Δεν ξερω τι μου συμβαινει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Δεν ξερω τι μου συμβαινει...

    Καλησπερα και απο μενα...Φανταζομαι οτι ειμαι πολυ "φρεσκια στο κουρμπετι" σε σχεση με πολλους απο δω μεσα...γιαυτο και δεν μπορω να προσδιορισω τι μου συμβαινει.Μετα απο μια χρηση χασις -μονο μια το τονιζω,και δεν ειχε προηγηθει αλλη- η ζωη μου εχει γινει κολαση. Συνεβη πριν 3 μηνες...ενιωθα πως το μυαλο μου γυρνουσε τοσο γρηγορα σαν ενα φρισμπι που το πεταει καποιος με τεραστια δυναμη, ενα συναισθημα που δεν φανταζομουν οτι μπορει να νιωσει ο ανθρωπινος νους. Ετρεχα εξω απο το σπιτι χωρις να ξερω που παω,η καρδια μου κοντευε να πεταχτει εξω.Για τρεις μερες το ειχα με την ιδια ενταση,νομιζα οτι με παρακολουθουσε η αστυνομια,δεν επικοινωνουσα...καποια στιγμη εξασθενησε...Μετα απο καποιο καιρο επανηλθε ομως σε μικροτερο βαθμο βεβαια...το μυαλο μου γυρνουσε στιγμιαια-ετσι το αντιλαμβανομαι δεν ξερω πως να το περιγραψω- ιδρωνα ολοκληρη και ετρεμα. Τις τελευταιες 3 εβδομαδες χειροτερεψε το θεμα σε σημειο να μην κοιμαμαι σχεδον καθολου,να τρεμω ολη μερα,το μυαλο μου οσο πηγαινε και θολωνε,οι σκεψεις ασυναρτητες και συγκεχυμενες.Πηγα σε ψυχιατρο και μου ειπε οτι συμβαινουν αυτα με τις ουσιες εστω και με μια φορα,και οτι απλα πυροδοτησε εναν εσωτερικο κοσμο που ειχα κρυμμενο.Μου ειπε οτι ειναι ανχος και να μη δινω σημασια στα ψυχοσωματικα και μου εδωσε χαναχ 0,5.Μου ειπε οτι θα περασει μονο του.Ομως αν και με τα χαπια ειμαι καλυτερα απο θεμα πανικων-δεν με πιανουν τρεμουλα και ιδρωτες και κοιμαμαι καπως καλυτερα- νιωθω απαισια,κλαιω σχεδον καθε μερα οταν ξυπναω,εχω εφιαλτες,το μυαλο μου δεν ειναι καθολου καθαρο και δεν ξερω τι σκεφτομαι!! Δεν ξερω τι να κανω...Σκεφτομαι ειναι απλα πολυ ανχος η επαθα μονιμη ψυχωση??βοηθεια...!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλησπέρα, εδώ δεν είμαστε για να κάνουμε διαγνώσεις, για να σου είπε ο ψυχίατρος σου έτσι λογικά έτσι είναι, απλά για να κλαις συνέχεια μήπως είναι άσχετο αυτό και πρέπει να ξαναπάς στον γιατρό και λογικά σε άλλον για πιο σιγουριά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    oTAN πυροδοτειται αυτος ο κοσμος που εχουμε κρυμενο μεσα μας ,δεν εφισυχαζει ξανα και τοσο ευκολα .θελει υπομονη και λιγη προσοχη,
    δεν νομιζω να επαθες καμία ψυχωση,ειναι απλα φοβος.
    ενοειται βεβαια οτι θα κατσεις καλα και δεν θα συνεχιζεις να πειραματιζεσαι με ουσιες ,την προειδοποιηση την πηρες , δεν ειναι για σενα αυτα .
    Θα περασει γρηγορα , απλα νομιζω οτι εφερε στην επιφανεια πραγματα -που αν το δεις και σαν μια ευκαιρια να βαλεις καποια σε ταξη- θα βγεις ποιο δυνατη απ την εμπειρια .

  4. #4
    αυτο ειναι αυτονοητο path !οχι μονο δεν προκειται να ξαναδοκιμασω ,αλλα δεν θελω ουτε να το ξανακουσω ποτε!!! Πραγματικα ,ειναι μηνυμα σε οσους κανουν τετοιες μαλακιες...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ!!!!!!!! Αντιθετως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ!!! Τα λογια σου μου δινουν δυναμη.Μ'αρεσει αυτο το φορουμ τελικα :)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5
    Γεια σου Έλενα....:)
    Είμαι από αυτό που λένε been there done that, δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και απόλαυσε το καλοκαίρι που έρχεται.

    υγ: για άλλο μπήκα εδώ κ αλλού κατέληξα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    νομιζω εχει ξαμα τεθει αυτο θεμα ενα ειναι το σιγουρο οτι με τη γυμναστικη ξεθολωνει το μυαλο κ τα χαπια βοηθανε αλλα πρεπει να χει εμπειρια για να το καταλαβεισ γτ κι αυτα αρχικα θολωνουν τιν κατασταση πρεπει να παιρνεισ καιρο για να ξερεισ τι γινεται κατω απο τα χαπια τεσπα γυμναστικη κ κανενα αντικαταθλιπτικο κι ολα καλα θα πανε!!!θελει λιγο υπομονη ομωσ!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Βρε παιδιά...έλεος ..επειδή το ξαναδιάβασα και εγώ ..είναι δυνατόν η μία και μοναδική χρήση , να δημιουργήσει όλο αυτόν τον χαμό?Θα τρελλαθούμε δηλαδή?
    Δύο τινά συμβαίνουν..Είτε το είχαν ψεκάσει με τίποτα περίεργες ουσίες..είτε ήταν αφορμή να βγει κάτι που προυπήρχε..Το έβγαλε πάλι παροδικά, γιατί η παρενέργεια του θα κρατουσε δυο τρεις ώρες το πολύ..τρομοκρατησε την φίλη έλενα και της έβγαλε διάφορα.
    Μην δαιμονοποιούμε έτσι κάποια πράγματα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    εισαι ανημερωτη/ος .
    Και μια φορα ,(ακομα και μιση) , ειναι για καποιους εντελως αποδιοργανωτικη !
    Και τι περισσοτερο θελουμε για να δαιμονοποιηθει το χασις , Οταν σχεδον οι μισες45- 50% των ψυχωσεων οφειλονται στην χρηση χασισιού ?
    ,,βγηκε κατι που προυπηρχε !? στο 45 με 50% των περιπτωσεων ?
    Τι ελεος ; εχεις προσωπικο προβλημα εσυ αν ενοχοποιηθει η και απαγορευτει ακομα , οπως και ητανε πριν δηλαδη. Πριν ο γιωργακης το παιξει ''απελευθερομενος '',, παρα τις εναντια γνωματευσεις επιστημονικων του συμβουλων?

  9. #9
    Παιδια,δεν ξερω τι και πως...Το προβλημα οσο παει χειροτερευρευει και μεταμορφωνεται..Πλεον δεν νιωθω το σωμα μου σαν δικο μου,δεν μπορω να περιγραψω με τιποτα αυτο που εχω...δεν βγαινουν οι λεξεις.Νιωθω σαν να ειμαι καποια αλλη,το βραδυ ενω κοιμαμαι ξυπναω συνεχεια και εχω τρελο βουητο στο κεφαλι και ακουω κατι σαν σφυριγμα ,κατι σαν συχνοτητα...προσπαθω να πω στον εαυτο μου οτι ειμαι καλα αλλα δεν λειτουργει σχεδον καθολου το μυαλο μου...Ημουν μεταξυ υπνου και ξυπνιου και ακουσα εναν ηχο αγνωστου κουδουνιου και ηταν τοσο αληθινο που τρομαξα και ανοιξα τα ματια.Πολυ φοβαμαι για τα χειροτερα...Σκεφτομαι μηπως εχω πλασει μια ιδεα δικη μου και εχω χαθει μεσα σ'αυτην μαζι με το φοβο...Δυσκολα ξεχωριζω το πραγματικο απο το φαντασιακο ειδικα στον υπνο.Πηγα και σ'αλλο ψυχιατρο και μου ειπε οτι ειναι υπερβολικο φουλ ανχος...τι να πω.Δεν θελω να παρω τα χαναχ γιατι φοβαμαι μηπως δεν ειναι μονο ανχοσ και με κανουν χειροτερα.τι να πω...δεν ξερω ειληκρινα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στον κόσμο μου..
    Posts
    12
    Αυτό με την χρήση ουσιών με έχει κάνει να αναρωτιέμαι....πραγματικά είναι τόσο ικανά να κάνουν ζημιά? Έχω δει άτομα να ξεφεύγουν τελείως...
    Για να μην αγχώσω την Έλενα...δεν γνωρίζω για το θέμα...και ειδικά για μια χρήση κιόλας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by elena60 View Post
    Παιδια,δεν ξερω τι και πως...Το προβλημα οσο παει χειροτερευρευει και μεταμορφωνεται..Πλεον δεν νιωθω το σωμα μου σαν δικο μου,δεν μπορω να περιγραψω με τιποτα αυτο που εχω...δεν βγαινουν οι λεξεις.Νιωθω σαν να ειμαι καποια αλλη,το βραδυ ενω κοιμαμαι ξυπναω συνεχεια και εχω τρελο βουητο στο κεφαλι και ακουω κατι σαν σφυριγμα ,κατι σαν συχνοτητα...προσπαθω να πω στον εαυτο μου οτι ειμαι καλα αλλα δεν λειτουργει σχεδον καθολου το μυαλο μου...Ημουν μεταξυ υπνου και ξυπνιου και ακουσα εναν ηχο αγνωστου κουδουνιου και ηταν τοσο αληθινο που τρομαξα και ανοιξα τα ματια.Πολυ φοβαμαι για τα χειροτερα...Σκεφτομαι μηπως εχω πλασει μια ιδεα δικη μου και εχω χαθει μεσα σ'αυτην μαζι με το φοβο...Δυσκολα ξεχωριζω το πραγματικο απο το φαντασιακο ειδικα στον υπνο.Πηγα και σ'αλλο ψυχιατρο και μου ειπε οτι ειναι υπερβολικο φουλ ανχος...τι να πω.Δεν θελω να παρω τα χαναχ γιατι φοβαμαι μηπως δεν ειναι μονο ανχοσ και με κανουν χειροτερα.τι να πω...δεν ξερω ειληκρινα.
    Συμφωνω με τον ψυχιατρο.
    Τα ηρεμηστικα δεν μπορουν να σε κανουν χειροτερα ,,αν ειναι κατι χειροτερο θα βγει ειτε περνεις ηρεμηστικα ειτε δεν περνεις ,,
    καλυτερα να τα παρεις χαναχ η αλλα (οποιο σου ταιριαζει,δοκιμασε 2-3 κατα τη γνωμη μου), θα σε ξεκουρασουν λιγο, και θα κοιμασαι καλυτερα , θα ηρεμησεις γενικα, δεν θα γυρναει συνεχεια το μυαλο σου εκει,,και δεν θα τα παρεις με την προοπτικη να τα περνεις για παντα ...
    εχεις φοβηθει παραπολυ, μην δινεις ιδιαιτερη σημασια ,ειδικα αυτα που συμβαινουν στον υπνο σου,
    και ΒΑΣΙΚΑ προσπαθησε να συγκεντρωθεις στα ενδιαφεροντα σου , εργασια σπουδες χομπυ , και μην κοιταζεις συνεχως πισω , οτι εγινε εγινε , 'μια εμπειρια ακομη λοιπον' ___

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αμα δεις οτι δεν αντεχεις αλλο μην απογοητευτεις και νομιζεις οτι τελειωσες. απλως παρε τα φαρμακα σου.

    το πολυ πολυ να σου δωσει αντιψυχωτικα. σε καμια 20αρια μερες ή και νωριτερα θα δεις διαφορα και θα πας πολυ καλα.

    Quote Originally Posted by elena60 View Post
    Παιδια,δεν ξερω τι και πως...Το προβλημα οσο παει χειροτερευρευει και μεταμορφωνεται..Πλεον δεν νιωθω το σωμα μου σαν δικο μου,δεν μπορω να περιγραψω με τιποτα αυτο που εχω...δεν βγαινουν οι λεξεις.Νιωθω σαν να ειμαι καποια αλλη,το βραδυ ενω κοιμαμαι ξυπναω συνεχεια και εχω τρελο βουητο στο κεφαλι και ακουω κατι σαν σφυριγμα ,κατι σαν συχνοτητα...προσπαθω να πω στον εαυτο μου οτι ειμαι καλα αλλα δεν λειτουργει σχεδον καθολου το μυαλο μου...Ημουν μεταξυ υπνου και ξυπνιου και ακουσα εναν ηχο αγνωστου κουδουνιου και ηταν τοσο αληθινο που τρομαξα και ανοιξα τα ματια.Πολυ φοβαμαι για τα χειροτερα...Σκεφτομαι μηπως εχω πλασει μια ιδεα δικη μου και εχω χαθει μεσα σ'αυτην μαζι με το φοβο...Δυσκολα ξεχωριζω το πραγματικο απο το φαντασιακο ειδικα στον υπνο.Πηγα και σ'αλλο ψυχιατρο και μου ειπε οτι ειναι υπερβολικο φουλ ανχος...τι να πω.Δεν θελω να παρω τα χαναχ γιατι φοβαμαι μηπως δεν ειναι μονο ανχοσ και με κανουν χειροτερα.τι να πω...δεν ξερω ειληκρινα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Quote Originally Posted by path View Post
    Συμφωνω με τον ψυχιατρο.
    Τα ηρεμηστικα δεν μπορουν να σε κανουν χειροτερα ,,αν ειναι κατι χειροτερο θα βγει ειτε περνεις ηρεμηστικα ειτε δεν περνεις ,,
    καλυτερα να τα παρεις χαναχ η αλλα (οποιο σου ταιριαζει,δοκιμασε 2-3 κατα τη γνωμη μου), θα σε ξεκουρασουν λιγο, και θα κοιμασαι καλυτερα , θα ηρεμησεις γενικα, δεν θα γυρναει συνεχεια το μυαλο σου εκει,,και δεν θα τα παρεις με την προοπτικη να τα περνεις για παντα ...
    εχεις φοβηθει παραπολυ, μην δινεις ιδιαιτερη σημασια ,ειδικα αυτα που συμβαινουν στον υπνο σου,
    και ΒΑΣΙΚΑ προσπαθησε να συγκεντρωθεις στα ενδιαφεροντα σου , εργασια σπουδες χομπυ , και μην κοιταζεις συνεχως πισω , οτι εγινε εγινε , 'μια εμπειρια ακομη λοιπον' ___
    path και οι δυο ψυχιατροι μου ειπαν τα ιδια,οτι δεν χρειαζομαι φαρμακα και οτι αυτα απλα βοηθανε να ηρεμω,δεν δινουν λυση στο προβλημα.μου ειπε οτι μπορει να μου υπογραψει αν θελω σε χαρτι οτι δεν ειμαι τρελη και οτι δεν θα τρελαθω και οτι χρειαζομαι ψυχοθεραπεια,αλλα το μυαλο μου συνεχεια γυρναει εκει.Γιαυτο φοβαμαι μην παθω τιποτα χειροτερο,εμμονη η ψυχωση.Αυτα τα αποκτας ρε παιδια μετα απο ανχος η τα εχεισ απο πριν??

  14. #14
    επισης,ξερετε αν ολο αυτο θελει ηρεμια και ξεκουραση ,η θελει να ασχολεισαι συνεχεια με κατι??Η δουλεια μου ειναι νυχτα(τραγουδαω) και σταματησα λογω του προβληματος γιατι ο γιατρος ειπε οτι δεν μπορει να εχω ανχος και να ξενυχταω..καποια γνωμη??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ψάξε μέσα σου τους λόγους που νιώθεις έτσι κι αντιμετώπισε το με κάποιους τρόπους είτε με το γιατρό σου. Δέν πιστεύω ότι ακόμα ειναι από τις ουσίες. Μακρυά στο εξής από αυτές

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι μου συμβαινει..
    By Giannis1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-03-2012, 14:21
  2. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    By maria_gja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 09-11-2011, 09:35
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!!!!
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2011, 02:46
  4. Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει
    By kit in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 10-04-2011, 15:27
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •