευμονολόγο και μου πε ότι αναπνέω κανονικά και ότι έχω full οξυγόνο και μάλλον είναι από stress..τώρα σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο αλλα δεν νιώθω ότι έχω άγχος η κάτι τέτοιο..εσείς τι γνώμη έχετε??θέλω να δω απλά τι έχω τι ειναι αυτό και αν είναι όντως ψυχολογικό..ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλημέρα σου, αν έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις κ δε βρίσκουν κάτι, είναι από το άγχος κ καλά θα κάνεις να πας σ ενα ψυχολόγο διότι κι εγώ ξεκίνησα έτσι κ τώρα εξελίχθηκε το θέμα... πήγα σε νευρολόγο διότι τρέμουν τα χέρια μου κ κάποιες φορές υπερβολικά, ειδικά το δεξί. Μου είπε ότι έχω ιογενή τρόμο (?!@#%&$).... οκ λεω... κ τι κάνω? Μου λέει αγχολυτικά! Δε τα πηρα να πω την αλήθεια, προσπαθω μόνη να μειώσω το άγχος (που δε πίστευα οτι είχα) κ με τη βοήθεια της ψυχολόγου. Κ είμαι μόλις 28... Μη το αφήσεις! Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

  4. #4
    Γεια χαρά και πάλι..ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δεν έχω σκεφτεί να κάνω εξετάσεις στον εγκέφαλο ακόμα δεν νομίζω να χρειάζονται αφού τσέκαρα τους πνεύμονες μου το πολύ να πάω σε έναν ωρυλά για να κοιτάξει την μύτη μου..απλά μου ειπαν πως είναι από το άγχος αλλα εγώ δεν βλέπω να έχω άγχος δεν ξέρω όμως αν το χω μέσα μου και δεν το καταλαβαίνω..απλά το χω σαν φόβο μήπως είναι κάτι αν βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά θα μου φύγει πιστεύω αλλα ακόμα νιώθω κάποιες φορες ότι δυσκολεύομαι να αναπνεύσω..μακάρι να μην είναι τίποτα γιατί με έχει προβληματίσει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Κοίτα... θα σου πω για μενα... έχω κάνει μαγνητική εγκεφάλου κ αυχένα πριν χρόνια γιατί μούδιαζε η μια πλευρά μου, έχω πάει σε ωρυλά, μου βρήκε ότι έχω διάφραγμα αλλά δε με εμποδίζει κ φοβερά στο να αναπνέω αφού το ε΄χω συνηθίσει τόσα χρόνια... Κι εγώ είχα άγχος κ δε το καταλάβαινα... πήγα σε πνευμονολόγο κ με το που με είδε, όχι απλά να με εξετάσει, με το που με είδε λέει: Για να μπορέσουμε να μιλήσουμε, απόβαλλε το άγχος! Με κοιτάει η μάνα μου, τη κοιτάω απορρημένα.. κ λεει η μάνα μου στο γιατρό: Η Βίκυ άγχος? Κ της λέει παρα πολύ! Μόνο από το βλεμμα κ το πως ανασαίνει το κατάλαβα... Φαντάσου, ούτε η μάνα μου η ίδια δε το πίστευε.. Μετά άρχισα κ εγώ να καταλαβαίνω πότε έχω άγχος, δυστυχώς όμως δε το έχω αποβάλλει ακόμη, δε το κατάφερα!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Αν θες για να σου φύγει, κάνε τις εξετάσεις αλλά θεωρώ ότι είνια πιο πολύ από άγχος, δεν είμαι κ γιατρός απλά όλα μοιάζουν τα συμπτώματα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    μπιλακο μου ειναι καθαρο ανχος ν ξερεις....ολοι ανθρωποι καποια στιγμη μας πιανει δυσπνοια η πονος στον θωρακα αυτα ειναι φυσιολογικα κ εγω εδω κ 3 μερες εχω αλλα προσπαθω ν μην βαλω κ αυτο στο μυαλο μου!!!προσπαθησε τ κ εσυ...ειναι λογικα αν καπνιζεις κιολας εγω φαντασου εδω κ ενα χρονο τ εκοψα αλλα δυσπνοια εχω οποτε......μην σκας θα περασει!!!!

  8. #8
    ας ελπίσω αγγελική να ειναι αυτό..ευχαριστώ για τι βοήθεια όλους σας..θα δοκιμάσω το πολύ να πάω σε ψυχολόγο αν και θέλω να το ξεπεράσω μονος..αρκεί να μην είναι κάτι παθολογικό..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Billaro μου, καλημέρα, δε νομίζω να είναι κάτι παθολογικό αλλά άποψη δική μου, καλύτερα κάνε μια επίσκεψη σ ενα ψυχολόγο. Κι εγώ ήμουν της άποψης ότι ο καλύτερος ψυχολόγος είμαι εγώ... Άποψη του μπαμπά για την ακρίβεια... για να μη παω σε ψυχολόγο κ βγάλει αλήθειες... έλα όμως που έπρεπε από μικρή να πάω, αλλά οι γονείς μου, μου λέγανε έλα μωρε τι να σου πει κ άλλες τέτοιες βλακείες... Πίστεψέ με, μου έκανε πάρα πολύ καλό! Μη κολλάς!

Similar Threads

  1. αγχος και δυσπνοια
    By kako papaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 21-05-2018, 21:54
  2. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 12:26
  3. Δυσφορία ή δύσπνοια....
    By flower in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-02-2012, 12:58
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23
  5. ξαφνικη δυσπνοια
    By adonistsav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2011, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •