Μοναξια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    7

    Έχω χάσει τον εαυτό μου...μόναξια..

    Η ιστοριουλα που θα σας πω ειναι καπως περιπλοκη αλλα για να μην σας κουρασω θα την κανω λιγο πιο περιλιπτικη..Λοιπον ειμαι 16.5 και εχω μεγαλο προβλημα με τις γκομενες και ολα αυτα.Περναω μια αρκετα δυσκολη φαση μοναξιας και δεν βρισκω φως..παλιοτερα ειμουν πολυ καλυτερα ψυχολογικα διοτι τα πηγαινα αρκετα καλα με τις κοπελες.Δεν μπορω να πω οτι ειμαι και κακασχημος ειμαι αρκετα εμφανισιμος και ομορφος μεχρι σε καποιο σημειο.Πολλοι απο τους φιλους μου λενε να βαλω pic στο Facebook(διοτι δεν εχω βαλει) για να αρχισω να μιλαω με κοπελες στο chat και να ξαναβρω το φως μου αλλα εγω δισταζω διοτι πιστευω πως δεν θα χω επιτυχια....ειναι μια φαση που δεν αντεχω αλλο βρισκομαι στο απολυτο σκοταδι...
    Last edited by Giannakos23; 24-05-2012 at 14:56.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Καλό μου, όλα τα παιδιά στην εφηβεία περνάνε φάσεις με άτομα του αντίθετου φύλλου. Ψάχνονται , αναρωτιουνται κατά πόσο αρέσουν, δοκιμάζουν τα θέλω τους..
    Όχι δηλαδή πως δεν τα περνάνε και οι μεγαλύτεροι, αλλά εν πάσει περιπτώσει στην εφηβεία είναι πολύ πιο έντονο, οι ορμόνες χτυπάνε κόκκινο..
    Δες το όσο γίνεται πιο χαλαρά και μην σε πιάνει άγχος, καλλιεργησε τις όμορφες πλευρές του χαρακτήρα και της εξωτερικής σου εμφάνισης. Προσπάθησε να είσαι ο εαυτός σου, μην μπαίνεις σε καλούπια και μην υποδύεσαι κάποιον που δεν είσαι. Καλλιεργησε την αυτοπεποιθηση σου, ο καλύτερος μας σύμμαχος.
    Θα σου πρότεινα να ψάχνεις περισσότερο στις παρέες σου , στο σχολείο , στο φροντιστήριο για να έρθεις πιο κοντά με κορίτσια. Πλησίασε τα ευγενικά, μιλήστε για τα ενδιαφέροντα σας, μην κομπλαρεις αλλά μην το παίζεις και έξυπνος. Ξέρεις ποσα κορίτσια υπάρχουν εκεί έξω που θέλουν να τα πλησιάσει όμορφα ένα αγόρι?
    Υπάρχει κάποιος λόγος που είσαι τόσο πεσμένος?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    7
    Υπαρχει γιατι παλιοτερα δεν ειμουν ετσι...δεν ειναι το οτι κομπλαρω οταν μιλαω με τις κοπελες απλως δεν ξερω γιατι δεν μου χει τυχει καποια σχεση τελευταια...η κανα χαρεμι με κοπελες για να διαλεξω..τα πραγματα εχουν αλλαξει δραματικα απο παλια..τι αποψη εχεις για το Fb ? :(

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    24
    Για πιό λόγο να ψάξεις φίλους ή κοπέλα από το facebook; Αν δεν υπήρχε αυτο δηλαδή τι θα έκανες. Μπορείς να βρεις φίλους και κοπέλα στην πραγματική ζωή και όχι εικονικά.. Μια βόλτα έξω σε ενα μαγαζί μια καφετέρια ή ακόμα και στο σχολείο και το φροντιστήριο σου ειναι μια καλή ευκαιρία για νέες πιο ουσιώδεις σχέσεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Προσωπικά δεν έχω fb , ok δεν είμαι και σε ηλικία που θα έκανα γνωριμίες μέσω αυτού..
    Το θέμα είναι γιατί αισθάνεσαι να σε πλακώνει η μοναξιά και γιατί πιστεύεις ότι δεν μπορείς να πλησιάσεις μια κοπέλα?
    Τι άλλαξε από παλιά?Σκέψου μήπως εσυ απλά περνάς μια φάση λογω εφηβείας και είναι όλα στο μυαλο σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Giannakos23 View Post
    Υπαρχει γιατι παλιοτερα δεν ειμουν ετσι...δεν ειναι το οτι κομπλαρω οταν μιλαω με τις κοπελες απλως δεν ξερω γιατι δεν μου χει τυχει καποια σχεση τελευταια...η κανα χαρεμι με κοπελες για να διαλεξω..τα πραγματα εχουν αλλαξει δραματικα απο παλια..τι αποψη εχεις για το Fb ? :(
    όταν λες τελευταια πόσο καιρό εννοείς; Και γω πιστεύω πως είναι καλύτερα να ψάξεις αναμεσα σε συμμαθήτριες στο σχολείο και όχι στο fb.
    Αν και δεν το αποκλείω σαν εναλλακτική, καλύτερα πρώτα απ' το σχολείο και μετά βλέπεις. Μ' αρέσει πάντως που έχεις και απαιτήσεις για χαρέμι. :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    όταν λες τελευταια πόσο καιρό εννοείς; Και γω πιστεύω πως είναι καλύτερα να ψάξεις αναμεσα σε συμμαθήτριες στο σχολείο και όχι στο fb.
    Αν και δεν το αποκλείω σαν εναλλακτική, καλύτερα πρώτα απ' το σχολείο και μετά βλέπεις. Μ' αρέσει πάντως που έχεις και απαιτήσεις για χαρέμι. :p
    Κοιτα απο τοτε που σταματησει να βγενω ραντεβου με κοπελες η ψυχολογια μου εχει πιασει πατο..ειμαι απλα χαλια και το σχολειο δεν ειναι λυση πιστεψε με..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Απο μικρος στα βασανα.....βρε ξερεις ποσες κοπελες εχεις να γνωρισεις ακομα που καθεσε και στεναχωριεσε....ειναι θεμα χρονου...ολη την ζωη μπροστα σου την εχεις...γιατι δεν ξεκινας καποια αθλητικη δραστηριοτητα για να γνωρισεις καινουργια προσωπα;κι εμενα μ'αρεσε η απαιτηση σου για χαρεμι...:)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    7
    Πιστευω πως τελευταια ειναι ολα στο Facebook...παιδια λυπαμαι που το λεω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Φιλαράκι δεν είναι έτσι..καμια επικοινωνία αληθινή δεν μπορεί ν' αντικατασταθεί με την ηλεκτρονική.
    Οκ μετέχουμε και σ' αυτήν, αλλά η αληθινή ζωή είναι έξω, το πισακι μας, λειτουργεί σαν κάλυψη πολλές φορές και κρυψώνα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Giannakos23 View Post
    Πιστευω πως τελευταια ειναι ολα στο Facebook...παιδια λυπαμαι που το λεω
    και μεις λυπόμαστε που το ακούμε. Δηλαδή, ακόμα και συμμαθήτριες να είναι, όλο το παιχνίδι θα γίνει στο fb ε; Οταν βγαινεις έξω με τους φίλους σου σε μπαράκια, τις φλερτάρετε τις κοπέλες ή όχι; Γιατί και οι κοπέλες ξέρεις, αισθάνονται άσχημα όταν βλέπουν ότι τ' αγόρια διστάζουν να τις πλησιάσουν.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    και μεις λυπόμαστε που το ακούμε. Δηλαδή, ακόμα και συμμαθήτριες να είναι, όλο το παιχνίδι θα γίνει στο fb ε; Οταν βγαινεις έξω με τους φίλους σου σε μπαράκια, τις φλερτάρετε τις κοπέλες ή όχι; Γιατί και οι κοπέλες ξέρεις, αισθάνονται άσχημα όταν βλέπουν ότι τ' αγόρια διστάζουν να τις πλησιάσουν.
    Μα πως θα καταλαβεις το αν θελει να την πλησιασεις η αλλη ? αυτο δεν καταλαβενω σε δημοσιο χωρο καποιες φορες και αμα την φας την χυλοπιτα και γινεις ρεζιλι μετα τι κανεις ??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Giannakos23 View Post
    Μα πως θα καταλαβεις το αν θελει να την πλησιασεις η αλλη ? αυτο δεν καταλαβενω σε δημοσιο χωρο καποιες φορες και αμα την φας την χυλοπιτα και γινεις ρεζιλι μετα τι κανεις ??
    Θα κάνεις παιχνίδι με το βλέμμα και από τις αντιδράσεις θα καταλάβεις αν θέλει να την πλησιάσεις περισσότερο. Δεν σου λέω κάτι
    άγνωστο νομίζω έτσι;; :p Μην σκέφτεσαι ότι θα γίνεις ρεζίλι, όλα μεσα στο παιχνίδι είναι. Έτσι θ' αποκτήσεις εμπειρίες!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Quote Originally Posted by Giannakos23 View Post
    Μα πως θα καταλαβεις το αν θελει να την πλησιασεις η αλλη ? αυτο δεν καταλαβενω σε δημοσιο χωρο καποιες φορες και αμα την φας την χυλοπιτα και γινεις ρεζιλι μετα τι κανεις ??
    Μετά συνηθίζεις. Αμα δε, φας και πολλές, αποκτάς ανοσία. Άσε που βελτιώνεσαι κιόλας! ;)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Νομίζω ότι ξεμάθατε τ' αγόρια να φλερτάρετε. Όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, το βασικό παιχνίδι γίνεται με τα μάτια. Εκεί μπορείς να καταλάβεις κατά πόσο ένα κορίτσι ανταποκρίνεται.
    Μην προσπαθείς να το παίξεις κάποιος άλλος, εξυπνακίστικα σχόλια ξενερώνουν, να είσαι ο εαυτός σου..Όσο γίνεται πιο χαλαρός και χωρίς βιασύνες και άγαρμπες βεβιασμένες κινήσεις που προσδίδουν άγχος.
    Σου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο κορίτσι ?
    Και το πρόβλημα της μοναξιάς σου έγκειται μόνο στο ότι δεν έχεις γκόμενα?Γιατί εκεί επικεντρώνεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26
  2. Μοναξιά μου όλα..
    By Ελίζα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 08-07-2011, 01:26
  3. Μοναξια
    By Oneiroplasmenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 26-03-2010, 00:26
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By frida in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2009, 14:18
  5. Η μοναξιά
    By bee in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-01-2008, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •