Κρίσεις πανικού - καθημερινότητα - δουλειά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 63 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 933
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    blue διαβασα το αρχικο σ ποστ οχι τα υπολοιπα για να πω την αληθεια και θελω να σ πω τα εξης

    ολοι οι ανθρωποι ειδικα οι εργαζομενοι εν μεσω κρισης ακομα πιο ειδικα, ξυπνανε μια μερα με αισθημα ''συνηδειτοποιησης'΄. τι ειναι αυτο? μα φυσικα η σκεψη πως δεν θα εισαι ποτε αρκετα πλουσιος ωστε να παρατησεις τα παντα ωστε να χαιρεσαι μονο την ζωη σου. βλεποντας και λιγο τηλεοραση συγκεκριμενα σταρ που δειχνει ολο ματσο τυπους και γκομενες αλογες με τανγκα να ξενυχτανε στην μυκονο κ εσυ εκεινη την ωρα στο καναπε σου προσπαθοντας να μην σε παρει υπνος απ την κουραση της μερας κ πρεπει την επομενη να πας δουλεια παλι, δεν βοηθαει. η ρουτινα μας και η καταδικη μας ειναι να δουλευουμε 10 ωρες την μερα, να καθομαστε σπιτι μας 3 ωρες μεχρι να κοιμηθουμε κ την επομενη τα ιδια . να δεχομαστε τις ταπεινωσεις και τους παραλογισμους του καθε μαλακα εργοδοτη που χει τα δικα του, το λιγοτερο να μην γ....ται κ να μας πιανει καταθλιψη.

    ειναι αληθεια, η ζωη μας πλεον ειναι να δουλευουμε ωστε να χουμε λεφτα να ζουμε σκ και 3 βδομαδες τον χρονο στις αδειες μας.

    δεν φτανουν παρ ολα αυτα τα χρηματα να τα κανεις ολα αυτα επειδη εχεις να πληρωσεις φορο τωρα με το αφορολογικο πεσμενο και το φπα παραμενει στο 23% .

    καθε μα καθε μερα η ιδια, τι χομπυ να βρεις να κανεις....εγω με το που γυρναω καθε βραδυ στις 20.00 μονο χομπι δεν θελω να κανω, γυμναστηριο πηγαινα κ το παρατησα γτ ειναι σκοτωμα. πραγματικα ΔΕΝ ζουμε ειμαστε ζομπι και μας δουλευουν ολοι. διαβαζα προχτες για τις 32.000 ευρω που χαλασε η Τσοχα-τζο σε 2 βδομαδες το 2010 και μ ρχεται να βγω να σπασω αμαξια.........λες τον πονο σου καπου κ ακους ''μη μιλας τουλαχιστον εσυ εχεις δουλεια''. ενα θα σ πω, τι εχεις δουλεια τι δεν εχεις την π..τσα την τρως! σε καταλαβαινω! δυστυχως δεν κανουμε αυτο που μας αρεσει και το κανουμε και 10 ωρες την μερα κ για τα επομενα 40 χρονια αν ζουμε

    αυτο σε επιρεαζει και οργανικα και εχεις αγχη και φουσκωματα και δυσπεψια και ισως κανεις και χαλια διατροφη απ την καταθλιψη που σε πιανει και αυτο επιβαρυνει.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    blue διαβασα το αρχικο σ ποστ οχι τα υπολοιπα για να πω την αληθεια και θελω να σ πω τα εξης
    Ναι είναι ενα απο τα πολλά. Τον πρώτο καιρό που γυρνούσα σπίτι στις 21:00 και δεν ειχα κουράγιο για τίποτα έλεγα "έτσι θα είναι η ζωή μου απο εδω και στο εξής;" και έχεις πολύ δίκιο που λες οτι οι άλλοι λένε "κανε και το σταυρό σου που εχεις αυτη τη δουλίτσα". Σε πιάνει μιζέρια ή δε σε πιάνει;Σε πίανει και δε σ'αφήνει... Αλλά και τί να κάνεις; Ποιά είναι η διέξοδος; Τί επιλογή έχω; Ποιός θα μου πληρώσει λογαριασμούς, φαγητό, βενζίνη; Η γιαγια μου που παιρνει σύνταξη 500 ευρω; Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω σε κάτι καλύτερο.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    σε τι καλυερο πρεπει να ελπιζεις?το μονο που ελπιζεις ειναι καθε μερα να περναει ομαλα και να συνεχιζεις να δουλευεις. δλδ προσευχεσαι να συνεχισεις να κανεις αυτο που μισεις ωστε να εχεις λεφτα!μη λυπασαι τοσο τους παλιους, εμεις τραβαμε περισσοτερο ζορι, γιατι οι παλιοι ναι μεν ειναι τωρα μεσω κρισης που τους χτυπησε στα γεραματα αλλα εχουν κανει καβατζα. αν οχι , θα πρεπε.

    ενω εμεις τι καβατζα να χουμε σε αυτη την ηλικια? περασαν κ καλα χρονια εκεινοι, ενω εμεις και τα παιδια στο μελλον οχι.ζευγαρια νεα με 2 μωρα μενουν ανεργα στον δρομο. ειναι ασχημα . και να ξερεις πως πριν γινει κατι καλυτερα, πρωτα γινεται χειροτερα.σαν σπυρι με πυον ενα πραγμα.

    πρεπει να το συνιθισουμε κ ειναι λυπηρο.......αλλα ποσο να χεις σιδερενιο στομαχι κ εσυ καημενουλα μ :(

    σε καταλαβαιων απολυτα και μολις μ λενε να λεω ευχαριστω που χω δουλεια τους λεω να πα να γ..θουνε επειδη οταν λες πως εχεις δουλεια αυτοματα στων αλλων το κεφαλι ερχεται μια εικονα με λεφτα....ε λοιπον SURPRIIIIISE δεν τα βγαζω ετσι!τα δουλέυω οποτε ναι μπορω να γκρινιαζω οσο γουσταρω αμα δεν μ αρεσει ο τροπος π τα βγαζω και με φθειρει ψυχολογικα! απο κει κ περα δεν τα λεω σε καποιον ωστε να με σωσει, απλα θελω να μιλησω. δικαιωμα μου

    θετικα δεν νομιζω να μπορεις να τα δεις γτ οσο μεγαλωνεις μεγαλωνουν κ ευθυνες αλλα μπορεις να το συνιθησεις διοτι δεν θα σε σκοτωσει..........συνιθως δεν σκοτωνει δλδ :p

    ειναι αναλογα ποσο γουρουνα αναισθητη μπορεις να γινεις!!! :)

    σε καταλαβαινω κ ειμαι με το μερος σου.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Όταν λέω οτι ελπίζω να αλλάξει κάτι εννοώ απο το να αλλάξω δουλειά μέχρι να γίνει κάποιο θαύμα και να γίνει αυτή η δουλειά αυτό που πάντα ονειρευόμουν. Είμαι ανοιχτή γενικώς στις αλλαγές. Και δεν μπορώ να βλέπω τη ζωή μου σαν μια μέρα που θα περάσει για να έρθει η επόμενη και να κάνω πάλι τα ίδια. Δεν με παίρνει δηλαδή να το κάνω. Κάπου μέσα στην ημέρα πρέπει να υπάρχρι σανίδα σωτηρίας, το παγκάκι που θα κάτσεις να πάρεις ανάσα. Ακόμα και η αναμονή της στιγμής που θα φτάσει κανείς σπίτι και θα ασχοληθεί ακόμα και με τονα δεί τηλεόραση. Η αναμονή του σαββατοκύριακου και μην πηγαίνουμε μακρυά. Εμένα με "βολεύει" να σκέφτομαι οτι κάτι νέο και καλό θα συμβεί. Με βοθάει να συνεχίσω. Δεν είναι αυτοκοπός μου τα χρήματα, ούτε η μεγάλη ζωη. Η αξιοπρεπής ζωή ειναι ο στόχος μου. Και για να την έχω, δυστυχως, θα πορευτώ με όσα έχω. Αυτό κάνουμε όλοι άλλωστε. Πορευόμαστε με οτι έχουμε. Κάποιες φορές βρίζεις την τύχη σου και τη ζωή σου αλλά οκ, άνθρωπος είσαι, θα κουραστείς. Η κάθε κωλοδουλειά για όσους έχουν την ατυχία να μην κάνουν αυτό που πάντα ήθελαν, είναι απλά το μέσο για να κάνει κανείς 2-3 πράγματα. Και ναι μπορεί να μου τρώει ενα εντεκάωρο την ημέρα το μέσο αυτό αλλά δεν έχω και εναλλακτικές.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    φυσικα. εγω πχ αποφασισα να φυγω απ το σπιτι τον σεπτεμβριο. αυτο με κραταει. πριν ζουσα σε μια ευθεια. αλλα ακομα κ σε ελπιδες και στοχους εχεις εναν διαολο διπλα να σ ψιθυριζει ''κ αν στραβωσει κατι?'' ''κ αν σε απολυσουνε?'' και αν και αν και αν
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Αυτό ακρίβώς το "κι αν" είναι θέμα απο μόνο του. Είναι το "what if" συνδρομο οπως λένε και οι συμπαθέστατοι αμερικάνοι ψυχολόγοι- ψυχίατροι. Αυτό είναι που σε τρώει στην ουσία. Και τέτοιες αποφάσεις όπως το να φύγεις απο το σπίτι, όσο τρομακτικές και αν είναι, αποδεικύονται σωτήριες. Έχεις στόχο πια. Και μπράβο που το κάνεις!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι αλλα ζουμε στην ελλαδα που τα πραγματα ειναι δυσκολα και οι ανθρωποι χωρις κατανοηση. οπως θα χεις δει και στις δουλειες, ειναι ολοι τερατα και ειδικα τωρα εχουν γινει ΤΑ καθικια επειδη ξερουν πως τους εχεις αναγκη και ο σαδισμος τους βγαινει ελευθερα και αβιαστα!!!!

    σε μειωνουν σ ζητανε παραλογισμους και καθε φορα σ δειχνουν ''ποιος ειναι το αφεντικο''!!!!!!!!! ποσο ειπες εισαι?19?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Είμαι 33 και αυτά που λες τα ζω στο πετσι μου...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    σχεση εχεις?μενεις μονη?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Καλημέρα και πάλι. Συνεχίζω το "ημερολόγιό" μου για λόγους θεραπευτικούς και με την ελπίδα οτι όλο και κάποιος θα βοηθηθεί.
    Σήμερα μετά απο πολύ καιρό ξύπνησα με το ξυπνητήρι και όχι έντρομη 4 ώρες πρίν. Βέβαια είχα το γνωστό μου ξύπνημα κατά τις 4 το πρωι αλλά δεν ήταν άσχημο.
    Βρίσκομαι και πάλι στη δουλειά μου ( το λεω και το ξαναλέω αυτό γιατί δεν το πιστεύω ούτε και εγώ ), εχω την πρωινή μου μαυρίλα αλλά όσο περνάει η μέρα σπάει.
    Μια γνώμη που μπορεί να βοηθήσει. Πρωινό παιδια... Όχι πολύ, ενα τόστ και μια πορτοκαλάδα πχ. Είναι φοβερό το πόσο μπορεί να στηρίξει τον οργανισμό ενα μάτσο βιταμίνες. Ακόμα και αν βρίσκεστε στη φάση "δεν πάει τίποτα κάτω". Εγω ακόμα δεν μπορω να φάω ενα ολόκληρο τόστ το πρωι. Είναι κόμπος το στομάχι μου. Και το μισό που τρώω με τρώει αλλά το βλέπω σαν φάρμακο. Η διαφορά είναι αισθητή. Και αν ρωτήσετε κάποιον που ξέρει ή ακόμα και μια έρευνα στο ιντερνετ θα ενημερωθείτε πολύ συγκεκριμένα για τροφές που βοηθούν στην παραγωγή σεροτονίνης και που δεν βαραίνουν τον οργανισμό.
    Άλλο ενα σημαντικό βήμα είναι οτι έκλεισα ραντεβού με γιατρό για την Παρασκευή. Ελπίζω να ταιριάξουν τα χνώτα μας γιατί πραγματικά θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το να μην ξανασυμβεί αυτός ο εφιάλτης. Οι πληροφορίες μου λένε οτι πρόκειται για καλό γιατρό. Θα δούμε πως θα τα πάμε μεταξύ μας.
    Το επικείμενο τριήμερο μου φαίνεται παραδεισένιο... Αισθάνομαι όπως όταν μικρά ανυπομονούσαμε για τη μέρα που θα πάμε εκδρομή με το σχολείο. Τόσο πολύ ανάγκη το έχω.
    Σήμερα μετά τη δουλειά θα πάω στην κοπέλα μου να μείνω. Με αγχώνει ελαφρώς η διαδρομή αλλά με ενθουσιάζει το οτι θα τη δώ. Η αγάπη νικά τον φόβο και όχι το ανάποδο. Έτσι πρέπει να συμβαίνει.
    Περιμένω νέα απο όποιον θέλει να τα μοιραστεί.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Φτου... δουλεύω Δευτέρα... Μόλις το έμαθα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    σχεση εχεις?μενεις μονη?
    Καλημέρα, ναι εχω σχέση. Δεν ζω μόνη. Το αναφέρω σε κάποιο προηγούμενο ποστ.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αχ αγορι εισαι?νομιζα ησουν κοριτσι ρε συ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Κορίτσι είμαι, μην αγχώνεσαι :)

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αααα νομιζα ειπες θα μεινεις στην κοπελα σ σημερα!!!!μπερδευτικα
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 4 of 63 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Καθημερινότητα
    By OneiroPauL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2007, 11:11
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By dionisis28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2006, 00:13
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •