Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά - Page 50
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 50 of 63 FirstFirst ... 40484950515260 ... LastLast
Results 736 to 750 of 933
  1. #736
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    γεια σου mantis. Εκανες μεγαλο βημα ή μαλλον εκανες ΤΟ ΒΗΜΑ με το να ξεκαθαρισεις με τον αντρα σου. Η δικια μου εμπειρια λεει οτι καλυτερα να ξεκινησεις απο ψυχολογο. Ο ψυχολογος δεν ειναι γιατρος θελω να πω δεν εχει τελειωσει ιατρικη εχει τελειωσει κλαδο της Φιλοσοφικης. Βοηθαει με την συζητηση να αντιληφθεις σιγα σιγα μονη σου τι ειναι αυτο που σε χαλαει και να ψαξεις δρομους να το αντιμετωπισεις. Βεβαιως η στιρηξη του αντρα σου ειναι κατι πολυ θετικο ακομα και το οτι θα σε πηγαινει. Στην πορεια της ψυχοθεραπειας πιθανως θα καταλαβεις αν θα πρεπει και αυτος να ερθει σε καποιες συνεδριες για να συζητησετε με τον ψυχολογο. Ενας ψυχολογος δεν σου λεει σωνει και καλα κανε αυτο σε αφηνει να αποφασισεις μονη σου και μεσα απο την συζητηση. Ακομα και το αν θα χρειαστεις ψυχιατρο και φαρμακευτικη βοηθεια για μια περιοδο θα το καταλαβεις μεσα απο την συζητηση με τον ψυχολογο. Εμενα η ψυχιατρος που πρωτοπηγα και η ψυχολογος που παω τωρα μου παιρναν απο 40 ευρω την επισκεψη για μια ωρα αλλα δεν ειμαι απο Αθηνα. Το καθε ποτε θα πηγαινεις το καταλαβαινεις εσυ απο μονη σου εγω παω καθε τρεις βδομαδες. Πιθανως στο φορουμ "συναδελφοι" απο Αθηνα να μπορουν να σου προτεινουν καποιον με προσωπικο μηνυμα. Οσο για το να μην το μαθουν οι αλλοι σε καταλαβαινω αλλα παραλληλα βιδωνομαι ασχημα γιατι σε τουτη την χωρα εχουν ακομα μεσαιωνικες αντιληψεις και θεωρουν τα ψυχολογικα ταμπου. Εγω ας πουμε στην προχθεσινη μου επισκεψη στην ψυχολογο αντιληφθηκα οτι με ηχογραφει. Της ειπα "τι ειναι αυτο" μου λεει στο εχω πει απο την αρχη και συμφωνησες μαλλον δεν το θυμομουν αλλα ενταξει προσωπικα στα ...παπαρια μου της ειπα στην πλακα "αμα θες σου επιτρεπω να το βγαλεις και στα καναλια δεν εχω προβλημα" αλλωστε το ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  2. #737
    Οχι αυτό με την ηχογράφηση?Ti einai touto Pali? κυριολεκτικα!Με αγχωσε.Εγω μόλις τωρα ψάχνω στο ιντερνετ αλλα τα 40 Ευρώ τρεις φορές την εβδομάδα ειναι υπερβολικό!Δεν υπάρχει κάποια πιο οικονομική λύση;Ψυχολογοι με ασφάλεια ας πούμε;Δεν ξερω γι αυτό ρωτάω.Δηλαδη Ψυχαναλυση με ποιον κανεις;Ο σύμβουλος ψυχολόγος που ανήκει στην συμβουλευτική ψυχολογία τι κανει;Εγω δεν εχω αντιρρηση θα πάω αλλα με τόσα λεφτα πως να το συνεχίσεις;

  3. #738
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    H ηχογραφηση δεν ειναι κατι το περιεργο , αλλοι κρατουν σημειωσεις ολη την ωρα, αρκει βεβαια να το ξερεις .

    Υπαρχουν διαφοροι τυποι ψυχοθεραπειας που απαιτουν λιγοτερες συνεδριες και για μικρο χρονικο διαστημα , 3 φορες την εβδομαδα ειναι κυριως σε ψυχαναλυση .
    Για παραδειγμα εγω ειμαι σε λιστα αναμονης για θεραπεια η οποια θα εχει διαρκεια 2 μηνων , βεβαια ειναι περιπου 8 ωρες την ημερα αλλα εγω ειμαι καμμενη περιπτωση!!!!!
    . Προς το παρον κανω συμβουλευτικη μια φορα στις 2 εβδομαδες .
    Η γνωσιακη θεραπεια κραταει επισης περιπου 2 μηνες με μια συνεδρια την εβδομαδα συνηθως.

  4. #739
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    mantis δεν σου εγραψα για τρεις φορες τη βδομαδα. Εγω παω μια φορα καθε 3 βδομαδες. Ισχυουν και αυτα που γραφει η betelgeuse παραπανω αλλα το ποτε θα πηγαινεις και για ποσο χρονικο διαστημα θα το αποφασισεις εσυ στην πορεια της ψυχοθεραπειας. Μπορει εσυ να θες να πας μια φορα τον μηνα αυτο θα το καταλαβεις απο μονη σου θα δεις. Παντως μεσος ορος απο οτι εχω ρωτησει την ψυχολογο μου ειναι μια φορα καθε δυο βδομαδες. Δεν ξερω αν υπαρχουν ψυχολογοι σε καποια δημοσια νοσοκομεια ξερω οτι υπαρχουν ψυχιατροι σε πολλα απο αυτα.

    Σε αυτο το φορουμ σε αλλο λημμα θα βρεις πληροφοριες για καποια κεντρα ψυχικης υγειας που απο οτι καταλαβαινω ειναι δωρεαν κανε κλικ στο παρακατω


    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B3%CE%BF%CF%85
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  5. #740
    Λοιπόν μπήκα στο διαδίκτυο να βρω ψυχολόγους της περιοχής μου,ε τι μας πω οτι με τους τρεις εχω πολλούς κοινούς φίλους στο Facebook,και ειναι και συνομιληκοι μου,χαζομαρα μου ε;κρατάω επιφυλάξεις γιατι οπως εχω πει μένω σε μια κλειστή κοινωνία,τι να κανω;να βρω καλυτερα κάποιον απο Αθήνα και τι εγινε και μια φορά την εβδομάδα καλα ειναι ε;

  6. #741
    Σκατα σκατα σκατα!!!Δεν πήγα δουλειά πάλι,το απόγευμα έκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο,για να δούμε.Απο το τηλέφωνο δεν μπορούσα να τον καταλαβω τι σόι ειναι.Ειναι σαν ραντεβούδακι μεταξύ δυο άγνωστων.Ο άντρας μου λεει οτι βιάστηκα λιγο αλλα θα πάμε.Αυτος ειναι ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτης λεει και δεν καταλαβαίνω την διάφορα απο έναν απλό ψυχολόγο!Επισης κανει και υπνοθεραπεία.Αγχωνομαι λιγο εώς πολυ και του το είπα.Φρικη!

  7. #742
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Το να έχεις ένα πρόβλημα κ να ζητήσεις βοήθεια απο κάποιον ειδικό ειναι απόλυτα σωστό. Αν πονούσε το πόδι σου θα πήγαινες σε ορθοπεδικό. Τόσο απλά !!! την ψυχή μας την ΄΄χρησιμοποιούμε΄΄ καθημερινά και αυτό της προκαλεί φθορές και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μην δίνεις σημασία στο τι θα πει ο κόσμος. Ζήσε για σένα και προσπάθησε να περιορίσεις τους φόβους και τις αναστολές σου σκεπτόμενη θετικά και πρακτικά. Καλημέρα...:)
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  8. #743
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by mantis I View Post
    Σκατα σκατα σκατα!!!Δεν πήγα δουλειά πάλι,το απόγευμα έκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο,για να δούμε.Απο το τηλέφωνο δεν μπορούσα να τον καταλαβω τι σόι ειναι.Ειναι σαν ραντεβούδακι μεταξύ δυο άγνωστων.Ο άντρας μου λεει οτι βιάστηκα λιγο αλλα θα πάμε.Αυτος ειναι ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτης λεει και δεν καταλαβαίνω την διάφορα απο έναν απλό ψυχολόγο!Επισης κανει και υπνοθεραπεία.Αγχωνομαι λιγο εώς πολυ και του το είπα.Φρικη!
    Αμαν mantis...αγχωθηκες που θα πας σε ψυχολογο. Θελω να μας γραψεις αφου με το καλο πας την εμπειρια σου. Μονο κοιταξε μην του κρυψεις τιποτα. Να τα πεις ολα οπως τα αισθανεσε τα ζεις και τα καταλαβαινεις. Στα λεγομενα σου θα βασιστει ωστε να σε βοηθησει καλυτερα και πιο γρηγορα. Παντως αυτο με την υπνοθεραπεία πολυ θα ηθελα να το κανω. Χρονια τωρα ειμαι με διαταραχη υπνου (ξυπναω 5,6 φορες την νυχτα). Φαντασου λεει να κανω υπνοθεραπεια για να ξαναμπορεσω να κοιμιθω κανονικα...;) Πλακα πλακα αν θυμηθεις ρωτα τον αν με την υπνοθεραπεια διορθωνεται η διαταραχη του υπνου...
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  9. #744
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    north
    Posts
    118
    εγώ θέλω να κάνω υπνωτισμό... Αλλά δεν εμπιστεύομαι εύκολα διάφορους που ισχυρίζονται οτι το εξασκούν, είναι σοβαρό θέμα... θέλει εμπειρία για να τον χειριστείς. Αλλά έτσι είναι την εύκολη λύση ψάχνω, να κοιμηθώ και να μου πεί όταν θα ξυπνήσεις κ δεν θα βοβάσαι τπτ. Τσούπ μαγικό.
    Αμ δεν είναι έτσι...πρέπει να ζορίσουμε τον ποπό μας γμτ...
    Βρε μπάς κ γίνεται? :confused:
    Κανένα πάθος δεν κλέβει τη θέληση και τη λογική απ' το μυαλό του ανθρώπου, όσο ο φόβος.

    ~Edmund Burke~ | (Βρετανός πολιτικός & φιλόσοφος) | 1729-1797

  10. #745
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    north
    Posts
    118
    Ολη η εκπομπή του Κεφαλογιάννη σχετικά με τις κρίσεις πανικού κ με συναφή θέματα

    http://www.megatv.com/ygeia/default....pubid=30433342
    Κανένα πάθος δεν κλέβει τη θέληση και τη λογική απ' το μυαλό του ανθρώπου, όσο ο φόβος.

    ~Edmund Burke~ | (Βρετανός πολιτικός & φιλόσοφος) | 1729-1797

  11. #746
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Δεν γραφω γιατι δεν προλαβαινω. Οχι δεν επιασα δουλεια απλα τρεχω μπας και πιασω.
    Δεν σας ξεχασα, διαβαζω τι παιζει και σας εχω στο νου μου συνεχεια.
    Επισης ετσι εμπειρικα απλα, οσο δεν φτιαχνουμε τις ζωες μας οπως εμεις θελουμε οι κρισεις δεν παιζει να φυγουν.
    Γεγονος αδιαμφισβητητο!

  12. #747
    Γεια σας παιδια!Λοιπον σημερα είχα την πρώτη μου συνάντηση με τον ψυχολόγο και μπορω να σας πω οτι ολα πήγαμε πολυ καλα,γενικά το αγχος μου εχει μειωθεί αισθητά και ικανοποιητικά αφου τελικα πήγα και στην συνέντευξη που είχα αναβάλλει λόγω υπερβολικοί αγχους.Κρατησε ενα ιστορικό αρχικά και αν και είχε προγραμματιστεί για μια με μιάμιση ωρα το ραντεβού τελικα καταλήξαμε στις δυο ώρες τελικα ολα καλα θα έχετε σύντομα νεα μου!

  13. #748
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Μπράβο σου..να είσαι ειλικρινής και να μην φοβάσαι. Να φροντίζεις τον εαυτό σου και να νιώθεις όταν πας ατο ψυχολόγο σου σαν να πας σε σπα για ψυχή... :)
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  14. #749
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Χαιρετω και παλι.
    Οχι πολυ καλα αυτη τη φορα (οχι δεν εχω πανικους ευτυχως!).
    Εχω βαλτωσει και δεν παλευεται.
    Δουλεια γιοκ, την τελευταια εβδομαδα ειμαι ολη μερα μεσα στο σπιτι, παιζω ενα online game ολη νυχτα (γιατι οτι ταινια βγαινει τη βλεπω στα καπακια και δεν εχω τι αλλο να δω) και ξυπναω στις 3 το μεσημερι.
    Απο βαρεμαρα ολα αυτα.
    Ουτε να διαβασω δεν εχω διαθεση.
    Μονο τα σ/κ ειναι καπως διαφορετικα που βλεπω τη λατρεια.
    Τι θα γινει; Ετσι θα κυλαει; Δεν γινεται.
    Σορυ για το down αλλα μιλαμε για κυριολεκτικο βαλτο και δεν υπαρχει και διαθεση για τιποτα.
    Ουφ...ελπιζω απλα να μου πεφτει βαρεια η ανοιξη...
    Φιλακια σε ολους :)

  15. #750
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    long time no see dear Blue... Ρε συ θα πηγαινες σε κεινο το 18ανω τι εγινε? Ειχαμε καμμια εξελιξη. Παντως δεν κανεις καλα μου φαινεται ολη μερα σπιτι και στο ιντερνετ ειναι πραγματα που αλλες φορες τα κατηγορουσες. Αμα γουσταρεις και το κανεις παω πασο κι απ την αλλη θα μου πεις δεν υπαρχει και η κινητηριος δυναμη χρημα κτλ. Αλλα οπως και να χει καμμια βολτα κατι καλα θα ητανε θαρρω. Παντως αυτο το να ξυπνησω κι εγω μια φορα στις 3 το απογευμα πολυ θα ηθελα να το ξαναζησω. Που ναι τα χρονια που εριχνα κατι υπνους ξεγυρισμενους (18 ωρες ειναι το ρεκορ μου). Καλα να εισαι και κοιτα να "ξεβαλτωσεις" δεν ειναι του χαρακτηρος σου απο οσο σε εχω γνωρισει εδω μεσα...
    Τους ειλικρινεις χαιρετισμους μου στον κ. Σαμ και στον κ.Ιβαν και να τους ασπαστεις δις...
    Επισης εδω και 4,5 μερες το ιντερνετ μου πεταει, κανονικα εχω 2αρα γραμμη κονεξ αλλα για καποιο λογο εχει γινει 24αρα δεν κανω πλακα εκανε καμμια αναβαθμιση ο οτε ξερει κανενας κατι. Οχι τιποτε αλλο φοβαμαι να τους παρω τηλεφωνο μηπως εχουν κανει κατι κατα λαθος και ...το διορθωσουν
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Page 50 of 63 FirstFirst ... 40484950515260 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 11:11
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By dionisis28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2006, 00:13
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •